vitek.sk vitek.sk komentáře u knih

Bible Bible neznámý - neuveden

Kdo by věřil, že už před dvěma tisíci let se psala fantasy literatura? A bohužel tato kniha není dobrá ani jako historické dílo, ani jako fantasy. Upřímně řečeno mi při jejím čtení bylo dost špatně. Tresty smrti za všechno, od práce v sobotu, přes sex s tchyní až po odmlouvání rodičům. Samozřejmě, že ten kdo je nevěřící, nebo věřící v jiného z 3000 fiktivních bohů si také zaslouží smrt. Opravdu nechápu, v čem by nám tato kniha plná utrpení, vyvražďování jiných národů, znásilňování, vraždění, incestů, trestů smrti za hlouposti atd. měla sloužit jako vzor morálky... zvláště pak Leviticus a Numeri. A pak taky když víme, že přikázání "nezabiješ" ve skutečnosti znamená "nezabiješ jiného Žida tajně" a podobně je to i s dalšími "morálními radami". Bůh ze starého zákona je ta nejodpornější, nejkrvelačnější postava v historii literatury. Nemluvě o tom, že zabil stokrát víc lidí, než satan. A to už vůbec nemluvím o tom, že Bible si mnohokrát sama protiřečí. Bůh například nemůže být současně vševědoucí a všemohoucí. Pokud si myslíte, že to spraví Nový zákon, tak říkám, že Ježíš u mne jako filozof zcela propadl. No, co dodat, radši budu v pekle jako svobodný člověk v dobré společnosti, než v nebi otrokem boží vůle, podobně jako byli Adam a Eva v ráji, tedy kdybych věřil, že něco takového existuje :-) Po přečtení této knihy se ze mne definitivně stal ateista.

Reakce na ostatní komentáře: Nevím proč bych nemohl vírou opovrhovat. Spousta lidí se mi snaží svou víru vnutit, dnes už mne naštěstí nemohou upálit, tak se mi to aspoň snaží vnutit a opovrhují mnou protože nevěřím. Já zase opovrhuji jejich vírou, ne těmi lidmi, ale vírou ano.
A dále, Bibli nehodnotím podobně jako ostatní knihy. Úžasné pravdy se dají najít i v Koránu či Mein Kampf. Dal jsem Bibli šanci, ale zhnusila mne tím kolik je tam utrpení a nesmyslů, žádné úžasné pravdy jsem tam nenašel a ani hledat nechci, na to mám jiné mnohem moudřejší a mravně vyspělejší knihy. Tato kniha je sbírka pověr a nesmyslů z doby kamenné. Nic moc vhodného pro naši dobu v ní není. Nemluvě o tom, že ty příběhy si ani nevymysleli, ale ukradli jinde a vydávají je za své, viz. Epos o Gilgamešovi a jiné.

A pokud jde o rozhovor dvou plodů v matčině děloze, tak to je falešná analogie, čili argumentační klam. Naprosto zcestná pseudoargumentace.

Vtipné je jak tady Bibli hodnotí za 5 lidé, kteří tvrdí, že jsou ateisty. :-) Jak já to vidím, tak jsou spíše pseudoateisty. Neshledávám na náboženství téměř nic pozitivního, ani morálku, ani to, že je pro nás jistotou.

A poslední věc. Zajímalo by mne jak by vypadalo náboženství,kdyby Tolkien žil o 2000 let dříve. Třeba by bylo aspoň trochu logičtější.

09.09.2014 odpad!

Teorie času Teorie času Tomáš Košumberský

Pan Košumberský, stomatolog a organizátor vzdělávacích pobytů pro lékaře se rozhodl po dlouholetém úsilí trvajícím již od gymnázia napsat knihu o fyzice. Škoda jen, že na tom gymnáziu přece jen nedával více pozor. Pak by totiž netvrdil ty nehorázné nesmysly, které můžeme v knize najít. Od toho, že údajně speciální teorie relativity je z roku 1916 a obecná z roku 1905, až po popírání vlivu OTR na GPS. Gravitační vlny a černé díry podle pana autora neexistují, jak ironické zrovna v roce, kdy jsme jejich existenci nade vší rozumnou pochybnost experimentálně prokázali.

