Vyvolení

Vyvolení https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116927/bmid_vyvoleni-gLr-116927.jpg 5 177 32

Vyvolení (Chaim Potok) série

Nebezpečný úraz ve škole spřátelí dva chlapce, z nichž jeden je z tolerantní židovské rodiny s moderním přístupem k náboženství a druhý je z rodiny ortodoxních Chasidů, jež lpí fanaticky na židovských tradicích. Jsme svědky vzpoury chlapce proti uzavřenému náboženskému a myšlenkovému světu, ale i zvláštní moudrosti jeho ortodoxního otce, pramenící z hlubin zkušeností jeho národa. Do příběhu zasahují politické reálie této doby, zvláště vznik státu Izrael. Druhý díl této knihy se jmenuje Slib. Působivý příběh o přátelství dvou chlapců se odehrává v exotickém prostředí ortodoxní židovské komunity New Yorku 40. let.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

The Chosen , 1967

missbellatrixx
07.12.2023 5 z 5

To bylo tak skvělé až to bylo vlastně báječné:)

CorpseBride
10.08.2023 5 z 5

Skvělý... na knihu jsem přišla díky zmince v knize Unorthodox a stalo za to si ji precist! Tema ortodoxnich zidu je fascinujici, pribeh dvou chlapcu se snadno cte, zaroven se clocek dozvi i neco z historie chasidismu. Muzu jen doporucit.

Nofar197
16.10.2022 5 z 5

Nadherny příběh o náhodně vzniklém přátelství dvou židovských teenagerů, moderně ortodoxního Reuvena a chasida Daniela na pozadí Druhé světové války až po vznik Státu Izrael. Jsem ráda, že jejich přátelství přežilo všechny otřesy. Za sebe mohu říci, že řeka Saunderse bych za jeho nesmiřitelný postoj vůči vzniku Státu Izrael, který se striktně neřídí halachou, s chutí nakopla do jeho pozadí.

kaja77
30.06.2022 5 z 5

Moc mě to bavilo, zajímalo mě to .... ti ortodoxní židé jsou tak složití, tak jiní, tak exotičtí.... vždycky mě příběhy z jejich komunity zajímají, lákají a vyloženě to prostředí nadšeně zkoumám. V knize mě fascinovalo, jak oba hoši ve věku 15let byli zodpovědní, rozumní a uvědomělí... mám doma jednoho, kterému bude 15 za pár týdnů... ale to se nedá srovnat :D moc se mi líbil vztah Reuvena se svým otcem. Takový vztah člověku může napovědět, jak je to myšleno v bibli, když se o Bohu mluví jako o otci...

ddkk
07.10.2021 5 z 5

Moc zajímavá knížka, která mě donutila doplnit si informace týkající se nejen judaismu, ale i historických okolností týkajících se vzniku státu Izrael.

Samotný příběh vypovídá o vnitřních rozporech v židovských komunitách vyznávajících různé směry této víry a zachovávaných po staletí díky nastavenému systému. Je to zvláštní v 21. století, ale dodržování striktních tradic je zřejmě pro mnohé nevyhnutelné. Na druhé straně je tu vidět snaha především mladé generace vymanit se ze svazujících přísných pravidel a žít život moderněji a otevřeněji...

Vyvolení jsou krásným (pomalým) příběhem přátelství dvou mladých hochů a vztahů otců a synů . Doporučuji.

havranice
07.08.2021 5 z 5

Zajímavé a čtivé nahlédnutí do života chasidské komunity skze přátelství dvou chlapců, z nichž jeden je chasid a druhý je z rodiny, kde pojetí židovství není tak ultraortodoxní. Na knize mi přijde hodnotné to, že opravdu nic nepopisuje jednostranně. Různé zvláštní fenomény a zvyklosti ze života chasidů si můžeme díky autorovu líčení prohlédnout z více stran a uvidět jak jejich potenciální problematičnost, tak i jejich pozitivní a z určitého pohledu i obdivuhodné stránky. Kniha tuto komunitu nedémonizuje, ani nutně neobhajuje, prostě dává možnost nahlédnout a trochu něčemu porozumět. Přesto, že chvílemi mi v knize přišly určitá místa zbytečně natahovaná a sem tam to působilo dojmem vaty, tak přečtení určitě nelituji. Moc se mi líbila psychologie vztahu synů k otcům a to, jak mezi chlapci vznikalo postupně moc pěkné přátelství. Zajímavé je také zpracovávání vzniku státu Izrael chasidskou komunitou

Schary
25.05.2021 3 z 5

Nahlédnutí do života pravověrných Židů. Na to jak bylo téma nudné, tak se to dobře četlo....

