Uloupený život

Uloupený život https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109248/bmid_uloupeny-zivot-n1Z-109248.jpg 4 161 43

Světově proslulý román českého autora s motivem dvojníků se odehrává v předvečer 1. světové války v Praze, Vídni a ve francouzských přímořských lázních. Příběh dvou sester-dvojčat, z nichž jedna utone při vyjížďce na plachetnici a druhá, která záviděla sestře údajně šťastnější život, se za ni vydává. Čeká ji však mnoho tragických zvratů a teprve na konci života dochází k smírnému vyrovnání.... celý text

vikaa
21.01.2024 5 z 5

Z knihy jsem byla před mnoha a mnoha lety úplně nadšená, dnes už mi připadá jazyk knihy trochu zastaralý a děj je poněkud pomalý, i když plný zvratů. Nicméně příběh má dodnes své nezaměnitelné kouzlo a hra autora s českým jazykem je přenádherná. Dříve jsem oceňovala především romantickou linku a psychologický přerod hlavní hrdinky, dnes už mě zaujala i doba, v níž se děj odehrává a bavilo mě číst i o nezdaru polární výpravy. Nevylučuji, že se ke knize ještě jednou na stará kolena vrátím...

Marie60
18.12.2023 5 z 5

Tuto knihu si občas přečtu znovu. Pamatuji se, jak na mě v mládí zapůsobila a zanechala ve mně hluboký dojem.

Kája95
10.06.2022 5 z 5

Na knížku jsem narazila vlastně úplně náhodou a dostala mě, téma zajímavé a nevykradené tak jako mnoho jiných objevujících se v novějších knihách

Marfiel
18.03.2022 5 z 5

Mé první setkání s autorem a povedlo se. Musím říct, že jsem docela překvapený, jak dobrý psychologický román to je. Originální zápletka, skvěle popsaný vývoj hlavní hrdinky, působivě vylíčené starosvětské prostředí předválečné Evropy. V kontextu jednání postav se nakonec ukazuje, že název knížky je vlastně dvojsmyslný...

BabaJaga11
26.02.2022 5 z 5

Skutečně psychologický román, ač jde v knize z velké části o milostný vztah, není to žádná slaďárna. Navíc je to kniha řekněme starosvětská, líčící společnost na začátku 20. století – osobně mi víc vyhovují právě knihy, kde se intimní život jednotlivých postav nerozebírá do nejmenších detailů – protože pak to už popírá vlastní smysl toho slova.

Musím říct, že po přečtení knihy jsem ráda, že nejsem z dvojčat :-). Spousta myšlenek, které se odehrávají v hlavách jednotlivých postav, byla překvapivá až děsivá a nejspíš realistická. K Martině jsem si vytvořila trochu rozporuplný vztah. Na jedné straně mi jí bylo líto, neb na mnoha místech v knize jsou náznaky, že upřednostňování její sestry rodiči i širším okolím nebyla jen Martinina paranoia, ale fakt. Otázka je, jak moc velkou šanci měla Martina změnit své uvažování, pokud byla sestra protežována už od útlého dětství. Na druhé straně jsem se mockrát chytala za hlavu a říkala si: "To ji fakt nenapadne, co se stane? Že manžel není tak blbý a určitě to pozná"? Jelikož sama lhát nedovedu, připadalo mi neuvěřitelné, do čeho se Martina pustila a jak se do svých lží sice občas zaplétala, ale na poslední chvíli dovedla ze stahující se smyčky vyklouznout. A nemohla jsem nepřemýšlet o tom, co by bylo, kdyby přiznala, že ten prsten není její, že jí zůstal v ruce, když se snažila sestru z moře zachránit...

Přes mnohá utrpení na straně Martiny i dalších protagonistů knížka nakonec končí smířlivě. Ano, nakonec si život najde cestu a rány se zahojí...

Osobně pro mě bylo na knize atraktivní i líčení polární výpravy, jíž se účastnil Sylvin muž Vladimír Toman, a těžkostí, které mnoho členů výpravy stálo život... polární kraje se holt s člověkem nemazlí... Kniha, byť jde o románovou fikci, je i zajímavým svědectvím o stavu společnosti v období před a po první světové válce.

laura
08.02.2022 5 z 5

Zvláštní, nevšední příběh dvou sester, z nichž jedna má všechno a druhá nic. A pak, jednoho dne při tragické nehodě na moři, je tu možnost všechno změnit. Mít úspěch, lásku muže, do kterého byly obě zamilované, obdiv, úctu.

