vladka321 vladka321 komentáře u knih

Paní Říma Paní Říma Kate Quinn

Příjemné odpočinkové čtení. Škoda, že je zde více fikce nežli faktů. Taková pohádka pro dospělé, kde povětšinou dobro zvítězí nad zlem, i když to někdy vyloženě křičí...

25.07.2021 4 z 5

Syndrom E Syndrom E Franck Thilliez

Velmi pěkné čtivo. Byla jsem napnutá, mozek pracoval na plné obrátky, představivost dokonale vyburcována.

Shlédneme film, který umně vyburcuje a naprogramuje mozek tak, aby člověk propadl násilí a šel díky agresivitě proti své rase, svým příbuzným, vlastně proti komukoliv. Ve jménu vědy, ale také ve jménu vojenských taktik, pokroku. Stačí, aby autority vystavily mozek stresu a strachu a získají dokonalou bytost, kterou bude možno ovládat. Bez pudu sebezachovy, bez svědomí, bez jakýchkoliv skrupulí...
Ano, bylo to děsivé. Vlastně děsivě představitelné.

24.07.2021 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kniha, která v dnešní době přesně vystihuje slova: "Vše se nám vrátí. Především to zlé!"
V knize je výborně popsaná duše a přemýšlení dítěte, ale i to, jak otec chce citlivě svým dětem dávkovat to nesprávné a nedobré ( a je to bezesporu i profesí advokáta a místa i doby, kdy se příběh odehrává ) po troškách a tak, aby to dětská hlavička pobrala a pochopila.
A pak se stane něco, co hodí dítě do života až tak surově, jak bychom to my rodiče nikdy nechtěli. A dítě je najednou tak dětsky dospělé. Mozek dítěte zareaguje neuvěřitelně vyspěle, že to tak ani nechceme.
Je to kniha ze života, tak jak život běží a jaký je. A proto je tak čtivá, protože se v ní poznáváme a poznáváme i naše děti. Jejich chápání, jejich strachy, ale i naivitu, která k dětem patří.

14.07.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Ani jsem netušila jak to bude smutné a bohužel také velmi nadčasové čtení. Dokonale a výstižně podáno. Až z toho jde mráz po těle.

06.07.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Výborná detektivka. Perfektní rozklíčování. Skvěle popsané charaktery postav. Jako vždy dokonale dokonalá Agátha Christie.

05.07.2021 5 z 5

Hello, Ameriko! Hello, Ameriko! J. G. Ballard (p)

Krásná pruhovaná obálka pro ČV a to je pro mě vše. Kniha si mě vůbec nezískala a jejím čtením jsem se vysloveně trápila.

28.06.2021 1 z 5

Pusinka Pusinka Sophie Hannah

Knihu jsem si půjčila v knihovně jen kvůli ČV. Moc se mi netrefila do mého vkusu, ale přečetla jsem ji. Nicméně jsem si v knize našla takové hezké moudro s nímž se ztotožňují: "Dělá-li člověk kariéru, stráví pět dnů v týdnu s lidmi, kteří ho obdivují a respektují - když má štěstí." "Ale, když si za životní poslání zvolíš rodinu, můžeš strávit veškerý čas s lidmi, kteří tě nejen obdivují a respektují, ale ještě tě mají rádi."

28.06.2021 2 z 5

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Tato kniha se mi četla lehce a příjemně. Je psána svižným a vtipným jazykem. Smutná a vážná témata této profese vyvažují veselé a povzbudivé příhody mladé začínající veterinářky. Je to milé čtení. Knihu jsem četla díky čtenářské výzvě a musím říci, že mě bavila.

10.05.2021 5 z 5

Děti nikoho Děti nikoho Hana Hindráková

Hezky poskládaný příběh z mnoha kapitol, kdy s chutí čekáte, jak se bude dál odvíjet život jednotlivých postav. Škoda jen, že i v opravdovém životě se děj neodvíjí tak jednoduše.

08.05.2021 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Na knihu jsem se velmi těšila. Očekávání bylo umocněno celkem zajímavým začátkem, který dost nabudil moji fantazii i zvědavost. Potom dlouho, dlouho nic. Jen velké zklamání z vulgarismů. Od poloviny knihy se to rozjelo a vulgarismy mi celkem přestaly vadit. O to více mi začal vadit tzv. "jájismus" hlavního hrdiny i navážení se do nejslabšího článku výpravy. Ovšem závěr..., to je doslova "nářez", který jsem nečekala a tehdy jsem vše pochopila. Je to drsně dobrá kniha. Jen musíte vytrvat!!!

02.05.2021 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Krásná detektivní práce, excelentní vyšetřovací postup, nádherný jazyk. Už proto bude navždy Agátha Christie nepřekonatelná.

02.05.2021 5 z 5

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Hezká a příjemně mrazivá sbírka mírně hororových příběhů, které by se klidně mohly odehrát v reálném životě. Plynulé vyprávění nemá nikde hluché místo a člověku se vyprávění dostane hluboko pod kůži a rád se zas a zase vrací v určité náladě k této knize. Příběhy nejsou příliš dlouhé, ale ani krátké. Stačí tak akorát a splní záměr se kterým byly povídky jistojistě napsány. Navnadí zvláštní atmosféru respektovaných obav a strachu.