JitrniPoutnik
12.10.2020 4 z 5

Poslední kapitola mě nečekaně hodně dojala. Jakoby by se v ní (konkrétně v promluvě jedné z hlavních postav) potkaly myšlenky celé knihy, vztahů věřících s Bohem, rodičů a dětí, tradice, historie, pokory, odpuštění, bolesti...Každý si do toho možná přidá něco jiného. Je to krásné zamyšlení. Kniha mě donutila se znovu a lépe zajímat o dějiny Židů. Je to pozoruhodné.

bob0985
19.03.2020 5 z 5

Kniha o porozumění.

InaPražáková
14.02.2020 5 z 5

Důvěrné nahlédnutí do světa židovské ortodoxie, jak chasidské, ultraotodoxní, tak té, které by se dnes řeklo moderní ortodoxie, v době, kdy se stoupenci všech proudů vyrovnávali se skutečností holokaustu a vzniku státu Izrael, přičemž druhé bylo pro některé stejně problematické jako první. Šíři postojů k okolnímu dění ilustrují dvě rodiny a chlapec, který se narodil v jiném světě, než pro který má vlohy, a pohybuje se proto po tenké hranici mezi dvěma druhy zatracení, ztrátou rodiny a ztrátou sebe sama. Pro Potoka typicky je kniha plná soucitných lidí (jakkoliv se jejich láska někdy projevuje prapodivně) a vposledku moudrých rozhodnutí, která smiřují obě tradice.
Od prvního čtení před lety jsem zapomněla, jak zvláštní strukturu Vyvolení mají: Reuven se něco dozví nebo udělá, řekne to otci, ten se vyjádří, Reuven jeho komentář přetlumočí někomu jinému a s odpovědí jde znovu za otcem. Reuvenův otec, v podstatě duchovní ideál člověka, je moudrý komentátor - ostatně komentáře Talmudu jsou důležité téma knihy a otec je jejich znalec. To ale neznamená, že by postavy jen pronášely repliky, naopak, Potokovo umění přibližovat prostředí a vytvářet životné lidi s realistickými vnitřními konflikty mě nepřestává okouzlovat.

jankor
23.12.2019 4 z 5

Přečetla jsem se zvědavostí knihu i recenze zde. Tato tématika mě vždycky zajímala a taky jsem se obohatila o některé pojmy. Některé popisy ze života ortodoxních Židů jsou pro mě zarážející, rozhodně se s ní plně neztotožňuji, ale to je má věc. Za pro mě méně čtivá místa považuji začátek - pro mě zbytečně rozvleklý vznik přátelství a pak část týkající se vzniku Izraele (při obojím jsem přeskakovala). Jinak lze obdivovat oba hlavní hrdiny a vlastně pro mě je hrdinství žít v ortodoxní komunitě.

Jonny
09.09.2019 3 z 5

Z téhle knihy se cítím hlavně zmatený. Čtivá je. Myšlenky má hodnotné. A do toho židé. Snad je to umě popsaná rozporuplnost co mě tak mátlo.

mi-380
02.09.2019 5 z 5

Během krvavých událostí (WW2 a vznik státu Izrael) a sektářských konfliktů mezi chasidy a sionisty, sledujeme vývoj jednoho úžasného neobvyklého přátelství.
Uprostřed svobodomyslného amerického velkoměsta, v době nejhoršího válečného konfliktu, mohou příslušníci židovského národa po útěku z Evropy vydechnout a nebezpečí už nehrozí od Němců, Poláků, Ukrajinců a dalších evropských sousedů, omezení už si kladou sami. Naplno tu ožívají pojmy jako chasidismus, talmud, kabala, mizrachim, gematrie a spousta dalších, pro góje málo známých nebo přímo neznámých - požitek z četby je doplněn vydatným zdrojem poučení.
Žádný rychlý střih, naopak pouze několik důkladně propracovaných scén, které nám dávají možnost vstoupit do tohoto tajemného světa a něco málo z jejich myšlení i pochopit. Nuda se nekoná, naopak, každá scéna, každé setkání je plné vnitřního napětí a přirozené gradace.
Jen se mi nezdá, že se ti patnáctiletí chovají jako by jim bylo třicet. Ale možná, že díky vážné době a důsledné výchově to tak tenkrát opravdu bylo…
95% (115 hodnotích generuje průměr 92%)

