vikaa

Skryté zloSkryté zloSandra Brown

Takový pěkný a milý thriller pro ženy:-) Mně se to líbilo. Děj byl celkem napínavý, hlavní hrdinové sympatičtí, konec překvapivý. Na můj vkus trochu moc červené knihovny, ale je to román pro ženy, takže se tam nějaké to okořenění romantikou a erotikou očekává. Za mně fajn čtení a možná sáhnu i po nějaké další knize autorky.
Jen těch "chraplavých" hlasů tam mohlo být míň. Překladatelka mohla použít občas nějaké to synonymum:-)

Vlaštovka v bubliněVlaštovka v bubliněMarkéta Lukášková

Knížku mi doporučila dcera, autorku jsem do této doby neznala. Kniha mě naprosto uchvátila. Přesto, že se v knize prolíná současnost a budoucnost, přestože svět v budoucnosti je trochu pitoreskní, i když ne neuvěřitelný, pořád se v první řadě jedná o příběh jedné rodiny, která se rozbila, aby se nakonec mohla dát znovu dohromady...

Pevné poutoPevné poutoAlice Sebold

Příběh dívky, která milovala svou rodinu, prožívala svou první lásku a s důvěrou se dívala na svět. Příběh dívky, která podlehla své zvědavosti a to se jí stalo osudným. Příběh dívky, která po smrti žila v jiném světě, který byl provázaný se světem živých a viděla nejen další životní kroky svého vraha, ale především svou rodinu, kterou milovala a která milovala ji.
Nezapomenutelný příběh dívky - dcery, sestry, vnučky, kamarádky... Příběh, který vraždou rozhodně nekončí...
Kdysi jsem viděla film s úžasnou Saoirse Ronan v hlavní roli a když se mi po letech dostala do rukou tato kniha, byla to jasná volba. Film i kniha byly skvělé, ale je těžké hodnotit, co bylo lepší a působivější. Kniha byla obsáhlejší a nějak víc duchovnější, film byl plný krásných a neskutečných obrazových vjemů. Nelze srovnávat , lze se jen ponořit do neuvěřitelných osudů Susie a jejich blízkých, uvěřit na věci mezi nebem a zemí a nepřestávat snít.

ŠarlatánŠarlatánJosef Klíma

Knihu jsem měla přečtenou za pár hodin. Film se mi ale líbil o moc víc, především zásluhou Ivana Trojana. Šarlatán je přepis filmu, ne knižní předloha, proto nepřináší oproti filmu mimo doslovu nic nového. Postava Jana Mikoláška je ale velmi zajímavá a už se těším, až si přečtu knihu Životní příběh Jana Mikoláška.

27.12.2021

Ilustrovaná bibleIlustrovaná bible neznámý, neuveden

Čtivě napsaná bible nejen pro děti, ale pro všechny, co se chtějí poprvé seznámit se Starým a Novým zákonem.

18.12.2021

Zlomené srdceZlomené srdceTim Weaver

Napínavý thriller mě zcela pohltil Nemám moc ráda knihy z filmového prostředí, ale tentokrát to bylo nějakým způsobem jiné. Filmová mafie, vraždy, láska a hledání dávné pravdy podle návodu. Pro mně první kniha ze série Davida Rakera a zřejmě nebude poslední.

18.12.2021

Kyselé třešněKyselé třešněLenka Chalupová

Silný příběh z nepříliš známé historie, na kterou by mnozí rádi zapomněli. Já v Přerově vyrůstala, ale o tom, co se dělo na Švédských šancích jsem se dozvěděla teprve nedávno. Za komunistů se o tom nemluvilo, ani moji rodiče mi o tomto hrůzném činu, který zůstal v podstatě nepotrestán, neřekli. Kniha je napsána čtivě, jak jsme u Lenky Chalupové zvyklí a já se chvílemi nemohla od příběhu Helenky, Petra a Loty odtrhnout. Tak ráda bych jim všem přála pěknou budoucnost....

