VasnivaCtenarka VasnivaCtenarka komentáře u knih

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

HODNOCENÍ AUDIOKNIHY:
Óóóóó ano, mé thrillerové srdce lačnící po brutálních (audio)knižních vraždách se právě tetelí blahem. Je to sotva pár minut, kdy jsem tuto audioknihu doposlouchala a jsem ještě plná dojmů z krvavé spouště, kterou nám autor Peter May dopřál.

Pekingský rozparovač je prvním příběhem, který jsem od autora okusila, i když je to již 6. díl knižní série Čínské thrillery. Dobré je, že mi ani nepřišlo, že jsem neslyšela či nečetla předchozí díly. Očividně na sebe příběhy nenavazují, i když je možné, že soukromá linka hlavních hrdinů vznikla nejspíše již v prvním díle. Ale nevím to jistě, skutečně jen tipuji.

Ale teď k samotnému příběhu – pokud vás fascinuje čínská kultura a milujete čínské nudle, pak vás audiokniha doslova nadchne. Příběh je zasazen do Pekingu a autor nám realitu všedních dní předkládá tak věrohodně, že to budete vy, kdo se ocitne na pekingských ulicích před policejní stanici. Okusíte čínskou mentalitu v jejím přirozeném prostředí. A věřte mi, že právě v době, kdy Pekingem otřásají naprosto šílené a brutální vraždy po vzoru známého londýnského rozparovače, zkrátka být nechcete. Buďme rádi, že si tento příběh můžeme poslechnout v bezpečí našeho domova či jiném bezpečném prostředí. I když…. bezpečí je prý jen iluze…se říká.

Celou audioknihou, která trvala 13:44 h, nás provázela Jana Plodková a Martin Myšička. Jejich hlasy byly na poslech velmi příjemné a musím smeknout klobouček, protože to, jak vyslovovali názvy čínských ulic, chrámů a jmen bych já rozhodně nezvládla. I to, jak se paní Plodková pokoušela mluvit s čínským akcentem bylo příjemné a lehce úsměvné. Když porovnám interpretaci Jany Plodkové a Martina Myšičky, musím uznat, že se mi asi o chlup více líbil přednes paní Plodkové. Přišlo mi, že umí lépe pracovat s barvou hlasu. Ale společně s panem Myšičkou tvořili opravdu povedený a sehraný tým.

Zpočátku mi přišlo tempo příběhu takové táhlé. Vrah vraždil a měla jsem dojem, že policie spí a je neschopná. Ale jak příběh postupoval, tím více se tempo a napětí zvyšovalo a na konci jsem už byla napnutá jako kšandy!

Musím však napsat, že můj vztah k hlavním hrdinům je rozporuplný. Hlavní vyšetřovatel mi přišel “ťumpachový” a jeho přítelkyně zase taková… nemasná neslaná. Ani mi moc k sobě nepasovali a ani jsem z příběhu necítila, že by se nějak vroucně milovali. Jejich vztahový osud nám však zůstane utajený, protože tuto oblast příběhu nechal autor otevřenou a kniha je, bohužel, závěrečným dílem knižní série. Za tohle ubírám knize jeden plusový bodík.

Sečteno a podtrženo – Pekingský rozparovač byla moc fajn kniha. I přes drobné nedostatky – jako byl například soustavný zmatek v postavách kvůli jejich jménům – mohu tuto audioknihu opravdu doporučit všem milovníkům thrillerů. Myslím, že by se vám opravdu mohla líbit.

12.12.2022 4 z 5

Obchodnice z Amsterdamu Obchodnice z Amsterdamu Simone van der Vlugt

Čekala jsem, že příběh nám přiblíží výrobu sýrů ve výše zmíněném historickém období, ale řekla bych, že v celém kontextu to bylo spíše takové příjemné zpestření a dokreslení příběhu, ve kterém si budeme spíše číst o dvou odvážných ženách, jejichž osudy byly protnuty krutými historickými událostmi té doby.

