Černé díry a zborcený čas

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha jednoho z nejvýznamnějších teoretických astrofyziků, oceněná významnou cenou Amerického ústavu pro fyziku, podává historii myšlenek a objevů, které relativistickou astrofyziku v posledních padesáti letech posunuly kupředu. Sám autor se na řadě těchto objevů podílel a většinu významných vědců, kteří přispěli svým dílem v této oblasti fyziky, dobře zná. Svůj výklad prokládá řadou čtenářsky přitažlivých osobních zážitků; navíc jako jeden z mála amerických vědců měl možnost blíže poznat práci významných sovětských vědců, např. Zeldoviče, Novikova a dalších. Knihu doprovodil předmluvou Stephen Hawking....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57928/big_cerne-diry-a-zborceny-cas-MDB-57928.jpg 4.932
Žánr:
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Black Holes and Time Warps, 1994


více info...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Černé díry a zborcený čas

DominikV
18.12.2020

Na toto dílo jsem narazil díky filmu Interstellar a seriálu Teorie Velkého třesku. A jsem za to neskutečně vděčný. I přes některé (pro mě) nepochopitelné výpočty a fyzikální zákony se jedná o spektakulární knihu zabývající se "historií" černých děr a životy fyziků řešící tuto otázku. Přesto, že jsem ne vše úplně pochopil, jsem si čtení užil a jsem nesmírně rád, že jsem zase o něco málo chytřejší.

bezprezdivky
16.03.2020

Část knihy zřetelně mimo meze mého chápání, ale ten zbytek je fascinující.


aetos
10.01.2019

Nejlepší kniha o vesmíru co jsem kdy četl!

Jacck
28.07.2017

Asi nejlepší populární kniha o obecné relativitě od jednoho z jejích hlavních průkopníků. Kniha je plná nejen fyziky, ale i vhledu do života fyziků. Fascinující byly kapitoly o fyzicích vyvíjejících jaderné zbraně v USA i v Rusku za studené války. Stalinské pronásledování inteligence včetně Lva Landaua. Poslední kapitoly obsahují spekulace o cestování červíma dírama.

Radous79
30.06.2017

Neskutečně čtivá a pro laika snadno pochopitelná kniha. Super.

veru_nedvedova
20.06.2017

Kniha není napsaná složitě. Takže se do čtení může pustit i úplný neznalec jako já :D

vitek.sk
23.09.2014

Velice obsáhlá a hlavně kvalitní kniha o černých dírách a cestování časem. Kip Thorne je na rozdíl o mnoha autorů popularizačních knih nejen výborným popularizátorem, ale i skvělým fyzikem a je to vidět. Knihu jsem četl už před delším časem, ale dodnes si pamatuju jak jsem ji hltal a získala si mne už po prologu, který mne skvěle navnadil na četbu dalších kapitol. V další části se pak dozvíte mnohé o historii zkoumání černých děr, jaké mají černé díry vlastnosti nebo zda je možné cestovat v čase. Právě na Kipa Thorna se totiž obrátil Carl Sagan, když chtěl napsat sci-fi román neporušující fyzikální zákony. Thorne mu poslal poměrně stručnou odpověď ne jejímž základě vznikl román Kontakt. Knihu jednoznačně doporučuji a dávám 100% hodnocení.

Eldar80
26.08.2014

Kniha popisuje historický vývoj pohledu na černé díry. Začíná už v 18. stol. kdy byly černé díry pouze absurdním matematickým výsledkem až po jejich první objevy ve vesmíru. Autor postupně prochází časem a trochu ze širšího pohledu vědců zabývajících se černými děrami ziskáváme zvláštní vhled do historie lidského poznání. Nejspíš díky pohledu do života vědců se kniha docela dobře čte, a tak hlavním nedostatkem asi zůstává její délka. Připravte se na to, že knihu budete číst dlouho a je plná informací. Celá teorie je popsána skutečně srozumitelně což značně přidává k čtivosti, protože se třeba dozvíte co má společného černá díra a vývoj atomové bomby. 90%