Vestička Vestička komentáře u knih

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Čínský virus útočí na starší. Z každé chřipky se hned dělá bílá nemoc. Mladí se veselí, staří umřou , uvolní se teplý fleky ve státní správě. Tím ale podobnost končí. Je to protiválečné drama. Se vším všudy. Vyhraná válka je lepší než mír, myslí si Maršál. Mír je lepší než válka , říká Galén. Kdyby náš spisovatel viděl , co se děje potom, asi by řekl, že špatnej mír je horší než válka. Myslela jsem , že fabriky zavřou, nezaměstnanost stoupne na 35% a zfanatizovaní nezaměstnaní pověsí Galéna na poulučním osvětlení. Spletla jsem se, neodhadla jsem Čapka. Dobrý námět, naivní zpracování. Naivní , neskutečně naivní Čapek. Dobrý konec, všechno dobré.

25.01.2021 4 z 5

Znesvěcený hrob Znesvěcený hrob Zuzana Koubková

Zločinci byli opět mimořádně odporní. Hlavní postavy byly zase moc milé, styl psaní a použitá slova a slovní obraty krásně dotvářely atmosféru. Potěšila vzpomínka na Václava II, i detektivní zápletka . Ta nebyla
něják objevná , ale napínavá byla. Tentokrát mi nevadila ani Richenza a Lipský. Příběh se posunul , a toto vážně není žádná Vaňková. Nemůžu vytknout ani ty manželské peripetie Lipského. Sice je to žánr sci fi a nebo večery pod lampou, ale zasmála jsem se. Snad jen ten Zdík by se nemusel tolik kát , a prostě si občas bez výčitek švihnout.

25.01.2021 5 z 5

Přesnĕ tak, perfektní začátek a konec. Člověku se z toho světa nechce odcházet. Ale prostředek zdlouhavější. A opravdu, je to mnohdy podezřele sluníčkové. I když toho jsem si začla všímat až po přečtení komentářů. V tom zacházení s vajíčky by se dala najít propagace potratů. Když milování, tak mezidruhové lezbické, a když láska , tak člověka ke stroji. Když koníček, tak ověřování faktů a uvádění věcí na pravou míru. Když rodiče, tak 2 tátové, A hlavně žádné zbraně!!!!

20.01.2021 4 z 5

Kletba markomanské královny Kletba markomanské královny Naďa Horáková

Čím vic čtu a stárnu, tím méně oceňuji detektivní příběh (je to vždy na Jedno brdo a postavené na hlavu) o to vic mě ale zajímá prostředí . Archeologie, kletba , Fara, podzemí, vesnice Ďáblův dvůr..... A k tomu milí lidé , dobré dialogy, láska , a taky napětí v neposlední řadě.

04.01.2021 4 z 5

Církevní rok a lidové obyčeje Církevní rok a lidové obyčeje Vlastimil Vondruška

Kniha má velký formát A 4 (zbytečně) A když ji otevřete , vypadá jak noviny. Má několik částí. Kalendárium světců - to nemá cenu číst, na každý den v roce jsou asi tak 4. Něco o průběhu mše a vývoji . To jsem nečetla ,nezajímá mě to, ale třeba se k tomu dostanu časem. Velmi zajímavé jsou zvyky popsané od ledna až do prosince. Ani tuto část nemám přečtenou úplně celou, ale naše vánoce letos vypadaly úplně jinak, díky Vondruškovi. Tak např . máme asi 30 ovocných stromů, a každý dostal zbytek z večeře. Dívala jsem se do kaluže a nic neviděla, vyšla jsem si za obec a taky nic. Rozbila jsem ořech , a mám se na co těšit. už advent vypadal jinak, na Ondřeje jsme věštili, a budu bohatá. O Lucii jsem byla za Lucku a byla to legrace veliká. Nakonec si s Vondruškovými můžete upéct nebo uvařit. Třeba kubu. Na knize se mi nelíbila zbytečná barevná příloha uprostřed. Některé části nemusely být vůbec, jiné měly být delší. Dohromady je to takový slepenec, nemá šanci zaujmout každého od začátku a ž do konce. A kdo potřebuje kalendarium světců? Ale to je asi můj problém, měla jsem si koupit tu druhou knihu od Vondruškové.

25.12.2020 4 z 5

Ewraker I Ewraker I Jan Podšera

Koupila!!!jsem si audiolnihu, přispěla jsem autorovi, a velká spokojenost. Bylo to ale velmi krátké , nemuselo by to být na 2 díly , a já se moc těším do Prahy (tê z desátého století z knihy , jinak ani náhodou) Drsné sexualní scény a krvavé oběti se krásně hodily k pečení vanilkových rohlíčků a lineckého.