Autorka knihy Obchodnice z Amsterdamu, Simone van der Vlugt se nechala inspirovat skutečnými událostmi a při čtení je opravdu znát, že při psaní tohoto příběhu věnovala notnou část kvalitním rešerším. Díky rešerším je příběh uvěřitelný a čtivý.

Podívám-li se na tempo knihy, tak to mi přišlo takové příjemně poklidné, žádné velké zvraty, které by příběhem zamávaly a už vůbec jsem v knize nenašla nic, co by ve mne vyvolávaly nezodpovězené otázky.

Ať přemýšlím jak přemýšlím, žádné zápory na této knize nenacházím. Za mne to byl moc příjemný čas strávený v jiné době a dovolím si vám tuto knihu opravdu vřele doporučit

25.10.2022 4 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

V této sérii nám Andrew přiblíží svět potápění. Velká část knihy se odehrává pod hladinou, takže o napětí a u někoho možná i klaustrofobních pocitů nebude nouze. Osobně bych řekla, že i tato knižní série se nese ve stejném duchu jako série Naturalista – mám na mysli co se odborných detailů týče. Ale já mám tohle ráda, protože mi to přijde jako příjemné oživení.

Tempo tohoto příběhu bylo velmi příjemné. Občas jsem cítila i jemné napětí, když jsem doufala, že unikne vrahům… nebo aby vyplavala na hladinu dříve, než ztratí vědomí. Odhalit tak velký drogový kartel, do kterého jsou postaveni i opravdu velmi vysocí pohlaváři – to není jen tak! Je tolik lidí, kterých se to týká a kteří ji jdou po krku…. opatrnosti není nikdy dosti! A Sloan by se tím měla opravdu řídit!

Při poslechu této audioknihy, kterou vydal Témbr, nám dělala společnost Barbora Kodetová. Její hlas má moc hezké zabarvení, ale musím přiznat, že jakmile svůj hlas propůjčila mužské postavě, tak mi to občas trhlo ušima. Ale i tak oceňuji její vypravěčský um.

Budete-li mít tedy někdy chuť si poslechnout zajímavý a snad i nevšední podvodní thriller, Dívka pod hladinou může být tou správnou volbou.

04.09.2022 3 z 5

V bouři V bouři Kathryn Taylor

V bouři je plynulým pokračováním Stop minulosti. Oba díly na sebe velmi úzce navazují, proto nedoporučuji číst jeden díl bez druhého a opačně.

Při čtení jsem byla velmi potěšena, že se autorce Kathryn Taylor povedlo příběhu udržet stejně vysokou úroveň, kterou měl první díl. Tempo pokračovalo stejně svižně.

Druhý díl začíná ve stejném momentu, ve kterém ten první díl končí.

19.08.2022 4 z 5

Blázzznivé námluvy Blázzznivé námluvy Robyn Neeley

Co na knize velmi oceňuji je její lehkost, laskavost a příjemnost. A odpočinkovost. Odpočinkovost však pro mne neznamená nudnost, spíše je to taková skvělá knížka na léto k vodě, k bazénu či k moři. Je to prostě takové milé čtení, snadné, předvídatelné a nenáročné.

Je to psáno moc hezky, takže ať chcete nebo ne, autorka vás vtáhne do děje hned po několika málo odstavcích.

Co se promyšlenosti děje týče – ano, není to žádné terno, ze kterého by člověku spadla brada, ale i přesto je to promyšleno tak nějak… hezky. Předvídatelně, ale hezky a ani trošku vám nebude vadit, že vlastně od samotného začátku víte, jak to všechno skončí. Je to taková medová jednohubka na jeden den, řekla bych.

Autorka svým stylem umožní čtenářům navázat blízký vztah k hlavním hrdinům. Budete s nimi prožívat jejich starosti i radosti a budete se spolu s nimi smát některým komickým situacím, do kterých se Cassie, ne vždy svou vinou, dostane.

Nebudu se v této recenzi příliš rozepisovat a rovnou vám knihu doporučím. Je to opravdu moc milé počtení. Je to taková oddechovka, kterou oceníte v době, kdy zkrátka nechcete řešit žádné náročné příběhy.