Je možné získat štěstí tím, že uloupíte identitu někoho jiného? Je možné najít to, co vám chybí, abyste se cítili naplnění, milovaní, obdivovaní, tím, že budete žít život jiného člověka?

Martina velmi brzy pochopí, že tak snadné to nebude. A možná nakonec zjistí, že zaplatila víc, než získala.

Zajímavé, neotřelé téma, drsné, pravdivé. Štěstí si nelze koupit. Nedá se ošálit. Ani podplatit. A nepřichází na zavolání.

Hodně dobré!

GreenMagritte
03.01.2022 5 z 5

"Má člověk právo využít jedinečné příležitosti, neuvěřitelné souhry náhod, a převzít životní roli někoho, komu záviděl štěstí a úspěch?"
Některé knihy se k nám dostanou zvláštní cestou. Tahle byla vyřazená v knihovně, evidentně ani nebyla zařazena do fondu. Hned mě zaujala svým dějem: příběh sester, z níž jedné se vše daří a druhá je v jejím stínu a osud jim prazvláštně vymění role.
Tenhle kniha vyšla poprvé ve 30. letech. Nádherná čeština, krásný romantický námět v duchu klasického románu. Nebojte, není to červená knihovna, blíže je to psychologickému románu. Výborně se četla a já si ji nechám v knihovně.

martiline
23.06.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem objevila náhodou tady na databázi ... a ihned si vzpomněla na knihovničku mojí maminky. Četla jsem ji jako náctiletá před X lety ... a zanechala ve mne nesmazatelné vzpomínky. Dlouho jsem na ni myslela. Dlouho jsem si děj přehrávala. Krása.

martineden
09.05.2021 5 z 5

To se mi líbilo moc.

apq
02.05.2021 3 z 5

Téma se mi moc líbilo,a rozhodně kniha není vůbec špatná, kdyby to ale mělo tak o 100 stran méně, dala bych plný počet.

PavlineCZka
29.04.2021 4 z 5

Knihu jsem nekde nasla uplnou nahodou a musim rict, ze nebyla vubec spatna. Sice jsem cekala/doufala v jiny dej i konec a Martina me rozcilovala, ale kniha me bavila, privedla k zamysleni, i prekvapila. Cestovatelske popisky byly zajimave, zejmena ty arkticke.. clovek by rekl, ze jini hrdinove trou bidu s nouzi, ale Martina, damicka, si porad nekde trajdala, porad mela dostatek penez na vsechny manyry, ale porad nebyla spokojena, i kdyz zurila valka.. Za malo penez docela dobra muzika :)

85098211
18.09.2020 5 z 5

Knihu jsem před několika lety poslouchala jako rozhlasovou dramatizaci a už tenkrát se mi moc líbila. Nyní jsem se k ní vrátila a přečetla mi ji paní Hana Makovičková jako audioknihu z KTN ;-). A můj názor se nezměnil, kniha mne zaujala znovu. Její velkou výhodou je, že je opravdu nadčasová, rok vzniku bych neodhadla ani náhodou. Tematicky je navýsost zajímavá a originální, příběh dvojčat Sylvy a Martiny včetně jejich osudů autor vykreslil naprosto dokonale. Mně osobně byla Martina do určité míry sympatická, měla jsem pro ni pochopení, když uvážím, že jí bylo teprve 20 let. Tuto skutečnost je prostě nutné zohlednit - a pokud tak laskavý čtenář učiní, domnívám se, že také bude na celou věc mít shovívavější náhled. Naopak Sylva se mi nezamlouvala vůbec, pro její styl života a také pro to, jak se zachovala k Tomanovi, jsem nedokázala najít ani špetku porozumění. Závěr se dal víceméně očekávat, nedalo se totiž počítat s tím, že by celá tahle intrika mohla pro všechny zúčastněné dopadnout jinak. Knihu jako celek tedy hodnotím pozitivně a je možné, že se k ní za pár let zase vrátím...

