vikaa vikaa komentáře u knih

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Napínavá jednohubka. Na 319 stran se toho vlezlo opravdu hodně. Kniha mě bavila, jen těch úchylných a zvrácených lidí, kteří neváhají někoho zabít bylo na jednu ospalou díru až příliš...

26.08.2021 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Knihu jsem začala číst po tom, co jsem viděla první díl seriálu a nechtěla jsem čekat na pokračování celý týden. Příběh nepostrádal napětí, emoce a psychické diagnózy. Hlavní hrdinky byly ženy, připadalo mi, že všechny mužské postavy měly jen malou roli. O překvapivosti závěru trochu pochybuji, podobné odhalení jsem podvědomě očekávala. Camille jsem si představovala jako ve filmu a nebyla mi nesympatická... Za čtivost knihy dávám tři a půl hvězdy.

23.08.2021 4 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Roopa Farooki

Ke knize jsem se dostala v podstatě náhodou. Obal knihy by mě určitě nenalákal a kdybych soudila knihu podle obalu, čekala bych sladkobolný příběh se šťastným koncem. Spisovatelka mně sice naservírovala příběh o lásce, ale opředený temným tajemstvím. Láska je něco, co si hlavní hrdinka nechce za žádnou cenu připustit a má k tomu své důvody. Aruna vypadá navenek jako zajímavá žena, která ví, co chce, ale ve skutečnosti je křehká a zranitelná. Musí se vyrovnat nejen se svým původem, emigrací, psychickou nemocí, ale hlavně se svými kořeny, dětstvím a svou první láskou, která skončí útěkem z rodné země, protože Aruně nic jiného než utéct nezbývá. Návrat zpět do nového domova provází uvědomění si sama sebe, odpuštění pro všechny, kteří se na ní "provinili" a láska sesterská i partnerská. Křehký příběh, který mě rozhodně nezklamal. Čtyři a půl hvězdy.

03.08.2021 4 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Zajímavý psychologický román, ve kterém je jeden zajímavý příběh nahrazený druhým, neméně zajímavým, aby se nakonec ukázalo, že věci nejsou nikdy takové, jako se zdají být... Pohled do bolavých, zraněných duší těch, kteří si musí vytvořit novou realitu, aby přežily svá traumata. Co je pravda a co je fikce? Odpověď na tuto otázku naleznete až v samotném překvapivém závěru knihy.
Silný příběh!

23.07.2021 4 z 5

Život není kabaret Život není kabaret Jacqueline Wilson

Náhodou se mi dostal do rukou další díl o Hetty z nalezince. Četla jsem zatím jen první díl a tento poslední. První díl se mi asi líbil o malinko víc, líbilo se mi líčení života v nalezinci. Mezitím ale Hetty povyrostla, našla si staronovou lásku, skvělou malou přítelkyni a také povolání herečky, které si zamilovala. Nevím, jestli se ještě nějakého nového pokračování osudů Hetty, Elvíry a Bertieho dočkáme, ale pokud ne, přeji jim v životě hodně úspěchů, hromadu dobrých přátel a velký kopec štěstí.

18.07.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Nikdo nepochybuje o tom, že Mornštajnová píše čtivě a pokud se začtete do její knihy, máte ji za dva, tři dny přečtenou. Nicméně, když jsem se dozvěděla, že spisovatelka Hany píše knihu s touto tématikou, čekala jsem větší pecku. Totalitní režim se podobal všem totalitním režimům na světě (50. léta v socialistických zemích), což jsme si někteří ve větší či menší míře (70. léta) už zažili na vlastní kůži. Myslím si, že ve vojáky řízeném státě, by byl život ještě daleko horší, než ho popisuje Mornštajnová a některé věci, které se v knize děly by nebyly možné. A myšlenka "ozdravovny" bude mít myslím svůj původ v Sovětském svazu. Věřím ale, že popisované skutečnosti se děly ve všech státech, kde zavládla totalita a je dobré tyto praktiky připomínat a seznamovat s ní nenásilně mladší generaci. Co mi na knížce přišlo nejpůsobivější a zároveň nejhrozivější, byla povaha našeho národa - udavačství a snaha zalíbit se "vrchnosti" za každou cenu. Kniha tak možná odhaluje pohled na nás samotné z té nelichotivé stránky. Jak ale naznačuje i konec knihy, osobně věřím tomu, že každý totalitní režim je trvale neudržitelný. Možná jsem naivní, ale víra v lidské dobro a odvahu je dle mého názoru klíčová pro každou pozitivní změnu nejen ve společnosti, kde žijeme.

