VeruRomanská VeruRomanská komentáře u knih

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Vzhledem k soucasne coronavirove krizi krasne nadcasove! Pro me dalsi potvrzeni Capkovy geniality.

04.10.2020 4 z 5

Rok na vsi II – Jaro, léto Rok na vsi II – Jaro, léto Vilém Mrštík

Da se rict ze tento dil je slabsi nez predesly, ale ty zdlouhave pasaze s modlenim tam patri. Jen tak se nejlip navodi atmosfera, jak tehdy byly bohosluzby a nabozenstvi pro lid dulezite. Jinak je toto dilo opravdova nadhera. Clovek vylozene citi atmosferu kazdeho rocniho obdobi az se mu chce plakat jak autenticke to je.

04.10.2020 5 z 5

Dům v Čechách Dům v Čechách Hanna Demetzová

Toto byla naprosto nádherná kniha. Narazila jsem na ni náhodou v knihovně, zaujala mě kvůli obálce a naprosto mě uchvátila svým obsahem. Nechápu, jaktože není známá.

07.07.2020 5 z 5

Rok na vsi I – Podzim, zima Rok na vsi I – Podzim, zima Vilém Mrštík

Jako rodačka z Moravy jsem si knihu opravdu zamilovala. Má přes 500 stran ale už po přečtení prvních 100 jsem si objednala pokračování jaro, léto. Tak nádherné popisy přírodních cyklů způsobují, že naprosto přesně cítím, co autoři popisují. Někdy mám pocit, jako by mluvili přímo z mého nitra. Proložení příběhy obyčejných venkovských lidí a jejich zobrazení nelehkých životů jen dokresluje nádheru a skutečnost této knihy.

24.06.2020 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Bohužel se přidávám ke čtenářům, kteří knihu nedočetli. I když knihy v zásadě dočítám, do této jsem se tlačila tři týdny a v půlce jsem si opravdu velice zoufala, že mě čeká ještě dalších 200 stran nudy. Nakonec jsem udělala to, co v zásadě nedělám...přeskakovala jsem, abych věděla, co bude na konci. Za mě bohužel ne.

23.04.2020 1 z 5

Index hrůzy Index hrůzy Robert Harris

Tak tohle se mi líbilo moc :) Snad i víc než Mnichov, což byla první kniha, kterou jsem od toho autora četla (na druhou stranu, Otčina mě zase tak neuchvátila). Jen absolutně nerozumím obchodování, takže pasáže, kde se popisovala burza, indexy a kdoví co, byly pro mě, jako bych četla španělsky. Na druhou stranu se mi moc líbí, že tento autor si tématiku vždy podrobně nastuduje (vzadu byly vysvětlivky obchodování s cennými papíry) a autor tak nepíše nesmysly. A tím, že tam byly tyto odborné věci popsány dopodrobna, se čtenář chvílemi i zamyslí, jestli to náhodou není pravda.

05.04.2020 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Mě, jako vystudovanému genetikovi se kniha šíleně líbila. Kdo této vědě moc nerozumí, asi pro něj bude čtení velice náročné. Měla jsem jen jednu výtku (SPOILER!!!) a to, že by profesoru Lambertovi nedošla tak zásadní věc, jako pravděpodobnost, že dítě bude mít hnědé oči, a tudíž se celý podvod provalí. To byla totiž první věc, která mi prolétla hlavou. Oběma světlookým rodičům se prostě hnědooké dítě nenarodí, pokud to není kukačka. U mě splněna čtenářská výzva "Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání".

13.03.2020 5 z 5

Brněnský pochod smrti Brněnský pochod smrti Jiří Kratochvil

Neurazi, nenadchne. Vlastne urazit muze, protoze je to stale velice ozehave tema. Me prisla asi nejlepsi prvni povidka, ktera ukazuje, jak to meli sudetaci tezke vinou NE jen tech nejzlejsich cehunu jak se dnes snazi vsichni tvrdit.