„Sakra,“ zabručel. „Samá smůla. Celej život.“ Položil kartu do jedné z řad na dece. „Vypadals, že si s tím tvým odstřelovačem nějak rozumíš, chlapče. Ty se s ním chceš skamarádit?“
„Je to příjemný člověk,“ řekl jsem.
„Jo? Hm, na takovýhle by sis měl dát bacha, chlapče. Dej si na ně opravdu pozor, slyšíš? Když tě jednou někdo sejme, tak má určitě něco za lubem. Starej Tony to zná. Buď opatrnej.“
„To byla vážně nehoda,“ řekl jsem.
„Jo?“
„Mohl jsem se tomu míči uhnout.“...
Pan Savo se na mě podíval. Tvář měl zarostlou tmavým strništěm a levé oko měl trochu oteklé a podlité krví. Černá páska, která mu zakrývala pravé oko, vypadala jako veliká krtčí kožešinka. „Když ti chce někdo jednu vrazit, tak nechce, aby ses mu uhejbal, chlapče. To znám.“
„Takhle to vážně nebylo, pane Savo.“
„Dobrá, chlapče. Dobrá. Starej Tony nemá rád fanatiky. To je všechno.“
„Myslím, že on není fanatik.“
„Ne? A proč chodí takhle oblečenej?“
„Oni se tak oblékají všichni. Patří to k jejich náboženství.“
„Dobrá, chlapče. Ale poslouchej. Ty seš hodnej kluk. Na tyhle fanatiky si dej pozor, to ti povídám. Ty sou nejhorší.“ Podíval se na kartu v ruce a zahodil ji. „Mizerná hra. Samá smůla.“ Sebral karty, sklepal je do balíčku a položil...

Acamar
07.08.2019 4 z 5

Fascinující obrázek o způsobu života rozdílných židovských komunit žijících vedle sebe v jedné čtvrti za období 2.světové války v New Yorku - jejich přístupu k judaismu i rodícímu se sionistickému hnutí, jejichž rozpory paradoxně jakžtakž setře vynořivší se krutá realita osudu evropských Židů. Fascinující nahlédnutí do podoby studia židovských chlapců, ve srovnání s nímž se dnešní systém výuky jeví jako směšně povrchní.
V druhém plánu (podobně jako v Ašeru Lvovi) o výjimečném nadání a vzpouře proti nalajnovanému předurčení daném otcem a celou komunitou, naštěstí s pozitivnějším závěrem, kdy otcovská představa o budoucnosti syna nepřevládne nad láskou k dítěti.

changaj
26.03.2019 5 z 5

O směrech v judaismu, o vztazích otců a synů, o závazcích a svobodě. Opět zvolné odvíjení děje, kde nic tu nic a v závěru vás Potok rozseká a pohne k slzám. Krása a laskavost, pochopení, respekt a láska ke všem zúčastněným osobám, jejichž předlohy autor určitě poznal osobně.

Koka
21.02.2019 5 z 5

Příběh o tom, co dovede - v dobrém i v zlém - ideový, náboženský fanatismus: vybudovat státy i cíleně ničit lidské vztahy, přátelství; vyburcovat k úžasným myšlenkovým výkonům, i nevratně poškozovat zdraví; myslet na spásu celého světa a současně ubližovat nejbližším ...
Chvílemi sem měla pocit, jako bych četla pomyslný předchozí díl této knihy:
https://www.databazeknih.cz/knihy/vzpominky-zidovskeho-extremisty-americky-pribeh-161996 , která mě před pár lety velmi zaujala.
V románu Vyvolení mě zas zaujalo, že když se američtí Židé dozvěděli, co se dělo s jejich blízkými za holocaustu v Evropě, končívali každý proslov přáním, které znělo asi takto: "nechť je prokleto a navždy zapomenuto Hitlerovo jméno, ať je jeho památka vymazána z povrchu země ..." - a pak to srovnám s dnešní situací, kdy není jediného dne, aby alespoň jedna nebo i tři čtyři televizní stanice nevysílaly nějaký dokument věnovaný Hitlerovi, kdy na této Databázi knih jsou zveřejňované nadšené komentáře k Hitlerovým knihám, a tedy propagované jeho myšlenky ... - co by asi autor Vyvolených, knihy napsané před více než 50 lety, k tomu napsal dnes?

