vikaa vikaa komentáře u knih

Knihu čtu podruhé, ale třetí díl Dítě svoboděnky, který byl ke knize připojený později, (a předchozí dva díly byly zároveň autorkou trochu přepracovány), je dle mého názoru nejslabší a ubírá knize na čtivosti. První dva díly bych hodnotila jako velmi povedené, podle nich byl natočen i skvělý seriál s úžasnou Helenou Růžičkovou a Stanislavem Zindulkou v titulních rolích. Třetí díl už kvalit předchozích dílů dle mého názoru nedosahuje. Do své knihovny bych rozhodně zařadila starší vydání s Posledním vlakem z Frývaldova a Pluky zla z roku 1990 s fotkami z Kachyňova seriálu.

04.08.2020 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha o dívce, která již od dětství pátrá po rodinných tajemstvích, na která by její blízcí rádi zapomněli. Kniha o otci, který k dceři žádné otcovské city necítí a cítit nechce. Jako mladá vdaná žena se ho snaží Bohdana pochopit a najít důvod proč jí a svým blízkým nikdy neprojevil sebemenší kousek lásky, sympatií a vděčnosti. Z jakého důvodu je Svatopluk takový morous a proč od sebe odhání lidi, které by mohl mít rád a kteří by mohli mít rádi jeho?
Líbilo se mi, že na začátku knihy netušíte, proč je dívka označována za "podivnou". Bohdanka, ačkoli se na na první pohled jeví jako slabá mladá žena, má v sobě tu pravou ženskou sílu a bez ohledu na to, co špatného prožila, se jen tak nevzdává...
Děj částečně zasazený do období budování socialismu, kteří mnozí z nás zažili na vlastní kůži, mi částečně bránil cítit jakékoli sympatie k Svatoplukovi. Ale svět není černobílý a pokud nám naloží neštěstí více než dokážeme snést, zcela jistě nás to promění... Název knihy je více než výstižný!

04.08.2020 5 z 5

Prazákon: Přežití v pekelném ráji Prazákon: Přežití v pekelném ráji Robin Baker

Podle mě jedna z dobrých knih o přežití v extrémních podmínkách. Vzhledem k tomu, že se jedná o fiktivní příběh, nehledala jsem v knize nepřesnosti a nejasnosti a naplno jsem si užívala zajímavý příběh o nezvyklém experimentu. Vzhledem k tomu, že psychologické experimenty byly v minulých dobách velmi často za hranou lidskosti, nijak mě tato situace nešokovala. Chování lidí bylo dobře prokresleno a každá z postav měla v příběhu své místo. Rozhodně doporučuji k přečtení a věřím, že strávíte s knihou mnoho napínavých chvil.

07.07.2020 5 z 5

Levandulové ráno Levandulové ráno Jude Deveraux (p)

Pěkná oddechovka na léto. I když děj tak trochu předvídáte dlouho dopředu, přesto si to užíváte. Hlavní hrdinka s Lukem byli sympatičtí a příběh z minulosti byl zajímavý. Přesto jsem od autorky už četla lepší knížky.

11.06.2020 3 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Kolik psů jste už v rodině měli? Kniha, která je pro všechny majitele a milovníky psů povinnou četbou. Dojímavé, vtipné a uvěřitelné. Hlavním hrdinou a vypravěčem je pes. Dívat se na věci a svět kolem sebe očima psa je poučné. Milujeme své psí miláčky a jsme smutní, když odchází "za duhový most". Co když je ale všechno jinak a psí poslání pokračuje i po smrti? Bylo by to příliš krásné, aby to bylo pravdivé???

02.06.2020 5 z 5

Kapka štěstí v ranní kávě Kapka štěstí v ranní kávě Agnès Martin-Lugand

Kniha mě pobavila, předvídatelný děj při tomto žánru nevadí. Hlavní hrdinka mně byla sympatická a krásný francouzský venkov lákal k cestování a životě v přírodě... Určitě si od této autorky ještě nějakou tu oddechovku přečtu!

