willy9203 willy9203 komentáře u knih

Překupník Překupník Ed McBain

Tentokrát se mi zdálo rozuzlení o něco čitelnější dopředu, než je u Ed McBaina běžné. Ale neubralo to na napínavosti, což je hlavní. Jako obvykle nás autor seznámil s vyšetřovacími postupy, které možná někoho obtěžují, ale mě to baví.

04.06.2022 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Chtěl bych mít schopnost napsat takovouto prvotinu. Vynikající detektivka, v níž se přesouvá podezření z jedné osoby na druhou a finále docela překvapí – pokud jste ovšem neviděli již asi desetkrát filmové zpracování s Davidem Suchetem :-).

30.05.2022 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Na Crichtonovi je úžasné, jak je schopen pro svou knihu nastudovat poměrně do hloubky dost složitou tematiku a pak ji zpracovat tak, že člověk vůbec nepochybuje o tom, že je příběh reálný. Jurský park je geniálně vymyšlen a skvěle napsán a byla radost ho číst. A koho baví filosofie, rozhodně si užije vstupy Iana Malcolma.

18.05.2022 5 z 5

Ptačí vodopády Ptačí vodopády Wilbur Smith

Začátek byl skvělý a děj hned od první věty svištěl. Ke konci se mi ale zdálo, že už to autor trochu překombinoval. I tak je to však dobře napsané příjemně napínavé dílo.

14.05.2022 4 z 5

Jak přežít rodinnou pohodu Jak přežít rodinnou pohodu Jiří Siegel

Takové vyprávění o ničem. Trapasy byly málo trapné, humorné příběhy nebyly vtipné a situace, které zřejmě měly být dramatické, nebyly napínavé.

12.04.2022 2 z 5

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Sice se to jmenuje Ivanhoe, ale o tomto hrdinovi je spíše menší část (ale nějaké jméno si autor vybrat musel). Je to taková romantická záležitost až trochu pohádková. Mně ale, na rozdíl od některých jiných čtenářů, připadaly postavy hodně černobílé. Kdo byl zloduch, zůstal jím až do konce, a stejně i naopak. Děj byl pak sice docela rozvleklý, ale nebyla to nuda.

12.04.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Formát krátkých fejetonů podávaných trefně a vtipně mi sedl. I když pro čtení před spaním je právě krátkost nebezpečná, protože si člověk řekne, že dá ještě jeden a ještě jeden. A najednou zjistíte, že jste chtěli jít sprát už před hodinou – něco jako, když máte před sebou obložený talíř. Ve většině názorů jsem se také s autorem shodl a když ne, nekazilo mi to dojem.

20.03.2022 4 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Na to, že ta knížka popisuje relativně běžné příběhy, které plus minus mohl prožít každý, je až neuvěřitelně poutavá a chvílemi i docela napínavá. Myslím, že ochránci přírody by si dnes Pagnola za jeho pytlačení asi podali, ale na mě působila i tato stránka vyprávění docela poeticky. Jen mě trochu zaskočil konec - tedy spíše to, že mi tam konec chybí. Příběhy prostě již nepokračují a to je vše.

17.03.2022 4 z 5

Kniha apokryfů Kniha apokryfů Karel Čapek

Když někdo ví, jak funguje lidská duše (tak, jako to uměl pan Čapek), je zábavné se od něj nechat provést myšlenkami historických nebo biblických postav. Je samozřejmě lepší, když si ty postavy umí čtenář zařadit (což jsem u některých, bohužel, nedokázal), ale není to nezbytné. V každém případě se člověk pobaví. Formát knížky - tedy krátké texty - by sváděl ke čtení před spaním, ale doporučuji si nechat při procházení knihou nějakou funkční mozkovou kapacitu. To dílo si to rozhodně zaslouží.

15.03.2022 5 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Skvěle podaný příběh se skutečným základem je velmi zdařile doplňován popisem života ve viktoriánské Anglii tak, že to neubírá ději na spádu a zdůrazňuje to logiku událostí. Co bych ale vyzvedl nejvíce, je skvělý překlad Jaroslava Kořána, zejména neuvěřitelně zábavný žargon zločinců. Prostě pecka.

19.02.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Typické steibeckovské dílo - perfektní vykreslení postav, výborná gradace a totální deprese. Od začátku je čtenáři jasné, že musí přijít problém. A nesplete se. Ale zatímco Hrozny hněvu jsem dával asi na třikrát, toto se četlo jedním dechem.

14.02.2022 5 z 5

Člověk na Měsíci - Podvod století? Člověk na Měsíci - Podvod století? Pavel Toufar

Obecně konspirace nemám rád a tato, ač se autor hodně snažil, mě nepřesvědčila. Navíc mi zní důvěryhodně, že současná technologie je schopna prokázat, že člověk po Měsíci již chodil. Takže to považuji trochu za zbytečnou knihu.

09.02.2022 1 z 5

Motiv koní Motiv koní Dick Francis (p)

Tentokrát jsou v příběhu koně hodně v pozadí - skoro bych řekl, že jen formálně. Zápletka opět zajímavá a děj napínavý. Hlavní hrdina byl ale na můj vkus až moc nesmrtelný.

09.02.2022 4 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Povídky byly příjemné a dobře se četly. Nicméně, autor sám sobě nasadil v jiných dílech laťku tak vysoko, že jsem tentokrát nebyl až tak nadšen, jak je zvykem. Bonusová báseň je až děsivě vizionářská.

08.02.2022 4 z 5

Polibek Polibek Ed McBain

Typický 87. revír, tedy dobře vymyšlená zápletka, napínavě popsané vyšetřování a nakonec trochu překvapení. Doprovodný soudní proces mě nenudil, ale kdybych napsal víc, byl by to spoiler, a to nechci. Rozhodně skvělá detektivka.

07.02.2022 5 z 5

Scotland Yard zasahuje Scotland Yard zasahuje Václav Pavel Borovička

Na autentických případech je děsivé, že na základě chyb vyšetřovatelů a justičních omylů byli popraveni skuteční lidé. Popsané to je ale dokonale, že to zní jako plnohodnotná detektivka. Jen bych možná snesl trochu více doprovodného textu, třeba proč si autor vybral právě ty příběhy, které v knize jsou.

06.02.2022 5 z 5

Dražby Dražby Dick Francis (p)

Ač jsou Francisovy knihy ze stejného prostředí, připadá mi každá jiná. Důležité je, že jsou uvěřitelné, logické a s dobře postaveným příběhem. Zde se zápletka objevila hned na začátku a od první kapitoly byl příběh napínavý. Konec se mi jevil trochu useknutý, ale dojem mi to nezkazilo.

19.01.2022 5 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Měl jsem rád Londonovy knihy za mlada a i teď mě baví. Mají napětí a atmosféru.

18.01.2022 5 z 5

Muž, který se navrací z dáli Muž, který se navrací z dáli Gaston Leroux

Ta knížka měla pomalejší rozjezd, ve druhé čtvrtině se objevila zápletka, která vypadala zajímavě. Ale řešení bylo dost předvídatelné. Vydavatel nechal (pro zachování atmosféry) původní překlad, což, dle mého, bylo spíše na škodu, protože to ubíralo na svižnosti.

18.01.2022 3 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Tento román s Robertem Langdonem se dle mého moc nepovedl. Připadal mi těžkopádný a ke konci mě příběh spíše obtěžoval, než aby mě bavil. Také hlavní padouch mi připadal příliš dokonalý na to, odkud přišel. A závěr - snad nic neprozradím, když řeknu, že to bylo dost divné.

12.01.2022 2 z 5