Vladísek Vladísek komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha, které právem náleží 5 hvězdiček. Smutný příběh odehrávající se v krutých časech mě doslova pohltil a od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Moje počáteční nesympatie k Haně - tím, jak příběh plynul - postupně opadaly a začala jsem její povahu lépe chápat. Určitě se ke knize ještě v budoucnu vrátím a budu ji doporučovat dále!

09.05.2018 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Tato kniha patří mezi ty, které se člověku usadí v paměti na hodně, hodně dlouho. Já osobně ji musím takříkajíc "strávit", než se pustím do dalšího čtení... Příběhy tří zamilovaných a šťastných mladých žen, které netoužily po ničem jiném než být dobrými manželkami a žít spokojený rodinný život po boku svých vyvolených. Místo toho a osudu navzdory, když nic z toho jim nebylo dopřáno se rozhodly přivést na svět vytoužené dítě v tak otřesném prostředí, jakým je koncentrační tábor. Nedokážu pochopit, jak v tak otřesných a nelidských podmínkách dokázal vůbec někdo žít, natož přežít. A už vůbec ne zanedbaný novorozenec. Kniha je však krásná v tom, že ukazuje, jak pomocí vnitřní síly, mateřského pudu a odhodlání, prostě stůj co stůj tyto ženy (pro mě hrdinky) dokázaly nemožné. Přežily a darovaly život svým vytouženým dětem. Je to velmi smutné a emotivní čtení. Byly opravdu chvíle, kdy by čtenář nejradši vykřičel svůj vztek nad krutostí a barbarstvím Němců. Bohužel, stalo se. Minulost nezměníme. Zmařené životy nevrátíme. Můžeme se jen poučit a snažit se, aby už nikdy k podobným krutostem páchaným na lidech nedošlo. Tohle je opravdu neodčinitelné. Kniha je plná krutostí, smutku, útrap a beznaděje, ale přesto všechno je moc krásná. Myslím, že to nejmenší, co můžeme my čtenáři podobných knih ale i nečtenáři udělat je, zavítat na místa jakými jsou Terezín či Osvětim a věnovat tichou vzpomínku všem obětem tohoto brutálního a nesmyslného řádění.

10.06.2019 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Deset malých černoušků je první knihou, kterou jsem od Agathy Christie přečetla. Nedávno jsem měla možnost v televizi shlédnout stejnojmenný film, ale vzhledem k tomu, že jsem u něho usínala (určitě ne proto, že by mě nudil) a nebyla jsem s to ho dokoukat, řekla jsem si, že bude možná lepší a jistější, knihu si pořídit a přečíst:) Prostě jsem potřebovala vědět, kdo je vrah. Určitě nelituji. Kniha se mi velmi líbila. Čte se rychle a není to jen tím, že má poměrně málo stránek, ale určitě má na tom svůj podíl i to, že čtenáři to "nedá" a potřebuje si svůj úsudek, kdo že je tím tajemným vrahem, ověřit co nejrychleji. Za mě rozhodně plný počet hvězd!

29.01.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Mně se kniha líbila. Koupenou ji mám už téměř půl roku a přiznám se, že za to mohla trochu i mediální masáž a to, že při každé návštěvě knihkupectví jsem si jí prostě nemohla nevšimnout. Byla prostě všude. Tak jsem to riskla a nelituji. Se Zmizelou bych ji asi úplně nesrovnávala, knihou roku 2015 bych ji také nenazývala, protože jistě jsou na trhu zdařilejší díla, ale to, co jsem od knihy očekávala, jsem při jejím čtení také dostala. Nenudila mě ani chvíli, Rachel mi kupodivu nesympatická nebyla, děj ubíhal rychle. Úsudek, ať si udělá každý sám. Já knihu doporučuji.

06.04.2016 5 z 5

Jestli se o nějaké knize dá říci, že se četla jedním dechem, tak je to určitě tento rozhovor s kriminalistou panem Marešem. Čtenář se dozví spoustu zajímavostí a pokud sledoval i Případy 1. oddělení, mnoho ze zmiňovaných příběhů se mu jistě vybaví. Práce u kriminální policie je určitě zajímavá a různorodá, avšak ne pro každého. Je dobře, že nám bylo prostřednictvím toho nejpovolanějšího umožněno zjistit o této práci i něco více.

02.03.2023 5 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Příběh, ve kterém se nachází tolik bolesti...
Přesto krásný. Terezín jsem navštívila, takže při čtení této knihy jsem si reálněji uměla představit prostředí v ní popisované. O to více si uvědomuji, jak strašné podmínky k životu to byly. Soucítím s lidmi, kteří byli zbaveni své důstojnosti a museli vším tímto projít. Moc nemusím romantické příběhy, ale tento byl jiný. Silnější. Více takových knih!

03.11.2019 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje pocity při čtení tohoto Kinga? Jednoduše - nepříjemné. Čímž nechci říci, že se mi kniha nelíbila. Naopak! Spíše jsem měla takový divný pocit po celou dobu čtení a moc jsem si přála, aby tahle rodinka byla všeho špatného ušetřena. Pasáž s malým synem mě opravdu zasáhla a bylo mi jasné, že u Kinga s nějakým happy endem není radno počítat.

