Kniha apokryfů

Koupit

Příběhy filozoficky traktované, v nichž autor dává biblické, historické či klasické literární látce soudobé vyznění.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15155/kniha-apokryfu-15155.jpg 4.3265
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Primus

Kniha Kniha apokryfů

ArwenAragorn

Velmi moudré i vtipné.

dadako

Poprvé jsem se pokoušel číst v dětském věku a moc daleko jsem se nedostal. Nyní přečteno v rámci Výzvy.

Melanka

Moudré a vtipné čtení, jako Čapek vždy!

JulianaH.

Poprvé jsem knížku otevřela, když mi bylo patnáct, a zase jsem ji zavřela s předsevzetím, že se k ní vrátím, až budu mít 1) přečtenou Bibli, 2) vystudovanou historii. Tehdy jsem si ji nedokázala vychutnat do dna. (Oč vzdělanější ostatně byli průměrní lidé na počátku 20. století, než jsme teď my.)
Nuže, státnice za sebou sice ještě nemám, ale blíží se – a Bibli už jsem zvládla. Pustila jsem se tedy do Knihy apokryfů, nemohouc to už vydržet, a ... jsou prostě skvělé. Především don Juan, ale i Goneril, mladík prchající před Huny, Lot procházející Sodomou a benátský námořník. A Marta! Marta.
Karel Čapek zkrátka nikdy nešel pod svou úroveň, a ta byla zatraceně vysoká. V české literatuře jedna z vrcholových, ne-li nejvyšší. Smekám hluboce.

Merlinit

Výborné! K.Čapka mám velmi ráda a když jsem si z antikvariátu přinesla tenhle kousek, neměla jsem tušení, jak krásné čtení mne čeká!

Anasa

Pan Čapek by si za apokryfy zasloužil pět hvězdiček, ale dávám jen čtyři, i když vina je na mé straně. Apokryfy už mi do ruky přišly a po letech jsem se k nim vrátila s tím, že jsem vyzrálejší a budu k nim mít jiný přístup. Nestalo se tak. Vychutnala jsem si Janečkovy, soucítila jsem s Goneril, politovala Angličana, kterému nabourali představy o velké lásce, a mohla bych pokračovat dál. Upřímně ale musím říci, že byly i příběhy, které jsem jen přelétla a řekla jsem si: Ano, je jasné, co chceš říci, ale nějak mne to nebaví. A tak už vím, že příště zalistuji a vrátím se jen k těm svým oblíbeným.

boxas

Klasika, některé Čapkovy příběhy mají tak silný morální imperativ, že se k nim ráda vracím už mnoho, mnoho let.

Jaruš7

V mém případě extrovní zážitek z poslechu.
Ano, je to hra, tvrdá realita verzus duchovní osvobozující idea.
Citace:" Prý : " Všechno rozdej a následuj mě; ale kdo bude péct a to s těmi pěti chleby neměl dělat. On jen vzhlídne k nebi a nakrmí jimi zástupy a my pekaři se máme jít pást? Je to nekalá soutěž, ať platí daně , jako my."
"Jaká marná věc je vládnout."
Postavičky, které tvoří děj a vyjdou z něj pro historii s nesmazatelným charakterem, zde mají prostor pro představu, která v tu dobu z nich vytvořila legendu. (Marie a Marta, Lazar, Lot a jeho žena aj.)
Každá kapitola je plná života, je zde nadšení, pohoršení, mrzutost, rozčarování, i filozofie co by kdyby.
Bezvadný, ***** Doporučuji.