09.12.2020 5 z 5

Ovidius Ovidius David Wishart

Teorie jedna za druhou a žádné akce. Spousta postav, málo logiky. Chlapec má vlastní dům poblíž Livie, na Palatinu????!!! Ale na otce si stěžuje, a matku nenavštíví. A používání anglikanismů- jako sparingpartner- mohlo v originále působit dobře, ale v Češtinĕ to zní násilnĕ. Překladatel by mĕl mít víc citu, řekla bych.

04.11.2020 3 z 5

Róninova milenka Róninova milenka Laura Joh Rowland

Už už jsem si myslela, že se taky stanu stoupencem komořího Janagisawy, když je Sano takový suchar. Ale nestanu. Čtu to napřeskáčku, ale to je Jedno, protože ono se nic nemĕní. A soutěž o nejvĕtšího srá.. vždy vyhraje Šógun. Myslím, že kdyby se Sano a Janagisawa chytli za ruce a šli okopávat rýžu, bylo by jim mnohem lip.

24.10.2020 4 z 5

Ztracený templářský poklad Ztracený templářský poklad Zuzana Koubková

Chvílemi velmi syrové, je vidět , že lidé byli různí i ve středověku. Po dlouhé době jsem se opět o někoho v knížce bála. To , že je Zdík normální člověk s chybami, je po Vondruškovi veliká úleva. Úlevná byla též absence sklepnic.
Kdybych ale věděla, že se v knize vyskytuje Richenza, a že budu muset kvůli ní znovu absolvovat úvod do velkých dějin začátku čtrnáctého století, knihu si nepřečtu. Já ten příběh už znám, a hlavně tu dobu po vymření Přemyslovců nesnáším. Soustředit se na ty Templáře a Johanity, o kterých nic nevím, by pro mě bylo mnohem lepší. To je ale jen můj problém asi. Vím, že paní Koubková si to tu občas přečte, takže moc děkuju, a připomínám, že není jen třinácté a čtrnácté století. To je totiž už dost provařená doba , podle mě.

20.10.2020 5 z 5

Zabij a zachraň Zabij a zachraň John Moore

Bylo to dobrý, j jen mám pocit, že to nejlepší z knížky si přečtete na prvních dvou stranách. A taky, že jsem si knížku mĕla přečíst mnohem, mnohem dřív.

16.10.2020 3 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Hájíček -autor nesmírnĕ silných témat -a došly mu témata... Asi bych se opakovala, nejhorší autorova kniha , zbytečná, Rudolf pro čtyřicítky.... Ještĕ bych přidala, že mĕ brní ruka z té dialízy. Tak dĕkuju. A taky nemám ráda anglosaskou literaturu. A lidi naprosto zbytečné, leč honosně znĕjící profese.

10.10.2020 2 z 5

Modré stíny Modré stíny Michal Sýkora

Politický triler skoro. Jeste není konec byla mnohem lepší. Politické školení nepotřebuju! Já to znám zas z druhé strany, I když jenom z vyprávění.

09.10.2020 3 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Bylo to dobrý, a doufám že I mně ta plavba po Nilu na jaře výjde. Stejnĕ si ale myslím že Deset (1+0 chcete li) výškově znevýhodnĕných nemenstrulujíçích osob s tmavším odstínem pleti byla o chlup lepší.

28.09.2020 4 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Výborná detektivka, krásně se to poslouchalo, dala bych 11 hvězdiček z pěti. 6 jich bohužel musím škrtnout, protože ten konec byl blbej, nedomyšlenej a nepravděpodobnej, a to i na hloupou detektivku.

22.09.2020 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Nejlepší co jsem od Klevisové četla, i když jsem ji poslouchala. Mám její knížky ráda, protože je na nich vidět , jak moc má ráda zvířata, přírodu, i vlastní domov. A jak se snaží rozumět lidem.

21.09.2020 5 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Jeden z nejlepších dílů série, řekla bych. A jako audiokniha ještě o něco lepší. Být Oldřichem z Chlumu, na takovýho krále se ale vykašlu, a být Vondruškou, vykašlu se na ty sklepnice.

