VerčaFF

Přečtené 213Harry Potter a Tajemná komnata
? - listopad 2021
Harry Potter a Tajemná komnata 2000, J. K. Rowling (pseudonym)


Čarostřelec
? - listopad 2021
Čarostřelec 2020, Jan Horníček


Harry Potter a Kámen mudrců
říjen - listopad 2021
Harry Potter a Kámen mudrců 2000, J. K. Rowling (pseudonym)


Bez slitování
září - říjen 2021
Bez slitování 2018, Kerstin Signe Danielsson


Osudový dluh
srpen - září 2021
Osudový dluh 2015, Olle Lönnaeus


Pohřeb
? - srpen 2021
Pohřeb 2017, Neil Cross


Šarlatán
srpen 2021 (06.-10.)
Šarlatán 2020, Josef Klíma


Šikmý kostel
? - srpen 2021
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická


Mlha nad Shadow Sands
? - srpen 2021
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza


Manželský pakt
? - srpen 2021
Manželský pakt 2017, Michelle Richmond


Gilgul
? - srpen 2021
Gilgul 2013, David Jan Novotný


Zmizela v mlze
? - listopad 2020
Zmizela v mlze 2017, Michaela Klevisová

Nečekaně dobrá detektivka


Silo
? - listopad 2020
Silo 2014, Hugh Howey

Velice dobrá kniha, depresivní ale nutí k zamyšlení. Prostředí propracované a hrdinové nepřežijí všechny nástrahy nezranění, ale postupně chybují a umírají. Příběh ukazuje sílu mezilidských vztahů, zdůrazněnou malým prostorem, a nedostatky všech ideologií. Je dost nepříjemné si představit, že jsme někde zavření a venku nic není.


Ledová princezna
? - listopad 2020
Ledová princezna 2009, Camilla Läckberg

Příjemná detektivka, čtivá a hlavní hrdinka není tak nesnesitelná, jak někdy bývají. Na druhou stranu ve mně z knihy moc nezůstalo, je příliš podobná jiným.


Příběh služebnice
? - listopad 2020
Příběh služebnice 2008, Margaret Atwood

Zvláštní příběh, ne moc čtivý, ale zajímavý svým strohým stylem vyprávění. Hlavní hrdinka není moc sympatická, ale jak bychom se asi chovali my v její situaci ...Všechny příběhy tohoto typu jsou vlastně varováním, kam až může společnost dojít kvůli fanatismu jakéhokoliv druhu. Mně se líbilo, že příběhu chybí začátek a konec. Není zde detailně popsán celý systém Gileádu, spoustu věcí si musíme domyslet a o to je kniha víc zneklidňující.


Dvojitý kříž
? - listopad 2020
Dvojitý kříž 2012, Chris Carter

Dobrý thriller s trochu nechutnými detaily a pro mě docela neuvěřitelným závěrem. Velice čtivá kniha, u které se nedá usnout a dlouhou dobu netušíte, kdo je vrah.


Lovec draků
? - listopad 2020
Lovec draků 2007, Khaled Hosseini

Krásná kniha, která mě hodně zasáhla. Někdy milá, někdy naprosto strašná, až mi bylo zle, ale pro mě zcela uvěřitelná a nezapomenutelná.


Cesta sněžných ptáků
? - listopad 2020
Cesta sněžných ptáků 2012, Robert Lyndon

Zajímavá kniha, čtivá, plná dobrodružství, akce a dějových zvratů, ale poněkud dlouhá. Mám ráda, když kniha začíná jakýmsi úvodem, její děj se postupně rozvine, přijde pár vedlejších a pak jeden hlavní zvrat a nakonec šťastné, nebo ještě lépe reálné finále. Tato kniha má ale na každých sto stranách vlastní velký zvrat a spoustu malých podřadných zvratů a rozuzlení a pak následuje další dějství s novým problémem a dalšími zvraty... A pak už mě to nebavilo.