02.03.2020 3 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Původně jsem chtěla dát jen 2*, nakonec jsem dala 3* za konec, který mě překvapil. Kniha mě ale zklamala. Oproti autorově dílu Mnichov tohle bylo dost slabé. A k tomu ještě ohraná milostná zápletka.

06.02.2020 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Rozhodně nic lehkého ke čtení, pokud Vám jde o to, vniknout do hloubky autorových vět. Tuhle knížku si jednou časem asi přečtu ještě jedou, což u mě není zvykem. Dílo je velice nadčasové a samozřejmě skvělé :)

22.01.2020 5 z 5

Farářova dcera Farářova dcera George Orwell (p)

Za mě mnohem lépe napsané, než 1984, i když téma je vlastně slabší. Přesto hodnotím o 1 stupeň výše. Naprosto brilantní psychický popis hlavní postavy a trocha toho filozofování o smyslu života :) tak to mám ráda.

14.01.2020 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Možný Spoiler.
Nedá mi to a zkusím své dvě úvahy vepsat tady, třeba mi někdo na ně dá odpověď.
Za prvé by mě zajímalo, jestli měl Pilát něco společného s vraždou Jidáše. Jestli byl on ten, který tu vraždu objednal, nebo to byl jeho přítel Afranius a Pilát jen předstíral, že mu jeho vysvětlování věří.
Za druhé, Mistra a Markétku otrávili, ale jejich těla byla konstatována jako mrtvá. V epilogu se pak ale píše, že neumřeli ale že prostě zmizeli. Jak to teda je? :)

05.01.2020 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Škoda, že je to jenom povídka. Četlo se velice dobře. Podle mě by toto téma psané tímto stylem, jen ještě o něco víc rozvinuté dál, na tenčí knížku klidně vystačilo.

03.01.2020 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Hpdně zajímavé a naprosto jedinčené, přesto jsem čekala o malinko víc a něco mi tam chybělo.

03.01.2020 4 z 5

Směšné lásky (tři melancholické anekdoty) Směšné lásky (tři melancholické anekdoty) Milan Kundera

Mé první setkání s dílem pana Kundery a jsem naprosto unešená! A to povídky nejsou mým vyhledávaným žánrem. Nejvíce se mi líbila první (Já truchlivý Bůh) a poslední povídka (Nikdo se nebude smát).

03.01.2020

Mníchov Mníchov Robert Harris

Velice zajimave pojata kniha. jedine co bych vytkla, bylo skakakani z jednoho deje nemeckeho aktera k druhemu anglickemu. Obcas bylo obtizne se zorientovat, o kom prave ctu dany odstavec. Jinak neni co knize vytknout! Za me byla opravdu skvela. Velke plus tomu dodava take vzdelani autora a fakt, ze se tomuto tematu venuje na profesionalni studovane urovni. Zadne fikce a zkresleni dejin pritazene nehoraznym zpusobem za vlasy.

27.12.2019 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

OK. nebylo to tak hrozné ale zase tak skvělé, ale aby to odpovídalo zdejšímu hodnocení mi to nepřipadalo ani náhodou. Já obecně upřednostňuji náročnější literaturu na toto téma.

01.12.2019 3 z 5

Druhý sešit směšných lásek Druhý sešit směšných lásek Milan Kundera

Možná ještě lepší než první sešit směšných lásek :) Naprosto kvalitní počtení.

12.11.2019 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Hlavně poslední povídka se mi fakt líbila. První byla taky super. Říkám si, že je škoda, že to byly jen povídky a že to nebylo tak nějak více rozvedené, protože pan Kundera rozhodně umí psát tak, že mě čtení jeho tvorby neskutečně baví.

10.11.2019 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Co může být lepšího, než Hlava XII? Yossarian mě neskutečně bavil včetně občasného zabruslení do opravdu vážných témat. Když jsem knihu viděla poprvé, odradila mě její tloušťka a velikost. Naštěstí jsem se ale nakonec k přečtení po 8 letech odhodlala, jinak by byl můj život neskutečně ochuzený o toto skvělé dílo.

08.11.2019 5 z 5