18.09.2020 4 z 5

Deník Václava II. Deník Václava II. Jan Lipšanský

Tak tohle byla opět chyba číst.... Pro koho byla kniha napsaná ? Pro děti? Ha ha ha . Žádná akce, žádná, považte ani jedna, milá postava. A některé věci by si Václav mohl klidně nechat pro sebe. Pro dospělé? Těžko. Černobílé postavy, a psychologie, taková, řekněme amatérská. Celou dobu jsem přemýšlela, jaká jsem byla já, když mi bylo 12. Jiná, Nepůsobilo to důvěryhodně. Děj byl překotný. Šup sem, šup tam. Díky bohu, jinak bych to nedočetla. Občas jsem žasla, jak se co stalo. Kunhůta, považte jako žena, měla nárok na to být regentkou. A nikdo s tím nic nesvedl, ani Habsburk. Václav dokázal 4 roky předstírat. Záviš měl ADHD, nebo jak se tomu říká. Chudák. Kdyby žil dnes, měl by ve škole spoustu úlev. A kdo že nalákal Záviše do té Bílé Věže? Kdo že to otrávil Rudolfa? Vítkovci? Ha ha ha. Všichni víme jak to bylo a proč. O téhle telenoveloidní romanci bylo napsáno mnoho, povětšinou špatných knih. A přitom kam se hrabe Hra o trůny, Hamlet, Mekbeth, atd. Škoda.

13.09.2020 1 z 5

Gustáv Husák Gustáv Husák Michal Macháček

Knihu hodnotím pozitivně, v něčem jsem se utvrdila, něco mě překvapilo, a s něčím nesouhlasím. Ve chvíli kdy jsem zhlédla rozhovor s autorem na xtv, bylo mi jasné, že knihu musím mít. Nikdy by mě nenapadlo, jak moc Slováci řešili nezávislost na Praze. Na druhou stranu, kdo by chtěl mít něco společného s Prahou, že. Ale heslo bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic, na Slovensku asi neznají. Utvrdila jsem se v tom, že generační zkušenost( tj. Bída, hlad, sociální nespravedlnost a nelidské pracovní podmínky) je právě to, co dělalo z obyčejných lidí celoživotní komunisty. Cokoliv jiného je lež. Obdivuji Husáka, jak v mládí dokázal vzít život do vlastních rukou. Naopak kapitola z předválečného období považuji za slabší. Stejně tak i tu válečnou. Je mi celkem jedno do kolika časopisů Husák přispíval, a kolika spolků byl členem. Naopak bych přivítala více bulváru. Jak to bylo s Husákem ve vazbě? U soudu, ve vězení? To se taky moc nedozvíme. A přitom to , že přežil , byl jeho největší politický majstrštyk. S pohledem G. Husáka na Dubčeka naprosto souhlasím. Je velká škoda že to Husák ke konci tak vzdal. Poslední kapitola o tom, jak se z Gustáva v kómatu snažili udělat opět katolíka, , ta byla taky výborná. Na knize se mi líbily dobře vybrané fotky a karikatury, naopak emotivní dopis G. Husáka z vězen a další naskenované dokumenty jsem bohužel nepřelouskala, a to je škoda. Michal Macháček označil svúj vztah k Husákovi za normalizovaný, a šel si převzít na hrad vyznamenání, které mu udělil i váš prezident Zeman. Následně mu nebyl prodloužen grant na pátrání v ruských archívech, a skončil v zoo Praha . Dění kolem knihy je snad ještě zajímavější než kniha samotná. Nyní prý chystá knihu o Jakešovi, a já se už těším. Zamarovský to sice není , ale to nikdo.

26.07.2020 4 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

U historických detektivek tipicky slabší děj vynahrazuje dokonalá slovní zásoba, znalosti autora a neuvěřitelně milé postavy, jako bych u toho byla.

16.07.2020 5 z 5

Já, kníže Soběslav Já, kníže Soběslav Eva Rolečková

Některè věci mi vadily. V dětství se hlavní hrdina projevuje jako velmi moudrý a převyšuje svoje bratry. A pak se z něho stane ukňučenec. Musela jsem si projít už po stè těmi prvními, největšími i posledními láskami hlavního hrdiny. A nezdálo se mi , že by to někoho bavilo, ani autorku ne. Velké plus za zpracování osobnosti mně v podstatě neznámé. Mezi. Břetislavem a Přemyslem Otakarem I. Má asi většina lidí mezery. Proto nechápu, proč se autorka věnuje době, kdy byl Soběslav ve vězení, i když to byla většina jeho života, a jeho vládu odbude na dvou stranách. Takže děkuju autorce, že si to budu muset najít na wikipedii. Tak jsem se vykecala , a už budu končit Septime, ach Septimé, ó Septime.

18.04.2020 3 z 5