Vydrýsek Vydrýsek komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Jak autorka pracuje s textem, jazyková stránka textu hned od první stránky. Musela jsem prostě přečíst knihu naráz. Jako bych se ocitla ve všech popisovaných místech, i když jsem je ve skutečnosti nenavštívila. :)

27.04.2022 4 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Na doporučení mojí maminky jsem sáhla po této první knize z celkem objemné série. První kapitola byla trochu zmatečná. Jako by do knihy nepatřila, a přesto tam být musela, aby navodila atmosféru vesnice a seznámila s obyvateli. Autorka vystihuje povahy osob, vtahuje do příběhu a zároveň poučuje. Jsem moc ráda, že jsem po této knize sáhla a vypadá to, že s touto autorkou strávím sychravé podzimní večery.
"Myslím, že spousta lidí svoje problémy miluje. Nabízí jim to všechny výmluvy, aby nemuseli vyrůst a pokračovat v životě. ... Žijí v 'zátiší',bez pohybu vpřed a čekají, až je někdo zachrání."

27.10.2020 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Pěkné vydání - kvalitní vazba, ilustrace, text. Příběh na sváteční atmosféru trošku náročnější téma, ale takový už je život. Tomu je jedno, jestli jsou svátky, nebo ne.

13.12.2020 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tato kniha mne zaujala hned od první stránky. Autor mi svým humorem, trefnými poznámkami, ale i začátkem cesty v mém rodném kraji, lásce k historii i hudbě, zahrál na tu správnou notu. Nutno říci, že nejlepší kniha, jakou jsem od autora četla. Díky, Láďo!

29.01.2022 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Několik rovin, které se navzájem prolínají. Kniha o druhých šancích, soudržnosti, historických záhadách, o ztrátách, nálezech a opětovných shledáních.
"Spousta toho, co považujeme za historická fakta, se tak nestalo. Slouží svému účelu. Události se zveličují, vytvářejí se hrdinové, přeformulovávají se cíle, aby vypadaly vznešeněji, než jaké doopravdy byly. Aby se manipulovalo veřejným míněním, aby se vytvořil společný zájem nebo společný nepřítel. A opěrný pilíř opravdu velkého hnutí? Mocný symbol. Odstraňte ho nebo pošpiňte, a všechno se začne drolit, zpochybňovat."

15.11.2020 4 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

No tedy, svou tajemností mi kniha vzala dech, který jsem po přečtení chvíli musela hledat. Odkazy na hudbu a oblíbeného skladatele, či popis radosti a změny ve výrazu hudebníka, popis tónů houslí... jako bych stála ve srubu a doopravdy je slyšela. Ostrovy Královny Charlotty, na které bych se hned rozjela. Do podzimních sychravých dní ideální společnost. Naštěstí mám po ruce hned šestý díl a mohu v četbě směle pokračovat. ... Zima a druhá šance? Zní to lákavě.
"Jaká je škoda, když se spisovatel ani nepokusí nalézt básně, které by k němu promlouvaly. Básníci dokážou vtěsnat do jednoho dvojverší to, na co já potřebuji celou knihu. " Přiznává na konci autorka a já s ní mohu jen souhlasit. Poezie je nádherná a jsem ráda, že ji autorka do knihy zařazuje.

10.11.2020 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Svět hokeje - skvěle popsané zápasy, to napětí, jako bych seděla přímo na tribuně. Hloubka mezilidských vztahů a roztodivných životních osudů, boje a zápasy každého z nás se sebou samým a světem. A samozřejmě velmi vážná společenská otázka, která v žádné z Backmanových knih nechybí.

02.11.2020 4 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Děkuji p. Březinové za další knihu, která mi pomůže si uvědomit, že těžké dny s bráškou, mohou být ještě těžší. Uvědomit si s vděčností, že mám takového brášku a s takovou formou PAS jako má, a za jeho radost a lásku, kterou mi neopomíná neustále projevovat. :)
Jsem ráda, že kniha byla psaná z pohledu sestry.

30.10.2020 5 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Opět brilantní, milé i mrazivé. Zároveň je tu plno úvah o tom, co je to skutečné štěstí, svoboda a jaké jsou v životě nejdůležitější hodnoty, za které se vyplatí bojovat.
"Něco kdysi zdravého a lidského se změní v žalostný stín sebe sama a pak to bobtná, dokud to neskončí pohřbené. Ale ne aby to došlo odpočinku. Ta emoce tam leží, často celá desetiletí, sama sebe přiživuje a roste, bezútěšná, zmučená a plná žalu. Dokud se konečně nevytrhne ze všech lidských omezení. Pak už ji nezadrží žádné svědomí, strach ani společenské konvence."
x
"Dítě stálo s rozkročenýma nohama, jako by tam zapustilo kořeny, kolena mírně pokrčená, hlavu zakloněnou, na tváři úsměv, ten drobný obličej přímo zářil, falešně zpívalo 'Dream on, dream on, letter be', dokonalé štěstí, to dítě, které neumělo skákat, ale dokázalo něco mnohem důležitějšího. Pea se dovedla přenášet. Byla v bezpečí, jediná z Morrowových, která měla zdravého ducha."

