Vestička Vestička komentáře u knih

Tetovaná konkubína Tetovaná konkubína Laura Joh Rowland

Sano se snaží být dobrý, ale Je to komoří Janagisawa, který příbĕhu dodává šťávu. V hlavĕ to má bohužel značnĕ zpŕeházený. Škoda. Nebyl by tak špatnej. Fandím mu, ať se z toho dostane. Popis emancipace Reiko byl únavný. Jak k tomu příjde Sano, který nemůže kojit i kdyby chtĕl ale nikoho to nezajímá. ?? Erotické scény nebyly moc erotické a úchyláci opĕt za každým rohem.

30.08.2021 4 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Co na to říct. Návykové audioknihy. Jaroš je dĕsivej. Štajn má nĕjáký tajemství, proč není doma se ženou? A Barbarič je chudák vydĕšenej, citovĕ zmatenej. A má zlomenou ruku. Velice se mi tentokrát nelíbil konec. Odmítám si připustit, že to skončilo takhle. To jsou jenom nĕjáký chýry. Takhle historická detektivka končit nesmí.Spoiler Chudák kat. Nejkladnější postava.

19.08.2021 4 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Hlavnĕ zápletka byla překvapivĕ dobrá! Ale co je Štajnovi do toho, co dĕlá Jaroš?Mĕl by se vyzpovìdat, strkat nos do cizích vĕcí je hřích!

10.08.2021 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Ukecaná kniha , a autor, typicky pro germány, nemá cit a nezná míru. Je to jen čtivě popsaný sled nešťastných událostí , śpatných rozhodnutí a hnusu okolo. 4 části, každá je jiná, a to dělá knihu zajîmavou. První, začíná opravdu jak detektivka, nás dovede až k pitevnímu stolu. Zde si vnímavější ćtenář uvědomí, že toto byl zločin z vášně, a hlavně, že v působení utrpení už nelze zajít dál . V tomto ohledu autor opravdu dosáhl vrcholu žánru severská krimi, Druhá část šokuje , barokně rozjuchaná na začátku, a přitom je to horor. Je zároveň tou nejukecaněj, a nutí přeskakovat kapitoly . Takže já vlastnĕ nevím, jak chudàk k tĕm dluhům přišel. Třetí ćást připomíná ruskou klasiku, jen je moderně brutálnější a akčnější. Ale je v podstatě zbytečná. Poslední část, ve které hned na začátku pohřbíme a obrećìme jednoho z vyšetřovatelú, je nejlepší. I když byl vrah opĕt jen magor, tak za to, že nechybí tradičnì a oblíbené homotéma, palec nahoru. A prosimvás , jaký středovĕk proboha, ten skončil objevení Ameriky ne? Než umřu, tak se možná dozvím, že ve středověku se narodil i můj dĕda.

24.07.2021 2 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Moc se mi to líbilo! Hezky se to četla I ve slovenštině. Červenak prostĕ umí. Napŕ . Slovo zdupkat( zdrhnout) rozkošné! A já mám dalšì místo, kam se musím podívat. Banská Štavnica musì být krásná. A to jsem ještĕ nebyla ani v té Kutné Hoře. A Barnabiča, toho bych si snad vzala i domů. Mohl by mi ale někdo vysvětlit co znamená Rušali pozdľž Dunaja?

21.07.2021 4 z 5

Hrad mrtvých Hrad mrtvých Jan Bauer

Milé dialogy typu: " tady s tebou šoustat nebudu. " Popř. " Já jsem královský rádce ty zmrde. " a nebo " co kdybych ti udělal miminko?" Hezký rozjezd , hrozný konec. Nedozvíte se nic. Vyšetřování po hospodách a sklepnice, prsaté a vilné. Mrzelo mě, že Melichar podvádí ženu. To je Fuj. Zato se mi líbilo staročeská jména v knize použitá. Mám inspirace, že můžurodit do sta. Jako audiokniha dobrý, hezky načteno.

21.07.2021 3 z 5

Vražda nepočestné panny Vražda nepočestné panny Martina Novotná

Takový hokus pokus . Minus za strnulé neživé dialigy, málo napínavý , prostý děj a hlavní hrdiny, kteří jsou příliš mladí a proto takoví jednodušší. Plus za odvahu, homomodernu, ( svlékání šlo Ondřejovi dobře) :-)))))) a za mého Václava, který naštěstí absentoval.
Autorce vůbec ale vůbec nepomohl ten, co to načetl. Člověk zhýčkanej , čeká už nějákou úroveň. A tohle byl uspávač hadů

14.07.2021 3 z 5

Zlomená pečeť Zlomená pečeť František Neužil

Naprosto souhlasím s Braunerovou, a dĕkuju za ukázku v zajímavosatech. Toulky jsou krásná kniha. Braunerová, doporučuju a přimlouvaám se za nedoceněného Krále bez přilby, to je ine Kafe. Pečeť jsem vzdala, když se kumáni projížděli po polích s paprikama a rajčatama.