28.05.2020 4 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

První knížka od Formánka a taková jízda. To jsem nečekala. Básně v textu byly geniální. Příběh byl vyprávěn civilně, spíše jako reportáž. Zajímavé téma, ale asi ne pro všechny...

14.05.2020 4 z 5

Mormonka Mormonka Carolyn Jessop

Skutečný příběh matky osmi dětí, která se po dlouhých letech psychického týrání vymanila ze spárů sekty. Osobně jsem se dozvěděla mnoho zajímavých informací o životě v polygamní sektě a znovu jsem si uvědomila, že svoboda je něco, bez čeho bych nechtěla a nemohla žít...

12.05.2020 4 z 5

Kočka, která zpívala ptáčkům Kočka, která zpívala ptáčkům Lilian Jackson Braun

Tak tohle všeobecné nadšení pro autorčiny příběhy po přečtení této knihy nesdílím. Mně se kniha zdála trochu rozvleklá a trochu nudná. Byla jsem poměrně zklamaná. Do dalších kočičích příběhů se už nepustím...

04.05.2020 3 z 5

Tak nevím. Nic objevného jsem se tak úplně nedověděla, ale párkrát jsem se skutečně pobavila. Jednak nad tím, jak se tato "úchylka" projevila v autorčině životě již v raném dětství a skutečně jsem se nasmála nad tím, jak si tříleté dítě osvojilo autorčin styl uklízení. No, možná ten systém trochu zlehčuji... Mně to dalo hlavně to, že věci, které mám uklidit,mám kategorizovat a všechny věci v jedné kategorii hodit na podlahu a třídit. Má to smysl a to hlavně v tom, že potom opravdu zjistíme, že např. učebnic angličtiny, medvídků, panenek, puzzlíků, skleniček atd. máme tolik, že je rozhodně nemůžeme využít pro vlastní potřebu... A někdy už se můžeme cítit trochu jako úchyláci, že těch panenek (medvídků, skleniček...) máme fakt moc. Jen si nejsem tak úplně jistá, jestli autorka je jen skvělá byznysmenka nebo už je to diagnóza? Tož tak!!!

05.04.2020 3 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Ponořte se naplno do dvou příběhů, které se nápadně podobají, fanděte dvěma osudovým láskám, nenáviďte padoucha s velkým P a nebuďte smutní, že všechno nedopadne podle vašich představ. Užívejte si tu nádhernou jízdu naplno, neplačte, že už kniha po 451 stranách končí a těšte se na další báječná dobrodružství z Pohřebiště zapomenutých knih.
V knize jsem našla všechno, co jsem čekala a ještě něco navíc - svoji milovanou Barcelonu, ve které se osudy hrdinů odehrávají.

07.03.2020 5 z 5

Cizí myšlenky Cizí myšlenky Linda S. Howington

Zápletka mě zaujala, proto jsem po knize sáhla. Jako detektivka by byla kniha skvělá, ale na můj vkus byly napínavé scény příliš často proložené množstvím erotických scén a romantiky mezi hlavními hrdiny. Co bych ale měla nakonec očekávat od čtení pro ženy, že???

27.02.2020 3 z 5

Mlčení Mlčení Diane Chamberlain

Druhá kniha této autorky v krátké době a opět velká spokojenost. Příběh z minulosti, který se před námi postupně odkrývá, je plný rodinných tajemství a nečekaných zvratů. Pojítkem je jedna psychiatrická léčebna s poněkud zvláštním režimem, kde vlastně všechno začalo. Na konci příběhu se všechno pospojuje a my čtenáři se tak dozvíme odpovědi na všechny naše otázky. Brilantní zápletka!

11.02.2020 4 z 5

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Kniha se mi zpočátku zdála rozvleklá a měla jsem trochu problém orientovat se v množství postav. S přibývajícími stránkami ale kniha dostala spád a nedovolila mi vykonávat žádnou jinou činnost, než číst. Hlavní hrdinka mi byla opravdu sympatická a už se těším na další napínavé chvilky strávené s inteligentní novinářkou Sandovou... A to přitom nemám ráda severskou literaturu!!!

