Venda32 Venda32 komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Bravurně napsáno tak, jako by vedle vás seděla sedmiletá holčička a vyprávěla vám příběh sama. Přesto v knize najdete i úsměvné historky, kdy se pousměje i větší čtenář.
Bullerbyn je v knize popsán s takovou láskou a krásou, že mě při předčítání dceři před spaním kolikrát napadlo, jak ten tehdejší život byl někdy i přes obrovské těžkosti krásný.
Nádherné ilustrace jen doplňují pětihvězdičkové hodnocení.
Tohle se prostě bude líbit všem.

17.11.2023 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kdysi jsem viděl film. Takže po celou četbu jsem viděl Oldřicha Víznera. Od začátku knihy jsem se opravdu bavil, někdy jsem vybuchoval smíchy. Konec šel možná malinko dolů, ale závěrečná stránka vše vrátila do zaběhnutých pořádků:-)

06.03.2024 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

To Krysař je ztrestal písní, že žili v hnilobě a plísni... Útlá knížečka, která je ideální do povinné četby. Navíc je opravdu skvěle napsaná. A děj? Myslím, že i v dnešní době by se příběh neztratil a leckterá paralela by se našla.

19.02.2020 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nadčasové dílo, které bohužel kvůli lidské hlouposti a neschopnosti poučit se z dřívějších chyb přetrvá.
Vybrané části knihy bych doporučil číst povinně už od základní školy v předmětech typu dějepis, občanská výchova...
Je až mrazivé, že jsem se při čtení několikrát přistihl, že knihu nevnímám jako scifi, ale přišlo mi to jako bych četl popis v odborné publikaci. A to je kniha přes 30 let stará...

05.04.2021 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Vtipné, perfektně napsané. Knížka si najde své čtenáře, jak mezi dětskými čtenáři, tak mezi dospělými. Mě osobně jen nebavila kapitola, kdy má Péťa Bajza horečku. Ale to je subjektivní faktor.
Kniha také posloužila jako předloha neméně výborného seriálu.

08.01.2020 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Dcera knížku miluje. Pro mě jsou některé formulace až moc do jednoducha a hodně polopaticky, ale knížka není pro mě, ale pro děti.

17.02.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Člověk až s později docení hodnotu knížky. Nucený čtenář (rozuměj ten kdo jí potřebuje do povinné četby) to většinou vidí jinak.

09.02.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dnes již knihu hodnotím jinak, než když jsem jí přečetl jako středoškolák. Dnes už spoustu věcí vidím jinak a trošku jinak vnímám svět. Proto knize dávám maximální hodnocení.

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Bohumil Říha

Jednoduchý, ale nádherný příběh. Dceru jsme hltali s manželkou i dcerou všichni stejně. Pro nás dospělé trošku závist nad úžasným pohledem a životem dědečka Konráda. Opravdu potřebujeme ke štěstí všechny ty věci, které vlastně důležité nejsou?

12.06.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Silný zážitek po přečtení této knihy. Skvěle napsáno, jako by jste s hlavními hrdinou proživali každý den války osobně.

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Knížku jsem měl v seznamu dlouho. Díky čtenářské výzvě se na ní dostalo. Přestože aktuálně nemám příliš času a knížka má 400 stran, ve chvíli kdy jsem se od začátku začetl, nešlo se odtrhnout. Naprosto strhující příběh plný zvratů a překvapení.
Pokud jste viděli na Voyo seriál Král Šumavy, viděli jste jen část knihy. A kniha je jednoznačně lepší.
Brilantní ukázka tehdejší smírně doby. Zároveň bez tlačení do toho, kdo je dobrý a kdo zlý.
Pane Žáku, takhle píše Mistr (učitel).

24.11.2023 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Famózní kniha. Dlouho jsem se k ní odhodlával, poté ji nemohl sehnat. Jsem rád, že jsem se k ní nakonec dostal.
Příběh syrový, tvrdý, chytlavý, pravdivý a bohužel v některých svých částech i přenositelný do každé doby.

04.12.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Čekal jsem, že kniha bude prošpikovaná povětšinou známými turistickými českými cíli. Opak je pravdou. Navštívíte místa o kterých jste zřejmě neslyšeli, stejně jako místo o kterých jste zřejmě slyšeli. V takovém případě vás však autor obohatí zajímavostmi, které neznáte.

11.07.2022 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Ačkoliv jednoduchý text, myslím, že hlavně mladší děti se v tom mohou chvíli ztrácet. Ale kniha má prostě svoje kouzlo. Svůj vliv určitě má i druhá část knihy složená z fotek. Mě osobně nejvíce bavily pohádky a zvyky.

04.08.2020 5 z 5

Osudové setkání s Robertem Fulghumem a vznik celoživotního přátelství. Radši nepíšu lásky, to by vypadalo divně. :-)
Eseje plné vtipu, nadhledu, rozumu a poučení.

12.02.2020 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Pár úvodních stránek a říkal jsem si, že to je takové nijaké. Zároveň to ale bylo s takovým skrytým potenciálem. A ten se s dalšími stranami vynořoval více a více. Nakonec jsem knihu přečetl v podstatě na jeden zátah. Tak byl příběh poutavý.
Je to milý příběh, který je místy smutný, místy vás donutí přemýšlet, vše ale vybalancují situace úsměvné a krásný konec.

11.03.2024 5 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Roztomilá a milá knížka vlastně o ničem, přesto se budete bavit. A věřte, že podobnost členů městské rady Kocourkova s obsazením budovy ve Sněmovní ulici v Praze (sídlo Poslanecké sněmovny), je jen náhodná :-)

01.05.2020 5 z 5

Vynikající, velkolepé dílo, které patří mezi nesmrtelné. Vždyť i dnes najdeme ve svém okolí spoustu lidí, kteří se až nápadně podobají hlavním i vedlejším hrdinům knihy.

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Čtivým způsobem napsané seznámení s řeckým božstvem. Ideální volba pro povinnou četbu. Čte se samo.

Jak Krtek ke kalhotkám přišel Jak Krtek ke kalhotkám přišel Eduard Petiška

Vezměte knížku, přečtěte a prolistujte s dětmi a maximální hodnocení vás nepřekvapí. Klasika klasik.

07.01.2020 5 z 5