Kosmova kronika česká

Kosmas bývá nazýván prvním českým dějepiscem. Jeho slavné třídílné Letopisy české byly napsány latinsky v letech 1110–1125 a dodnes si uchovaly neobyčejnou svěžest nejen jako první kronika českého národa, ale také pro svůj bohatý a obrazivý jazyk.

Vydavatel: Paseka – Praha ; Litomyšl.

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30627/kosmova-kronika-ceska-30627.jpg 3.8155
Literatura česká, Historie
Vydáno, Paseka

Chronica Boemorum, 1125

Kniha Kosmova kronika česká

fifa51
10.11.2020

Formulace ve stylu "Když ďábel, vynálezce různic, rozséval různice po okrsku zemském, objevili se jeho pomocníky někteří němečtí předáci..." mě posílaly do kolen.

hellena1523
07.10.2020

Překvapivě čtivá kronika, z níž lze vstřebat řadu historických dat, souvislostí. Jak už zde bylo mnohokrát zmíněno, každý Čech by si knihu měl přečíst, zejména pak každý takový Čech, který se pokládá za vlastence.

Karborund
09.06.2019

Svoji povinnost jsem si splnil a páteřní dílo našich dějin si přečetl. Člověk znající historii českých dějin se v knize orientuje mnohem lépe, protože kniha se snaží přiblížit překladem staré češtině.

TheMelorry
21.04.2019

Je povinností každého Čecha tuto knihu přečíst. Na první pohled se může zdát jako nudná a nezajímavá, ale když si čtenář uvědomí, kdy vznikla.... Je to jednoznačně unikát, který si zasluhuje svou slávu. Navíc je překvapivě čtivá a dají se vstřebat i zajímavéá historická data. Jedná se jednoznačně o jeden ze základních kamenů české literatury, kterého je třeba si vážit.

HenryOsmý
06.02.2019

Kosmas je takový český Hérodotos. Dnes, po staletích, není ani tak důležité, jak moc důvěryhodné jsou jeho informace. Hodnota Kosmova díla spočívá v tom, že je jedním ze základních kamenů českého písemnictví a potvrzením významu národní historie.

JulianaH.
02.02.2019

Jako řada kolegů jsem se i já Kosmy děsila, obzvlášť proto, že nejsem medievista a z raného středověku mám husí kůži. A jako řada kolegů jsem i já příjemně překvapená, ba okouzlená. Dokonce do té míry, že když jsem spisek vrátila do universitní knihovny, opatřila jsem si vlastní exemplář a přidělila mu čestné místo mezi svými knížkami.
Nejde jen o to, že je to věc čtivá a místy vtipná. Kosmas je roztomilý chlapík. Oproti Dalimilovi mi připadá jako vyslovený lidumil a za kronikářskými zápisky čtenář jasně vidí člověka s jeho pocity. Vyvraždění dětí z rodu Vršovců, jehož byl svědkem, ho děsí, rmoutí a zraňuje. Velmi živě soucítí s příslušníky duchovního stavu. Mně byl zkrátka sympatický.
Drobné minus má u mě za stupidní rádoby vtipné historky, jako je ta o Matyldě Toskánské (mimochodem vyfabulovaná). Na druhou stranu si přiznejme, že právě ona je lákadlem, na niž se velká část čtenářů-studentů chytí.
A opominout nesmím ani nespornou uměleckou hodnotu díla. 10/10

CleoXandra
08.01.2019

Tuhle knihu by si měl přečíst každý Čech. Přes všechny nedostatky je to obdivuhodný zdroj informací (byť často nespolehlivých) o naší historii, jež je tak vzdálena, že ji jinak známe pouze ze záznamů zahraničních kronikářů a legendistů. Při hodnocení Kosmovy práce je nutno přihlédnout k podmínkám, v nichž pracoval: neměl internet, neměl wikipedii, neměl perfektně vybavené knihovny s rejstříky fundovaných historických spisů ...

Ketesh
22.11.2018

na dobu kdy to vznikalo, je to svým zpracováním unikát