13.12.2021

Modlitba za Černobyl – kronika budoucnostiModlitba za Černobyl – kronika budoucnostiSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Life must go on!
Ve vzpomínkách těch, co zažili havárii Černobylu nebo přijeli dobrovolně i méně dobrovolně pomáhat při likvidaci katastrofy, se dozvídáme mnoho nejen o samotné tragédii, ale především o ruské duši. Vidíme, jak organizace záchrany lidí pokulhávala, jak nikdo pořádně nevěděl, co má dělat a hlavně se setkáváme se zatajováním skutečného nebezpečí. Mnoho lidí tak bylo (možná zbytečně) obětováno smrti. Kniha se nečte lehce, ale záměrem autorky nebylo předložit nám poutavé čtení, ale shromáždit výpovědi lidí, kteří se na likvidaci havárie podíleli. Můžeme si přečíst výpovědi opuštěných žen, kterým muži zemřeli na černobylskou nemoc, výpovědi žen s nemocnými dětmi, výpovědi tehdy mladých mužů, kteří havárii likvidovali i výpovědi lidí na vyšších postech. Havárie Černobylu ovlivnila život v Bělorusku paradoxně více než válka.
Já sama jsem výbuch zažila a vím, že veškeré ( a značně kusé) informace u nás jsme se dozvídali z vídeňské televize a ne od naší vlády. Ničivý rozsah tragédie byl socialistickými zeměmi bagatelizován a pravá skutečnost se začala velmi pomalu odkrývat až daleko po revoluci.
V zamořeném území v Bělorusku prý v současnosti žije cca 2000000 obyvatel.

07.12.2021

TalismanTalismanNicholas Sparks

Taková klasická Sparksovka. Film jsem viděla už dávno a možná se mi líbil i o něco víc než kniha...

02.12.2021

BříměBříměM. Westmacott (pseudonym)

Knihu jsem si přečetla ze zvědavosti. Myslím si, že Agatha v knize zúročila své vlastní zkušenosti s nešťastným manželstvím. Příběh je zajímavý, jedná se o poněkud temnější "ženský román" s happyendem. Na životních osudech dvou sester nám spisovatelka ukázala, jak tenká je hranice mezi nenávistí a láskou a že není radno hrát si na Boha...

17.11.2021

Tajemství duhové zahradyTajemství duhové zahradyPatricia St. John

Kniha se ke mně dostala náhodou a já chtěla vědět, proč je tak vyhledávaná. Příběh malé Elaine mně zpočátku připomínal Tajemnou zahradu, ale nakonec mě vtáhnul do děje a já měla knihu za jeden den přečtenou. Kniha je napsána čtivě a není to žádný suchý, mravoučný, náboženský spisek. Víra v knihách pro děti se v české kotlině moc nenosí (co si pamatuji tak ze starých knih to byl Školák Kája Mařík, kde hrálo náboženství poměrně významnou roli), přesto bych tuto knihu doporučila i dětem, které se s náboženskou vírou dosud nesetkaly. Kniha má dokonce i detektivní zápletku a myslím, že malé čtenářky nudit nebude. Kdo by nechtěl být v koutku duše lepší než je a zažít plnost radosti...

15.11.2021

PS: Miluju TěPS: Miluju TěCecelia Ahern

Poprvé jsem knihu četla krátce po tom, co vyšla a byla jsem nadšená. Film se mi líbil taky moc. A teď jsem se rozhodla si v rámci čtenářské výzvy příběh Holly připomenout. Rozhodně jsem nebyla zklamaná, i když původní nadšení už se nekonalo. Nicméně, zápletka je opravdu originální a kniha je čtivě napsaná. Pro ty, co knihu nečetli, rozhodně doporučuji. A ti, co viděli film taky nebudou zklamaní četbou, protože příběh ve filmu a v kině je trochu odlišný.

13.11.2021

Anděl smrtiAnděl smrtiRichard Sklář

Nová Vila na Sadové se sice nekonala, ale stejně jsem se dost pobavila. Líbí se mi prolínání brutality s humorem a hlavní protagonistka je mi sympatická, přestože je to taková "nesmrtelná teta". Jenom ta Ostrava se mi zdá být docela malá na tolik vrahounů. No ale v Midsomeru je taky každý druhý vrah nebo oběť, že?

