O mé rodině a jiné zvířeně

kniha od:

O mé rodině a jiné zvířeně https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38649/bmid_o-me-rodine-a-jine-zvirene-NXS-38649.jpg 4.4 761
Koupit Koupit eknihu Bazar

Vtipné a moudré vzpomínkové vyprávění známého anglického přírodovědce o lidech a zvířatech na středomořském ostrově Korfu. Vyprávění je prodchnuto půvabnými vzpomínkami na mládí, v nichž perspektiva času tlumí drobné starosti a smutky a staré zážitky protepluje humorem a ironií. Kromě úsměvné pohody přináší knížka i vzrušující a zasvěcený pohled na středomořskou přírodu a řadu poznatků ze života její fauny a flóry.... celý text

Série:

Dětství na Korfu 1.


Žánr:
Literatura světová , Biografie a memoáry , Příroda, zvířata

Vydáno: , Odeon
Originální název:

My Family and Other Animals , 1956


více info...

Komentáře (130)

Komentáře 130 Recenze 0

Leonora
Leonora
23.09.2023 3 z 5

V porovnání s Filé z platýse je to slabší.

Radimka
Radimka
16.08.2023 5 z 5

Četla jsem na Korfu a o to víc jsem nasávala něžnou atmosféru knížky s poeticky popisovanou přírodou a příběhy potřeštěné rodiny.


Elea
Elea
13.08.2023 4 z 5

Příjemná oddechovka, po přečtení mám pocit, že musím ihned vyrazit na Korfu.

cukrovka
cukrovka
16.04.2023 4 z 5

Díky tomu, že jsem to poslouchala jako audioknihu, tak jsem dospěla ke zdárnému konci. Ten začátek byl hodně pomalý a nezáživný, ale postupně jsem se zaposlouchala a příběh mě zaujal. Je to spíš soubor různých příhod, které prožívá autor se svou rodinou a faunou a flórou ostrova Korfu. Psáno se suchým anglickým humorem a láskou ke zvířatům.

MatBla
MatBla
09.03.2023 5 z 5

Tak tohle se mi moc líbilo.
Oblíbila jsem si hlavně maminku s jakým klidem řešila nápady svých dětí.
A pojmenování dvou štěňat - Bobek a Blink - to mě fakt dostalo:)

fénix56
fénix56
01.08.2022 4 z 5

Milá knížka o britské rodince na ostrově Korfu. Neuspěchaná pohoda, slunce, moře, rozmanitá fauna. A svérázná, ale přitom soudržná rodina. Vzdáleně mi to připomnělo knihu Marcela Pagnola Jak voní tymián.

puczmeloun
puczmeloun
12.07.2022 4 z 5

Kniha mého dětství. Nebydleli jsme sice na ostrově, natož ve vile, a nikdo z naší čtyřčlenné rodiny nebyl spisovatelem ani střelcem, ale v akváriích nám sídlili žáby, čolci nebo žábronožky. A o pískomilech nebo křečcích nemluvě. Naše dovolené končívaly u rybníků a potoků, kde jsme vytahovali mikroskop a zkoumali, co se pod hladinou skrývá. Nebyla kůra nebo kámen, který jsme opatrně neotočili. V krabicích od bot jsem měl krovky, svlečky hmyzu a různorodé škeble a ulity... Příběhy z Korfu, zejména ty živočišně orientované, jsem tak hltal pravidelně a dodnes na ně vzpomínám – včetně pavouků schovaných pod poklopem, želvích kopců nebo ptačích otců nosících malému Gerrymu vzácné přírůstky do sbírky. Ano, veškeré to rodinné hemžení okolo je pro knihu důležité, stejně jako setkání s místními, ale pro mě je to dodnes "jen" bonus, který jsem teď při "dospělém" čtení znovu objevoval a na které jsem si už nevzpomínal. Výjimkou je samozřejmě neopomenutelný Spiro a doktor Theodore.

Jasně, není to nejlepší literární dílo, co znám, má to v sobě ale šťávu, život a dětské objevování... A pro mě spoustu vzpomínek...

...a ano, když jsme byli na Korfu, alespoň do jedné z vil jsme se šli podívat. To by bez toho nešlo, že...

tonysojka
tonysojka
07.06.2022 4 z 5

Vzal jsem si to na čtení na dovolenou na Korfu. Jako celek plní svůj oddechový účel, mě místy nezaujala,místy jsem se pochechtával nad příhody rodinky,celkově jsem to viděl na tři hvězdy,až popis souboje gekona s kudlankou a rozhovor s " matinkou " Kralevského mě zaujal natolik, že dávám čtyři.
Asi působení slunce a moře zavinilo,že kniha více nezaujala.
Ale na popis drožky,že je "vznešeně zchátralá",nezapomenu.

pepe666
pepe666
05.03.2022 5 z 5

Prázdninová pohoda.