08.02.2020 4 z 5

Utajená sestra Utajená sestra Diane Chamberlain

V žánru ženská literatura bych tuto kniha řadila na přední příčky. Příběh je napínavý od začátku do konce a rozhodně se Vám nebude chtít od četby odbíhat za prací, jídlem nebo jinou nedůležitou činností do té doby, než se dostanete k poslední stránce. Mám ráda rozplétání rodinných tajemství a tady jsem jich užila do sytosti :-)
Tato kniha byla od této autorky první kterou jsem četla, ale rozhodně ne poslední. Na dovolenou, do letadla nebo do čekárny k doktorovi super čtení!

05.02.2020 5 z 5

Adéla na svatbě královny Margot Adéla na svatbě královny Margot Silène Edgar

I když už dávno nejsem "cílová skupina", pro kterou byla kniha primárně určena, nebyla pro mě kniha zklamáním ani ztrátou času. Kniha přibližuje teenagerům přitažlivým způsobem dávné dějiny a klasickou literaturu. Kniha je psaná jednoduchým jazykem a má šanci mladé čtenářky zaujmout. Nechybí ani milostný příběh. Cestování do minulosti mě bavilo víc než současnost. Závěr byl dojemný a věřím, že mnohé oko nezůstalo suché. Myslím si, že by si knihu měli přečíst i rodiče dospívajících dětí, aby si uvědomili, co je v životě opravdu důležité...
Hvězdičku bych ubrala za špatnou práci korektorky/korektora.

03.02.2020 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tři generace žen, jejichž jména začínají stejným písmenem, ale každá z nich je zcela jiná svou povahou i vzhledem. Asi nejbližší mně byla Alžběta a nejméně jsem si oblíbila z pochopitelných důvodů Anežku. Nicméně, všechny ženy byly ve svém jednání ovlivněny rodinou a především dobou, ve které žily. Kdo je bez viny, ať hodí kamenem...

31.01.2020 5 z 5

Duben v Paříži Duben v Paříži Michael Wallner

Tak rozhodně to nebyla špatná kniha, jenom mně zarazil ten pomalý rozjezd. Na to, že má kniha poměrně málo stran, je první polovina kniha bez napětí a jeví se poněkud nudnou. Druhá polovina knihy je naopak akční a napínavá až dost. Rozhodně se nejedná o žádnou červenou knihovnu. Nemohu se ale zbavit utkvělé myšlenky: Roth určitě miloval Chantal, ale milovala Chantal Rotha???
Za mně tři a půl hvězdy.

29.01.2020 4 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Od knihy, kterou jsem si našla jen díky čtenářské výzvě jsem nic moc nečekala. A nakonec jsem byla velmi mile překvapená. Po dlouhé době jsem se ke knize vracela každou volnou chvilku a hltala jsem další a další příhody neohrožené Bo prokládané zápisky z deníku z II. světové války, které přesně popisovaly život "náhradních" obyvatelů vily na Sadové v Ostravě. Vůbec mně nevadilo, že střelená Bo je neohrožený Mikeš v sukních, spíš jsem oceňovala autorův smysl pro humor a od začátku až do konce jsem se opravdu bavila. A konečné rozuzlení spojí dohromady dvě časové roviny tak, že všechno do sebe zaklapne jako puzzle. Rozhodně mám v plánu přečíst si i druhou knihu s touto poněkud "prdlou" hrdinkou!

27.01.2020 5 z 5

Kniha ztracených věcí Kniha ztracených věcí John Connolly

Knihu jsem četla do čtenářské výzvy a mám z ní takové rozporuplné pocity. Jednak nejsem cílová skupina, ale o to by asi nešlo. Kniha se mi líbila - začátek i konec super, trochu jsem měla problém s tou fantazijní částí. Ale možná to bylo i tím, že jsem byla roztržitá a knihu jsem četla mezi svátky a docela dlouho. Závěr byl hodně působivý, i když jsem něco z něho očekávala, zbytek mě překvapil. Zřejmě se budu muset ke knize vrátit brzy znovu a třeba potom přidám hvězdičku. Opravdu temná kniha, podle mně.

12.01.2020 3 z 5