13.07.2021 4 z 5

Píseň zítřka Píseň zítřka Alice Peterson

Příběh napsaný na základě skutečných osudů zpěvačky Alice Martineau, která přes svůj vrozený handicap směřovala k naplnění svého životního snu, mně hluboce zasáhl. O cystické fibróze jsem už slyšela, ale ve svém okolí neznám nikoho s touto diagnózou. Je obdivuhodné, že přes všechna omezení a denní několikahodinové zdravotní "rituály" Alice dokázala žít plnohodnotným životem. Při vší smůle měla štěstí na milující rodinu, přítele i kamarádky a v neposlední řadě i na spolupracovníky, kteří jí neochvějně pomáhali splnit její životní poslání - zanechat tu po sobě nesmazatelnou hudební stopu. Přiznám se, že před četbou této knihy jsem o této zpěvačce nikdy neslyšela a proto jsem googlila a googlila...Její písně jsou nádherné a plné emocí, stejně jako nádherná a emotivní byla samotná Alice. Mým favoritem je píseň Inside Of You, ale i ostatní její písně jsou krásné. Myslím si, že její životní příběh jí paradoxně pomohl složit tak působivé písně, protože jsou osobní a drsnou výpovědí mladé dívky (ženy), která musela žít přítomností, protože její budoucnost byla velmi nejistá...

01.07.2021 5 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Nebyla to vůbec špatná detektivka. Líbilo se mi propojení s nedávnou válečnou minulostí v Kosovu, to dávalo obchodu s orgány a bílým masem patřičný smysl. Kousek před koncem příběh trochu ztrácel dech, ale celkově jsem byla spokojená. Přestože se jedná o druhou knihu v sérii, pro pochopení děje mi nijak nechybělo přečtení prvního dílu. A na rozdíl od některých členů diskuse já jsem ženskou detektivku uvítala... I s jejími rodinnými starostmi a radostmi a ženským pohledem na věc.

28.06.2021 4 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

O Magdalénách už jsem slyšela, takže knihu jsem si zvolila právě z důvodu, abych se o nich dozvěděla víc. Není to literatura naučná, ale literatura pro ženy s historickou nadstavbou. Věřím tomu, že život na takovém místě a s takovou "převýchovou" musí do smrti poznamenat všechny chovanky. Víra v Boha není zlá, co je zlé, je instituce církve, která si osobuje právo rozhodovat o osudech mnohdy ještě dětí a hraje si na Boha.
Víte, že zpěvačka Sinead O'Connor strávila za zdmi tohoto ústavu 18 měsíců za krádež v obchodě?

21.06.2021 5 z 5

Panský dům a jeho dědictví Panský dům a jeho dědictví Anne Jacobs

Myslím si, že tento díl už byl docela zbytečný a předchozím dílům se nevyrovnal. Přečetla jsem ho, ale hádka mezi Marií a Paulem přes půl knihy se mi zdála zbytečně natahovaná a nebavila mě. Nejzajímavější na tomto dílu bylo, že pro mně dříve nesympatická Lisa mi byla čím dál méně protivá:-)

16.06.2021 3 z 5

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

Kniha se ke mně dostala v podstatě náhodou. Už jsem za sebou měla přečtené dva díly Panského domu, které se mi moc líbily. Teď ale nevím, která knižní série se mi líbila víc. Střídání vzpomínek na válku s prvními okamžiky návratu kapitalismu v bývalé NDR mě zaujalo na první čtení a to i proto, že na tuto dobu v ČSSR mám mnoho vzpomínek a to jak těch dobrých, tak i těch méně dobrých. Kniha je určená především čtenářkám a proto nechybí ani několik romantických linek a odhalení rodinného tajemství. Určitě si ráda přečtu i další knihy této německé autorky.

03.06.2021 4 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Také druhý díl mě zaujal. Rodinná sága pokračuje 1. světovou válkou. Už se těším na další poválečné osudy obyvatel Panského doma. Od autorky si postupně přečtu určitě více knih. Doporučuji těm, co hledají čtení pro ženy, ale ne červenou knihovnu.

