Vydrýsek Vydrýsek komentáře u knih

Loutkové divadlo strýčka Otta Loutkové divadlo strýčka Otta Brigid Grauman

Kniha, která se mi dostala do rukou s pevnou vazbou, ze které nepadají listy a textem bez překlepů, byla zpočátku poněkud zpřeházená. Autorka přeskakovala mezi vzpomínkami a již napsané, znovu opakovala, ačkoliv čtenáři už byly zmíněné informace známé. Poté však text začal plynout a nedokázala jsem se odtrhnout. Je vidět, že autorka je zvyklá pracovat s fakty a informace si zpětně dohledávat a ověřovat.
Na pozadí důležitých dějinných událostí vykresluje rodinnou historii a pohledy jednotlivých členů rodiny na svět kolem sebe. Zpracovává jejich myšlenky a pocity, hledání vlastní identity a místa ve světě, zároveň vede čtenáře k vlastnímu zamyšlení.
"Paměti účastníků vypravují stejné příběhy rozdílně, protože paměť si s námi zahrává a také proto, že fakta pokřiví emoce."

26.02.2021 4 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Jako milovnice hudby oceňuji vybrané téma a zasazení na neobvyklé místo.
Poklid naruší vražda, ale i tak ve mne čtení působí klidným dojmem, tajemným příslibem zajímavého zvratu. Ten nastane, ale jinak, než jsem si zpočátku představovala, příchodem jedné nevítané osoby a pak už je pro mne čtení těžké. To co zažívám v životě, je i v knize a není mi z toho moc dobře, avšak hudba a konečný objev dává naději.
"Žít uvnitř hudby, kdy nás pouhých několik tónů může odnést do jiného času, na jiné místo, vykouzlit osobu, událost, pocit." A kdy "v pohodě", může znamenat něco úplně jiného.

03.02.2021 4 z 5

Zatoužila jsem po polárních krajích. ;-)

26.01.2021 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Při čtení této knihy se mi krásně propojovali informace získané z dalších knih. Díky ní jsem rozkrývala nové skutečnosti v této více než složité situaci. Velkým přínosem bylo pro mne i osobní setkání a autorem a jeho rodinou v loňském létě.

03.01.2021 4 z 5

Proč si při čtení knihy připadám jako za okupace, proč mi naskakují události dnešních dní? Jak současné. "V jednom kuse posouvali začátek zákazu vycházení, člověk nemoh navštívit přátele ..." "Humor je nejlepší způsob, jak učinit nesnesitelné věci snesitelnými."
Když Němci z ostrovů odjeli "Mým největším potěšením bylo, když jsem se znovu mohla začít po večerech procházet podél vrcholků skalních útesů ... můžu jít, kam se mi zlíbí a kdy se mi zlíbí - a na jak dlouho chci."
Výborná kniha, hlavně její první část. Kvalitní vydání.

21.12.2020 4 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Pěkné vydání - kvalitní vazba, ilustrace, text. Příběh na sváteční atmosféru trošku náročnější téma, ale takový už je život. Tomu je jedno, jestli jsou svátky, nebo ne.

13.12.2020 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Svižné počtení, opět nekonvenční Jonasson.

13.12.2020 4 z 5

Saturnin zasahuje Saturnin zasahuje Miroslav Macek

Příjemné předvánoční téma, které se hodí do dnešních dní. Už aby napadl sníh, abych taktéž vyrazila na běžky a lyže. ;-) Nejvíce mne pobavila 4. kapitola. ;-)

29.11.2020 4 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Vánoční atmosféra hodící se do tohoto svátečního období, trocha humoru v těžkém tématu.
"Když nás má smrt přece rozdělí, sejdem se pak znovu v odpuštění, nebo bude moc pozdě, jak vždycky bylo?"
"Slova ubližují, někdy i zabíjejí. A občas uzdravují."
"Kde je láska, tam je odvaha. Kde je odvaha, tam je mír. Kde je mír, tam je Bůh. A když máš Boha, máš všechno."

26.11.2020 4 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

"Umění má moc, může osvobozovat, ale může sloužit i jako zbraň, zvlášť když se zkombinuje s něčím stejně mocným."
"Nemůžeme si být jisti, že vyhrajeme válku, ale dovedeme ji prohrát. Spousta lidí udělala tu chybu a myslela si, že války se bojují se zbraněmi, jenže ve skutečnosti se bojuje nápady. Vyhrává strana, která jich má nejvíc a největších. Mít ho na své straně by nám možná nezaručilo, že válku vyhrajeme, ale předat ho nepříteli by znamenalo, že najisto prohrajeme."
Kniha byla zpočátku velmi napínavá a konec taktéž. Prostředek knihy byl prostředkem, jak se do záležitosti více zamotat, ale přinesl nám i mnohá vodítka k jejímu vyřešení.
K vydání, kniha se rozpadá v rukou, nekvalitně lepená vazba, i když je kniha nová. V textu jsou chyby, jako by ho nikdo moc nekontroloval.

