vendy246 vendy246 komentáře u knih

Opravář osudů Opravář osudů Robert Fulghum

Málo písmen na to množství papíru (a to i přesto, že má kniha slabých 200 stran). Děj jakože v Praze, ale jenom jako. Četla jsem po Coelhovo Jedenácti minutách a bylo to tak podobné (sado-maso prostituce), že mi to nebavilo. Opravář osudů? Já nevim...

14.04.2020 2 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Přečetla jsem rychle, kniha je útlá. Četlo se to dobře a jsem obohacena o pár zajímavých myšlenek. Z knihy mám dojem, že ty byly jediným důvodem jejího napsání.

"Lásce se učíme od prostitutek a panen"
Amen

06.04.2020 4 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Sto let staré dílo a tak současné! Alkohol je stále všudepřítomný a společensky akceptovaný. Jack London by byl zklamaný. Autorův pestrý životní příběh, úvahy o životě a smrti a vždy připravený Démon alkohol. Bavilo moc.

26.12.2019 5 z 5

Otrok Otrok Isaac Bashevis Singer

Pět hvězdiček. Autor je pro mne zcela novým objevem, jsem nadšená. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Nádherně napsané, oduševnělé, hluboké a poučné. Strhující příběh židovského otroka mezi chudými křesťany žijícími v horách. Střet dvou náboženství a vše prostupujících tradice a pohanské zvyky.

17.10.2019 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Asi chápu, co se na této knize lidem tak líbí a oceňuji jazyk, formu a nápad, ale... vůbec mě to nebavilo. Musela jsem se nutit knihu dočíst, udržet pozornost. Možná k vodě místo časáku. Možná jindy.

10.07.2019 3 z 5

Země žen Země žen Vladimír Páral

Země žen, je celkem do detailu propracovaná fikce a je z ní cítit doba, kdy vznikla. Autor nemusel chodit pro inspiraci daleko. Zároveň je div, že kniha vyšla dva roky před revolucí. Oceňuji popis nástupu totalitního zřízení, kdy už to jede samospádem a každý, kdo si jen trochu může čímkoli pomoct, tu hrůzu ještě prohlubuje. Pěkný a nadčasový popis světa žen a mužů. Trochu mi vadila absence "byl, je, byli, jsou". Na každé stránce aspoň 1x něco jako "Nejhezčí, protože jeho", ale to je holt Páral...

"Nevečeřel: po čtyřicítce je to daleko nejlepší způsob večeření"

"Pane Bože, za co a proč?... Já ti ani sám nevim, člověče, ale ty mě prostě ňák se*eš"

28.02.2019 3 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Četla jsem na základě hodnocení zde, ale jsem zklamaná. Musela jsem se do toho nutit, málem jsem knihu několikrát odložila. Celé mi to přišlo vyumělkované, nepravděpodobné. Je z toho až příliš cítit, že autor chtěl zakomponovat své myšlenky do příběhu. Malé dítě debatující o Bohu na každém kroku a mladý kluk, kterého to ze všeho nejvíc zajímá. Ty úvahy mohou být zajímavé, pro někoho možná objevné. Pro duchovně založeného člověka nic nového pod sluncem.

05.02.2019 2 z 5

Matka země Matka země Knut Hamsun (p)

Krásná knížka, čte se jako pohádka. Obraz pracovitého muže, sedláka, člověka spjatého s přírodou. Den za dnem se dře a lopotí a přesto - a právě proto, je nejspokojenější ze všech. A nakonec i nejbohatším. Nesnaží se nad životem vyzrát, cesta je mu cílem. Věci mají cenu jen takovou, jakou jsou za ně lidé ochotni zaplatit, oproti tomu půda a úroda z ní vzešlá má pravou hodnotu.