27.05.2021 4 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Krásný nenáročný příběh velké bohaté rodiny na historickém pozadí se sympatickou hlavní hrdinkou. Hlavní postavy jsem si až na výjimky (Elisabeth) oblíbila a těším se na pokračování jejich osudů. Taková pěkná pohádka pro ženy, která dokáže spravit i blbou náladu:-)

15.05.2021 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

První kniha od autorky a jsem nadšená. Kniha jde poměrně do hloubky myšlení hlavních protagonistů a je překvapivě velmi čtivá. Od druhé poloviny knihy jsem se nemohla vůbec odtrhnout. Depresivní je stejně tak, jak umí být život sám. Za mě plný počet hvězdiček. Teď se ale budu bát od Radky Třeštíkové číst něco dalšího, protože laťka je podle mě vysoko, převysoko!

09.05.2021 5 z 5

Zapomenuté dívky Zapomenuté dívky Sara Blædel

Kdybych nevěděla, že se jedná o knihu ze série, nepoznala bych to. Knihu jsem vnímala jako samostatnou detektivku. Nemyslím si, že by kniha byla moc napínavá, ale téma ústavu s mentálně zaostalými dětmi byla neotřelá a celkový příběh mně skutečně zaujal. Je hrozné, co se dříve na takových místech dělo a nikdo s tím nic nedělal. I když je kniha fikcí, je volně inspirována skutečnými poměry z podobných zařízení. Ráda si přečtu i jiné knihy ze série
Louise Ricková.

30.04.2021 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Česká detektivka s ne až tak moc napínavým dějem (podle mého názoru). Autorka pěkně vykreslila vztahy na malé vesnici, kde se každý s každým zná a přesto má většina obyvatel nějaké ty své kostlivce ve skříni. Oproti knize Kroky vraha se mi děj zdál být trochu rozvleklý a příliš bohatá síť rodinných vztahů čtení také mírně komplikovala. Přesto doporučuji jako odpočinkové čtení, třeba na dovolenou nebo na chalupu.

22.04.2021 3 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Viděla jsem film, který mě zdaleka tak nezaujal. Knihy s tematikou gulagů a totality čtu ráda, ať už se jedná o beletrii nebo skutečné příběhy. Dítě č. 44 jsem hltala od začátku až do konce, kdy do sebe všechny části příběhu začaly zapadat jako puzzle. V tomto prostředí a době bych se rozhodně nechtěla nikdy ocitnout. Je smutné, že spousta lidí v poměrně nedávné době podobným způsobem žila po dlouhou dobu a nemohli se nijak bránit.

08.04.2021 5 z 5

Loutkář z Krakova Loutkář z Krakova R. M. Romero

Obálka a grafická úprava knihy mě zaujala na první pohled. Vizuálně je kniha nádherná. Vzhledem k tomu, že je kniha určena pro děti, je nutné k ní i takto přistupovat. Staršímu čtenáři se může zdát být málo rozpracovaná, ale pro děti je to podle mě v pořádku. Knihu bych doporučila především jako jeden z prvních literárních vhledů do období II. světové války. Kdybych měla dítě (asi spíše holčičku) ve věku kolem 10, 11 let, dala bych jí knihu přečíst.

31.03.2021 3 z 5

Vzdušné zámky Vzdušné zámky Jacqueline Wilson

Kniha pro mladé čtenářky mě zaujala a pobavila, přestože už dávno nepatřím mezi cílovou skupinu. Příběh malé, ale kurážné Hetty nás přenese do Anglie konce 19. století, kde je všechno o dost složitější, pokud se nenarodíte v té správné kolíbce. Ale touha po pravé mateřské lásce a po lásce vůbec trvá napříč věky a životním okolnostem...
Líbilo se mi, jak bylo vylíčeno prostředí nalezince a užívala jsem si i líčení oslav královny Viktorie v Londýně. S chutí si přečtu i další díly, pokud na ně někdy někde narazím.

27.03.2021 5 z 5

Kadin, sultánova žena Kadin, sultánova žena Bertrice Small

Zajímavá kniha! Jedná se o klasický román pro ženy zasazený do historie - tentokrát do Orientu. Navíc jako bonus obdržíte i líčení některých historických okamžiků. Jak jsou vylíčeny přesně, tak to jsem neověřovala, natolik mě nezaujaly. Co mě však bavilo, byla přeměna skotského děvčete v krutou vládkyni, která intrikuje, spřádá vraždy a byla by snad schopná zabít i své děti a děti svých přítelkyň. A to je přitom popisována jako ta hodná, chápající a milující...

24.03.2021 3 z 5