Válka o černé díry přehled

Válka o černé díry https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181896/bmid_valka-o-cerne-diry-Ho7-181896.jpg 5 21 21

Podtitul: Souboj se Stephenem Hawkingem o záchranu principů kvantové mechaniky. Příběh této knihy začal už v roce 1981, během odborné debaty o tom, co se stane s informacemi uloženými uvnitř černé díry, když se černá díra vypaří. Zatímco Stephen Hawking tvrdil, že informace pohlcené černou dírou jsou navždy ztraceny, Leonard Susskind byl opačného názoru, protože takový zánik informace by odporoval základním fyzikálním zákonům, a ve své knize přináší důkazy, že Hawking se mýlil. V této debatě stojí proti sobě dva vědecké přístupy: jeden zdůrazňuje relativitu, druhý se více opírá o principy kvantové mechaniky. Tento spor, který se samozřejmě neomezil jen na Susskinda s Hawkingem, vedl k rozpracování tzv. holografického principu, podle kterého by byl celý vesmír jen dvourozměrnou informační strukturou uloženou na kosmologickém horizontu. A právě holografický princip a další aspekty teorie strun jsou jádrem Susskindova výkladu. Tyto pojmy sice vypadají komplikovaně, a sám autor připouští, že „náležitým nástrojem pro porozumění kvantovému vesmíru je vysoká abstraktní matematika, která se studuje řadu let“. Ale hned dodává: „Zkusme to schválně zvládnout na několika stránkách.“ Hawkingovi, patrně nejznámějšímu fyzikovi dneška, „válku“, která je z fyzikální literatury známá jako válka o černé díry. Nejde o žádný podružný fyzikální detail. Hawkingovo tvrzení, že informace z našeho vesmíru se definitivně ztrácejí v černé díře, by mělo pro pilíře fyziky a pro svět jako takový dalekosáhlé důsledky. Dvě desetiletí trvající zápolení obou vynikajících vědců, po němž Hawking Susskindovi ustoupil, vyústilo v důležitý teoretický výzkum a řadu objevů a mimo jiné přineslo domněnku, že náš svět a my všichni můžeme být jen pouhou holografickou iluzí, projekcí ze světa majícího o rozměr méně.... celý text

Literatura naučná Věda Vesmír
Vydáno: , Argo , Dokořán , Paseka
Originální název:

The Black Hole War: My Battle with Stephen Hawking to Make the World Safe for Quantum Mechanics , 2008


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Válka o černé díry. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (8)

parxel
30.06.2021 5 z 5

Válka o černé díly je další z řady vědeckopopulárních publikací. Inspirací pro tuto knihu byla otázka Stephena Hawkinga "Co se stane s informací, když spadne do černé díry?" Stephen Hawking byl toho názoru, že tato informace bude zničena a prostě zmizí. Leonard Susskind nás ve své knize provází objevy, které vedly k vyřešení tzv. informačního paradoxu a k formulování holografického principu.

Podle mého názoru je Válka o černé díry velmi zdařilou knihou. Podobných publikací je na trhu celá řada, ale tato je unikátní v tom, že aktuální fyzikální problémy uchopuje zcela jiným způsobem. Zejména se zabývá vztahem mezi teorií gravitace a teorií infomrace. To může znít trochu nudně, ale opak je pravdou a závěry jsou silně neintuitivní.

Knihu bych doporučil všem zájemcům o fyziku a vědeckopopulární literaturu. Pokud jste četli jiné knihy s podobnou tématikou, tak Válka o černé díry vám dá zase trochu jiný pohled na věc.

majklus
04.11.2020 5 z 5

Susskinda mám rád. Obdivuju ho za jeho práci s polo / laickou veřejností, jeho cyklus přednášek ze Standforsdké univerzity je dokonalý a veřejně dostupný na youtube. Pokročilejším zájemcům velmi doporučuji.

Kniha je čtivá a pro mě naprosto srozumitelná ( pracoval jsem však před cca 20ti lety 2 roky ve Fyzikálním ústavu AV, takže nejsem úplný laik, nicméně od fyziky jsem už těch 20 let pryč ). Některé myšlenky jsou velmi zajímavé, byť se svět od data vydání knihy již poněkud posunul.

Trochu mi vadí autorovo "amerikánství" které pěkně rezonuje ve větách typu: "... 't Hooft, poslední velký evropský fyzik...", tomu se musí člověk pousmát. Leonard by se asi měl někdy pořádně podívat do CERNu, na ENO apod. Také řevnivost s Hawkingem z knihy úplně kape a když o něm píše Susskind jako o sebestředném a arogantním, tak jsem si hned říkal jestli u toho autor nestál u zrcadla...
Nicméně drsného Susskinda musí mít člověk tak nějak rád :-)

Nicméně knihu mohu doporučit každému vážnějšímu zájemci o problematiku černých děr, strunové teorie a kvantové mechaniky. Za ty peníze jsem dostal několik nádherných večerů u krbu a skleničky medového bourbonu.


pismeno
10.08.2018 4 z 5

Neměli by to číst ti, kdo nejsou dosti poučení fandové do fyziky a matematiky - opravdu to nejde doporučit všem :-) . I když v tom explicitně matematika téměř neni. Měli by to rozhodně číst ti, kdo ocení velmi kvalitní vědecky popularizační knihu na dosti vysoké odborné úrovni. Takže hodně záleží na tom, jak specifický jste čtenář. Například Feynmanovy přednášky z fyziky vám musí přijít jako dobrá četba, u níž se na mnoha místech pobavíte, nebo zvoláte "aha, takhle mi to ještě nikdo neřekl".

