Vestička Online Vestička komentáře u knih

Chrám devíti Múz Chrám devíti Múz John Maddox Roberts

Spíš dobrodružný román než detektivka. Odehrává se v zajímavém prostředí, ale stejně se toho moc nedozvíte. Decius je sice teda rebel docela. Ale Caesar rozhodně neměl bratra Lucia Caesara. To byl bratr jeho otce, myslím starší, který nepřežil Sullovy proskripce. Nebo ne? Jo a kdybyste měli první 3 díly v mobi nebo epub, tak se domluvíme , nemůžu je sehnat.

17.06.2023 3 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Jsou některá literární dílka, co jdou s čtenářem celý život už od mala, a pro mě je tohle jedno z nich. Havlíček je prostě úžasný básník, námět je tak český, . a hlavně - geniální, pohádka pro děti, a zároveň tolik životní pravdy, kterou je třeba si jednou za čas připomenout.

16.06.2023 5 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Poslouchala jsem jako audioknihu, a kromě toho, že to bylo krásně načteno, to bylo napínavé, ladně napsané, a mělo to středověkého ducha. Václav II byl i tentokrát nepřítomen, na rozdíl od jiných knih, tady to byla škoda.

28.05.2023 5 z 5

Saturnálie Saturnálie John Maddox Roberts

Moc dobré, i překlad. Nejlepší jako vždy byly ty poznatky ze všedního dne. A hlavně ta tajemná nálada o saturnáliích, skoro až vánoční. Na to , že jsem tenhle pátý díl četla jako první, jsem se orientovala i ve jménech, kterých bylo opravdu až až. Ale měla jsem naštěstí přípravu, nedávno jsem četla Přízeň Fortuny, a dělala jsem si memotechnické poznámky, takže už na vždycky budu vědět, že v Španělsku válčil Ser to rius a jeho legát Per p(l)ena. Dokonce i vrah je historická osobnost s přiléhavym jménem, a vyskytoval se i v Pánech Říma, ale já si zaboha nevzpomenu, o co tam s ním šlo. A Caesar přece neměl bratra Lucia, neměl žadného! Jo a konec byl fest useknutý :-(

15.05.2023 4 z 5

Legionář Legionář Roman Bureš

(SPOILER) Chlapům se budou jistě líbit popisy bitev. Ženský asi budou kroutit hlavou nad tím, jak hrdá dcera náčelníka vesnice mávla rukou nad vyvražděním a zotročením celého jejího kmene. A cupitala poslušně do Říma, strávit zbytek života v nějáké insule. A neodehrávala se ta slavná bitva v Teutoburském lese na našem území? Nikoliv u Rýna? Já věřím , že ano! Jednoduché čtení, až moc, knihu jsem si ani kupovat nemusela, ale špatná nebyla.

02.05.2023 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

(SPOILER) Byla bych radši, kdyby to bylo o hokeji. A o malém městečku, které hokejem žije. Ale je to poměrně předvídatelný příběh, době poplatný, o znásilnění okořeněný smrtí dítěte, a tím , že všichni všechny znají, a tak je to ještě vyhrocenější. Čtivé to asi je. Ale mě stejně neseděl styl v jedné kuchyni za jedním stolem sedí dva rodiče.... Za deset let na jednom parkovišti potká jeden mladý muž jednu ženu s kytarou a .... Dálé si přimíchejte hokejistu homosexuála, jenž bude za deset let mrtvý, asi zasebevražděný, kvůli traumatu víte z čeho. hokejistu chudého emigranta,hokejistu hvězdu týmu, který něco udělá, děvče jejíž táta je trenér toho kluka. A víte voo co go. A pokud ne, řekne vám to autor, teď se něco stane, teď to příjde!!!! Předvídatelný, vypočítavý a banálníí příběh, to je problém této knihy. A přitom mohla být dobrá. Co se mi líbilo, byl náznak toho, jak jediné řešení je mluvit s děckama. Jinak aovažuju knihu vlastně trochu za nebezpečnou. Protože to, jak si budem předstírat, že pro šestnáctiletou opilou holku je v pohodě, když jde sama do pokoje za opilým šestnáctiletým klukem a tam se s ním líbá, a pak je fajm být oběť, tak to jdem tak trochu hlavou proti historii lidstva a přírodě. A není povinnost věřit děvčeti, jenom pro to, že je děvče. Šílenství doby pomine, a za deset let, na jedné zemi, si na tuhle jednu knížku nikdo nevzpomene.

