To snad nemyslíte vážně!

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Neuvěřitelné a rozmarné příhody ze života jednoho z největších teoretických fyziků 20. století Richarda P. Feynmana. Kromě mnoha jiných činností byl také vynikajícím hráčem na bongo a výborným malířem, ale především byl prototypem nekonvenčního, zvídavého a moudrého člověka.

https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91322/to-snad-nemyslite-va-91322.jpg 4.6520
Žánr:
Literatura světová, Biografie a memoáry, Věda

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Surely You're Joking, Mr. Feynman!, 1985


více info...
Nahrávám...

Komentáře (91)

Kniha To snad nemyslíte vážně!

Stoklaska
03. února

Skvělé, vtipné, inteligentní čtení. Feynman je muž mnoha různorodých dovedností. Nejvíc se mi líbilo otevírání sejfů a hraní na bubny. Fascinovala mě jeho touha všechno zkoumat, o všem přemýšlet.

freejazz
17.12.2022

roky som sa tejto knihe vyhýbal. moje skúsenosti s fyzikou boli... no, slušne povedané diskutabilné. a moje znalosti z tejto oblasti fyzikárka oceňovala štandardne: „Výborrrne! Sadáme. Štyrrrri.“ ráčkovala, mala predkus, zúfalé okuliare a blúzky s obrovskými krídlami namiesto golierov. ale vďaka nej som asi päť minút veril, že rozumiem teórii relativity.
a tak som sa nakoniec do toho Feynmana pustil. zažil som krásne chvíle s excelentným človekom. zasa sa mi potrdilo, že génius v jednej oblasti dokáže geniálne kúsky aj v iných oblastiach. ak je niekto skvelý fyzik alebo mikrobiológ (Miroslav Holub), dokáže napísať úžasnú literatúru. žiaľ, naopak to neplatí. úžasný spisovateľ zvyčajne nedokáže vymyslieť nový fyzikálny zákon ani získať nobelovu cenu za medicínu.
má to však svoje výhody - Feynmanove knihy budú na pultoch kníhkupectiev doslova trčať, vytŕčať nad iné tituly. až tak, že ten vagón podpriemernej spotrebnej spisby, ktorá ničí naše lesy, zostane nepovšimnutý. až kým nepríde veľký výpredaj...
vďaka.


carbici
17.11.2022

Zajímavá kniha, která v člověku vyvolává potřebu zkusit něco nového a netradičního. Proč zůstávat jen ve své škatulce? Překvapilo mne, že v této knize, tolik lidí našlo vychloubání - jakoby když něco dělám a jde mi to, tak je třeba to tajit? Já si odnáším hlavně to, že zkoušení nových věcí je zábava, která do života může přinést spoustu zajímavého.

tomasstiskal123
13.11.2022

Když si člověk představuje nějakého fyzika, a co teprve držitele Nobelovy ceny, jistě se mu vybaví někdo, kdo celé dny tráví v laboratoři nebo provádí složité výpočty. Zajisté poté předpokládáme, že kniha o takové osobnosti bude plná nicneříkajících a složitých vzorečků a hypotéz. Ovšem autobiografická kniha To snad nemyslíte vážně, pane Feynmane! od Richard P. Feynmana, taková vůbec není.

Autor nás postupně provází svým životem a líčí osobní i kariérní rozvoj. Celé dílo působí spíše jako sbírka různorodých útržků autorových memoárů, které byly seskládány za sebe a sepsány do ucelenější formy. Pan Feynman například vzpomíná na své dětství, kdy v sousedství opravoval rádia a různá podobná zařízení. Velkou část knihy popisuje své působení na univerzitě v Princetonu, kde působil jako doktorandský student. Právě v této části svého života se poprvé proslavil, když přednášel pro největší mozky té doby. Ovšem do kontrastu k tomu zmiňuje nesčetná faux pas a různé přešlapy proti společenskému žargonu, aby dokázal čtenáři, že zas tak moc nevybočoval z řady. Dále se také docela podrobně věnuje projektu Manhattan, kde působil jako armádní konzultant.

Myslím si, že hlavní motivací pro vznik tohoto díla, bylo ukázat, že i přesto, že autor patří mezi největší vědecké kapacity minulého století, stále to byl obyčejný člověk. Tomuto je přizpůsoben i jazyk, který se rozhodně nenese v odborném stylu a termíny z fyzikální a matematické oblasti, byste spočítaly na prstech jedné ruky.

Z mého pohledu se jedná o velice povedené dílo, které rozhodně stojí za přečtení, a to jak lidmi z vědecké obce, tak širokou veřejností a převážně studenty. Pan Feynman byl pozoruhodný člověk, což právě dokazuje těchto 302 stran, skrze které k nám promlouvá ne jako fyziky a laureát Nobelovy ceny, ale jako obyčejný člověk, co si plnými doušky užíval svůj život.

vaclav5335
05.11.2022

Bohužel, tahle knížka se mi do vkusu netrefila. Čekal jsem více vědeckých informací, více zajímavosti. Místo toho jsem se dočkal hlavně jen vychloubání autora, schované za fasádou falešné skromnosti. Fakt mi ten chlapík nebyl moc sympatický.

Saxofonista
20.09.2022

Vynikající kniha, která by měla být povinnou četbou (především, ale nejen) každého vysokoškoláka. Ne kvůli samotné matematice a fyzice, kterých se Feynman zde jen lehce dotýká, ale kvůli obecným principům vědy, které Feynman na pozadí svého životního příběhu předkládá. A vlastně nejen kvůli principům vědy, ale i dobrého života.

Nemohu si odpustit komentář k některým předchozím hodnocením, která mi připadají snad až feminacistická. Psát o RPF, že pokládá ženy za "automaty na sex" atd., svědčí akorát tak o "poruše na přijímači, nikoli vysílači". Je to také důkazem toho, že si autor kapitolu "Dick Feynman je sexistické prase" nevycucal z prstu. Bohužel, i takové Luisy Landové Štychové jsou i dnes mezi námi. A nejde o to, že jsem chlap, takže to vidím jinak. Žádná z mých známých (vesměs vysokoškolsky vzdělaných a sebevědomých) žen, které tuto knihu četly, nezaznamenala v knize nic z toho, co jí bylo některými níže vytýkáno. Je to na stejné úrovni jako mediální lynchování Woodyho Allena kvůli lživému a vyvrácenému obvinění.

marketa3815
13.08.2022

Poslouchala jsem jako audioknihu a byla to čirá radost, sledovat tohoto energií přetékajícího, zapáleného, tvořivého člověka.

branislav1814
10.08.2022

Naprosto skvělá knížka!

1