VerčaFF VerčaFF komentáře u knih

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Já teda nechápu, proč je kniha tak dobře hodnocená... Zápletka je klasická severská detektivka, najdou mrtvolu, okolnosti jsou bizarní, atmosféra typicky severská - tma, zima, sníh. Ale pak to vyšetřování: hlavní hrdinka je duševně rozervaná kráska (to už bylo v Nesbovi), která má problém s alkoholem a návykovými látkami, ale je samozřejmě geniální policistka, která "vidí to, co jiní nevidí". V čem se to projevuje, to jsem za celou dobu nepochopila. Při policejní poradě stojí před fotkami z místa činu a ptá se: "napadá vás něco, nějaká asociace? ne, tak nevadí pojďme dál". A pak zírá do prázdna, přičemž ji ostatní pozorují s nábožnou úctou a mezi sebou si šeptají, jak jsou z ní nervózní, protože ona je prostě úžasná vyšetřovatelka. Jinak má klasicky temnou rodinnou minulost a neustále se snaží "nenechat se pohltit temnotou", což se tam opakuje tak desetkrát.
Ostatní postavy taky perlí.. Např. "Co si o tom myslíš? Jako o čem? O tom, co ten člověk řekl. Aha, nevím, co si myslíš ty? Já nevím...." K čemu je tam ten vrchní komisař, mi není jasné, nic nezjišťuje, jen se stará, jestli je hlavní hrdinka duševně v pořádku, což teda ona určitě není, a taky jestli dost spí a jí, jak se dostane z hospody domů...
Už jsem dlouho nečetla takovou blbost a to jsem se na to fakt těšila. Čím jsem četla dál, tím víc jsem byla otrávená. Osobně si myslím, že autor chtěl napsat detektivku, která by se prodávala, tak prostě okopíroval motiv z jiných knih a bylo..

24.08.2017 2 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Už dlouho mě nějaká kniha nenadchla jako tahle. Příběh člověka, kterého bych chtěla poznat, a doby, ve které bych nechtěla žít. Rostov nám ukazuje, jak se dá ze života vytěžit maximum.

18.05.2019 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Krásná kniha, která mě hodně zasáhla. Někdy milá, někdy naprosto strašná, až mi bylo zle, ale pro mě zcela uvěřitelná a nezapomenutelná.

09.11.2020 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Tuto knihu jsem četla s přestávkami asi 3 týdny a čím jsem byla dál, tím víc se mi líbila. Vůbec mi nevadila její délka, naopak, když jsem viděla, že už se podle čísla stránek blížím ke konci, říkala jsem si: "Cože, to ještě přece nemůže být konec.." Atmosféra ledové pustiny je zde vylíčena dost přesvědčivě, lidské charaktery se projevují pod tlakem náročných podmínek a trocha toho mystična realistický příběh nijak nenarušuje. Nakonec se mi líbil i ten (pro mě) překvapivý závěr, i když mě tedy při čtení trochu zaskočil. Doporučuji všem:-)

09.07.2018 5 z 5

To To Stephen King

Výborná kniha, dlouhá, ale ne nudná. Někdy napínavá, někdy odpočinková a příjemná. Nejde tak ani o ten horor, ale spíš o příběh dětského přátelství. Při četbě si člověk vzpomene na vlastní hry a zážitky, na kamarády, na věci, na které už skoro zapomněl. Jedna z nejlepších knih, co jsem četla.

30.01.2019

Jezero Jezero Bianca Bellová

Na rozdíl od některých čtenářů, kterým se styl psaní autorky moc nelíbil, mě naopak příjemně překvapil. Téma knihy je těžké a smutné, ale díky strohosti a stručnosti vyprávění si člověk řekne, že to je prostě život a každý ho musí nějak přežít, bez ohledu na to, jaké "karty" mu byly rozdány. Na konci žádné příjemné překvapení, jen pokračující melancholie a apatie. Moc se mi to líbilo.

30.01.2019 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Velmi propracovaný příběh na malém prostoru (myslím jak ostrůvek, tak počet stran). Zápletka je přiměřeně nadsazená s ne až tak překvapivým, jako spíš diskutabilním závěrem. Má to ale tu atmosféru minulých dob a docela dost napětí, takže čtenář se nenudí, i když si přímo hrůzou nehryže nehty... Jako kdyby se v tv díval na Hercula Poirota. Pro mě příjemný zážitek.

29.10.2018 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Kniha se podobá jiným post apokalyptickým dílům - hnusné počasí, zničená země, zbytky lidstva živoří a vybíjejí se navzájem kvůli shnilým zbytkům... Za mě musím říct, že se jedná o dost silný příběh, protože v centru pozornosti stojí vztah otce a syna, kteří jsou pro sebe vlastně celým světem. Děj se navíc nikam zvlášť neposouvá, hlavní hrdinové pouze jdou "na jih", aniž by měli nějaký konkrétní cíl, a nezdá se, že by měl přijít šťastný konec. Po přečtení zůstává deprese a úlevný pocit, že tohoto stavu já už se snad nedožiju. Ale kdo ví.