Jako všichni lidoví vykladači fyziky je navíc zcela nepřístupný jakékoli kritice. Že kniha neprošla recenzním řízením je asi zjevné a zbytečné dodávat. Jako bonus uvádím, že si pán jako spoluautory uvedl Galilea Galileiho, Isaaca Newtona a Hermanna Minkowského.

Hodnocení je samozřejmě jasný odpad. Tato kniha nemá s realitou naprosto nic společného a nepřináší nic převratného, jen opakuje tytéž argumenty jako podobní odpůrci Einsteinových teorií už dlouho. Co na tom, že mnohokrát vyvrácené. Pokud bych měl doporučit k přečtení, pak tedy jen jako odstrašující příklad co všechno může někdo sepsat a co může vyjít.

04.07.2016 odpad!

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Velmi poučná kniha psaná ovšem především pro Americké čtenáře, kde je situace ohledně náboženství ještě mnohem horší než v Evropě. Přesto však její vydání v českém jazyce velmi oceňuji, ujasnil jsem si některé Dawkinsovy postoje a také některé věci z evoluční teorie. Co se týče kritiky náboženství, tak má Dawkins dle mého názoru naprostou pravdu a je skvělé to co si myslím i já číst od významného evolučního biologa, váha jeho hlasu snad může některé agnostiky nebo nefanatické věřící přesvědčit. Nemyslím si tedy, že by šlo o přesvědčování přesvědčených. A i pokud ano, tak knihu hodnotím velmi kladně, vzhledem k tomu, že je psána i pro zvednutí sebevědomí ateistů.
Co mi na českém vydání hodně vadí jsou nesmyslné až nepravdivé poznámky recenzenta a vskutku hloupý doslov od téhož člověka. Zajímalo by mne v kolika náboženských knihách je doslov ateisty, který to celé relativizuje. Ale co bych v Česku čekal... Samozřejmě to není Dawkinsova chyba a proto dávám nejvyšší možné hodnocení.

09.09.2014 5 z 5

Proč (a jak) psychosomatika funguje? Proč (a jak) psychosomatika funguje? Jarmila Klímová

Esoterika, alternativní "medicína", šarlatánství. Víc dodávat snad netřeba.

17.02.2018 odpad!

Příběh Země Příběh Země Robert Miller Hazen

Kniha mne naprosto uchvátila. Je velmi čtivá a zajímavá. Navíc obsahuje poměrně aktuální informace ať už jde o formování Sluneční soustavy nebo teorii sněhové koule. Většina knih popularizující vědu na českém trhu se týká fyziky nebo biologie, protože to se samozřejmě nejlépe prodává. Kniha zaměřená spíše na geologii a vývoj Země docela chyběla. Pro mne byla tato četba velmi přínosná. Měl bych sice pár drobných výtek k závěru knihy, ale přesto dávám 5 hvězdiček.

25.06.2015 5 z 5

Válka o černé díry Válka o černé díry Leonard Susskind

Přiznejme si otevřeně, že většinu popularizačních knih o přírodních vědách píší vědci druhé a třetí kategorie, případně vědou se zabývající novináři. Proto je vždy velkým osvěžením, když nějakou knihu pro širší veřejnost napíše světově proslulý, uznávaný a špičkový vědec. A Leonard Susskind takovýmto vědcem jistě je. Ve své knize popisuje svůj vědecký souboj se Stephenem Hawkingem a dalšími relativisty o to, zda platí zákon zachování informací. Jako vedlejší efekt soupeření vznikly úžasné myšlenky o holografickém principu a teoretické možnosti ověření superstrunové teorie na současných urychlovačích.
Byť je kniha napsána poměrně srozumitelně, nedoporučil bych ji úplným začátečníkům s fyzikou. Kniha se totiž postupně stává čím dál obtížnější. Susskind začíná jednoduchými základními informacemi o černých dírách a o teorii relativity a kvantové mechanice. Ovšem postupně se dostává až na hranici současného poznání a v pozdějším kapitolách, přestože nepoužívá moc rovnic, je už poněkud obtížnější výkladu porozumět. Ovšem já dávám jednoznačně nejvyšší hodnocení.

