Vesmír z ničeho

Proč existuje něco, místo aby neexistovalo nic. Fascinující kniha o tom, jak náš vesmír vzešel z ničeho. Světoznámý teoretický fyzik Lawrence Krauss nám se svojí výjimečnou schopností vysvětlit složité věci jednoduchým způsobem pomáhá pochopit vesmír bez zásahu Stvořitele. Jak v doslovu říká respektovaný evoluční biolog Richard Dawkins: „Bylo-li Darwinovo dílo O původu druhů tím nejtěžším úderem supernaturalismu, Kraussův Vesmír z ničeho je jeho ekvivalentem v kosmologii. Název přesně odpovídá tomu, o čem kniha je. A to, co říká, je ohromující.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/178957/vesmir-z-niceho-178957.jpg 4.435
Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Universum (ČR)

A Universe of Nothing. Why There Is Something Rather than Nothing., 2012

Kniha Vesmír z ničeho

JiříŠkorpík
14.08.2018

Krauss píše neskutečně srozumitelně především o virtuálních částicích. Co se týká teologických otázek, tak mi kniha připadá mnohem lepší než třeba Největší show pod Sluncem od Dawkinse (mimo jiné napsal doslov k Vesmír z ničeho). Kniha je také plná odkazů na knihy o fyzice atomu, které vyšly v češtině, což je skvěle doplňuje. Dovolím si ale ubrat hvězdu za to, že v poslední třetině knihy se autor už spíše jen opakoval, jinak mohu jen doporučit.

Jack.Bledsoe
09.09.2016

Fascinující čtení, které člověku notně rozšíří obzory.
(A to i takovému, který měl na gymplu z fyziky vždycky za 4:)) )

PS: Zároveň ale varuji laiky, jako jsem já, že "vědeckých" pasáží je tu hodně a myslím, že ne každý by to musel zkousnout. Za pokus to ale každopádně stojí!

pfa
01.05.2015

[8/10] Naučná literatura; Přírodní vědy, Vesmír (☉)

Roman_T
20.03.2015

Zajímavé úvahy, ale občas (dost často) byly mé dva semestry fyziky nedostatečné, abych obsah pochopil.

Onestone
19.03.2015

Ba přímo famózní kniha.
Četl jsem ji jedním dechem fakt neuvěřitelné.

vitek.sk
13.02.2015

Lawrence Krauss i v této knize ukázal, že patří mezi nejlepší popularizátory fyziky na světě. Napsal strhující knihu o tom, jak něco může vzniknout z ničeho a co to vlastně je nic. Dále popisuje vývoj teorie velkého třesku a toho jak díky kvantovým fluktuacím mohl vesmír vzniknout z ničeho a jak je tato představa v souladu se stávajícími poznatky v kosmologii. Oceňuji i doslov Richarda Dawkinse. Jednoznačně nejvyšší hodnocení.

zahadum
31.12.2013

Kniha má podtitul : Prečo existuje niečo, miesto aby neexistovalo nič.....je to vlastne otázka ktorú sa nám na niečo cez 200 stránkach pokúsi ako tak zodpovedať významný fyzik Lawrence Krauss. Kniha písaná veľmi pútavo a štýlom kedy sa akoby sám autor pýtal nás čitateľov a následne podáva zrozumiteľnú odpoveď...kniha je písaná pomerne svižne.Autor sa nikdy nestráca v zložitom vysvetľovaní a komplikovaných vzorcoch...trošku mi chýbal väčší rozsah knihy ktorá vyslovene v tom najlepšom končí...takisto v podstate v nej nie je ani len približná odpoveď na otázku z podtitulu knihy...je to aj tým,že otázka je to nesmierne komplikovaná a sám autor priznáva,že sotva kedy bude aj zodpovedaná.