13.07.2021

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Kdybych Yrsu potkala , měla bych na ni pár otázek. Je nutné do docela dobrého příběhu napasovat natolik komplikované a morbidní způsoby vraždy? Vždy min. u toho prvního si vrah nemohl být jistý, že to výjde. Kde našel ten vysavač? Našim by nikoho nezabil, netáhne. Proč je potřeba popisovat tolik utrpení? Proč si tu pásku nekoupil? A proč vše tak komplikovaně?

12.06.2021 2 z 5

Dům bez zrcadel Dům bez zrcadel Iva Pekárková

Nalákal mĕ popis knihy, letní a zároveň hluboká. A nesáhla jsem vedle! Velmi hezký rozbor britské společnosti. Ale manžel z Džerby mi dohromady ssdemencí a umíráním nesedĕl . Teprve nakonec jsem pochopila. Ten konec :-)))) A ta spotřeba mobilů, vĕtší než mám já. ... Spoiler. Bojíte se stáří? Samoty? Ztráty důstojnosti? Nemáte nikoho, kdo by vás mĕl natolik rád, že s vámi zůstane i přes alzhaimra a vydrží s vámi až do konce? Chcete nikdy nebýt stará a nežádoucí? Chcete ještĕ zažít vzrůšo v životĕ? Pořiďte si ...... vyřeší to za vás!

09.06.2021 5 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Není mi zcela jasné, proč měla autorku potřebu dělat hrdiny tak nesympatickými. Připravte se na to, že Michelangello je ušmudlanec, a chování jeho rodiny velmi zvláštní. Leonardo, chudák, to odnesl ještě vic. Nosí boty na podpadku, barevné oblečení, spoustu prstenů, voní po šeříku. A ke konci knihy má ruce jak slepičí pařáty. Neplní slovo, nedodělává věci. Co hůř, peleší se s týpkem, který ho okrádá. To není moc hodné Génia. Jo a zamyká lidi v márnici jak malej kluk. Kniha spíš pro obdivovatele umění italské renezance, než pro milovníky kvalitní literatury. Téma je zřejmě prokleté Kámen a bolest mi způsobil čtecí krizi na rok Krásná obálka a kvalitní tenký papír, to je potřeba ocenit. Dnes se většinou tiskne na tlustý, a knihy zabírají zbytečně moc místa v knihovně.

20.05.2021 3 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

(SPOILER) První dva díly jsem viděla na HBO jako Babylon Berlín. A bylo to skvělý, hlavnĕ po vizualní stránce. Oba hlavní herci naprosto úžasní, elegantní v kloboucích. Do toho nacisti, komunisti, ruští emigranti a vagon zlata. A ta Charlotina kamarádka , hrůza Druhá série mě až tak neohromila. Pak jsem v rámci boje proti imperializmu zrušila HBO a zaplatila si Audiolibrix. Dost mĕ překvapilo, že se Charlotta tak vyšvihla na společenském žebříčku. A bylo tam příliš mnoho omáčky, příliš mnoho Kirí, málo politiky. Jen ten Goldštajn byl velký sympaťák, jestlipak on nakonec nepracoval pro dona Corleona.

17.04.2021 4 z 5

Slované Slované Magdalena Beranová

(SPOILER) Kniha mě dost zklamala. Měla jsem chuť přečíst si něco o Slovanech ale neochota autorky udělat čtení aspoň trošičku zajímavé to kazila. Zabývá se Slovany pouze v rámci archeologie. nepřidává téměř žádné souvislosti, dějiny z kronik, mýty. Žádné zajímavosti, postřehy, nic. Takže se dozvíme , že v Chorvatsku bylo hradiště a v Kyjevě taky. Kniha je nevyrovnaná. jak už tu někteří psali, je to tím, že to je příliš rozsáhlé téma na malý počet stran a na monografii. Pokud bych to vzala od toho nejhoršího, tak v některých pasážích , zvláště tam, kde autorka zjevně není doma, kniha působí jak výpisky studenta archeologie z pondělní přednášky v 7 hodin ráno po nedělním flámu. To se týká hlavně nejstarších dějin Slovanů .Málo se toho dovíte o polabských Slovanech, o Polanech, o Velké Moravě, O Bozích, o Kyjevské Rusi, o Bulharech... Dobré je, že se toho dozvíte mnoho o zemědělství, jídle(ten chleba na obrázku je placka, protože je překynutej), řemeslech a obyčejném životě , o pohřbívání a stavebnictví.

14.04.2021 3 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

(SPOILER) Líbilo , jen mi vadilo, že nevím kudy plují. V eknize nebyla mapka. Našla jsem se v Brně, vîm že pluli po Svratce, ale nevím, jak se dostali do Lunu. Po Sázavě, nebo po Labi. Zoufale jsem hledala na netu. Můžu se taky jen domnívat, že Lun, to je budoucí Praha. Fantasy to je asi tak z 1 %. Je to historický, dobrodružný román. Je to detektivka, je to triler. Protože tady jde především o pomstu. A taky o politiku. Fantasy prvky jsou to nejslabší z knihy , až trapné skoro. Mohly být vyškrtnuty, a děje by bylo I tak až moc. Napětí jsem občas nedýchala, bála jsem se skoro o všechny. Už s prvním mrtvým to byl šok.
Dobrá kniha s blbým koncem. Spoiler zakroutila bych jí krkem. A doslov nás zavede do století, kterému se v knihách vyhýbám jak čert křížu. Docela pocit zmaru nakonec, a poučení, že zamilovaná ženská je nebezpečná věc.