26.02.2015 5 z 5

Vesmír z ničeho Vesmír z ničeho Lawrence M. Krauss

Lawrence Krauss i v této knize ukázal, že patří mezi nejlepší popularizátory fyziky na světě. Napsal strhující knihu o tom, jak něco může vzniknout z ničeho a co to vlastně je nic. Dále popisuje vývoj teorie velkého třesku a toho jak díky kvantovým fluktuacím mohl vesmír vzniknout z ničeho a jak je tato představa v souladu se stávajícími poznatky v kosmologii. Oceňuji i doslov Richarda Dawkinse. Jednoznačně nejvyšší hodnocení.

13.02.2015 5 z 5

Černé díry a zborcený čas Černé díry a zborcený čas Kip S. Thorne

Velice obsáhlá a hlavně kvalitní kniha o černých dírách a cestování časem. Kip Thorne je na rozdíl o mnoha autorů popularizačních knih nejen výborným popularizátorem, ale i skvělým fyzikem a je to vidět. Knihu jsem četl už před delším časem, ale dodnes si pamatuju jak jsem ji hltal a získala si mne už po prologu, který mne skvěle navnadil na četbu dalších kapitol. V další části se pak dozvíte mnohé o historii zkoumání černých děr, jaké mají černé díry vlastnosti nebo zda je možné cestovat v čase. Právě na Kipa Thorna se totiž obrátil Carl Sagan, když chtěl napsat sci-fi román neporušující fyzikální zákony. Thorne mu poslal poměrně stručnou odpověď ne jejímž základě vznikl román Kontakt. Knihu jednoznačně doporučuji a dávám 100% hodnocení.

23.09.2014 5 z 5

Vzpomínky na budoucnost Vzpomínky na budoucnost Erich von Däniken

Jedná se v podstatě o naprostou hloupost, která přestože jde o pavědu se snaží tvářit jako věda. Smutné je, že spousta lidí těmto nesmyslům věří, Daniken ale a to musím uznat to napsal velmi dobře, dokonce až tak, že kdybych neměl skeptické myšlení, i já bych tomu věřil. Pochybuji ovšem, že on sám tomu věří a nepíše to pouze pro zisk. Je to jediná Danikenova kniha, kterou jsem přečetl, na další už jsem neměl sílu, ovšem tato mne solidně pobavila. Normálně bych dal odpad, ale za tu zábavu a záchvaty smíchu při čtení dávám aspoň jednu hvězdu.

Dodatek. Strašně mne baví, když pavědci jako kryptozoologové kritizují Danikena a jinou pavědu. Samozřejmě ne proto,že by měli tak kritické myšlení, ale proto, že jde o konkurenci.

10.09.2014 1 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Je mi moc líto, že teď zklamu všechny Paoliniho fanoušky, ale jinak nemohu. Z knihy jsem přečetl jen asi 50 stran, absolutně ničím mne nezaujala, ba právě naopak. Už ten název Eragon (=Aragorn) mne měl varovat. Ale tolik vykradených názvů a námětů, ano vykradených, ne inspirovaných a na tom trvám, z Tolkiena to mne tedy znechutilo... Odpad nedávám snad jen kvuli věku autora a mé naději, že jednou bude psát lépe a originálněji.

P.S. Lectore, zrovna od vás bych podobný komentář nečekal. No tak jsem intelektuálně povýšený a evidetně jsem měl ze slohu pětky. Protože skutečně tu knihu považuji za opravdu špatnou, prvoplánovou, komerční kýč, vykrádačku Tolkiena etc. To, že napsal někdo v mladém věku není polehčující okolnost stejně, jako jím není naopak vysoký věk. Napsat v takovém věku takovou knihu chce především pořádnou porci podpory od bohaté rodiny, spoustu zkušených rádců a vykrást pár jiných knih. Stejně tak to kolik přitáhl ke čtení lidí není dobrý argument. Lidi ke čtení může přitáhnout i naprostý odpad literatury, kterým tato kniha je.