19.02.2017 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

O této knize jsem předem nic nevěděla, proto mě hned ze startu překvapila množstvím rozličných postav z různých planet, ras, mutací apod. Nemám nic proti fantazijním světům, ale tady mi to přišlo jako hrozný bordel. Nevadí, časem jsem si zvykla a začala se zajímat o hlavní postavy a jejich příběhy. Vydržela jsem to ale jen asi do 150. strany, protože až dotud se nic nestalo. Jako vůbec nic. Kniha nám pořád odhaluje další a další stránky toho zvláštního světa, další postavičky, další divné městské čtvrti, ale pořád se nic neděje. Jestli měl tohle být úvod a nějaká zápletka se pak koná o pár set stran později, tak já jsem to nezvládla. Škoda, já jsem vždy po několika dnech začala číst a pár stran mě to i bavilo, ale pak jsem se přistihla, že myslím na něco jiného...

09.11.2020 2 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Mám ráda knihy odehrávající se v pro mě exotických zemích (Island je pro mě už exotika) a v minulosti, které nám ukazují, jak jsou naše současné životy pohodlné a bezproblémové. Děj samotný není nijak zajímavý ani dynamický, popisy všedních dní hrstky chudých obyvatel ostrova a duševní svět hrdinky odsouzené k trestu smrti ale vůbec nenudí. Hlavní postava Agnes je vykreslena tak, že ať už si myslíme, že je nebo není vinná, nemůžeme s ní nesoucítit. Ostatní postavy jsou určovány hlavně vztahem k ní, ten se ale v průběhu knížky neustále vyvíjí. Silný je také závěr příběhu, takže si budu Agnes ještě dlouho pamatovat.

09.11.2020 4 z 5

V lesích V lesích Tana French

Souhlasím s většinou komentářů, že první půlka až dvě třetiny knihy byly strhující, ale na konci tomu trochu došel dech. Zprvu sympatická hlavní postava vyšetřovatele se změnila z vtipného komentátora v zoufalce, jehož citové výlevy mě spíš štvaly, než aby mě zajímaly. Zápletka byla dost dobrá, ale čekala jsem, že se na konci oba případy propojí a bude se nějak více vyvíjet příběh z Robova dětství. Ale přesto příjemné překvapení.

09.06.2019 4 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Vondruška je jedním z nejoblíbenějších českých spisovatelů, takže jsem se na jeho dílo docela těšila, ale musím říct, že jsem čekala víc. Na začátku mi trochu vadil styl vyprávění, byl naivní, jednoduchý, takový "pro děti a mládež". Od historika bych taky čekala víc dějinných souvislostí, zajímavější vhled do života ve středověku apod. Zhruba v polovině jsem se více začetla a knížka mě začala bavit, ale celkový dojem je takový průměrný.

25.07.2018 3 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Velice zajímavá kniha, představující alternativní Finsko na začátku 21. století, kde vládne totalitní režim, jehož hlavním cílem je jakési všeobecné blaho všeho obyvatelstva. To je však podmíněno absolutní podřízeností jedince a přesně danými pravidly.

Muž je živitel a vůdce stáda, má právo na pravidelný sex, obdiv a absolutní oddanost ženy, prostě proto, že muži to tak chtějí. Pokud to všechno nemají, jsou frustrovaní, násilničtí a užívají návykové látky, což se státu vůbec nelíbí. Proto je třeba mu nabídnout ženu, která je krásná a udržovaná, skvělá hospodyně a matka, poslušná manželka a ochotná milenka. Bohužel ne všechny Finky zřejmě dříve splňovaly tato kritéria, proto bylo nutné takové partnerky "vyšlechtit".

Aby toho nebylo málo, je nutné zakázat veškeré věci, které by kazily pečlivě kontrolovaný zdravotní stav populace, např. maso, cukr, tuk a samozřejmě veškeré fuj záležitosti, jako alkohol, drogy nebo tabák. Nepoužívají se mobily, mikrovlnky ani antikoncepce a do ciziny Finové taky nesmějí, co kdyby se tam něčím nakazili, třeba zdravým rozumem.