27.04.2023 2 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Za čtivost, napětí, a taky za atmosféru , za to pochvala , to se málo kdy vidí- Myslím ale, že příběh mohl být jednodušší. A konec měl být takový jako velkolepější. A Forma převládala nad obsahem. Dnes chce každý napsat bestseller, a opít čtenáře rohlíkem. Hlavně, aby se to dobře a rychle četlo. A hlavní průšvih této knihy tkví v tom, že při troše zamyšlení se to celé bortí v základech.

22.04.2023 4 z 5

Přízeň Fortuny Přízeň Fortuny Colleen McCullough

Recenzi píšu pod silným dojmem z konce knihy, z pohřbu Julie a Cinilly. Kdy se autorka jakoby nadechla, a vymáčkla ze sebe to nejlepší. Ano, to mělo šťávu, na pohřbu Julie, jako by byl člověk opět v tom Římě. "Život ženy tkví v jejich mužích, Caesare, nikoliv v ženách, kterým dala život. Ani v dětech, které pak ony porodily. Žádná žena si příliš neváží svého údělu, je nevděčný a neblahý. Světem hýbou muži, a muži ho také ovládají, nikoliv ženy. Inteligentní ženy žijí svůj život skrze muže. " (tohle je tak znepokojivá myšlenka, a chce takový nadhled, že si ji může dovolit vyslovit snad jen bezdětná žena)
Jinak to ovšem nestálo za nic. Jednak tím, že já jako typický polovzdělanec vím kdo je Caesar, Pompeius a Crassus. Ale neměla jsem tušení kdo byl Marius a Sulla a co se s nimi stalo. Takže první díly měly napětí a člověk zíral , co všechno neví.
Člověk si ty dva tak moc oblíbil, Ale Marius byl mrtvý, a Sulla už nebyl Sulla. Otravoval mě ten jeho debilní románek . A přitom ze vztahu prvního muže Říma a herce se dalo vyždímnout tolik. Dneska je to v každé knize, v každém filmu zpracované mnohem líp. Naprosto nerealisticky podané to bylo. Popisy válečných střetů byly na jedno brdo a tažení do Hispánie, obrovská nuda. Spoustu informací si mohla autorka odpustit, jako třeba že Caesar měl muňky a jak se jich zbavil. A nebo to bylo zaneseno do Zápisků z války galské?
Nové hlavní hrdiny jsem si nedokázala oblíbit, štvala mě i Aurélie. Ale Caesar nejvíc, nejlepší největší , vojevůdce, advokát, nejkrásnější, nejlepší milenec s nejvěětším mentulou v Celém Římě a možná i Itálii, idol všech žen a teploušů... no kdo by ho neměl rád, že....

18.04.2023 4 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Kateřina vyvařuje a chce látku na šaty, Šebek hamoní , konšelé hamoní ještě víc než Šebek. Král je stále nepřítomen, Václav vyšetřuje. Nic se nezměnilo, v dobrém ani ve zlém. Krásná čeština, milí lidé, nějáká ta vražda, nějáký ten soud, potrestaní zločinci a šlus. Mrzí mě, že z tak dobrého tématu autor nevytřískal víc. Pogrom na židech si o to vyloženě říkal. Ale jako audiokniha to bylo naprosto, ale naprosto geniální.

31.03.2023 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

:-))))))) ten konec. Nikdy, nikdy neopouštějte co je vaše!!! A palec nahoru za homozápletku, ta nesmí chybět v žádné kvalitní literatuře. Tak stasně jsem se bála, že budu tentokrát ochuzena, a naštěstí ne. Ale napsaný to bylo dobře. Ale doma knihu mít nemusím. Jestě že byla zdarma. Ke každé zakoupené eknize by mělo být přibaleno 20 lysohlávek a nebo lsd. Protožeže to by vylepšilo četbu na *****.

