Veruci Veruci komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Velmi silný, nádherně zpracovaný příběh. Jedna z nejlepších knih za poslední dobu, během jednoho dne jsem ji měla přečtenou. Úplně jsem cítila vůni heřmánku. V té knize je všechno, život ve své syrové krutosti i nádheře. Přestože popisuje nelehký život (mnohokrát jsem měla slzy na krajíčku), je vlastně velmi optimistická. Je úžasné, jak i v těch nejtěžších chvílích Anna našla důvod k radosti, nikdy nebědovala, brala život takový, jaký byl a vždy byla přesvědčená, že budoucnost bude už jenom lepší.

09.01.2020 5 z 5

Mlhy Serengeti Mlhy Serengeti Leylah Attar

Milostný román se špetkou dobrodružství odehrávající se v překrásných afrických kulisách. Možná jsem čekala něco malinko jiného, ale zklamaná jsem rozhodně nebyla. Krásně podaný příběh, jen té romantiky bylo zejména ve druhé polovině knihy zbytečně moc.

06.01.2020 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Hodně dobrá detektivka s nečekaným rozuzlením. Moc se mi líbilo, jak je do toho hrůzného příběhu nenásilně vpašován typický anglický humor.

06.01.2020 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Tak s tímhle se budu dlouho srovnávat.
Nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček, ani vlastně nevím proč. Snad za to poselství? (i když se mi vlastně nechce - divný, co?)
Jak byl začátek pozvolný, poklidný, rozvláčný, místy až poněkud nudící, tak jsem závěrečné kapitoly hltala dlouho do noci. Od té doby nemohu na knihu přestat myslet. Stále se mi to všechno honí hlavou. Vůbec nevím, jak mám své pocity popsat, aniž bych vyzradila to zásadní.

Myslím, že už nikdy nebudu lidi posuzovat stejně jako dřív, protože nikdy nevíme, kdy se sami ocitneme v mezní situaci za hranicemi vlastních schopností. Nejdůležitější ale je, najít zase sebe sama, když krize pomine.

04.12.2019 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Tohle je pravděpodobně první kniha, kterou jsem nedočetla. Trvalo mi celé čtyři měsíce, než jsem se prokousala alespoň do poloviny, stále však odhodlaná to dočíst. Další čtyři měsíce se mi na knihu už jen prášilo, aniž bych jí otevřela. Než tento román, spíše bych dokázala přečíst samotný vyšetřovací spis. A snad i s mnohem menším úsilím.

02.12.2019

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Zkrátka jednohubky. Sezobnout jich pár na ochutnání je fajn, za oběd ale nevydají.

02.12.2019 3 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Co všechno dokáže osud na jednoho člověka navršit. A je vůbec možné se s něčím takovým vyrovnat? Není to jednoduché čtení, nejen kvůli obsahu.
Pro mě to bylo hlavně ze začátku velmi náročné na soustředění. Krátké věty, příliš mnoho jinotajů a metafor, přeskakování v ději a mezi vyprávěním v ich formě a v er formě. Nakonec jsem se tak nějak naučila orientovat a chápat a musím uznat, že styl psaní celému příběhu vcelku dobře posloužil.

14.11.2019 3 z 5

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Lucy Diamond (p)

Čtení pro holky, u kterého nemusíte moc přemýšlet.
Autorka použila snad všechna myslitelná klišé a nějak je navzájem poslepovala, až se jí nakonec podařilo poskládat docela dobře fungující příběh.
Moc by se mi líbilo mít nějakou takovou kavárnu na pláži.

31.10.2019 3 z 5

Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Zdena Frýbová

Samotný příběh bych hodnotila 5*, je pěkně vystavěný, charaktery postav skvěle vykreslené, dobře jsou rozebrané i jejich myšlenkové pochody. Jen kdyby to nekazily ty politické řeči okolo. Je mi jasné, že úplně bez politiky by ten příběh nefungoval, jenže tohle mi připadalo jako neskutečná agitka. Je tu plno zevšeobecňování podle pár jednotlivců, podsouvání správného politického názoru snad na každé stránce. Je zde patrná snaha vyvolat dojem, že pouze prostitucí se dalo uživit, že žádná jiná práce nešla sehnat - chudinky holky... Má ta kniha snad vzbudit pocit, že každý druhý byl mafiánem a zbytek byl mafií ovládaná lůza? Nedělám si iluze o čistotě politiky tehdy ani dnes, ale stejně... Hajzl hajzlem zůstane nezávisle na režimu. Tihle lidé tady byli napříč dějinami a navzdory politickému zřízení. Co mi ještě vadilo? Všechny ženy jsou zde vykresleny buď jako bezpáteřní vypočítavé mrchy nebo jako úplné blbky. Totálně mě rozčiloval věčně omílaný pojem Vítězný listopad.

25.09.2019 3 z 5

Šumavský upír Šumavský upír Miloslav Švandrlík

Najdeme zde povídky duchařské, drobné krimi příběhy a také povídky úplně "obyčejné".
Některé jsou celkem povedené, jiné méně, bohužel těch skvělých je jako šafránu. Jako e-kniha v telefonu k ukrácení cesty v MHD je to však dostačující.

18.09.2019 2 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Jeden hlavní příběh a několik příběhů vedlejších, všechny moc zajímavé. Není to příliš přeslazené, je to svižné, místy drnká na city, místy je to velice vtipné. Strašně moc mě bavila konverzace pomocí lístků.

Díky za takové knihy - jednoduché (nikoli plytké), milé, pozitivní. Kniha mi pomohla vypnout na chvíli mozek, což momentálně fakt potřebuji.