05.04.2021 4 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Rytmus se asi občas ztrácí, význam některých slov jsem pochopila jen z kontextu, někdy ani to ne,
občas zbytečně natahované, nedokončené, jedním slovem geniální.
Chybí mi v knihovně ta s ilustracemi Lady, chybí mi Havlíček.

Dnes vám, bozi, vy ubozí,
kadidlo lid pálí,
a zejtra vás jako smetí
v kalužinách válí.
Dělají si nové bohy
dle svého pohodlí,
koho včera oběsili,
k tomu se dnes modlí.
Všechno jest na světě marné
i království boží

Všichni boží služebníci
spustili moldánky,
vzdychali a naříkali
jak staré cikánky.

„Co vám chybí?― táře se car
pod svým baldachýnem.
Oni všichni jedním hrdlem:
„Hynem', pane, hynem'!―
Celé popstvo předstoupilo
k caru s deputací;
jeden džţel ve jménu všech
takovou oraci:
„Veliký jest Vladimír car!
Svatá vůle jeho;
když's nám zabil pána boha―
opatř nám jiného!
Nám je pánbůh jako pánbůh,
jenom kdyţ je ňáký,
abychom jím udrţeli
v respektu sedláky.
U těch bude všechna kázeň
brzy dým a pára,
bez boha neobstojíme,
jen jiného honem!―

23.03.2021 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

(SPOILER) Myslím, že hlavním problémem knihy je, že v ní není nic originálního. Prostě kopíruje. Hlavní " postava" má trauma. Je nevyrovnaná, neprofesionální a proto nesympatická. Je sama jako kůl v plotě Problémy se snaží řešit prací, ve které ale nemá co dělat. V knize dale naleznete patologa homosexuála, který chodí na test na HIV. Policistku lesbu s partnerkou a děckem.. Min. Tucet prostitutek z východu. Jejich malé, prokřehlé HIV pozitivní děti. /jedním je Erika hned na začátku pokousaná, komentuje to tak, že to poslední na čem ji sejde je její život/ Pasáky též z východu. Dale absurdní sebevraždu, a na konec naleznete nelogické rozuzlení, a jak jinak úchyla -magora. Za originalitu má u mě p. Brynza 0 bodou. Takže za snahu a za čtivost.

20.03.2021 2 z 5

Ať zemře Ať zemře Sarah Pinborough

Mně se to moc líbilo, tenhle typ literatury se čte nejlíp. Moderní, napínavé, spád akorát, zavedlo mě to do míst, které zřejmě nikdy nenavštívím, seznámilo mě to s komunitou lidí, do které nikdy nebudu patřit. Seznámilo mě to s voodoo, o které se nezajímám. A bylo to originální s překvapivým koncem.a malý spoiler: Název knihy jako nevyřčená poslední věta, to tu ještě nebylo.

11.03.2021 5 z 5

S naším požehnáním S naším požehnáním Jo Spain

Nejvíc mě u knihy dojme, když se na konci dozvíte, že k napsání byl důvod. Trochu mě mrzíí, že vražda, vyšetřování a rozuzlení nebylo stejně originální jako námět.

04.03.2021 4 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Před vánoci nebyl radno zdržovat se doma. Pořád se něco vařilo uklízelo a zase vařilo a uklízelo a peklo, no prostě peklo. Průměrná zápletka, možná lehce nad, přestože detektivka to není. Krásná čeština, extrémně mile postavy. Jako živé. Skvělá atmosféra. A spoustu se toho dozvíte. Poslouchala jsem jako audio, a musím říct , že i díky skvělému namluvení, je to jedna z velmi velmi mála knih, do které se ráda znova pustím.

11.02.2021 5 z 5

Bratrovrah a tvůrce státu Bratrovrah a tvůrce státu Michal Lutovský

Sice nic převratného jsem se nedozvěděla, pro mě je Boleslav I ten nejlepší z potomků Přemysla Oráče už dloho. Poučné to ale bylo.Mám bohužel jen první vydání, chybí mi tech 60 stran navíc.V knize mi také chyběla jedna zásadní otázka : Kdo měl zájem na svatořečení Václava který jistě nebyl svatý. A proč vládnoucí Boleslavové dopustili jeho připomínku a zviditelnění . Potřebovala země tak nutně svého svatého? Byl původnĕ považován za vraha Boleslav, nebo se to na nej hodilo až už se nemohl bránit? A komu se hodilo udělat z Českých knížat potomky vraha?
Mám teorii :Jsme zřejmě jediný národ na světě, který se nechat přesvědčit, že jeden z největších panovníků a zakladatel státu je vrah. komu se to hodilo? Těm co si dnes říkají Němci, a dívají se na nás opovržlivě dnes , tak jako před tisíci lety.

04.02.2021 5 z 5