09.11.2021

Náš důmNáš důmLouise Candlish

Kniha o tom, jak se ze slušných obyčejných lidí mohou docela snadno stát zločinci mě pobavila. Závěr knihy oproti ostatním nevnímám jako otevřený, bohužel. Děj byl napínavý a mírná překombinovanost mně nijak nevadila, vždyť i sám život píše neuvěřitelné příběhy, které by si žádný spisovatel nevymyslel. A poučení na závěr: nikdy se nenechte vydírat a kopie dopisů na rozloučenou rozhodně neposílejte na policii:-)

01.11.2021

Kdo jinému jámu kopáKdo jinému jámu kopáMarie Rejfová

Oddechovka, určená zřejmě primárně ženám, mě pobavila. Nečekala jsem super napínavou detektivku, ale spíš chvíle pohody u čtení a u kávičky. Nevadilo mně, že jsem pachatele "odhalila" již v první polovině knihy, naopak mě bavilo napětí a jiskření mezi Josefínou a detektivem. Jestli chcete hodit všední starosti za hlavu a trochu si "odfrknout", doporučuji sáhnout po této knize.

23.09.2021

Mha přede mnou, mha za mnouMha přede mnou, mha za mnouC. Fremlin (pseudonym)

Knihu jsem četla dávno a byla jsem nadšená. Teď po mnoha letech už stejně bezvýhradné nadšení nesdílím, ale musím říct, že kniha mě bavila a oceňuji i autorčin smysl pro humor. Téma, kdy je "uťáplá" žena donucena okolnostmi postavit se na vlastní nohy, jsem si oblíbila (Manikúra pro nebožtíka, Zpráva od nebožtíka). Klidně bych uvítala jiný, propracovanější konec, ale co můžu konec konců na 170 stranách textu čekat za román, že?

21.09.2021

KoralinaKoralinaNeil Gaiman

Poměrně útlá knížka, která podněcuje dětskou fantazii. Příběh je určen primárně pro děti, ale i my dospělí si na něm "smlsneme". Fantasy žánr v mírně hororovém kabátku přináší čtenářům nejen dobrodružství, ale i možnost se bát nejen o Koralínu... Viděla jsem film, který bych myslím doporučila o něco starším dětem než knihu. Film byl úžasný a tvůrci příběh dotvořili k lepšímu. Film tentokrát knihu převálcoval, přestože kniha rozhodně nebyla špatná.

01.09.2021

KříďákKříďákC. J. Tudor

Napínavá jednohubka. Na 319 stran se toho vlezlo opravdu hodně. Kniha mě bavila, jen těch úchylných a zvrácených lidí, kteří neváhají někoho zabít bylo na jednu ospalou díru až příliš...

26.08.2021

Ostré předmětyOstré předmětyGillian Flynn

Knihu jsem začala číst po tom, co jsem viděla první díl seriálu a nechtěla jsem čekat na pokračování celý týden. Příběh nepostrádal napětí, emoce a psychické diagnózy. Hlavní hrdinky byly ženy, připadalo mi, že všechny mužské postavy měly jen malou roli. O překvapivosti závěru trochu pochybuji, podobné odhalení jsem podvědomě očekávala. Camille jsem si představovala jako ve filmu a nebyla mi nesympatická... Za čtivost knihy dávám tři a půl hvězdy.