PetulkaM
PetulkaM
09.02.2022

Laskavý humor, hřející paprsky středozemního slunce, vůně moře a jedna úžásná rodina - co člen to originál. Pohodová kniha.

anonymní.Ilja
anonymní.Ilja
28.12.2021 5 z 5

Jako člověk s velkou rodinou a láskou k přírodě jsem si tuhle milou knihu od úžasného autora oblíbil. Je na seznamu k znovu čtenému.

Příběh malého kluka, který se svou matkou a sestrou odjel na malý řecký ostrov, kde zažívá svá podivínská faunomilná dobrodružství.

evineckY
evineckY
21.12.2021 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Připomíná mi to Klostermana s klučičima lumpárnama , krásnou přírodou a zvířenou :-)
Poslouchala jsem audioknihu moc pěkně namluvenou.

kolacky
kolacky
12.12.2021 5 z 5

Nevím, jak je možné, že jsem tuhle knížku ještě nehodnotila! Milovala jsem ji kdysi a miluju ji i teď, ty úžasné popisy barevné přírody, průzračných barev, zajímavých lidí, míst a příběhů. Pan Durrell prostě uměl psát, zážitky i dobrodružné příběhy.

Liturgievpatek
Liturgievpatek
07.12.2021 5 z 5

Když jsem tuhle knihu četl, přál jsem si mít stejnou rodinu a plno zvířat. A to se mi částečně splnilo.

hapac
hapac
07.09.2021 4 z 5

Knížka, kterou mám ráda od dětství, taky přání navštívit Korfu, i když mám obavy, že už z popisu knihy tam mnoho nezbylo.

majáček
majáček
31.08.2021 5 z 5

Příjemné a laskavé čtení. ,,britsko-anglický" humor je nezaměnitelný.
Život se zvířaty v rodině, která je v celku zajímavá. Někdo by řekl, že rodina autora je zvláštní. Každý z nás je jedinečný. I u sebe určitě můžeme najít komické, rozverné a nezvyklé chování.

ujira
ujira
29.08.2021 5 z 5

Krásné, s láskou vyprávěné, s trochou britského humoru, zasazené do rajského prostředí Korfu. Autor miluje nejen zvířata a přírodu, ale i svou podivnou rodinu. Velmi povedená je i seriálová adaptace Durrellovi. Příjemné odpočinková četba.

Neposeda
Neposeda
28.07.2021 3 z 5

Oddechové čtení o pobytu anglické rodiny na Korfu. Knížku jsem si přečetla hlavně díky Čtenářské výzvě, jinak by mě asi nenapadlo ji číst, což je škoda. Dnes je docela těžké najít knihu, která pobaví a kde nejsou vraždy nebo která neřeší holokaust.

85098211
85098211
27.07.2021 4 z 5

Ve svém hodnocení bych se klidně podepsala pod předchozí komentář mé oblíbené knižní kamarádky Petry (cérka) ;-). Knihu jsem poslouchala také jako audio (načetla ho Jiřina Krupičková) a to byla opravdu moje a hlavně autorova záchrana :-), protože jinak nevím, zda bych ji neodložila nedokončenou. Ale po poměrně pomalém rozjezdu jsem se přistihla, že si vyprávění začínám užívat a kniha se mi líbí... Nejedná se ani tak o ucelený příběh, jako spíš o jednotlivé příhody, které vypravěč zažívá se svou rodinou a řeckými přáteli. Ze všeho nejvíc jsem obdivovala jejich matku, která to se svými potomky definitivně neměla lehké, a přesto všechna příkoří snášela se stoickým klidem a trpělivostí. Autor knihu napsal moc hezky, laskavě a krásným až poetickým jazykem. Proto ve výsledku strhávám pouze jednu hvězdičku a časem se po nějaké jeho knize určitě zase poohlédnu.

cérka
cérka
26.07.2021 3 z 5

Můj rest z Klubu milovníků knih a zároveň kniha do letošní výzvy (2021).
Uf, už z kraje knihy to vypadalo na velký vnitřní boj (dočíst/odložit), ale zachránila mě audio verze.
Nikdy bych neřekla, že to bude až tak velký rozdíl, a já si knihu nakonec dokážu vychutnat a u některých pasáží se i pobaveně usmívat. Oceňuji laskavý humor, kultivovaný projev a životní nadhled.
Je to prostě neuvěřitelné, co všechno dokáže strpět milující matka nadaného přírodovědce a zoologa :).