21.03.2023 4 z 5

Světlou stopou Světlou stopou Josef Václav Sládek

Motivační..... Nenaříkej
Nenaříkej , že v tom žití,
je tak všechno pusté , chladné,
a že člověk ve svém bytí,
nemá družné duše žádné.
Samoten se rodí, žije,
samoten že trpí, hyne.
a čím jeho srdce bije,
nepocítí žádné jiné.
Hledním k nebi hvězdnatému,
k žití plném hledím zemi.
hledám k lidským srdcím tému,
což je cizo mezi všemi?
Jsme jak děti jedné matky,
každý svůj a ve své tváři,
však co každý žije, zpátky
z její líce všechněm září.
A kdo svou tvář nezakrývá,
tomu jiných není skryta,
cizím k tomu jen svět bývá,
kdo mu sám nic neposkýtá.
Dojemné....

Vlaštovky když odlétaly...
hleděla jsi ještě na ně,
Mnoho štěstí, řeklas, v dáli,
vraťte se nám hezky raně!
Vlaštovky zpod našich stájí,
tebe jistě dobře znaly,
a žeť jistě v dálném kraji,
na tebe si vzpomínaly.

pro děti..
Znám křišťálovou studánku...
znáte to
Oslava obyčejné práce...
Než slunko vyšlo nad horu,
tys byla na nohou.
A nesložila ruce v klín,
co jen šlo oblohou.
A na večer když do rosy,
zasvitlo z červánků.
Tys do polí šla poslechnout
si píseň skřivánků.

15.03.2023 5 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Tak jsem se konečně dostala k prvnímu dílu. Horší než druhý a třetí, ale lepší než ten č. 27, a 43 co jsem četla. Pokud si to tedy pamatuju dobře. Ale tak aspoň už vím, jak se potkal ten zoufalec Falko s krásnou Helenou. Knize pomáhá zajímavé prostředí, a znalost autorky a ta špetka humoru, kter á se opravdu dá nazvat humorem. Škodí jí nelogický děj, šílená patetičnost ke konci, ano ta hlavně. Miluji Celii(nebo jak se ta malá zavražděná holka jmenovala). Ach. Nesnáším Helenu. Ach. Miluji Helenu, ale ona mě neche. Ona mě chce, ale já vím že to nemá budounost. Dobře stalo se, ale budoucnost to stejně nemá a já ji miluji. Ona mě chce, jako možná napořád, ale já ji ne, protože ji miluji. Císař mě sice povýší do jezdeckého stavu, ale budoucnost to stejně nemá. .. Tak na základce mě takové příběhy ohromovaly možná....

11.03.2023 3 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Občas si něco s Oldřichem přečtu. A snažím se to brát tak něják od začátku. Neuvěřitelné, že tohle je 20 let stará kniha. Dobře se čte. a nálada je opravdu taková adventní. Ne vždy se Vondruškovi podaří vytvořit aspoň trochu té atmosféry. A Oldřich jen málo umravňoval podřízené, zato málem sám smilnil. Jen o některých technických vychytávkách bych měla pochybnosti. Ženy tu byly opět velice nadržené, ale na rozdíl od jiných dílů, tady to mělo svou logiku. Chudoba je chudoba. Trochu mi na konci chyběl Přemysl Otakar, čekala jsem že přijede, všechny seřve a sebere stříbro.

07.03.2023 4 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

No nejsem Švédista, ale špatný překlad, to je jednoznačně ten poslední problém téhle knihy. Takže zřejmě další zhrzenej odborník.

28.02.2023 2 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Docela rozporuplná kniha. Asi pro každého, kdo má rád Š+ B+ J ale nemá rád severské detektivky a vše co s tím souvisí. A já je nesnáším. A stejně to byla skvělá kniha. Vyjímečně namluvená. Červenák má obrovský talent, dobré dialogy, milé postavy, ukotvené v čase, ( ne není to ani baroko, ani středověk) akce střídá akci. ..a dělá si poctivě rešerže. Prostě jedna báseň.

