Vidlička Vidlička komentáře u knih

Měsíc nad sídlištěm Měsíc nad sídlištěm Jiří Dědeček

Tak já se snad na starý kolena dám ještě na poezii!
Nalákal mě název, páč jsem ujetá na paneláky a autor byl zárukou i nějaké té srandy. Ale to jsem ještě netušila, jak moc úžasně si umí hrát se slovy a významy, no prostě básník:

...za plyšovej drát...

...když leze nebem fosforovej rohlík a svítí hlava nehlava...

...tvé oči, párek guillotin, mě setnou svými víčky...

...plní pokoj nepokojem...

...když se k sobě vlci tulí,
levý voní levandulí,
pravý voní pravandulí.
Spí a spí a spí. ...

...gramotný lidi jsou tak samotný...

No, je toho tam prostě spousta. A jak píše pode mnou Sněžková, taky mě kolikrát mrazilo. A obzvláštní pozornosti p.t. čtenářstva doporučuju báseň Ponurá chvíle:

Dobabral sem se ke štěstí,
tak aby bylo evidentní,
když na mě padla bůhvíproč
ponurá chvíle a dekadentní:
Hopsa, hejsa, hopsa,
náladu mám pod psa.

Prý na mě působí magické vlny,
kosmické záření, sluneční skvrny.

Tak vylezu na balkón a zaspílám slunci,
jak mizerně plní svou skvrnitou funkci,

co je to nedělí,
než začně hřát,
než ledu zavelí:
Zastavit - tát!!!

Slunce však hicuje, spějeme k dubnu,
jenom já, miláčku, blbnu a blbnu.

To je tím, že už Tě nevídám zblízka,
to je tím, že se mi to Tobě stýská.

To se mi stýská po vláskách
jemných jak ruka po mechu,
jak tráva v lesních jahodách,
jak pampelišky po dechu,
jak heboučká srst slunečnic.
To se mi stýská z plných plic.

19.12.2023 5 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Tak jsem celou dobu špekulovala, za co knížce strhnu hvězdičku, ale nic jsem prostě nenašla. Je to fakt chytrý, zajímavý, odborný (přepočítávat to po něm teda nebudu...) a i mega vtipný - hlavně ty ilustrace. Jediný co mi malinko vadilo byl klasický amerikocentrismus, ale jasný - kdybych to psala já, tak ty příklady taky neumístím třeba někam do Laosu, že jo... Doporučuju jako takovou vědeckou oddechovku.

07.11.2023 5 z 5

Vážení přátelé, ano Vážení přátelé, ano Ladislav Pecháček

"Jsme tak rozvinuti, že už se nemůžeme svinout a odfrknout si."

Nemusím ani použít dobrou řeč, abych vyslovila Bóbovi v knize i ve filmu velké ano, vážení přátelé!

04.04.2023 5 z 5

Chrobák v mravenisku Chrobák v mravenisku Arkadij Strugackij

Pamatujete, jak jste si uvědomili, že už jste velký i díky tomu, že knížky, který čtete, nemají obrázky, a jak jste se cejtili hrozně kůl? Po všech těch létech, je to stejná blbost, jako spousta jinejch dospěláckejch věcí. Mám slovenské vydání z osmdesátýho šestýho s ilustracema, který jednak miluju proto, že vypadaj přesně na svojí dobu, a druhak proto, že tam prostě jsou. Hlasuju pro návrat ilustrací do knížek pro dospělé!!

A teď k chrobákovi. Jak už jsem párkrát zmiňovala, mám ráda knížky, které nejsou napínavé, a to se tady krásně podařilo. Pozvolné dobírání se pravdy, nepostradatelné sci-fi filozofování a zajímavý konec mi daly knížku si moc užít. Slovenčina a Ščekn tomu dali korunu.

Rozhovor mezi Lvem a Ščeknem o smrti:
- Myslíš, že tam niečo je?
- Musí byť. Veď sa musím kamsi podieť, keď prestanem existovať.
- Kam sa podeje elektrický prúd, keď ho vypnú?

... na přemejšlení, co?!