21.11.2020 4 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

" Je statečný, nebo vidíme blízkého nepřítele?"
"Cože?"
"Blízký nepřítel je psychologický koncept. Dvě emoce, které jsou na první pohled stejné, ale ve skutečnosti jde o protiklady. Jedna se vydává za druhou, bývá za ni zaměňována, ale jedna je zdravá a druhá zvrácená, pokřivená. Lpění se maskuje jako láska, lítost jako soucit a netečnost jako vyrovnanost."
"Soucit zahrnuje empatii, lítost, nadřazenost vůči druhému. Vyrovnanost - harmonie, schopnost věci přijmou a posunout se dál. Netečnost - necítí bolest, nezáleží jim na ostatních, necítí jako my. Zahaleni do hávu člověčenství, ale pod tím nic není."

17.11.2020 3 z 5

Kudy vchází světlo Kudy vchází světlo Louise Penny

Jakmile jsem ji jednou otevřela, nemohla jsem ji dát z ruky. Tak napínavé.
"Korupce a brutalita jdou příkladem, očekávají se a odměňují. Stává se z nich norma. A každého, kdo tomu brání, kdo jim říká, že je to špatné, nakonec udolají. Nebo hůř."
"Věděl, že vesnice není imunní k strašlivým ztrátám. K smutku a bolesti. V případě Three Pines nešlo o odolnost, ale o vzácnou schopnost hojit rány. A právě to dnes jemu i jeho přátelům nabízela. Prostor a čas k uzdravení. "

17.11.2020 3 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Několik rovin, které se navzájem prolínají. Kniha o druhých šancích, soudržnosti, historických záhadách, o ztrátách, nálezech a opětovných shledáních.
"Spousta toho, co považujeme za historická fakta, se tak nestalo. Slouží svému účelu. Události se zveličují, vytvářejí se hrdinové, přeformulovávají se cíle, aby vypadaly vznešeněji, než jaké doopravdy byly. Aby se manipulovalo veřejným míněním, aby se vytvořil společný zájem nebo společný nepřítel. A opěrný pilíř opravdu velkého hnutí? Mocný symbol. Odstraňte ho nebo pošpiňte, a všechno se začne drolit, zpochybňovat."

15.11.2020 4 z 5

Oblíbené večerníčkové pohádky přečtené dětem v MŠ před spaním, doplněné ilustracemi, které se dětem velmi líbily.

Co si přál nejkrásnější mrak Co si přál nejkrásnější mrak Kurt David

S dětmi z MŠ při tématu počasí, snové ilustrace doplňují dětskou představivost.

Pohádky pro každé počasí Pohádky pro každé počasí Jana Moravcová

Nejen ilustrace, ale i básně a samotné pohádky se našim školkovým dětem velmi líbí, každý den se těší na novou a krásně se hodí k tématu počasí. ;-)

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

No tedy, svou tajemností mi kniha vzala dech, který jsem po přečtení chvíli musela hledat. Odkazy na hudbu a oblíbeného skladatele, či popis radosti a změny ve výrazu hudebníka, popis tónů houslí... jako bych stála ve srubu a doopravdy je slyšela. Ostrovy Královny Charlotty, na které bych se hned rozjela. Do podzimních sychravých dní ideální společnost. Naštěstí mám po ruce hned šestý díl a mohu v četbě směle pokračovat. ... Zima a druhá šance? Zní to lákavě.
"Jaká je škoda, když se spisovatel ani nepokusí nalézt básně, které by k němu promlouvaly. Básníci dokážou vtěsnat do jednoho dvojverší to, na co já potřebuji celou knihu. " Přiznává na konci autorka a já s ní mohu jen souhlasit. Poezie je nádherná a jsem ráda, že ji autorka do knihy zařazuje.

10.11.2020 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Backman s postavami v knize snad žil, tak moc vystihl jejich vlastnosti, pocity, myšlenky, tajemství ...
"Když si v dětství najdeme nejlepšího kamaráda, je to jako první láska. Chceme s ním být každou vteřinu a když nás opustí, máme pocit jakoby nám amputovali část těla."

08.11.2020 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Svět hokeje - skvěle popsané zápasy, to napětí, jako bych seděla přímo na tribuně. Hloubka mezilidských vztahů a roztodivných životních osudů, boje a zápasy každého z nás se sebou samým a světem. A samozřejmě velmi vážná společenská otázka, která v žádné z Backmanových knih nechybí.

02.11.2020 4 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Děkuji p. Březinové za další knihu, která mi pomůže si uvědomit, že těžké dny s bráškou, mohou být ještě těžší. Uvědomit si s vděčností, že mám takového brášku a s takovou formou PAS jako má, a za jeho radost a lásku, kterou mi neopomíná neustále projevovat. :)
Jsem ráda, že kniha byla psaná z pohledu sestry.

30.10.2020 5 z 5