28.10.2020 5 z 5

Proč si při čtení knihy připadám jako za okupace, proč mi naskakují události dnešních dní? Jak současné. "V jednom kuse posouvali začátek zákazu vycházení, člověk nemoh navštívit přátele ..." "Humor je nejlepší způsob, jak učinit nesnesitelné věci snesitelnými."
Když Němci z ostrovů odjeli "Mým největším potěšením bylo, když jsem se znovu mohla začít po večerech procházet podél vrcholků skalních útesů ... můžu jít, kam se mi zlíbí a kdy se mi zlíbí - a na jak dlouho chci."
Výborná kniha, hlavně její první část. Kvalitní vydání.

21.12.2020 4 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Díky seriálu mají postavy v knize svou tvář. ;-) Od seriálu se tato kniha trochu liší. Autor hodně využívá slohu líčení. Popisuje nejen přírodu a zvířata při svých pozorováních, ale i členy rodiny. Některé příhody v seriálu chybí, což je škoda. Při jejich čtení jsem se válela smíchy. Hned jsem si do knihovny zašla pro další tři knihy, které v knihovně máme. Je škoda, že jen tři, které už jsou spíše povídkové a že nám chybí další dvě knihy ze série Korfu.

19.10.2020 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Opět jsem se příjemně pobavila. Krásná oddechovka v dnešní bouřlivé době. Tři "mušketýrky" u královny. ;-)

16.10.2020 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Při čtení této knihy se mi krásně propojovali informace získané z dalších knih. Díky ní jsem rozkrývala nové skutečnosti v této více než složité situaci. Velkým přínosem bylo pro mne i osobní setkání a autorem a jeho rodinou v loňském létě.

03.01.2021 4 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Vánoční atmosféra hodící se do tohoto svátečního období, trocha humoru v těžkém tématu.
"Když nás má smrt přece rozdělí, sejdem se pak znovu v odpuštění, nebo bude moc pozdě, jak vždycky bylo?"
"Slova ubližují, někdy i zabíjejí. A občas uzdravují."
"Kde je láska, tam je odvaha. Kde je odvaha, tam je mír. Kde je mír, tam je Bůh. A když máš Boha, máš všechno."

26.11.2020 4 z 5

Kudy vchází světlo Kudy vchází světlo Louise Penny

Jakmile jsem ji jednou otevřela, nemohla jsem ji dát z ruky. Tak napínavé.
"Korupce a brutalita jdou příkladem, očekávají se a odměňují. Stává se z nich norma. A každého, kdo tomu brání, kdo jim říká, že je to špatné, nakonec udolají. Nebo hůř."
"Věděl, že vesnice není imunní k strašlivým ztrátám. K smutku a bolesti. V případě Three Pines nešlo o odolnost, ale o vzácnou schopnost hojit rány. A právě to dnes jemu i jeho přátelům nabízela. Prostor a čas k uzdravení. "

17.11.2020 3 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

A kde teda bydlíš?
V zámeckým příkopě. U medvědů. :D

23.07.2020 4 z 5

Štěstí je zadarmo Štěstí je zadarmo Michaela Klevisová

Pohodové počteníčko do zimních plískanic. ;-)

20.02.2022 4 z 5

Oblíbené večerníčkové pohádky přečtené dětem v MŠ před spaním, doplněné ilustracemi, které se dětem velmi líbily.

13.11.2020 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Backman s postavami v knize snad žil, tak moc vystihl jejich vlastnosti, pocity, myšlenky, tajemství ...
"Když si v dětství najdeme nejlepšího kamaráda, je to jako první láska. Chceme s ním být každou vteřinu a když nás opustí, máme pocit jakoby nám amputovali část těla."

08.11.2020 4 z 5

Charlotta: Žena T.G.M. Charlotta: Žena T.G.M. Lenka Slívová

Jsem ráda, že jsem se mohla konečně dozvědět něco více o ženě našeho prvního československého prezidenta. Opravdová osobnost.
Jaké by byl Charlottin život, kdyby dala na otcův úsudek o svém nastávajícím? Jaký by byl její život bez Masaryka?
Vzniklo by Československo? Jaké by bylo bez "tatíčka"?
Proč se ideál jejich společného vztahu nenaplnil do té míry, jak si na začátku plánovali a jaké to mělo důsledky?
Opravdu poutavé čtení, které hraje na strunu každé ženy ...

15.05.2020 5 z 5