09.09.2019 4 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Klobouk dolů před všemi, kteří se na Pacifickou hřebenovku vydají. Moc zajímavé čtení, i když Divočina se mi líbila více a zajímavější mi přišel i blog Lucie Kutrové Holka s bucket listem (151 dní Pacifickou hřebenovkou - Dobrodružství Holky s bucket listem - knihu si také za čas určitě přečtu).

03.09.2019 3 z 5

Vzpomínky na budoucnost Vzpomínky na budoucnost Erich von Däniken

V 70 letech to musela být bomba. Dnes mi to připadá trošku vyčpělé, nicméně stále ještě dost poutavé a místy nutící k přemýšlení. Nakonec, mám docela ráda konspirační teorie, i když je beru spíš jako pohádky pro dospělé. Kdyby nic jiného, kniha ve mně probudila touhu ta tajemná místa navštívit, nebo si o nich alespoň něco dalšího přečíst.

16.08.2019 3 z 5

Připravte operační sál Připravte operační sál Zdena Frýbová

Román z lékařského prostředí, detektivka, vztahovka, trochu psychologický román - vše pěkně propojeno, jak to Frýbová prostě umí. Zase mi jednou bylo líto, že už je knížka u konce.

08.08.2019 4 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Tohle se čte samo. Napínavé od prvních stránek do úplného konce. V noci na chalupě jsem neměla daleko k paranoie. Možná proto, že jsem knihu tak zhltla, mám trochu obavy, že si za nějaký čas nevzpomenu o čem to přesně bylo, že mě splyne s ostatními psychothrillery.
MOŽNÝ SPOILER: Kde vzala Maggie funkční mobil, aby zavolala Tomovi - byl snad vodotěsný? Ten konec mě nepřekvapil. Jen jsem si myslela, že na to Maggie nebo policie přijde.

31.07.2019 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nádherná kniha. Nerada čtu knihy, když jsem jako první viděla film. Ale film jsem viděla už hodně dávno a Zelená míle se mi krásně hodila do čtenářské výzvy. Díky za to. Mistrně napsáno. Úplně jsem uvěřila, že se to všechno klidně mohlo stát.

29.07.2019 5 z 5

Jsem rozhodně ráda, že jsem si knihu přečetla. Je čtivá, je zajímavá, forma rozhovorů je asi to nejlepší, jak jednotlivé příběhy podat čtenáři. Jen jsem možná čekala něco trochu jiného. Snad více přiblížení praktické stránky života těch lidí, místo rozpitvávání jejich myšlenkových pochodů plných mystiky, ezoteriky a všelijakých bludů. V podstatě všichni (mimo těch dvou žen, které se zdají být nohama pevně na zemi) jsou spojeni vazbou na disent, psaním básní, alkoholovou či drogovou minulostí, pobyty v psychiatrických léčebnách. Nakonec si našli svoji cestu, jsou nezávislí, nikomu nepřekáží, neparazitují na společnosti, ale nejsem si jistá, zda si zaslouží obdiv.

29.07.2019 4 z 5

Hra na smrt Hra na smrt Václav Rabský (p)

Příjemné čtení na dovolenou. Moc pěkná, vtipná detektivka - Augustin Veliký s Jozífkem si mě zcela získali. Ten jejich humor je prostě úžasný.

22.07.2019 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Tuhle knihu jsem četla zhruba před rokem. Shodou okolností jsem v krátkém rozestupu četla i knihu Matky od Pavla Rankova. Obě knihy zpracovávají podobné téma - konec války, osvobození a odvlečení československých žen do ruského gulagu. A oba ty příběhy jsou si hodně podobné a velice na mě zapůsobily. Až tak, že jsem ani nenašla dost slov k napsání komentářů.
Nyní, když se rozpoutala kampaň proti paní Sosnarové, mi to ale nedá. Jsem daleka toho, hodnotit, kde je pravda a pokud p. Sosnarová skutečně "pouze" chtěla přijít k penězům za odškodné a vše si proto vymyslela, je to docela hnusné, ale v mých očích to nijak nesráží kvalitu té knihy. Může to mít vliv pouze na posouzení kvality toho člověka. Někdo se možná cítí podveden a tak dává odpad. Kdybyste neměli za to, že se jedná o příběh podle skutečné události, tak by vám ta kniha nic neřekla? Nic by to ve vás nezanechalo? Já své hodnocení měnit nebudu. Na druhou stranu, to, že něčí jméno je nebo není v seznamech, ještě nic neznamená - o tom nakonec, v našem státě s estébáckou minulostí, víme své. Zkusme se na tu knihu dívat jen jako na příběh a nehodnoťme její autentičnost. Já osobně si nemyslím, že popisované události jsou daleko od pravdy.
V této souvislosti mě napadá ještě jedna kniha - Dlouhá cesta od Slawomira Rawicze. V návaznosti na její zfilmování se objevily spekulace, že si S. Rawicz vše vymyslel, případně, že si přivlastnil část vzpomínek někoho jiného. Nikdo se už nedozví, kde je pravda. Ale ty knihy tu zůstanou a měly by se číst dál. Nikdy nesmíme zapomenout na všechny ty hrůzy, co se tenkrát děly a nesmíme dopustit, aby se to opakovalo.

19.07.2019 5 z 5

Tři dámy na zhubnutí Tři dámy na zhubnutí Lucy Diamond (p)

Nečekala jsem, že se mi kniha bude tolik líbit. Název přesně vystihuje obsah. Tři zajímavé propojené příběhy, ve kterých mi ani nevadil faktor náhody, kdy se každý zná s každým. I když je to psáno s nadhledem a s humorem, na několika místech jsem se neubránila slzám. Troufám si tvrdit, že by to mohla být ideální motivační kniha nejen pro boj s nadváhou.

26.06.2019 4 z 5