Kam létají vrány
? - listopad 2020
Kam létají vrány 2013, Ann-Marie MacDonald

Rozdělila bych knihu na dvě části. První popisuje očima dítěte dospívání na kanadské vojenské základně, vztahy sousedské, problémy kamarádství, vztahy mezi rodiči i sourozenci atd. Tato část byla velmi zajímavá, čtivá a přinutila člověka popřemýšlet nad vlastním dětstvím, lidmi, které jsme už třeba ztratili, nad zážitky, které se do vzpomínek vrátily po letech. I když do ní patří i obraz zneužívání dětí a nakonec vražda, zanechala ve mně pozitivní dojem. Druhá část ukazuje, jak se jednotliví aktéři těchto událostí posunuli v čase - rodiče a sousedé jsou staří nebo mrtví, děti už jsou dospělé s vlastními životy, vztahy a problémy.. Tato část je taková bilanční, jak přijmout sám sebe, jak se vyrovnat s minulostí, jak se oprostit od starých křivd.. Nakonec se dozvíme i to, jak to tenkrát vlastně všechno bylo se zavražděným dítětem. V této části se mi už nedařilo tak stoprocentně držet pozornost a pohledy do duší jednotlivých postav už se mi u této autorky nezdály tak přesvědčivé. Myslím si, že mnohem lépe vystihuje svět dětských představ a jejich starostí, než svět dospělých. Celkově jsem však ráda, že jsem si knihu přečetla, hodnotím ji určitě kladně.


Nádraží Perdido
? - listopad 2020
Nádraží Perdido 2003, China Miéville

O této knize jsem předem nic nevěděla, proto mě hned ze startu překvapila množstvím rozličných postav z různých planet, ras, mutací apod. Nemám nic proti fantazijním světům, ale tady mi to přišlo jako hrozný bordel. Nevadí, časem jsem si zvykla a začala se zajímat o hlavní postavy a jejich příběhy. Vydržela jsem to ale jen asi do 150. strany, protože až dotud se nic nestalo. Jako vůbec nic. Kniha nám pořád odhaluje další a další stránky toho zvláštního světa, další postavičky, další divné městské čtvrti, ale pořád se nic neděje. Jestli měl tohle být úvod a nějaká zápletka se pak koná o pár set stran později, tak já jsem to nezvládla. Škoda, já jsem vždy po několika dnech začala číst a pár stran mě to i bavilo, ale pak jsem se přistihla, že myslím na něco jiného...


Duna
? - listopad 2020
Duna 2006, Frank Herbert

U této knihy jsem měla dlouho resty, chtěla jsem si ji přečíst, ale moc se mi do toho nechtělo. Na takový typ literatury já musím mít dost času a náladu. Nakonec se mi to podařilo během několika dní v nemocnici, což bylo štěstí, protože jinak bych ji asi soustředěně nedočetla. Příběh je určitě velmi propracovaný a oplývá neotřelými nápady a obrovskou fantazií, ze začátku se v tom ale neznalý člověk poněkud ztrácí a některé problémy pro mě nebyly vyřešeny ani v průběhu celého prvního dílu. Možná v těch dalších? Nevím. Některé linky děje mi přišly nedotažené a jaksi neukončené. Hlavní příběh Paula a jeho rodiny byl ze začátku zajímavý, ale po pár stech stranách už byl tak překombinovaný, že pro mě bylo moc těžké, brát jeho poselství vážně. Ekologická stránka včetně písečných červů a života pouštních obyvatel Arrakisu byla výborně vymyšlená, tu nemůžu neobdivovat. Linka s Harkonneny byla vtipná a četla se mi nejlépe... Ale celé dohromady to bylo dost náročné a dočíst to už pro mě znamenalo spíš práci než zábavu. Ocenění si kniha ale určitě zaslouží.