"Roky že míjejí rychle? Ano, pro toho kdo je starý"
"V pustině s nedá žít samým besedováním. Radost není zábava"
"Dobré se na světě beze stop ztrácí, zlé naopak za sebou pokaždé vleče následky"

28.01.2019 5 z 5

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

Čte se jedním dechem. Zajímavé, dobře napsané.

Postřehy:
-Chasidé byli proti vzniku Izraele
-od dětství se stále bavili jen o Talmudu, žili tím
-hned na začátku jsem se těžko orientovala ve hře baseballu, protože neznám pravidla. Později už o něm nebyla zmínka. Už nehráli? A kde se Danny naučil tak odpalovat a proč? Čekala jsem nějakou návaznost.
-obrovská zátěž z minulosti a nově hrůzy válečných událostí v Evropě
-příběh o dvou rodinách - ženy doma, chlapci od rána do večera ve škole, otcove rabíni. Čím se všichni živili? Navíc po odchodu z Evropy? Kde brali prostředky na podporu vzniku Izraele? Musím si ještě něco přečíst...

Citát:
Talmud říká, že člověk by měl pro sebe udělat dvě věci. Najít si učitele a vybrat si přítele.

21.01.2019 4 z 5

Milarepa Milarepa Eduard Tomáš

Krásné čtení s hlubokým posláním. Jako pohádka vyprávěná Eduardem Tomášem osobně. Pocit, že to sám prožil, že on sám je chlapec Topaga a osvícenec Milarepa. Přes reálie starověkkého Tibetu, tamní jazyk, zvyky a duchovní obsah to není překvapivě náročné čtení. Tak to má být. Krása.
"Čas věru nestojí, leda snad v přítomnosti, jen přítomnost je věčná"
"Hromadit majetek znamená shromažďovat statky druhých. Vše nahromaděné je jen nepřítelovo zásobou"

26.05.2024 5 z 5

Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu Lenka Kapsová

Kniha s jasnou cílovkou a zásahem na komoru. Jako pokec s kámoškama, kdyby jich ovšem bylo alespoň deset, byly upřímné a otevřené a z různých sociálních bublin. Což nejsou.
Padesátka ve znamení memopauzy, ztrácení formy fyzické i psychické, počínajících nemocí a ztráty atraktivity, odchodu dětí, péče o rodiče i ztráty rodičů. Zároveň je zde mnoho výjimek, které potvrzují pravidlo a hlavně zástup padesátiletých holek, které jsou na tom stejně.
"Mami, v tvym věku už nikdo špeky neřeší"
" Jsem blbější, ale moudřejší"
"Mám přítele, který je nekompatibilní s většími skupinami lidí"

26.05.2024 4 z 5

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

To je TAK krásně napsané... JS vzpomíná především na své mládí a na životní události spíše osobního rázu, které se odehrály převážně v první polovině jeho života ohraničeného roky 1900-86. Autor znal Halase, Hálka, Biebla, Toyen, Nezvala, Čapka, Horu, Hořejšího, Wolkera, Tiegela, Vančuru a zajisté všechny z pozdějších let, z druhé poloviny svého života, o kterých se zde nezmiňuje. Žil v době Rakouska-uherska, velké války, anarchie, první republiky, Muchy, Haška, kubismu, Chaplina, Janáčka, druhé světové i komunismu... Krásné čtení o mládí, láskách, přátelství, ženách a o všech krásách světa...

18.04.2024 5 z 5

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Jednoduchý styl, hutný obsah. Osudy čechů s židovskou národností v období kolem druhé světové války. Stěhování z pohraničí do Prahy, útěky z Rakouska sem a odtud na západ. Mladí podniknou cestu lodí z Bratislavy do Palestiny. Lodě jsou vraky, posádka pochybná, kapacita lodě mnohonásobně převýšená a zásoby dochází. Němci nalézají lepší odpověď na židovskou otázku a Britové nechtějí do Palestiny pouštět další uprchlíky, zejména německy mluvící... Propracovaná kniha, napsaná pro současného čtenáře, tedy nenáročně. Našinec ocení reálie Prahy a Karlových Varů té doby. Nepředstavitelné osudy lidí, ale nesvádějme nic na osud...