Marla
Marla
24.07.2021 5 z 5

Příjemná kniha o praštěné Durrellovic rodině a houfu nejrůznějších zvířátek. Roztomilé čtení, ideální pro líná letní odpoledne.

veverkaVv
veverkaVv
13.07.2021 3 z 5

Kniha je milá, veselá. Lehce si člověk představuje trampoty i běžné žití, které je popisováno. Odpočinková četba pro odpočinkové dny.

Broukodrak
Broukodrak
19.06.2021 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně nebyla moje první kniha od autora, ale líbila se mi víc než ostatní, co jsem četla. Jako obvykle je prostě nejlepší Gerryho starší bratr Larry :)
Přišlo mi strašně smutné, jak dopadl želváček. Bylo velice vtipné, že Larryho přičiněním se rodina jednou za rok až za dva stěhovala do nového domu, v jednom to bylo (Gerryho přičiněním) opravdu strašidelné: Štíři v krabičce od sirek, pokřikující stráčata, páchnoucí netopýří mršina… No… V Gerryho rodině bych asi nechtěla být, ale jak kdy.

SputnikV
SputnikV
10.05.2021

co říci k dokonalé vtipné láskyplné a laskavé knize a navíc o zvířatech...

senbja
senbja
05.05.2021

O co méně mě zaujala kniha, o to nadšenější jsem byla při sledování britského seriálu Durrellovi. Perfektní herecké obsazení udělalo z pro mě nudné knihy zábavnou podívanou, na kterou jsem se s každým shlédnutým dílem těšila víc a víc, a bylo mi líto, když skončil. Hvězdičky nedám žádné, protože 5* by nebylo za knihu, ale za film.

niknikita
niknikita
27.04.2021 5 z 5

Jeden z mých krásných návratů, který vždycky pobaví, zahřeje a vlastně taky poučí.
Vyprávění laskavé a kultivované, jako autor sám.
Tentokrát není třeba mnoha slov. Čtenáři mi jistě dají za pravdu.

tami1
tami1
20.04.2021 5 z 5

Hřejivě laskavá knížka plná slunce, vůně moře a lásky ke všemu živému. Úžasně kultivovaný jazyk, vtipná přirovnání a suchý anglický humor.
Bylo by parádní strávit takto bezstarostné, téměř nekonečné prázdniny na tomto kouzelném ostrově. Jen bych se asi tolik nerozhlížela po té havěti, přece jen nemusím vidět všechno.

ewalien
ewalien
05.03.2021 5 z 5

Geralda Durrella čtu od dětství, maminka měla sbírku jeho knih, tak jsem se jeho prostřednictvím seznámila s Korfu.
Jak se dorůstala, sama jsem tu sbírku rozšiřovala. Stále se k jeho dílkům ráda vracím, nikdy mě neomrzí.

nangijala
nangijala
24.02.2021 3 z 5

Autora jsem "objevila" díky seriálu Durrellovi, knihu už tedy vnímám trochu jinak a v mých očích jí to bohužel asi škodí. Postavy jsem z příběhů myslím příliš nepoznala, hodně jsem se tedy při čtení opírala o ty seriálové, které mi se svou předlohou někdy tak trochu neseděly.
Celkově se mi více líbily pasáže o rodině než o té jiné zvířeně. Nemohu ale upřít krásný jazyk plný metafor, líčení přírodních krás Korfu bylo zajímavé, občas ale také trochu zdlouhavé. I díky těmto popisům nebyla pro mě knížka úplně oddechovka, ale přečetla jsem si ji ráda a rozhodně se chystám na další pokračování.

GYROTOURBILLON
GYROTOURBILLON
20.02.2021 5 z 5

Úžasné dobrodružství GD. s rodinou a jeho zájmy o vše živé. Autor barvitě popsal krásy ostrova Korfu. Zpěv cikád při polední siestě , strávené ve stínu olivovníku, poté osvěžení v moři , návrat poté k dalším povinnostem , ano to je Řecko. Atmosféra vyhřátého ostrova z knihy úplně dýchá a láká k takovémuto rodinnému kroku. Já bych to tedy bral všemi deseti.
Kniha je brilantně napsaná , krása slohu je vyjimečná, dělající z knihy čtenářský skvost.

