Uloupený život

Uloupený život https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109248/bmid_uloupeny-zivot-n1Z-109248.jpg 4 161 43

Světově proslulý román českého autora s motivem dvojníků se odehrává v předvečer 1. světové války v Praze, Vídni a ve francouzských přímořských lázních. Příběh dvou sester-dvojčat, z nichž jedna utone při vyjížďce na plachetnici a druhá, která záviděla sestře údajně šťastnější život, se za ni vydává. Čeká ji však mnoho tragických zvratů a teprve na konci života dochází k smírnému vyrovnání.... celý text

Mathiel
23.07.2018 3 z 5

I já jsem se k románu uchýlila v rámci Knižní výzvy - hledala jsem knihu, v níž by se jedna z postav jmenovala Martina. Tento román mě zaujal svou anotací, tak jsem se do něj "pustila".
Líbilo se mi, jak si autor v příběhu pohrál s mnohoznačností názvu knihy - Kdo komu uloupil život? Komu byl život uloupen? V díle se nám nedostává jednoznačné odpovědi. Jedno však jisté je - to, po čem z celého srdce toužíme, nás nakonec nemusí udělat šťastnými.
Ač jsem knihu hodnotila pouze třemi hvězdičkami, příběh se mi velmi líbil - byl nápaditý, překvapivý, plný zvratů... Čtenářský zážitek mi bohužel kazily četné poetické popisy krajiny a celková archaičnost jazyka. I tak bych knihu, už jen pro ten příběh, doporučila k přečtení.

Amazonka72
11.07.2018 4 z 5

Nebudu zastírat, že jsem po knize sáhla z jiného důvodu než z toho, že se stala součástí mé Knižní výzvy pro tento rok. Ano, jsem nositelkou stejného jména jako hlavní hrdinka. Jsem však moc ráda, že mě výzva k této knize dovedla, protože jinak bych po ní opravdu asi nesáhla... Jeden z důvod, proč Knižní výzvu přijmout a plnit, může nás dovést k titulům, které bychom jinak vůbec nezaznamenali. Ale zpět ke knize. Je pravdou, že jsem se začátkem knihy vůbec nemohla prokousat, dokonce jsem měla pocit, že to vzdám a odložím ji. Vytrvala jsem a ejhle, ve chvíli, kdy jedna ze sester zahynula při neštěstí na lodi, mě kniha začala neskutečně bavit. Od té doby byla každá stránka překvapením. I když někdy trochu převídatelným. Přečetla jsem ji doslova jedním dechem. Bavil mě i poněkud archaičtější jazyk, dlouhé věty, popisy. Stále jsem čekala, jak moc ještě se děj zkomplikuje a jaké všechny překážky bude muset hlavní hrdinka, Martina, překonat. Neskutečné, někdy těch nástrah bylo trochu moc na jednu křehkou dívku, ale jakoby to k té knize patřilo. Trocha patosu, romatnické zápletky, vše umocněné na druhou. Druhá stránka příběhu je v rovině psychologické. Často, a to především ve chvílích, kdy nám osud zrovna moc nepřeje, máme pocit, že ostatní (nebo alespoň někteří) mají život krásný a jednoduchý. V duchu si představujeme, jak by mohlo být krásné, kdybychom byli někým jiným. Přijali jejich život. Ale ono to tak jednoduché není. I ten sebelepší život a osud je něčím komplikovaný. Jenom to nemusí být na první pohled vidět. Možná se musíme naučit být spokojení s tím co máme a hledat vlastní štěstí v maličkostech, které nás obklopují. Pokud člověk ztratí svoji identitu, pak ztratí sám sebe. A s tím se pak těžko žije. Souhlasím s názorem, že pokud by pan Beneš napsal knihu dnes, jistě by se stala bestselerem. I to, že byla přeložena do několika cizích jazyků a stala se předlohou k filmovému scénáři, svědčí o tom, že téma knihy i celý příběh má co říci a je poskládán tak, aby byl srozumitelný a zajímavý pro širokou čtenářskou obec.