04.04.2023 4 z 5

Mosty přes propast času Mosty přes propast času Ludmila Vaňková

Ševče, drž se svého kopyta...
Sci-fi prvky byly zde pro paní Vaňkovou pouze jakousi kulisou, jak se uhnízdit v její komfortní historické zóně, protože SF je ideálním prostředím na filozofování, kterého se nám dostalo nepřeberně, a kvůli kterému byl také příběh sepsán. Potud všechno v pořádku, ačkoliv... to bylo přesně to, co mě nakonec tak pilo krev, hlavně proto, že jsme se nakonec nijak nikam moc nedofilozofovali. Získala jsem dojem, že autorka během psaní nějak ztratila inspiraci, kam postavy dostrkat, ačkoliv je honila celou knihu od čerta k ďáblu. No, budiž, tady byla cílem především cesta.
Ale! Skutečná tragédie byly všechny ty slepice napřesdržku a jejich uslintaný románky! Skutečně si paní Ludmila představuje Atlantiďanky takhle nablblé? Navíc byly vychovávány jako astronautky a ty já si tedy (když už ne citově tak alespoň schopnostmi) představuju trochu víc jako Ripleyovou a Vasquezovou... To bohužel u mě jinak moc hezký námět totálně zabilo.
Takže, viz první řádek.

15.02.2023 2 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

(SPOILER) Ukecaná lebza lítající kolem planety? Naprostá topovka!!

26.01.2023 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

(SPOILER) Zajímavý nápad s přeskoky z jedné reality do druhé, bohužel trochu "nevydojený". Několik nedovysvětlených linek (Ella, ta manželka, stín/temnota...) a konec na jedné straně trochu předvídatelný, a na druhé takový neslaný nemastný. Mě prostě chyběla nějaká ta přidaná hodnota u ale jinak docela dobře napsané knížky, takže tři hvězdičky, kterými hodnotím, září velmi silně.

26.01.2023 3 z 5

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Takhle má podle mě vypadat historický román! Pravdivě vykreslené prostředí bez historických blbostí, napínací příběh a krásná čeština a humor. A tohle všechno u pana Neffa seniora najdete vždycky. Jednu ale strhávám za lehce rozvláčnou a rozkecanou druhou polovinu příběhu. Ale další dvě kukaně přečtu určitě!

02.01.2023 4 z 5

Risk Risk Dick Francis (p)

Už nevím, jak Dickouška a jeho příběhy u každého dalšího přečteného víc a víc vychválit! Ale přece jen jsem si všimla něčeho dalšího, proč jsou mi jeho hrdinové tak sympatičtí - jsou mimo jiné ohromní gentlemani v chování k ženám a zajímají je dokonce i naše mozky (!), což se asi musí líbit každé - feministka/nefeministka... A jako vždycky nové poznatky o dalším oboru (tentokrát účetnictví) a "pohodičkové" vyšetřování a pohodičkové časy bez všech těch internetů, mobilů atd. Na to, že já detektivky nerada, tak tohle je pokaždé totální relax!

29.11.2022 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

(SPOILER) Nemůžu si pomoct, ale podle mě je knížka tak dobře hodnocená jen proto, že je tak smutná, a je vám lehce jasný už od začátku, jak to asi dopadne - i když blahoslavení chudí duchem, takže nakonec taky žádná trága.
Kolem sci-fi příběh jenom lehce proběhl, je hlavně psychologický, což bohužel není můj šálek, jakož ani milostná linka, která mě jednak lehce štvala a druhak mi nepřipadala ani moc důvěryhodná.
Takže Vidlička se opět neveze s davem a dává jen tři *.

24.11.2022 3 z 5

Satanarcheolegenialkohrozný punč přání Satanarcheolegenialkohrozný punč přání Michael Ende

Z Nekonečnýho příběhu si pamatuju už jen kamenožrouta a toho vlasatýho hlavního hrdinu Rikitana, nebo jak se jmenoval, ze kterýho se mi zapalovaly lejtka už ve druhý třídě, takže po Punči jsem sáhla hlavně kvůli výběru hlavních hrdinů (miluju víc havrany nebo kočičáky??) a názvu, kterej si i přes veškerou snahu ne a ne zapamatovat. Samotnej příběh je sice jalovej a nudnej, ale autor má spoustu geniálních nápadů (nejen slovních, za což klobouček před překladatelem, ale pro mě hlavně filoso- a ekologickejch), díky kterým jsem si nakonec čtení přece jen užila. Knížka je navíc graficky moc pěkně vypravená.