Agnes
? - listopad 2020
Agnes 2013, Hannah Kent

Mám ráda knihy odehrávající se v pro mě exotických zemích (Island je pro mě už exotika) a v minulosti, které nám ukazují, jak jsou naše současné životy pohodlné a bezproblémové. Děj samotný není nijak zajímavý ani dynamický, popisy všedních dní hrstky chudých obyvatel ostrova a duševní svět hrdinky odsouzené k trestu smrti ale vůbec nenudí. Hlavní postava Agnes je vykreslena tak, že ať už si myslíme, že je nebo není vinná, nemůžeme s ní nesoucítit. Ostatní postavy jsou určovány hlavně vztahem k ní, ten se ale v průběhu knížky neustále vyvíjí. Silný je také závěr příběhu, takže si budu Agnes ještě dlouho pamatovat.


Levhart
září 2019 - listopad 2020
Levhart 2014, Jo Nesbø


Lovec králíků
červen 2019 - listopad 2020
Lovec králíků 2017, Lars Kepler


Mlčení jehňátek
červenec - září 2019
Mlčení jehňátek 2001, Thomas Harris


Osamělost prvočísel
červen - červenec 2019
Osamělost prvočísel 2009, Paolo Giordano


Oběť bouři
červen - červenec 2019
Oběť bouři 2016, Dolores Redondo


Pokrevní sestry
červen 2019 (22.-27.)
Pokrevní sestry 2016, Kateřina Janouchová


Vrazi bez tváře
červen 2019 (09.-22.)
Vrazi bez tváře 2013, Henning Mankell


Popel popelu
? - červen 2019
Popel popelu 2004, Tami Hoag


Sekáč
? - červen 2019
Sekáč 1996, Terry Pratchett


Tajemství porodní báby
? - červen 2019
Tajemství porodní báby 2011, Sabine Ebert


V lesích
? - červen 2019
V lesích 2010, Tana French

Souhlasím s většinou komentářů, že první půlka až dvě třetiny knihy byly strhující, ale na konci tomu trochu došel dech. Zprvu sympatická hlavní postava vyšetřovatele se změnila z vtipného komentátora v zoufalce, jehož citové výlevy mě spíš štvaly, než aby mě zajímaly. Zápletka byla dost dobrá, ale čekala jsem, že se na konci oba případy propojí a bude se nějak více vyvíjet příběh z Robova dětství. Ale přesto příjemné překvapení.


Gentleman v Moskvě
? - květen 2019
Gentleman v Moskvě 2018, Amor Towles

Už dlouho mě nějaká kniha nenadchla jako tahle. Příběh člověka, kterého bych chtěla poznat, a doby, ve které bych nechtěla žít. Rostov nám ukazuje, jak se dá ze života vytěžit maximum.


Za zdmi
? - květen 2019
Za zdmi 2018, Hollie Overton

Ze začátku se mi zdála poněkud nezáživná a téma domácího násilí už takové otřepané. Ve druhé polovině ale příběh vygradoval a stal se dost napínavým a zneklidňujícím. Konec mě dojal, ale spíše smrtí Cliftona. Čekala jsem, že se dozvíme, jestli je vinen nebo ne. Nakonec byl popraven bez ohledu na to, což mě trochu rozesmutnilo. Ale happyend by knihu zbytečně zkazil, takže jsem spokojená.


Dívka v ledu
? - květen 2019
Dívka v ledu 2016, Robert Bryndza

Pohodová, rychle přečtená detektivka, nic výjimečného. Vadily mi narážky na slovenský původ vyšetřovatelky, přišlo mi to tam docela uměle naroubované. Ale vcelku dobré.


Dědictví kostí
březen 2019 (03.-11.)
Dědictví kostí 2014, Dolores Redondo


Neviditelný strážce
leden - březen 2019
Neviditelný strážce 2013, Dolores Redondo


Vlčí proces
? - únor 2019
Vlčí proces 2018, Neil Mackay


Vražda v Orient-expresu
leden 2019 (26.-30.)
Vražda v Orient-expresu 2003, Agatha Christie

Typicky zauzlený příběh A. Christie. Zajímavé, propracované, až trochu nepřehledné. Na jednu stranu pochopitelný motiv, na druhou docela komplikované provedení. Ale je to klasika.


1