09.09.2014 1 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Ačkoli Feynman napsal několik dalších skvělých knih, tato kniha pro mne bude navždy jeho nejlepším dílem, už proto, že ho tak skvěle vystihuje. Není to kniha o fyzice, ale o životě jednoho z největších a nejoriginálnějších geniů historie. Jako asi většině se mi nejvíce líbí historky s otevíráním trezorů a psychiastrickou komisí armády USA, nicméně za velmi povedené považuji i například příhody s mapou kočky, třinácti podpisy nebo vysvětlení proč Feynman musel odmítnou nabídku Chicagské univerzity. Kniha obsahuje také náznak poměrně smutného, přesto však krásného a neuvěřitelného příběhu lásky Feynmana a jeho první ženy Arline. Právem tedy tato kniha zaujímá v mé knihovně čestné místo, bez přehánění je to nejlepší kniha kterou jsem kdy četl.

09.09.2014 5 z 5

Výborná kniha s bohužel poměrně realistickými historkami o vojácích. Nevěřil jsem dokud mi táta nevyprávěl dost podobné co zažil on sám. Zde jsou samozřejmě soustředěné na omezený počet stran. Ale rád dávám plné hodnocení.

17.06.2020 5 z 5

Mnoho světů v jednom Mnoho světů v jednom Alex Vilenkin

Zajímavý pohled na v současnosti velmi populární inflační model vesmíru. Skvěle je popsána historie představ o inflaci, od prvních prací Alana Gutha, přes vylepšení Paula Steinhardta a Andreje Lindeho. Zvláštní prostor je pak věnování věčné inflaci, jejímž tvůrcem je sám autor knihy Vilenkin. Věční inflace je fascinující kosmologický model mnoha vesmírů, ale snad ještě více fascinující je, že by se aspoň v principu dal experimentálně testovat. Zatím jsou stopy v reliktním záření neprůkazné, ale to se může změnit. Kniha jako celek je čtivá a velmi kvalitně napsaná, byť občas trochu náročná na pochopení. Já však dávám 5 hvězdiček.

30.03.2015 5 z 5

Největší show pod Sluncem Největší show pod Sluncem Richard Dawkins

Těžko uvěřit, že i v dnešní době je na Zemi spousta lidí, kteří ve správnost evoluční teorie nevěří, ať už z těch či oněch důvodů. Hrozné je, že v některých zemích jich je kolem 35%. Richard Dawkins napsal k 200. výročí narození Charlese Darwina knihu, kde jasně dokazuje a dokládá, že evoluce skutečně probíhá a že důkazy pro její podporu jsou tak silné, že evoluci lze označit za fakt stejně jako jiné vědecké teorie. Bohužel pochybuji, že kniha přesvědčí nějakého kreacionistu, protože ty obvykle nepřesvědčí žádné důkazy, kniha však patrně cílí především na nerozhodnuté a mladé lidi, kteří mohou ovlivnit vývoj lidstva. Já jsem vědecky zaměřený člověk, proto nemám s faktem evoluce žádný problém. Nicméně bylo super si přečíst tuto knihu, kde jsou všechny důkazy pro evoluci, dokonce i ty, které můžeme vidět za jeden lidský život, pěkně pohromadě. Kniha je čtivá, zajímavá a kvalitní. Za mne jasných 5 hvězd.

25.02.2015 5 z 5

Před velkým třeskem Před velkým třeskem Brian Clegg

Fascinující kniha o fascinujícím tématu. Autor, ač nefyzik napsal opravdu hodnotnou knihu týkající se vývoje představ na vznik světa (respektive vesmíru). Od pradávných náboženských mýtů s etak dostáváme až k současným moderním modelům teorie velkého třesku a teorie inflace nebo konkurenčních modelů jako je například model ekpyrotický. Vzhledem k tématu asi knihu nemohu doporučit úplným laikům, kniha je však přístupná i širší veřejnosti. Za mne jasných 100%.