Přes extrémně rychlý vývoj vědy, kdy na fyzikální text z kvantovky nebo kosmologie nebo fyziky elementárních částic deset let starý je třeba se dívat s určitým podezřením, tohle zatim (2018) nezestárlo a těžko bude hledat v dohledné době konkurenci.

Pokud jste s tradičním Einsteinem a Schwarzschildem a touhle partou celkem v pohodě, zpočátku vám to může připadat místy až nudné. Ale pozor, kolotoč teprv přijde a stojí za to zaplatit si jízdu.

Nikde jinde jsem dosud nenarazil na vcelku pochopitelný výklad strun. Chování kvarků a gluonů tak najednou začíná dostávat smysl. Konečně. Nedisponuji matematickým aparátem, abych si to mohl projít (jasněže podle této knihy by to ani nešlo, ale obecně), a intuice neni zde kritériem. Mám však pocit, že pokud k něčemu ve fyzice dosud neexistuje vyprávění takové, aby to vzbudilo fyzikální intuici, ještě to nebylo ani na úrovni nejvyšší vědy zcela dobře nebo úplně uchopeno. Príma, že zde to konečně je. Toho Feynmana jsem výše nezmínil náhodou. Připomínalo mi to jeho způsob vysvětlování a osvětlování (fyzikálního) smyslu toho, proč to popisujeme tak, jak to popisujeme.

Také mě zde oslovil oslňující výklad principu neurčitosti jako něčeho, u čehož můžete nahlédnout nutnost. Často (v jiných odpovídajících textech) je zmiňován jako jakási "danost zvenku". Prostě to tak je a tečka. Ve smyslu "toto je fyzika, v níž žijeme, může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak vše, co s tím můžete dělat". Zde ne. Zde můžete projít myšlenkovou cestu a dojít ke svému vlastnímu "filosofickému" závěru, proč to tak je a musí být. Jo.

Souhlasím s před-komentátory, že de Sitterův prostor a tak dále už autor trochu hodil přes palubu a neuvedl jej dostatečně jako látku předchozí (kde jsem vyčítal možnou nudu :-) .. těžko se zavděčit, zdá se).

Holografický princip? Jádro sdělení ... ano. Jen nesmíte zabřednout do dohadování se, zda "to tak je nebo ne" (takové otázky občas vídávám v některých popularizačních textech - zda to má nějaký odpovídající reálný smysl). Přijde vám jako zjevný nesmysl, že bychom byli holografická matrice obrazu prostoru na hranici prostoru sevřeného touto hranicí? Opět čerpejte třeba z těch Feynmanových přednášek. Tato slova, co jsou ve fyzikálních knihách, nebo našich myslích, přeci nejsou "realita". Jsou naše chápání reality. Částice může být vlnou, vlna částicí. Jde jen o "popis" a právě sledované chování. Nemáte -li problém s částicově-vlnovou dualitou, nemějte problém ani s tím, že můžete být zobrazeni jako holografická matrice .. jestliže ano (a to zjevně ano), nejste tím o nic méně reálným fyzikálním a skutečným objektem, než jste byli před tímto zobrazením.

Jediné co mi snad občas vadilo, bylo takové to "americké bombastické", přeexponované vyprávění v superlativech .... Podle mě tato látka by ho nepotřebovala, je fascinující sama o sobě. Pokud je pro někoho látka nepochopitelná, bombastický styl to nezachrání. Za tu bombastičkost a maličkou nevyváženost jemných úvodů ta chybějící hvězdička. I když je to moc, odebrat jednu hvězdičku .. jenže tady je to právě po hvězdičkách kvantováno a na plný počet to neni. Ale budiž, to je styl no. Rozhodně se dá vydržet a v tomto případě nezastírá faktické nedostatky skutečného obsahu, jako tomu někdy může být. Zde je obsah prvotřídní, aspoň ten, co jsem na něj stačil.

Opakuji, na čtení opravdu musíte mít nějaký základ.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (16. - 23. 11.)

16.11.2013


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2008 - Los Angeles Times Book Prize (Science and Technology)


Kniha Válka o černé díry v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených25x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených3x
v Knihotéce24x
v Chystám se číst34x
v Chci si koupit18x

Štítky knihy

černé díry fyzika a astronomie

Autorovy další knížky

Leonard Susskind
americká, 1940
2013  94%Válka o černé díry
2024  0%Kosmická krajina: Strunová teorie a iluze inteligentního plánu