TipsyChipsy
05.07.2018 5 z 5

Tato kniha je taková romantická četba pro ženy, nereálná červená knihovna z prostředí velice bohaté vrstvy... Ale já jí přesto dávám plný počet. Musím ocenit autora jako dobrého spisovatele, protože to mělo spád, dobře se to četlo, mě to bavilo. Bylo tam spousta dějových nápadů, vztahy, psychologie, milostné zvraty... Podle knihy byly natočeny dva filmy, v Británii a v Hollywoodu. K panu K.J.Benešovi bych napsala: kdo umí, ten umí.

Maanna
14.06.2018 3 z 5

Vím, že je to podmíněné dobovým stylem psaní, ale ta exaltovanost a patos je na mě trochu moc. Navíc po cimrmanovsku by tomu vůbec neuškodilo, kdyby se snížil počet zemřelých. Námět je zajímavý a třeba vztah s Tomanem má pochopitelný vývoj. Na druhou stranu Oto Karal a celá jeho linka je opravdu jak ze sentimentální červené knihovny.

slaska77
04.04.2018 4 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě (jmenuji se stejně jako hlavní postava) a přiznám se, že jinak bych ji asi nepoznala. Nakonec to nebylo špatné, i když trochu schizofrenní a postavy mého jména mi úplně dobře taky nebylo. Zvláštní téma.

Clara del Valle
07.01.2018 4 z 5

Ve srovnání se současnými knihami je tato už trochu archaická a některé pasáže jsou k uzoufání zdlouhavé, ale ten příběh je neskutečně silný! Až mrazí z té představy, čím vším si Martina musela vnitřně projít.

Len2očka
02.11.2017 3 z 5

Knížka se mi četla dobře,zajímavý děj,ovšem místy se mi čtení trochu vleklo.

PeterSmith
22.08.2017 3 z 5

Zajímavé téma a pokud se něco takového někomu stane je to na palici :)

Sisssi
06.08.2017

V rámci oddechové literatury příjemný román o tom, že proti vůli vyšší moci (Boha či osudu), je člověk bezmocný a ať dělá cokoli, jeho snahy jsou úplně zbytečné, stejně se nakonec dostane tam, kam jej vyšší moc chtěla dostat. Může se snažit, může mít vůli, může chtít, ale není to nic platné, člověk v uričtých věcech zkrátka není svým pánem a je jen vláčen ve vlnách moře nepřízně. Čtenář se daleko dříve než Martina sama ptá, komu byl život vlastně uloupen. Smírný konec a díky dítěti nalezený klid mě překvapil, čekala jsem tragické vyústění v podobě skoku do studny.

Esmeralda168
20.07.2017 3 z 5

Zajímavá kniha, zajímavý děj, jenom ten konec mohl být trochu nadějnější.

JPBelmondo
05.06.2017 4 z 5

Ačkoliv byl příběh napsán již dávno, nic to neubírá na jeho kvalitě. Téma záměny sesterských dvojčat, z nichž je samozřejmě každá svou povahou jiná, je čtivé i dnes. Velmi strhující, zcela jistě stojí za přečtení.

flanker.27
25.02.2017 5 z 5

Román s velmi dobře a věrohodně zpracovanou psychologickou stránkou hlavní hrdinky. Ta se musí vypořádat s otázkou, co dělá člověka jedinečným. Co tvoří rozdíl mezi dvěma na pohled stejně vypadajícími sestrami. Jedna žije ve stínu druhé, snaží se zachytit tu část její povahy, která k ní přitahuje pozornost víc než k ní samotné. Když se pak však stane tou druhou, zjistí, že žít v cizím životě jí samo o sobě nepřinese radost, ve kterou doufala. Místy poměrně ponuré, bezútěšné, teprve konec přináší Martině jistou naději, když se konečně dokáže zbavit Sylvina stínu a přijde na to, že cestou ke spokojenému životu je odvaha být sama sebou, kterou celou dobu sbírala.