23.12.2020 5 z 5

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Jedna z nejhezčích knih mého dětství, kterou jsem v 80. letech doslova milovala. Přečetla jsem ji poctivě od první do poslední stránky snad 100x, moc se mi líbily ilustrace, které knížku provází. Díky téhle knize byl pro mě dějepis zajímavější a různá data a události mi lépe utkvěly v paměti. Kniha mi zmizela z knihovny, nicméně po tomto zjištění jsem nelenila a koupila si ji nedávno znovu. Sice nemá to kouzlo ohmataných stránek, nicméně nadšení z pojetí historie touto formou u mě trvá a já mohu jen doufat, že stejné pocity bude mít i nejmladší dcera, až se jí tahle překrásná kniha dostane do rukou.

05.10.2018 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha se mi velmi líbila. Je to příběh, který by nikdo z nás zažít nechtěl. Hrozné ovšem je, že toto všechno se skutečně dělo. Myslím, že dnešní zhýčkaná mládež by v takových podmínkách nepřežila ani týden. Hluboce obdivuji každého, kdo tyto hrůzy přežil. Lituji dětí, které musely svůj nejkrásnější věk, který by měl být správně naplněn smíchem, hraním a bezstarostnými dny, prožít (pokud vůbec měly to štěstí a přežily) v takové hrůze, obklopeny všudypřítomným strachem, nemocemi a smrtí, která denodenně dýchala lidem na krk. Doporučuji přečíst a přestat remcat, pokud se nám zrovna nedaří podle našich představ.

31.05.2017 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Další z knížek, kterou jsem jako dítě četla pořád dokola. Nesmírně krásné čtení a nádherné ilustrace!

09.02.2016 5 z 5

Na loučení nebyl čas Na loučení nebyl čas Linwood Barclay

Po přečtení knihy musím dát za pravdu níže uvedeným čtenáŕským recenzím, že tato kniha byla opravdu skvělá. Nemít na práci i jiné věci než jen čtení, asi bych se od knihy neodtrhla. Děj má spád, zápletka dobře vymyšlená. Zhruba od poloviny knihy jsem začala mít podezření na konkrétní osobu, což se ke konci potvrdilo. Knížku bych doporučila každému, kdo si rád přečte pěkný thriller.

23.08.2015 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Kniha byla perfektní. O chlup (možná o dva či tři chlupy) lepší než Dětské zoubky. Tohle dítě byl hotový Satan, z kterého v určitých momentech běhal mráz po zádech. Doma bych ho nesnesla. Takže bohudík, že si žije svůj život v knize;). Postavy mi byly vesměs sympatické, jen Christopher mohl trochu ubrat s tou náklonností k cizímu dítěti a více naslouchat a věřit své ženě. Hodnotím 5*.

30.10.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Příběh tří žen, tří generací, vyprávěný Aněžkou, nejmladší z nich. Po Haně, která se mi jako kniha opravdu velmi líbila, je tady opět další dílo autorky, které za přečtení určitě stojí. Každá z těchto žen žila v nelehké době, každá prožívala své osobní ztráty a bolesti. Ačkoliv jim osud leckdy nepřál, přesto si dokázaly poradit, jít dál a žít relativně šťastně. Doporučuji.

05.05.2019 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Skvělé čtení. Konečně psychothriller, ze kterého mrazí od začátku až do konce. Je vůbec možné, aby byl někdo takhle zvrácený a okolí to nevnímalo??!! Při čtení jsem neustále vymýšlela varianty, jak by mohla Grace z toho pekla uniknout a doufala ve šťastný konec. Na tuto knihu - obávám se - mi 5* nestačí. Doporučuji. A co hlavně: lidé by měli být více všímaví ke svému okolí, může to zachránit život.

28.06.2017 5 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Neználek - naprosto famózní kniha! Ať už se jedná o Neználkovy příhody nebo Neználka ve Slunečním městě. Jako dítě jsem četla snad stokrát a nikdy se mi ani jedna z těchto knížek neomrzela. Nádherné ilustrace, díky nimž si člověk připadá, jako by v Kvítečkově opravdu byl. Doporučuji.

26.01.2016 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Tato "Kingovka" se mi líbila, od začátku až cca do poloviny knihy byl děj perfektní, propracovaný, skoro depresivní. Konec už mě tolik nebavil. Nicméně, zklamaná se určitě necítím.

13.11.2020 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Další příběh Roberta Huntera, který mě nezklamal. Čtenářům, kteří přišli na chuť příběhům Chrise Cartera vřele doporučuji. Nudit by se určitě neměli.

26.08.2019 5 z 5

Za zdmi Za zdmi Hollie Overton

Příběh týrané manželky, milující matky a dcery v jedné osobě, která je pro své nejbližší ochotna riskovat i svou svobodu. Kniha byla perfektní, nemám co vytknout. Příběh, který čtenáře rozhodně nudit nebude.

15.08.2019 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Budu stručná: až na některá jména, která se mi občas pletla, je tahle kniha fajn počtení. Vše podstatné již bylo v komentářích zmíněno. Doporučuji přečíst.

21.11.2018 4 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Jsem nadšená! Kniha nepostrádala z mého pohledu nic, co má správný thriller mít. Závěr překvapivý, pachatel mě sice napadl někdy v polovině, pak byl mnou jaksi upozaděn, ale konec jsem i tak vnímala určitě jako napínavý.

08.11.2018 5 z 5