23.08.2021

Zakázaná láskaZakázaná láskaRoopa Farooki

Ke knize jsem se dostala v podstatě náhodou. Obal knihy by mě určitě nenalákal a kdybych soudila knihu podle obalu, čekala bych sladkobolný příběh se šťastným koncem. Spisovatelka mně sice naservírovala příběh o lásce, ale opředený temným tajemstvím. Láska je něco, co si hlavní hrdinka nechce za žádnou cenu připustit a má k tomu své důvody. Aruna vypadá navenek jako zajímavá žena, která ví, co chce, ale ve skutečnosti je křehká a zranitelná. Musí se vyrovnat nejen se svým původem, emigrací, psychickou nemocí, ale hlavně se svými kořeny, dětstvím a svou první láskou, která skončí útěkem z rodné země, protože Aruně nic jiného než utéct nezbývá. Návrat zpět do nového domova provází uvědomění si sama sebe, odpuštění pro všechny, kteří se na ní "provinili" a láska sesterská i partnerská. Křehký příběh, který mě rozhodně nezklamal. Čtyři a půl hvězdy.

03.08.2021

ÚtočištěÚtočištěJérôme Loubry

Zajímavý psychologický román, ve kterém je jeden zajímavý příběh nahrazený druhým, neméně zajímavým, aby se nakonec ukázalo, že věci nejsou nikdy takové, jako se zdají být... Pohled do bolavých, zraněných duší těch, kteří si musí vytvořit novou realitu, aby přežily svá traumata. Co je pravda a co je fikce? Odpověď na tuto otázku naleznete až v samotném překvapivém závěru knihy.
Silný příběh!

23.07.2021

Život není kabaretŽivot není kabaretJacqueline Wilson

Náhodou se mi dostal do rukou další díl o Hetty z nalezince. Četla jsem zatím jen první díl a tento poslední. První díl se mi asi líbil o malinko víc, líbilo se mi líčení života v nalezinci. Mezitím ale Hetty povyrostla, našla si staronovou lásku, skvělou malou přítelkyni a také povolání herečky, které si zamilovala. Nevím, jestli se ještě nějakého nového pokračování osudů Hetty, Elvíry a Bertieho dočkáme, ale pokud ne, přeji jim v životě hodně úspěchů, hromadu dobrých přátel a velký kopec štěstí.

18.07.2021

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Nikdo nepochybuje o tom, že Mornštajnová píše čtivě a pokud se začtete do její knihy, máte ji za dva, tři dny přečtenou. Nicméně, když jsem se dozvěděla, že spisovatelka Hany píše knihu s touto tématikou, čekala jsem větší pecku. Totalitní režim se podobal všem totalitním režimům na světě (50. léta v socialistických zemích), což jsme si někteří ve větší či menší míře (70. léta) už zažili na vlastní kůži. Myslím si, že ve vojáky řízeném státě, by byl život ještě daleko horší, než ho popisuje Mornštajnová a některé věci, které se v knize děly by nebyly možné. A myšlenka "ozdravovny" bude mít myslím svůj původ v Sovětském svazu. Věřím ale, že popisované skutečnosti se děly ve všech státech, kde zavládla totalita a je dobré tyto praktiky připomínat a seznamovat s ní nenásilně mladší generaci. Co mi na knížce přišlo nejpůsobivější a zároveň nejhrozivější, byla povaha našeho národa - udavačství a snaha zalíbit se "vrchnosti" za každou cenu. Kniha tak možná odhaluje pohled na nás samotné z té nelichotivé stránky. Jak ale naznačuje i konec knihy, osobně věřím tomu, že každý totalitní režim je trvale neudržitelný. Možná jsem naivní, ale víra v lidské dobro a odvahu je dle mého názoru klíčová pro každou pozitivní změnu nejen ve společnosti, kde žijeme.