07.01.2015 5 z 5

Vražda v salonním coupé Vražda v salonním coupé Zdeněk Svěrák

Tato hra mi přijde jako trochu podceňovaná, ale i tak se mi celkem líbila. Trachta je skutečný policejní génius. Báseň Maralík je skvělá. Také doufám, že se Praha dočká Cimrmanovy sochy, ideálně jezdecké, tedy že nezvítězí menšinové pěší křídlo. Pět hvězd je už u Cimrmanů tradicí, kterou neporuším ani teď.

18.11.2014 5 z 5

Konstanty přírody Konstanty přírody John D. Barrow

Další skvělá kniha od Johna Barrowa. Navíc kniha, která v našem jazyce trochu chyběla. Dovolím si volně zacitovat přímo z této knihy: "Každý týden mi chodí 2 pokusy o teorii všeho, všechny mají společné tři věci, jsou absolutně nesmyslné, vyvracejí Einsteina a objasňují základní fyzikální konstanty."
Základní fyzikální konstanty představují obrovskou záhadu dnešní fyziky. Proto je skvělé přečíst si o tomto problému knihu od renomovaného autora jako je Barrow. V knize se zabývá základními konstantami, historií jejich zkoumání, zda se mohou v čase měnit, jejich původem nebo tím co by znamenalo pro vesmír a život kdyby se některá z nich nebo i více změnilo.
Richard Feynman jednou řekl o konstantě jemné struktury: "Je záhadou hned od svého objevení před více než padesáti lety a každý správný teoretický fyzik si její hodnotu napíše někam na stěnu a hloubá o ní." Doufám, že po přečtění této knihy budete i vy :-)

22.09.2014 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Další kniha, kterou jsem bohužel nedočetl. Předtím jsem viděl film a chtěl jsem se pouze přesvědčit, zda je kniha stejná hloupost jako film a musel jsem bohužel seznat, že je ještě horší. Brown samozřejmě píše tak, aby se zalíbil davům, tedy povrchně, komerčně a kýčovitě. A do toho ta spousta konspiračních teorií (na které jsem už alergický), jeho svérázné a vylhané pojetí historie. No, nemohu tuto podle mne strašně přeceněnou knihu, hodnotit jinak než jako odpad.

11.09.2014 odpad!

Fyzika budoucnosti: Jak bude do roku 2100 věda utvářet osud lidstva a náš každodenní život Fyzika budoucnosti: Jak bude do roku 2100 věda utvářet osud lidstva a náš každodenní život Michio Kaku

Volné pokračování "fyziky nemožného". Kniha je zaměřena více futurologicky, autor popisuje jak si myslí, že bude svět vypadat svět do 20 let, do roku 2070 a konečně v roce 2100, snaží se odhadnout, které technologie a vynálezy budou už běžné nebo se v té době rozvíjet. Zaměřuje se na umělou inteligenci a roboty, počítače, lékařství, nanotechnologie, energie nebo kosmické lety. Ovšem vzhledem k tomu, že autor je fyzik a uvědomuje si omezení daná fyzikálními zákony není jeho vize světa v budoucnosti zase tak nereálná. Byť s ním v mnoha věcech a v některých jeho představách patrně nebudete souhlasit. Já uděluji stejně jako v případě předchozí knihy 100%.

10.09.2014 5 z 5

Cykly času Cykly času Roger Penrose

Autor přináší nekonvenční pohled na současnou kosmologii se svou novou teorií cyklického vesmíru. Popisuje i svou motivaci, když si uvědomil jak smutné je, že podle současných znalostí se vesmír bude rozpínat navěky věků a bude pořád řídnout a temnět. V depresi z tohoto uvědomění pak našel přijatelnější řešení osudu vesmíru. Jeho teorie je jistě zajímavá, ale zatím nepříliš dobře prokázaná. Kniha byla z fyzikálního pohledu velmi zajímavá, četla se také ovšem poměrně těžce. Na 5 hvězd to není, dávám proto 4.

10.09.2014 4 z 5