25.04.2021 5 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

A tak mě tak napadlo: "kdo s čím zachází, tím také schází!"

Pěkná, nadčasová detektivka. Krásně ke všemu odhaluje tehdejší společnost, maloměšťáctví, ale i upjatou morálku. Každá osoba zde má své místo, svůj účel a celkem nevelká, avšak povedená zápletka vytvoří dokonalé odhalení s překvapením.

25.04.2021 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tak jak je u paní Mornštajnové zvykem, je to další kniha na pohodu se zajímavým dějem a příjemným psychologickým napětím. Mně se tento styl moc líbí. A nyní ještě ozvláštněn slovními spojeními - tam, kde jedna postava končí, stejnými slovy začíná postava druhá. Je to zajímavé, neobvyklé, propracované. Prostě další klenot od této, pro mě výjimečné, spisovatelky v knihovně.

18.04.2021 5 z 5

Hvězda nad arabským peklem Hvězda nad arabským peklem Monika Wurm

Ano, kniha je čtivá, ale...
už v anotaci je uvedeno, že jde o několik historek a zkušeností vtěsnáno do jednoho příběhu. A tady si myslím, že nastává ten největší problém. Příběh se pohybuje na sice čtivé, nicméně brakové úrovni. Myslím si, že pokud by zde byl vylíčen a do hloubky popsán jeden motiv s propracovanou zápletkou, jistě by byla kniha více vypovídající. Takhle to na mě působí příliš cílené na chytlavé události a postava (mimochodem s mnoha jmény) zde působí jako nevěrohodná hrdinka, která nesmírně trpí. Nakonec však přichází vysvobození, očištění jména, skutků, a dokonce se i usmálo životní štěstí.
Méně je někdy více!!!

14.04.2021 2 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Především jsem si nemohla u knihy zvyknout na hovorový styl vyprávění. Ještě bych to pochopila z pohledu dítěte, ale u matky mi to vadilo hodně. Snad to bylo schválně, aby sloh podtrhl nevyzrálé a povrchní chování matky. Ženy, která chce především upoutat své okolí. Také jsem si po skončení knihy přesně představila tuto, pro mě dost afektovanou osobu, jak pronese: "Co tomu asi řeknou kolegyně v práci? A jak se zase bude tvářit ředitelka?"
Osobně mi v příběhu chybí hloubka. Tím nechci říci, že příběh je dětinský. Je zasazen do současnosti, ale psychologie postav, jako by se vrátila v čase o jednu celou generaci.
Žena matka vystupuje jako zamindrákovaný manipulátor. Muž, manžel a otec, není schopen posoudit své city a je ochoten jednat zcela proti svému přesvědčení, i když ... ať jedná jakkoli, je to stejně špatně. Sestra nemá ani ponětí, co je to cit, sounáležitost a řekla bych, že snad žije mimo realitu. Sobectví a nepřejícnost vůči sestře z ní doslova odkapává. A Bára? Tak nad tou jsem si poplakala. To nemůže jedno dvanáctileté srdíčko pochopit, to je tak neuvěřitelný rozkol veškeré normálnosti, že to křičí až do nebes.

08.04.2021 4 z 5

Lovkyně informací Lovkyně informací Taylor Stevens

Kniha mě vtáhla do děje celkem rychle a hodně jsem od ní očekávala. Další průběh knihy velmi popouštěl uzdu mojí fantazii, která předháněla vlastní děj. Konec vygradoval téměř paralelně s mými předpoklady. Odpočinkové, mírně nadnesené čtení se superženou.

05.04.2021 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Minulost, součastnost a patrně i budoucnost je obsažena v tomto díle. Nepochopitelné je, že se stále opakuje ta chuť vlastnit, ovládat a budovat si moc na strachu a slabosti. I když by si člověk myslel, že společnost se poučila, nikdy už nedopustí bezprávý, už nikdy nezradí vlastní ideály... Opak je pravdou. Opět a zase po období revolty přijde vzkříšení a amorální politika pohltí naše životy, zabije pravdu, pohltí lásku, zradí člověka.

Kdy se poučíme z vlastních chyb a dokážeme to předat dalším generacím tak, aby už nikdy...??!

03.04.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Konec knihy mi poněkud vzal zážitek z příběhu. A přestože je kniha v mnohém zvláštní, neubírá to tíži zločinu na lidské duši. Jak jednoduché je ve jménu lásky a neudržení těch nejnižších pudů zkazit život, zabít rodinu...

25.03.2021 4 z 5

Deník Deník Anne Frank

Tato kniha svým svědectvím obyčejné dospívající dívky s jejími radostmi i trápeními je tak obyčejně stejná, jako by byl jakýkoliv deník jiné přibližně stejně staré dívky. Ovšem válka, zmar a nepochopitelné fašistické běsnění udělalo z tohoto deníku nepřekonatelné dílo.

Anne chtěla jenom žít, dýchat, milovat a pokusit se o naplnění svých snů. Nebylo jí to dopřáno. Bestseller, který nikdy neztratí hodnotu. A je jedno kdy, v jakém věku či rozpoložení si knihu přečtěte.

21.03.2021 5 z 5