Edona
31.01.2017 3 z 5

Nebýt čtenářské výzvy k Uloupenému životu bych se nikdy nedostala. Sice knihu hodnotím pouze třemi hvězdičkami, ale jsem neskutečně ráda, že jsem si ji přečetla. Ten námět byl úžasný, děj strhující. Nicméně samotné čtení mi dalo velice zabrat, zpočátku jsem se nemohla začíst, jednak kvůli sáhodlouhým popisům, tak i styl psaní mi neseděl (bylo to velmi rozvleklé). I přes to všechno, děj této knihy je nezapomenutelný a určitě knihu doporučím. Byla pro mě výzva knihu přečíst a jsem šťastná, že se mi to povedlo. Kdyby se ten námět objevil v nějakém bestselleru dnešní doby, určitě by si našel místo mezi Zmizelou a Dívkou ve vlaku.

Pár dnů, týdnů! po dočtení musím konstatovat, že mě kniha velice zasáhla, a to tak moc, že jsem dlouho nebyla schopná začíst se do nějaké jiné. Často na hrdiny a samotný děj myslím.. Určitě si knihu přečtěte, dokáže zamotat hlavu!

Toffee
27.01.2017 4 z 5

Jsou stejné a přece…. Sílící pocit Martiny, že je až druhou a horší přerůstá v závist až nenávist k Sylvě, která má v jejích očích všechno. Tolik si přeje stát se jí, být na jejím místě. Když se pak nešťastnou hrou osudu její přání splní a zaujme Sylviino místo, poznává, že věci nejsou takové, jak si myslela, a že aby skutečně žila Sylviin život, musí nechat zemřít Martinu. Místo štěstí, o kterém snila, tak ztrácí sama sebe a netouží po ničem, než aby někdo našel ji samotnou.
Možná je jazyk a styl vyprávění trochu poplatný době svého vzniku, ale na čtivosti to příliš neubírá. Zejména tam, kde Martina-Sylva prožívá silné emoce, dramatické situace a trápí se ztrátou identity, působí tento psychologický román současně a opravdově. Vůbec nenudí a stojí za přečtení.

alzbeta7542
10.11.2016 3 z 5

Knihu jsem četla několikrát a ráda se k ní občas vracím, zvlášť v tyto ponuré podzimní dny :) děj postupně rozvíjí rozehraný příběh identických dvojčat - sester, z nichž jedna radostně proplouvá životem "vyvolené" se všemi atributy - krásou, oblíbeností, inteligencí, charisma. Druhá, ač navenek stejná, bez vlastního přičinění žije v jakémsi zdánlivém stínu své sestry, který na ní leží jako prokletí. Ovšem tento život odstrčené a opomíjené se má řízením osudu úplně změnit ...

kusma
15.06.2015 3 z 5

Kniha se zajímavým námětem, dobrým zpracováním. Některé pasáže mi ale přišly zdlouhavé a nudné. Ale to neznamená, že k dílu nepatřily, spíš to bude mou čtenářskou preferencí - nemusím moc díla, která jsou založena na popisu duševního stavu hlavního hrdiny. Přesto tomuto dílu dávám 3 a půl hvězdičky. Nebyla jsem zklamaná.

viviann
19.03.2015 5 z 5

Krasna kniha, doporucuji. Neobsahuje nudne pasaze. Sokujici chovani sester dvojcat. Knihu mam doma a prectu si ji znovu.

Modrina
21.05.2014 5 z 5

Četla jsem kdysi dávno a byla jsem z toho úplně hotová. Podle mého skvěle napsáno.

alexpo
25.03.2014

Už to budu mít po těch letech zkreslené, ale tehdy před deseti lety se mi to moc líbilo. Asi se půjdu na tu starou půdu, kde jsou tyto knihy skladované, zase juknout.

kolacky
01.12.2013 4 z 5

Skvěle napsaná knížka o někom, s kým se nedokážu ztotožnit...