24.08.2022 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Jako nápad s metrem dobrej, ale zpracování nemastný neslaný. Spoluhráči k Arťomovi vždycky přistoupili a pak zase vystoupili (nebo spíš teda umřeli), aby mu bez nějaké jiné logiky pomohli k dalšímu postupu metrem... Nelogické, nedotažené, nudné, bez nějaké větší přidané hodnoty. Škoda.

20.06.2022 2 z 5

Kosmova kronika česká Kosmova kronika česká Kosmas

Zde se jedná pravděpodobně o typický příklad rčení "ztraceno v překladu". Taková škoda, že neumím latinsky, abych si užila originál, psaný v polorýmovaných větách! Navíc jsem kdesi nabyla dojmu, že starej Kosmiště je nebetyčný žertéř - až na pár kousků jsem nedohledala... Je mi stydno sama ze sebe, ale nějak si čtení pořád ne a ne užít. Ale služba, kterou Kosmas a jeho kronika vykonala, je samozřejmě nevyčíslitelná! Hvězdičkami ani ničím jiným.

06.04.2022 4 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Vždycky mě u antických autorů fascinuje ten fakt, že něco tak úžasně chytrýho a pravdivýho vykoumalo lidstvo už tak dávno, ale to jsou holt pravdy, který se nemění, jen přijít si k nim musí každej sám.

Myšlenky se v knize samozřejmě mnohonásobně opakují, ale MA si to psal jen pro sebe, jak jsem pochopila, takže proč se nerozepisovat, že. Přemýšlím, jestli si tím kolikrát i nepraktikoval jakousi sebeterapii (např. ze strachu ze smrti) a jestli se i držel všeho, co vyznával (např. nekonečnou trpělivost s ostatními lidmi). Každopádně moc zajímavý a dobrá příležitost k sebereflexi a zlepšení, protože se stoiky v mnohém, mnohém souhlasím!

Dál už si jen vypíšu pár citátů, kvůli své bídné paměti...

- Konáš-li svou denní povinnost podle příkazů správného rozumu - horlivě, neoblomně, v dobré vůli a nikdy jen jako něco vedlejšího, a uchováváš-li ono své božstvo v ryzí čistotě, jako bys je měl vrátit už teď, slučuješ-li to obojí aniž co dále očekáváš nebo se čeho bojíš, nýbrž setrváváš na konání přítomné povinnosti ve shodě s přírodou a na statečné pravdivosti v každém slově i výroku, pak budeš v životě šťasten. A vůbec nikdo tomu nemůže zabránit.
- Nestyď se přijmout pomoc! Neboť je ti uloženo konat povinnost jako vojákovi za útoku na pevnost. Copak na tom, nemůžeš-li pro pohmožděnou nohu sám na cimbuří vystoupit, ale s přispěním jiného to provedeš?
- Bedlivě pozoruj minulost, ony nespočetné proměny vládnoucích mocí, a dokážeš předvídat i budoucnost. Bude totiž naveskrz téhož řádu a nebude se moci uchýlit od rytmu přítomného dění. Však proto také je lhostejné, zdali sleduješ lidský život čtyřicet let či tisíce let; neboť co více tu uvídíš?
- "A co se zrodilo ze země, musí opět v zem; co však vypučelo z nebeského semene, opět se vrací v nebeský kraj." Smrt je buď rozpojení pletenců atomů nebo určitý způsob rozptýlení neporušených prvků.
- Zahleď se ve své nitro! Tam uvnitř je zřídlo dobra, které je schopno stále tryskat, jestliže se k němu stále prokopáváš.
- Příroda nespoutala tvého ducha s tělem tak těsně, že by ti nedovolovala, aby ses uzavřel sám v sebe a zvládl své povinné úkoly. Neboť je docela dobře možné stát se mužem božím, aniž to kdo o tobě věděl. To měj stále na paměti a také to, že k blaženému životu je potřebí jen pramálo věcí; a jestli snad tě zklamalo očekávání, že se osvědčíš v dialektice a fyzice, proto se ještě nevzdávej naděje, že budeš svobodný, skromný, laskavý k lidem a poslušný boha.
- Nikdo nelituje námahy jednat ve svůj prospěch. Prospěšná však je činnost, která je ve shodě s přírodou; nelituj tedy námahy jednat ve svůj prospěch tím, že prospíváš jiným.
- Pamatuj, že je projev stejné nezávislosti změnit své mínění jako poslechnout jiného, kdo by je rád opravil. Neboť je to tvoje činnost, která se uskutečňuje podle tvého odhodlání a tvého soudu, a tedy také podle tvého rozumu.
- Hleď vniknout v myšlení jednoho každého, ale i vše ostatním dopřej, aby vnikli v myšlení tvé!
- Lidé jsou stvoření kvůli sobě navzájem; buď je tedy poučuj, nebo je snášej!
- Naučíš se pohrdat kouzlem zpěvu a tance i zápolením zápasníků, jestliže se celý nápěv rozložíš v jednotlivé tóny a při každém z nich zvlášť se zeptáš sebe sama, zdali je to ten, který tě uchvacuje; neboť pak se zastydíš. Podobně učiň při každém tanečním pohybu nebo postoji; a totéž i při zápolení. Vůbec tedy - vyjímaje ctnost a její projevy - nezapomínej svou pozornost obracet k jednotlivým součástem všech věcí a tímto rozborem se nauč vším pohrdat. A tentýž postup přenes na celý život!
- ... Za páté: Vždyť jsi ani bezpečně nepoznal, zdali se proviňují, neboť mnohé se dělává jen "vzhledem k okolnostem". A vůbec velmi mnoho musí člověk vědět dříve, než může vyslovit bezpečný soud o jednání svého bližního. ...
- Zvykej si konat i to, nač si netroufáš! Vždyť i levice, k ostatním výkonům nedostatkem zvyku neobratná, otěží vládne rázněji než pravice. Přivykla tomu.