13.07.2021

Píseň zítřkaPíseň zítřkaAlice Peterson

Příběh napsaný na základě skutečných osudů zpěvačky Alice Martineau, která přes svůj vrozený handicap směřovala k naplnění svého životního snu, mně hluboce zasáhl. O cystické fibróze jsem už slyšela, ale ve svém okolí neznám nikoho s touto diagnózou. Je obdivuhodné, že přes všechna omezení a denní několikahodinové zdravotní "rituály" Alice dokázala žít plnohodnotným životem. Při vší smůle měla štěstí na milující rodinu, přítele i kamarádky a v neposlední řadě i na spolupracovníky, kteří jí neochvějně pomáhali splnit její životní poslání - zanechat tu po sobě nesmazatelnou hudební stopu. Přiznám se, že před četbou této knihy jsem o této zpěvačce nikdy neslyšela a proto jsem googlila a googlila...Její písně jsou nádherné a plné emocí, stejně jako nádherná a emotivní byla samotná Alice. Mým favoritem je píseň Inside Of You, ale i ostatní její písně jsou krásné. Myslím si, že její životní příběh jí paradoxně pomohl složit tak působivé písně, protože jsou osobní a drsnou výpovědí mladé dívky (ženy), která musela žít přítomností, protože její budoucnost byla velmi nejistá...

01.07.2021

Ukradené životyUkradené životyPatricia Gibney

Nebyla to vůbec špatná detektivka. Líbilo se mi propojení s nedávnou válečnou minulostí v Kosovu, to dávalo obchodu s orgány a bílým masem patřičný smysl. Kousek před koncem příběh trochu ztrácel dech, ale celkově jsem byla spokojená. Přestože se jedná o druhou knihu v sérii, pro pochopení děje mi nijak nechybělo přečtení prvního dílu. A na rozdíl od některých členů diskuse já jsem ženskou detektivku uvítala... I s jejími rodinnými starostmi a radostmi a ženským pohledem na věc.

28.06.2021

Dívky od svaté MagdalényDívky od svaté MagdalényV. S. Alexander

O Magdalénách už jsem slyšela, takže knihu jsem si zvolila právě z důvodu, abych se o nich dozvěděla víc. Není to literatura naučná, ale literatura pro ženy s historickou nadstavbou. Věřím tomu, že život na takovém místě a s takovou "převýchovou" musí do smrti poznamenat všechny chovanky. Víra v Boha není zlá, co je zlé, je instituce církve, která si osobuje právo rozhodovat o osudech mnohdy ještě dětí a hraje si na Boha.
Víte, že zpěvačka Sinead O'Connor strávila za zdmi tohoto ústavu 18 měsíců za krádež v obchodě?

21.06.2021

Panský dům a jeho dědictvíPanský dům a jeho dědictvíAnne Jacobs

Myslím si, že tento díl už byl docela zbytečný a předchozím dílům se nevyrovnal. Přečetla jsem ho, ale hádka mezi Marií a Paulem přes půl knihy se mi zdála zbytečně natahovaná a nebavila mě. Nejzajímavější na tomto dílu bylo, že pro mně dříve nesympatická Lisa mi byla čím dál méně protivá:-)

16.06.2021

Zlaté časyZlaté časyAnne Jacobs

Kniha se ke mně dostala v podstatě náhodou. Už jsem za sebou měla přečtené dva díly Panského domu, které se mi moc líbily. Teď ale nevím, která knižní série se mi líbila víc. Střídání vzpomínek na válku s prvními okamžiky návratu kapitalismu v bývalé NDR mě zaujalo na první čtení a to i proto, že na tuto dobu v ČSSR mám mnoho vzpomínek a to jak těch dobrých, tak i těch méně dobrých. Kniha je určená především čtenářkám a proto nechybí ani několik romantických linek a odhalení rodinného tajemství. Určitě si ráda přečtu i další knihy této německé autorky.

03.06.2021

Panský dům a jeho dceryPanský dům a jeho dceryAnne Jacobs

Také druhý díl mě zaujal. Rodinná sága pokračuje 1. světovou válkou. Už se těším na další poválečné osudy obyvatel Panského doma. Od autorky si postupně přečtu určitě více knih. Doporučuji těm, co hledají čtení pro ženy, ale ne červenou knihovnu.

27.05.2021

Panský důmPanský důmAnne Jacobs

Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Krásný nenáročný příběh velké bohaté rodiny na historickém pozadí se sympatickou hlavní hrdinkou. Hlavní postavy jsem si až na výjimky (Elisabeth) oblíbila a těším se na pokračování jejich osudů. Taková pěkná pohádka pro ženy, která dokáže spravit i blbou náladu:-)

15.05.2021