Kosmova kronika česká

Kosmova kronika česká https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30627/kosmova-kronika-ceska-30627.jpg 4 188 25

Kosmas bývá nazýván prvním českým dějepiscem. Jeho slavné třídílné Letopisy české byly napsány latinsky v letech 1110–1125 a dodnes si uchovaly neobyčejnou svěžest nejen jako první kronika českého národa, ale také pro svůj bohatý a obrazivý jazyk. Vydavatel: Paseka – Praha ; Litomyšl.

Literatura česká Historie
Vydáno: , Paseka

Chronica Boemorum , 1125

čtenář 007
30.01.2014 1 z 5

Po dlouhém a namáhavém čtení, které mě doopravdy nebavilo, jsem musel tomuto dílu dát jen jednu hvězdičku. Myslím, že v Kosmově době to bylo asi fajn čtení, ale v dnešní době se to čte nezajímavě a znuděně. Hvězdičku uděluji za rozsáhlý historický obzor.

celavie
10.12.2013 5 z 5

Nečekaně milé překvapení!

AnnaSk
10.12.2012 5 z 5

Jop, Kosmas je moc vtipný chlapík. "Zima byla velmi tvrdá a nevhodně dlouhá."

Madluska
21.12.2011 3 z 5

Kosmovy kroniky jsem se děsila a vyhýbala jsem se jí, co to jen šlo. :-) Kupodivu se ale dá přečíst, ba co víc - čtenář si při ní uvědomí, že se lidstvo vlastně úplně zásadně nemění a že příběhy zde popsané se opakují dokolečka dokola. A výroky o tom, že klepání na královu bránu nezmůžou nic, zato ruce podmazané otevřou všude, platí taky pořád. ;-) Přiznávám však, že v historických faktech a v záplavě jmen jsem se ztrácela, a tak Kosmova kronika nikdy nepřibude do "knih srdce mého". :-)

nightlybird
06.05.2011

Při čtení je třeba si uvědomit, že jde o kroniku - nikoliv o anál - tedy dílo, které svým charakterem je spíše literární něž výlučně faktografické, které ne vždy zachovává chronologii a ve kterém autor uvádí a komentuje historická fakta ze svého pohledu. Interpretuje je tak, jak je slyšel od pamětníků, případně jak je sám zažil. Z Kosmovy kroniky vycházela a odvolávala se na ni řada dalších kronikářů a nejen jich. Snad nejznámější "inspirace Kosmasem" jsou Jiráskovy Staré pověsti české, které vlastně čerpají z první části kroniky. Při četbě kroniky je třeba mít na paměti, že jde o literární dílo přes 1000 let staré a nikoliv o vědeckou publikaci - pokud si zachováte tento odstup, může být četba nejen této, ale i jiných kronik jistým druhem zážitku.