17.03.2022 3 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Vzdávám se psaní komentáře, protože to bych musela opsat celou knížku a ještě přehrát film...

06.09.2021 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

(SPOILER) Emociální upírismus ve vrcholné formě! Zajímalo by mě, co by dělali (ona i její otec), kdyby byli chudí! No, aspoň by musela nějak makat a neměla čas myslet jen a jen na sebe... V hrdinovi bych extra slabocha neviděla, víme asi všichni, co dokáže dobrá vůle naše, nedobrá ostatních a alkohol navrch! Nechtěla bych.

03.05.2021 3 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Táááková škoda, že je knížka tak krátká! Ač uměly být některé případy velmi smutné, dokázala bych si o nich i autorově působení číst mnohem déle, i když lékařské prostředí vůbec není můj šálek čaje. Bohužel se ale Míša dal záhy na novinařinu a příjičníci tak přišli o svého zastánce. Naštěstí ale pro všechny čtenáře, protože bychom jinak přišli nejen o tuto jednohubku, ale hlavně o M&M...

03.05.2021 4 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Kdyz reknu "fyzikalni Herriot", budete se mnou souhlasit? Jen trochu vic ztresteny, proste American. Sam sebe zkraje vykresluje jako zapaleneho ale prece jen joudu, zacatecnika a amatera, ale ne z falesne skromnosti. On se tak proste videl. Postupne samozrejme za zaclonou humoru cim dal vic vysvita neuveritelne moudry (inteligentni a vzdelany samozrejme, ale moudry u me znamena to hlavni) chlapek. Byl tak uzasny fyzik, protoze chapal zivot a umel si ho uzit nebo naopak? Oboji, protoze vsechno souvisi se vsim. Ja vim, hrozne patetickej komentar, ale nemuzu si pomoct, byl to fakt moooc chytrej pan. Natolik chytrej, aby cela knizka krom toho byla i neuveritelne vtipna! Opravdu doporucuju.

02.12.2020 5 z 5

Otevřená huba po celou dobu čtení. Obdivem. K panu Ouředníkovi. Ne k lidem a dvacátému století...

20.11.2020 5 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

"ŘÍKEJTE MI VILÍK."

Smrť suspendován, pročež nákupní vozíky terorizují Ankh-Morpork! Další Pratchettovská jízda obrazně i doslova, když má dokonalá a opět maximálně zmatená grupa mágů snahu dát vše do pořádku!! Absolutně doporučuju!!! Krleš!!!!

18.11.2020 5 z 5