Kosmova kronika česká

Kosmas bývá nazýván prvním českým dějepiscem. Jeho slavné třídílné Letopisy české byly napsány latinsky v letech 1110–1125 a dodnes si uchovaly neobyčejnou svěžest nejen jako první kronika českého národa, ale také pro svůj bohatý a obrazivý jazyk.

Vydavatel: Paseka – Praha ; Litomyšl.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30627/kosmova-kronika-ceska-30627.jpg 3.8120
Literatura česká
Vydáno:, Paseka

los

nečekaně čtivá

Crackson
08.10.2017

Místy jsem se ztrácel, ale to není nic zvláštního vzhledem k tomu jakým způsobem je psaná. Nebýt studia, asi bych se do jejího čtení nikdy nepustil, ale rozhodně to nepovažuju za ztracený čas.

Adelajda_4
18.07.2017

Člověk by si řekl, že čteni Kosmovy kroniky bude nuda, ale ne, bylo to super. Ale pro četbu doporučuju znát alespoň elementární historii Přemyslovců, jinak budete ztraceni.

Damato
02.06.2015

Překvapilo mě, že se krásně četla a byla jsem z celé knihy moc mile překvapená. Určitě si zaslouží plný počet hvězdiček

fruitbueno
13.05.2015

Moje státnicová otázka :) Kosmas nenapsal až tak čtivé a populární dílo jako jeho pokračovatelé, ale poněvadž někdo být první musí, dávám za pět!

Iwíček
11.05.2015

Kniha se mi moc líbila. Vypovídá o naší historii.

FalVokZel
08.01.2015

Názor čtenáře 007 bych vůbec nebral vážně. Je evidentní, že plně nepochopil co Kosmova kronika česká znamená. Tuto knihu bych nedoporučoval lidem co si chtějí jen tak něco přečíst, lidé musí celkem znát historii prvních přemyslovců aby dokázal tento klenot ocenit. Je to náročná četba ke které si né každý najde cestu. Za mě 9/10...

čtenář 007
30.01.2014

Po dlouhém a namáhavém čtení, které mě doopravdy nebavilo, jsem musel tomuto dílu dát jen jednu hvězdičku. Myslím, že v Kosmově době to bylo asi fajn čtení, ale v dnešní době se to čte nezajímavě a znuděně. Hvězdičku uděluji za rozsáhlý historický obzor.

celavie
10.12.2013

Nečekaně milé překvapení!

AnnaSk
10.12.2012

Jop, Kosmas je moc vtipný chlapík. "Zima byla velmi tvrdá a nevhodně dlouhá."

Madluska
21.12.2011

Kosmovy kroniky jsem se děsila a vyhýbala jsem se jí, co to jen šlo. :-) Kupodivu se ale dá přečíst, ba co víc - čtenář si při ní uvědomí, že se lidstvo vlastně úplně zásadně nemění a že příběhy zde popsané se opakují dokolečka dokola. A výroky o tom, že klepání na královu bránu nezmůžou nic, zato ruce podmazané otevřou všude, platí taky pořád. ;-) Přiznávám však, že v historických faktech a v záplavě jmen jsem se ztrácela, a tak Kosmova kronika nikdy nepřibude do "knih srdce mého". :-)

nightlybird
06.05.2011

Při čtení je třeba si uvědomit, že jde o kroniku - nikoliv o anál - tedy dílo, které svým charakterem je spíše literární něž výlučně faktografické, které ne vždy zachovává chronologii a ve kterém autor uvádí a komentuje historická fakta ze svého pohledu. Interpretuje je tak, jak je slyšel od pamětníků, případně jak je sám zažil. Z Kosmovy kroniky vycházela a odvolávala se na ni řada dalších kronikářů a nejen jich. Snad nejznámější "inspirace Kosmasem" jsou Jiráskovy Staré pověsti české, které vlastně čerpají z první části kroniky. Při četbě kroniky je třeba mít na paměti, že jde o literární dílo přes 1000 let staré a nikoliv o vědeckou publikaci - pokud si zachováte tento odstup, může být četba nejen této, ale i jiných kronik jistým druhem zážitku.

kroniky

Kosmas