28.01.2024 4 z 5

Noční příběh Noční příběh Carlo Ginzburg

Jak napsal v závěru sám autor - to není vyprávění příběhu, ale matrice všech možných vyprávění.
Staré legendy, rity a mýty. Různé národy a kmeny - Římané, Řekové, Keltové, Židé a tajemní Skythové. Malomocní, šamani a čarodějnice. Zvířata, kosti, placenty, vlkodlaci a upíři. Fenomen kulhavosti a účinky námelu ze žita.
Ke každé kapitole autor uvádí rozsáhlé poznámky a zdroje. Spíše studium než četba. Mnoho zeměpisných míst, názvů a cizích slov. Náročné a zajímavé.

13.10.2023 4 z 5

Hodiny klavíru Hodiny klavíru Ludvík Vaculík

Deníkový záznam života starého muže (LV), který už nemá chuť ani vůli něco měnit, natož cestovat a něco někomu vysvětlovat. Učí se na klavír, ačkoli mu to nejde. Sám pro sebe komentuje své prožitky a myšlenky. Přečteno na jeden zátah.
"Život zdá se mi krásný, čím dál zřeteněnji"
"Líbí se mi jakékoli počasí"

31.07.2023 5 z 5

Moje šílené století Moje šílené století Ivan Klíma

Moc pěkná kniha z pera výborného spisovatele. Ivan Klíma vypráví o dětství stráveném v Terezíně, o tatínkovi, který byl vědec a komunisty stíhaný komunista, o svém spisovatelském životě a letech v KSČ. Kniha končí rokem 67 sjezdem spisovatelů, kdy už bylo jasné, že "základními kameny komunistické ideologie byly lež a krádež". Zajímavé čtení o člověku, který byl sám členem. IK popisuje situaci ve společnosti, mechanismy vládnutí totalitního režimu, vnitřní rozkol KSČ na ty, kteří vidí absurditu a ty, kteří ji neřeší a o to víc z ní těží. Dokonale zasazeno do kontextu doby, zmínky o známých autorech českých i světových, dobříšském zámku a kultuře té doby. Už se těším na druhý díl.

21.02.2023 5 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Super četba. Zábavné. Alkohol, sex, sázky, dluhy, zlodějina a přímočaré pojmenovávání věcí, všechno se to na vás jenom valí. Žádné zásady a pravidla, nic co by se mělo. Jak to, že jsem dosud nic od ChB nečetla?

21.01.2023 5 z 5

Svíce dohořívají Svíce dohořívají Sándor Márai

Krásná knížka plná brilantních popisů stavu duše a mysli... O přátelství, víře, věrnosti, osudu a smyslu života. Hlavní postava Herink si klade mnoho otázek a čtyřicet let čeká na návrat přítele Konráda a jejich zodpovězení. Mezi tím si na ně odpoví sám.

04.10.2022 5 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Tak to byla jízda. Upřímnost a otevřenost. Pocity a myšlenky ve formě poeze nepoezie, která ke mně promlouvala moc.
"když chlapci uvidí ovoce dostanou chuť...
musím přesvědčit polovinu populace
že mé tělo není jejich postel..."

02.09.2022 5 z 5

Nové pražské pověsti Nové pražské pověsti Václav Cibula

Vyprávěni z dob, kdy byla většina dnešni Prahy pokryta lesy. Sem tam mlýn, chalupa a hrad s vinicemi. Legendy a historie okrajových částí hlavního města, které tímto dostávají ještě větší kouzlo. Původ názvů ulic a původních osad a příběhy více, ale spíše méně známé. Nejvíce mi utkvělo vyprávění o Kunraticích a králi Václavu IV.

18.08.2022 3 z 5