Metla
17.09.2020 4 z 5

Identická dvojčata, k nerozeznání podobná, a přece se jedna sestra cítí odstrkovaná, užírá ji závist z přesvědčení, že ta druhá má všeho více: štěstí, pozornosti, lásky... Stačilo by jen získat její jméno, stát se Sylvou a z ušlápnuté Martiny by byl rázem jiný člověk, oblíbený a milovaný. Nebo ne?
Povedené psychologické drama, které dává mnoho otázek a vede k jasným odpovědím. Čtenář nemá šanci vytvořit si k postavám nějaké pozitivnější pouto a s hlavní "hrdinkou" jsem měla po celou dobu chuť pořádně zatřepat a řvát na ni: "Vzpamatuj se, blbko zhýčkaná, za svůj podělaný život si můžeš sama!"
Vlastně mi to silně připomínalo situaci ze zaměstnání, kdy kolegyně s trvale nedbalým přístupem k práci reaguje na připomínky šéfky vzteklým odsekáváním: "A co se pořád vozíš jenom po mně, proč někdy nekritizuješ taky ji?!" Místo snahy změnit se, zlepšit, stále jen házení svých problémů na jiné, hledání viníků kdekoliv, kromě jediného správného místa - u sebe. Jo, Martina mě hodně štvala, jakkoliv jsem s její zamindrákovanou povahou měla i trochu soucitu. 75-80%

ddkk
09.09.2020 4 z 5

Kniha, kterou jsem četla před mnoha lety a nezapomněla jsem z ní vůbec niic. Tentokrát jsem si ji zopakovala ve skvělé dramatizaci ČRo s Vandou Hybnerovou.

Jednovaječná dvojčata, na první pohled k nerozeznání podobná a přece každé jiné. O hodinu starší (možná) Sylva je extrovertní lehkomyslná dívka, která své o hodinu mladší (možná) sestře Martině odloudí milovaného muže. Introvertní a tišší Martina je přesvědčena o tom, že za všechny úspěchy, štěstí a lásku sestry může jen a jen to, že se narodila dříve. Je to však vůbec pravda? Ani jejich vlastní otec si není jist tím, která z nich přišla na svět skutečně první...

A pak přijde domnělá šance postavit se osudu a získat tolik žádoucí místo té první. Martina se vydává za Sylvu. A najednou nic není tak, jak se zdálo...

Je to příběh o tom, že každý musí žít svůj život jak nejlépe může a o tom, kam až může zajít závist a pocit křivdy. A také o tom, že vlastní osobnost dost dobře potlačit není možné.

Moc dobrá četba a skvělý poslech. Doporučuji.

katerina7986
03.06.2020

Knížka se mi nelíbila. Přečetla jsem pár stránek a nebavilo mě to. U každé knížky po cca stránkách vím jestli číst či nikoli

m_martina
27.05.2020 5 z 5

Kniha na zajímavé téma, která se dobře čte. Doporučuji.

ludek.n
07.10.2019 5 z 5

Karel Josef Beneš napsal Uloupený život už v roce 1935 a je jisté, že za tu dobu vůbec nezestárl. Jeho hloubková psychologická studie o vině a trestu je stejně intenzivní a uchvacující tehdy jako dnes. Někdo by mohl románu vytýkat jeho jazykovou zkostnatělost a zastaralost, jenže právě ona Benešova obrozenecká stylotvornost do prostředí první světové války pasuje jako poklice na hrnec a jeho bohatýrský slovesný projev je natolik podněcující, že má člověk chvílemi pocit absolutního odpoutaní se od únavné reality. Samozřejmě síla Uloupeného života je především v příběhu. Bolestná touha po naplnění osudu, po uznání a lásce, je motorem, který žene napínavý dramatický děj, plný proměn a zvratů, k dokonale usmiřujícímu a očišťujícímu finálovému vyvrcholení. Daří se to bez zbytečného patosu, kverulantství i mravokárných pouček. Uloupený život je v dnešní době chaosu, shonu, sobectví a akce oázou zklidnění a zamyšlení se nejen nad vyprávěním, ale i nad sebou samými.

ArwenAragorn
29.07.2019 5 z 5

Je to taková červená knihovna, ale jenom trochu. Jedno z identických dvojčat si osvojí totožnost druhé nejdřív kvůli náhodě a potom zjistí, že může mít to, po čem toužila. Jenže všechno je jinak. Je to vlastně takový psychologický thriller z doby, kdy se toto označení nepoužívalo.
Mám tuhle knížku moc ráda a doporučuji ji k přečtení.

mataj
30.12.2018 3 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Poslouchala jsem ji jako audioknihu. Zajímavý námět i zpracování. Nelituji, že jsem se k ní dostala...

verense
14.10.2018

Příležitost dělá zloděje, leč není všechno zlato, co se třpytí... Kniha o tom, že závist, neustálé srovnávání s druhými, neschopnost najít sám sebe, a touha po (domněle lepším) životu toho druhého vede jen k většímu strádání. Velmi nadčasové téma, a komu by vadil již zmiňovaný archaický jazyk a rozvláčnost, pak vřele doporučuju audioknihu s výbornou Vandou Hybnerovou!