Ačkoli nejsem fanynkou dystopií, musím říct, že autorka si budoucí svět vymyslela naprosto přesvědčivě. Objevují se zde prvky, které se řeší už dnes (vše nezdravé by se mělo zakázat, každý člověk má právo být šťastný a mít všeho dostatek...), ona je ale přivádí do naprosto šílené roviny. Její líčení vývoje finské společnosti v zářivou totalitu jako plynulého a neodvratného procesu je popsáno velice pragmaticky a člověk by jí i věřil, že to sem opravdu dospěje, což dokáže trochu znepokojit. Střídání vypravěčů, míchání reality se snovým světem pod vlivem halucinogenů a citace z jakoby reálných zákonů, knih a novinových článků dělají knihu ještě více působivou. Nechybí ani trocha humoru a ironie. Moc se mi to líbilo a jdu si najít další autorčiny knihy, protože tohle nemůže být náhoda.

09.12.2017 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dlouho jsem si chtěla přečíst některý román od této v poslední době tolik chválené autorky a musím říct, že vůbec nejsem zklamaná, očekávání byla splněna. Styl vyprávění je takový laskavý a příjemný, i když témata jsou velice nepříjemná. Střídání vypravěčů a časových období není rušivé a vůbec to nevadí celkovému přehledu o ději, postavy nejsou černobílé, vidíme je z různých úhlů s jejich špatnými i dobrými stránkami. Jednu hvězdičku bych ubrala za takovou trošku povrchnost, protože jsem četla spoustu knih z období nacismu nebo komunismu a často jsou tedy podstatně hlubší a náročnější, ale Hana je zase velice čtivá a emotivní, takže to určitě není mínus.

02.05.2018 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

O této knize jsem hodně slyšela, ale její téma a délka mě od čtení trochu odrazovaly. Nakonec jsem se ale odhodlala a stálo to za to. Jde o historický román, jehož děj se odehrává v Anglii po několik desetiletí a neustále sledujeme osudy několika hlavních postav, případně celých rodin. Ač mě téma nijak zvlášť nezaujalo, děj je velice čtivý a čtenář si k hlavním hrdinům vypěstuje velice silný vztah. Po pár desítkách stran zjistíte, že někomu hrozně fandíte, a u někoho byste si přáli, aby už ho konečně zabili. Už rozumím tomu, proč je knížka tak populární, není akční ani napínavá, ale něco na ní prostě je.

04.10.2017 4 z 5

Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Richard Glazar

Řekla bych, že je to skvěle vymyšlený a propracovaný příběh, kdyby to ale nebyla pravda. Velice silná kniha, která popisuje život nebo spíš přežívání lidí ve vyhlazovacím táboře. Nesouhlasím s komentáři, že je to líčeno bez emocí, ve mně kniha vyvolávala emocí až moc. Co chcete od člověka, který viděl umírat statisíce lidí a sám přežil? Jinak si myslím, že příběh nenásilně ukazuje schopnost lidí přizpůsobit se úplně každé situaci. Po pár měsících v lágru se vězni naprosto adaptovali na nové životní podmínky a dokázali z nich vytěžit maximum. Pro mě trošku slabší částí bylo období práce v německé továrně, ale to asi v kontrastu s tím, co se dělo předtím. Kniha byla ale velice čtivá, podle mě mnohem více než o dost kratší Smrt je mým řemeslem, která zase líčí holocaust z druhé strany.

11.08.2017 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Zvláštní příběh, ne moc čtivý, ale zajímavý svým strohým stylem vyprávění. Hlavní hrdinka není moc sympatická, ale jak bychom se asi chovali my v její situaci ...Všechny příběhy tohoto typu jsou vlastně varováním, kam až může společnost dojít kvůli fanatismu jakéhokoliv druhu. Mně se líbilo, že příběhu chybí začátek a konec. Není zde detailně popsán celý systém Gileádu, spoustu věcí si musíme domyslet a o to je kniha víc zneklidňující.

09.11.2020 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Dobrý thriller s trochu nechutnými detaily a pro mě docela neuvěřitelným závěrem. Velice čtivá kniha, u které se nedá usnout a dlouhou dobu netušíte, kdo je vrah.

09.11.2020 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Typicky zauzlený příběh A. Christie. Zajímavé, propracované, až trochu nepřehledné. Na jednu stranu pochopitelný motiv, na druhou docela komplikované provedení. Ale je to klasika.

30.01.2019 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Při čtení anotace mě kniha zaujala a těšila jsem se na tajuplný a napínavý příběh. Bohužel moc napínavý nebyl. Zápletka byla sice zajímavá a chvílemi jsem opravdu chtěla vědět, co se tam děje a jak to skončí, většinu knihy ale bylo tempo příliš pomalé, události nezajímavé a hlavní hrdinové nesympatičtí, takže celkově se o nějakém napětí moc mluvit nedalo. Škoda, prostředí bylo atraktivní, začátek měl nápad a čtveřice hlavních postav se nejdřív tvářila i vtipně, ale pak to nějak upadlo.

12.06.2018 3 z 5