Index hrůzy

Jeho jméno je před běžným občanem pečlivě střeženo, v tajnůstkářských, uzavřených kruzích nejbohatších lidí světa je však doktor Alex Hoffmann legendou – vizionářským vědcem, jehož počítačový software mění ve zlato vše, s čím přijde do kontaktu. Společně se svým společníkem, investičním bankéřem, vyvinul Alex převratnou formu umělé inteligence, která sleduje lidské emoce, což jí umožňuje předvídat pohyby na finančních trzích se záhadnou přesností. Jeho výtvor generuje miliardy dolarů, libuje si v panice – a žije ze strachu. Jednoho časného rána, zatímco Alex ještě spí, se zlověstnému vetřelci podaří narušit důmyslné zabezpečení jeho domu na břehu jezera. Tak začíná děsivá noční můra paranoie a násilí, během níž se Alex – s rostoucím zoufalstvím – snaží zjistit, kdo se ho pokouší zničit. Než se na Ženevu snese noc, propadnou finanční trhy vřavě a zmatku a Alexův – i náš – svět se navždy změní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193094/big_index-hruzy-Bej-193094.jpg 3.752
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Kniha Zlín

The Fear Index, 2011

Kniha Index hrůzy

rumund

Tato kniha Roberta Harrise mě vůbec nezaujala. Když si tak ale vzpomínám, tak je to už druhá kniha tohoto spisovatele, která se mi nedostala pod kůži.

broskev28
26.10.2020

Určitě čtivé, ale asi nejvíce se přikláním ke komentáři kackahracka. Poměrně brzy jsem i já začala tušit, kde se stala chyba, což pravděpodobně bylo cílem autora, a naopak jsem zřejmě příliš nepobrala ten závěr (což zřejmě autor v plánu neměl, anebo jednoduše nepočítal s tak technicky negramotnými čtenáři).
Zaujaly mě citáty v úvodu jednotlivých kapitol, většina byla opravdu zajímavá a vztahující se k tématu, i když Ch. Darwina by taková souvislost v r.1871 určitě nenapadla, zatímco R. Dawkinse už možná ano a B. Gatese zcela jistě také.
A naopak mě nemile překvapila drobná nesrovnalost hned ve druhé kapitole: "Až na Hoffmanna byli všichni oblečení a jemu náhle připadalo nesmírně důležité vzít si něco na sebe", ovšem hned na následující straně se dočtu "Hoffmann klidně seděl, zatímco mu vyhrnuli rukáv pyžama . . ."
Takže buď se pyžamo nepovažuje za oblečení, nebo jde o záležitost překladu, resp. pochopení - všichni kromě něj sice byli oblečení, ale to (minimálně pro autora či překladatele) neznamená, že on byl nahý. Jde zajisté o detail zcela nepodstatný, ale pro mě mnohem rušivější než formulace typu "NASDAQ aktivoval svépomoc proti NYSE/ARCA ve 14:36:59 ET".
Na rozdíl od knihy Zrcátko, kterou jsem četla nedávno a která také koketuje s myšlenkou umělé inteligence, Index hrůzy asi zdaleka neosloví tolik čtenářů, už kvůli složitostem burzovního prostředí. Ale to určitě neznamená, že je to kniha méně kvalitní nebo méně pravděpodobná. Název je docela přiléhavý, soudím já.

"Inteligentní život kdekoli ve vesmíru se stává dospělým ve chvíli, kdy nalezne odpověď na otázku svého původu." R. Dawkins, Sobecký gen (1976)

VeruRomanská
05.04.2020

Tak tohle se mi líbilo moc :) Snad i víc než Mnichov, což byla první kniha, kterou jsem od toho autora četla (na druhou stranu, Otčina mě zase tak neuchvátila). Jen absolutně nerozumím obchodování, takže pasáže, kde se popisovala burza, indexy a kdoví co, byly pro mě, jako bych četla španělsky. Na druhou stranu se mi moc líbí, že tento autor si tématiku vždy podrobně nastuduje (vzadu byly vysvětlivky obchodování s cennými papíry) a autor tak nepíše nesmysly. A tím, že tam byly tyto odborné věci popsány dopodrobna, se čtenář chvílemi i zamyslí, jestli to náhodou není pravda.

Disease
24.03.2020

Techothriller o umělé inteligenci, čili nic až tak originálního. Ale je fakt dobře napsaný. Jen asi nebyl úplně nejlepší nápad číst ho v době koronavirové paniky na trzích cenných papírů :-)

Daduška
28.01.2018

Harrise mám moc ráda a opět nezklamal. To je prostě renesanční muž, v čem všem se vyzná...:-). Dokázal podat napínavým způsobem i tak pro laika nezáživné věci, jako je obchodování na burze. Bohužel tomu moc nerozumím a ani vysvětlivky na závěr knihy mi moc nepomohly. Nicméně to není v této knize to úplně nejdůležitější a opět jsem si jeho thriller opravdu užila.

ChristineDaee
02.01.2018

Pre mňa nečakané prekvapenie, program, ktorý prevzal moc. Nie, že by som sa s touto témou nestretla predtým, ale tu som to jednoducho nečakala. Mrazivé prekvapenie prinieslo aj jeho záverečné víťazstvo, ale sklamal ma veľmi rýchlo odbavený osud ostatných postáv. Burze a financiám vôbec nerozumiem, ale napriek tomu ma tieto časti nenudili. :) A s pojmom strach sa tu pracovalo veľmi pekne.

Majdule
18.03.2017

Můj rozvedený komentář najdete v recenzi. Jen bych dodala, že s odstupem už nejsem tak nadšená, přesto se mi kniha velmi líbila.

micha-ella
26.01.2017

Já se přiznám, že jsem pasáže o burzách přeskakovala. Děj mi tím neunikl a protože mám ráda záhady a tajemno, tak se mi to líbilo.