Velké mínus za zápletku, která táhne knihu i audio až do čtvrtého horizontu plzeňských sklepů. A i když je od začátku jasné, že vrah je zas jen sadista/úchylák co měl těžký dětství. (((Spoiler!!! Ano, hádáte správně, tatínek ho zneužíval. Jak originální. !!! Strašně mi vadí vraždy a mrzačení dohromady se sexualním zneužíváním -a tady to bylo tak jako vždy jen na efekt a zbytečné. Na druhou stranu, v jiné části knihy zjistíte, že posloucháte dobrý psaný porno a taky food porno. Občas se zasmějete. Něco se dovíte. A budete číst a číst. A nebo poslouchat a poslouchat.

15.10.2022 4 z 5

Zrození českého státu Zrození českého státu Jan Bauer

Čtivá, poučná, souhrnná kniha. Žádné bláznivé teorie nebo otravné citoslovce jsem nezaznamenala. Takže komentář pode mnou. Velký :-(
Problém bude v tom, že většina lidí nerozlišuje mezi literaturou populárně naučnou a odbornou. DK taky ne.
A. taky v tom, že pokud si pan Bauer udělá čas, a napíše ještě někdy něco kvalitního, tak by měl použít pseudonym. A to vzhledem k jiným jeho dílům- perlám. Kdo četl, ten chápe

14.09.2022 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Výborná detektivka z raného novověku. Což je období vymezené (většinou ) Objevením Ameriky 1492 a Velkou francouzskou revolucí 1789. Díky, mně toto prostě nedá:-)

13.09.2022 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Mám přečtené všechny detektivky od p. Klevisové až na tu poslední. A... Ona je jak většina autorů. Jednou něco zkusí, jednou to funguje. A tak jede pořád dokola to samé. I ten název je marketingový tah. Škoda že si nezjistila víc o těch Rumunech. A o těch jejich pověrách. Jediná přidaná hodnota knihy. Jinak autorku podezírán , že je jak jedna postava z její knihy. Psát umí , to jo, koneckonců překládala brakovou literaturu, ale kloudný příběh nevymyslí. Takže čekejte opět to samé. Jako vždycky. Příroda , zvířata, drsný kraj, drsné vztahy, drsné osudy, osamocení, touha někam patřit, někde být doma. A tentokrát i špatně vymyšlený příběh, doslova na vratkých nohách.

29.08.2022 4 z 5

Zlatá růže Zlatá růže Zuzana Koubková

(SPOILER) Moc pěkné napsaná kniha s hlavním hrdinou, takovým lidským. Chybuje, hřeší, závidí... A má rád pacholka Guntera , kterému se všichni ostatní jen vyhýbají v tom lepším případě. Polidštěný
je i jeho nadřízený. Jedinou připomínku bych snad měla k celé detektivní zápletce Nelíbí se mi,. SPOILER !!! když je vrah jak z detektivek ze severu prostě jen blázen a uchylák.

09.08.2022 5 z 5

Jeremyho farma nejen zvířat Jeremyho farma nejen zvířat Jeremy Clarkson

Dozvíte se toho spoustu zásadního.
Jako hlavně že Mr. Clarkson má spoustu peněz a neváhá je vyhodit. Že koupil traktor, co má 1000 tlačítek. Že jeho žena létá tryskáčem a jednou dokonce havarovala a přežila. Že má několik set hektarů půdy. A že půda by měla patřit bohatým, protože ti nemají potřebu ji ždimat( tím asi myslel sebe)
Dozvíme se toho hafo o politických názorech Mr. Clarksona. Jako že Nigel Farrage prý tvrdí, že Rumuni na chudáky Angličany přenáší nemoci, že Brexit způsobili důchodci a tak.
Velmi poučná byla kapitola i obnově lesa. Dozvídáme se, že aby chudakum ostrovanům vyrostl strom, musí dovézt osmimetrové sazenice s Balem z Holandska. Z toho jsem usoudila, že ta podivná Jeremyho ostrovní země , která má stále ještě v čele královskou rodinu, musí být na odvrácené straně Marsu. Jinak by tam totiž rostly stromy samovolně. Ostrovany by neohrožovaly nemoci Evropanů, v čele by měli presidenta. A ovce by tam neumíraly pro to, aby nas...chovatele, ale proto, že si nemohou pomoct. Ale jinak to bylo celkem vtipný. Asi jako můj příspěvek, ale kratší.

29.07.2022 4 z 5