Jizi
09.02.2019 4 z 5

Když se nějaká kniha drží v žebříčku best-sellerů The New York Times devětatřicet týdnů a celosvětově se jí prodá téměř tři a půl milionu (!) výtisků, něco to naznačuje.
Chaim Potok opět poodkrývá zavěs halící svět pro mě naprosto neznámý. Svět newyorské židovské komunity ve 40. letech minulého století. Svět, který by bylo snadné strčit do jednoho pytle. Jenže když dojde na víru, nic jako jeden pytel neexistuje, ani judaismus totiž není monolit.
Ale všichni jsou vyvolení. Chasidé s pejzy, progresivně studující židovští učenci a jejich děti, jejich synové, jejich pokračovatelé, kteří se snaží najít svou vlastní cestu, své vlastní místo a zároveň dostát všemu, co od nich jejich rodiny a komunity očekávají. A nakonec v tom uspějí, i když to bude cesta plná bolesti a nakonec i zcela nevyhnutelného zklamání. To vše v době, kdy v dálce za oceánem končí válka, koncentrační tábory vydávají své otřesné svědectví a ještě o kus dál se rodí nový stát Izrael.
Vyvolení jsou pro mě příběhem o tom, jak se věci v jednom okamžiku důležité (třeba takový baseball), mohou během času stát naprosto nepodstatnými, o tom, že věci, jež nám jsou přirozené, nejsou samozřejmé a jakou tragédií by pro nás bylo, kdybychom o ně přišli (třeba takový zrak). Je to příběh o nesmírné píli, síle, vůli, lásce, oddanosti a přátelství. A taky o pochopení a o tom, jak těžké, ba nemožné je nesoudit
a porozumět.

vendy246
21.01.2019 4 z 5

Čte se jedním dechem. Zajímavé, dobře napsané.

Postřehy:
-Chasidé byli proti vzniku Izraele
-od dětství se stále bavili jen o Talmudu, žili tím
-hned na začátku jsem se těžko orientovala ve hře baseballu, protože neznám pravidla. Později už o něm nebyla zmínka. Už nehráli? A kde se Danny naučil tak odpalovat a proč? Čekala jsem nějakou návaznost.
-obrovská zátěž z minulosti a nově hrůzy válečných událostí v Evropě
-příběh o dvou rodinách - ženy doma, chlapci od rána do večera ve škole, otcove rabíni. Čím se všichni živili? Navíc po odchodu z Evropy? Kde brali prostředky na podporu vzniku Izraele? Musím si ještě něco přečíst...

Citát:
Talmud říká, že člověk by měl pro sebe udělat dvě věci. Najít si učitele a vybrat si přítele.

DuchDoby
15.12.2018 5 z 5

Náhled do židovské komunity. Poodkrytí tradic a myšlení vyvoleného a stále pronásledovaného národa. Mistrně napsaný romám o osudu dvou židovských chlapců.
Kniha vás pohltí a dlouho jí nepustíte z hlavy.

Malýmedvěd
09.12.2018 4 z 5

Pěkná kniha. Z počátku jsem měl dojem, že čtu o konfliktu mezi dvěma židovskými pojetími náboženství, pak jsem měl pocit, že čtu o konfliktu dvou otců skrze jejich syny, nakonec mi v hlavě nejvíc uvízl konflikt mezi rozumem a srdcem. Kniha má mnoho rovin a mnoho malých, ale důležitých témat. Oceňuji jak se to snadno čte. I když je to z prostředí, které je mi cizí, přesto jsem si k postavám našel vztah. Ano, pořád jsem ho upravoval, pořád jsem se spoustou věcí nesouhlasil, pořád jsem spoustě věcí nerozuměl, ale končil jsem s tím, že přes to všechno, je snad asi i chápu.