Endy17
Endy17
08.01.2021 5 z 5

Návštěvy Korfu a čtení Durrellových knížek mě nikdy neomrzí. V případě téhle publikace mi tak autor přináší dvě potěšení naráz.

intelektuálka
intelektuálka
25.12.2020 4 z 5

Malé vánoční rozptýlení .... hřejivé a vtipné ....

Fauna a flóra na smaragdovém ostrově Korfu v podání přírodovědce Geralda Durella ....

A závěrečné hodnocení Durellovy rodiny a jiné zvířeny :

" Jeden kočovný cirkus a personál .... "

Pobavilo mne to ....

Markisha13
Markisha13
27.11.2020 5 z 5

Čtu už po několikáté a asi si to ještě párkrát přečtu :-) Miluju Geralda Durella, je báječný, vtipný a ještě se člověk něco dozví. Kouzelný svět zvířat a ještě kouzelnější příměry a popisy, že si člověk připadá, že na tom Korfu opravdu je a vnímá ty krásy.

bigal
bigal
26.11.2020 5 z 5

Jsem fanda a pod pět hvězd prostě u Geralda jít nemůžu.

maris123
maris123
25.11.2020 4 z 5

Je listopad a já jsem se odstěhovala na Korfu. Aspoň v duchu... Škoda, že je knížka tak krátká.

zelena_zabicka
zelena_zabicka
18.11.2020 2 z 5

Ač se počítám mezi milovníky přírody, tato kniha mě bohužel nezaujala. Téma (lehce excentrická anglická rodina přestěhovaná na Korfu) je velmi chytlavé, avšak bohužel nevytěžené: vše se točí jen kolem různých breberek a jiných zvířat, do kterých je malý Gerald blázen. Slibně nastíněné postavy a jejich příběhy zůstávají nerozvinuty, kapitoly na sebe prakticky nenavazují a pokud se rozhodnete některé kapitoly přeskočit, vlastně se vůbec nic nestane. I já jsem pak již poslední třetinu knihy takto přeskákala. Kniha prakticky nemá žádný nosný příběh a její humornost je také taková trochu křečovitá.

Metla
Metla
05.11.2020 4 z 5

Po mrazivém Slovensku a islandské depce jsem se rozhodla zamířit za pohodou na řecký ostrov Korfu. Ve společnosti extravagantní rodiny Durrellových jsem si užila několik dní siesty. Jelikož je vypravěčem nejmladší Gerry, budoucí zoolog, lehce humorné epizodky ze života jsou často proloženy pečlivým popisem přírody a pozorováním kdejakého zástupce z říše fauny - od nejmenšího hmyzu, přes želvy, ptáky, hady, ještěrky až po psy (po vzoru majitelů notně neukázněné). Určitá zvířata jsem si oblíbila víc než některé členy Durrellova rodu. Nejstarší ze sourozenců, bohémský literát Larry, je ve své panovačné aroganci na přesdržku, náruživý lovec Leslie příliš krvežíznivý, Margo a její péče o vzhled nevýrazná, benevolentní máti se svým neustálým synáčkováním poněkud otravná. Z čeho ta rodina vlastně žila, že si mohla dovolit služebnictvo a stěhovat se po ostrově mezi vilami z naprosto malicherných příčin? Nepostřehla jsem zmínky o skutečném zaměstnání... Leč svérázní přátelé jako Spiros, Theodor, Roger, Dráčata, Achilles, Quasimodo a další trochu vyvážili mé nevalné dojmy ze zhýčkaných Durrelů.
Kniha každopádně splnila svůj účel: učesala mi nervy po vražedných drasťácích a bezstarostnou idylkou odváděla pozornost od všudypřítomné covidové úzkosti. 75%

Vydrýsek
Vydrýsek
19.10.2020 5 z 5

Díky seriálu mají postavy v knize svou tvář. ;-) Od seriálu se tato kniha trochu liší. Autor hodně využívá slohu líčení. Popisuje nejen přírodu a zvířata při svých pozorováních, ale i členy rodiny. Některé příhody v seriálu chybí, což je škoda. Při jejich čtení jsem se válela smíchy. Hned jsem si do knihovny zašla pro další tři knihy, které v knihovně máme. Je škoda, že jen tři, které už jsou spíše povídkové a že nám chybí další dvě knihy ze série Korfu.

Pindrushee
Pindrushee
26.07.2020 4 z 5

Milá oddychovka.

PeterBahn
PeterBahn
18.06.2020 4 z 5

Četl jsem již jako dospělý, ale i tak jsem při čtení příjemně snil…