Knihu mohu opravdu doporučit.

23.06.2022 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Tak tahle kniha byla pro mne zklamáním. Blackout - tak ohromný potenciál! Tolik možností, jak to celé uchopit! A ono nic. Možná bude chyba v mé maličkosti, protože jsem prostě v půlce, kdy se stále nic moc nedělo, knihu odložila. Za mne tedy velký špatný :-(

02.06.2022 1 z 5

Mrazivé vraždy Mrazivé vraždy Agatha Christie

Miluji Agathu Christie, miluji její styl, milují atmosféru anglického venkova i Londýna za dob pana Poirota a slečny Marplové. Knihu mohu jen a jen doporučit! Není nic, co bych mohla vytknout. Absolutně nic. Prostě.... stará dobrá Agahta. Kouzelné to bylo.

04.01.2022 5 z 5

Oceán mezi námi Oceán mezi námi Gill Thompson

Celý tento příběh je inspirován skutečnou události. To vzbuzuje u mnohých očekávání, že kniha bude skutečně emotivní. Já za sebe musím napsat, že emoce ve mne kniha nevyvolala žádné. Ten příběh má tak ohromný potenciál, aby nás chytil za srdce, abychom jej proplakaly (zejména my ženy), ale autorčin styl je tak plytký a věcný, že mne nedokázal natolik vtáhnout do děje, abych si hrdiny zamilovala a prožívala jejich osud s nimi. Z tohoto důvodu jsem z knihy trošku zklamaná, protože jsem čekala mnohem více.

Popis osob byl rovněž natolik věcný, že jsem vlastně vůbec neznala charaktery osob. Absolutně vůbec jsem nepronikla do myšlení a prožívání žádné postavy. Věděla jsem, že jsou smutní, veselí, ale o tom to prožívání ve skutečnosti není. Chyběla mi opravdová hloubka. Popis prostředí byl, když přimhouřím oko, ještě docela obstojný. I když musím uznat, že třeba cestu lodí bych více vybarvila, stejně tak i začátky Jacka v nové rodině.

Myslím si, že tento opravdu krásný námět, nadprůměrný námět, je nám podán zcela průměrně a je to ohromná škoda.

Velké plus však v knize vidím z pohledu edukace široké veřejnosti, protože příběh nám ukazuje temnou historii, která ve své době byla skutečně reálná. Je to zase další pohled na 2. světovou válku, trošku jiný, neotřelý, ale reálný. A takových příběhů není nikdy dost. Měli bychom vědět, čeho všeho jsme, jako lidé, schopní.

19.11.2021 3 z 5

Nefritová lilie Nefritová lilie Kirsty Manning

Nefritová lilie je kniha s kouzlem. Je to kniha, která vás vtáhne do orientální Číny plné kořeněných vůní, dobrot a čínské medicíny. Je to kniha, při které můžete pocítit čínskou hrdost, uctivost a laskavost. Je to kniha o přátelství a o pomoci druhým v těžkých chvílích. O tom, že neuhnout z cesty dobrého člověka je důležité i v dobách, kdy nedobří lidé dělají nedobré věci.

Kirsty Manningová brilantně vykreslila válečnou Čínu. Popis prostředí, zvyků i osob byl naprosto dokonalý. Romy, její maminka a otec, Li, Ťien, Nina, Wilhelm, Alexa a pár dalších postav dodávaly příběhu živoucí kouzlo a naprostou uvěřitelnost.

Při čtení velmi snadno zapomenete, že se jedná o fikci, ačkoliv autorka se inspirovala skutečnými příběhy židovských uprchlíků v Šanghaji a také skutečnými místy. Možná i díky tomu vás dokáže přenést skutečně do Šanghaje a vy se ocitnete na šanghajských ulicích, v zahradách nebo v domech, kde budete moci ochutnat tradiční čínskou kuchyni spojenou s tradiční čínskou atmosférou.

Je to krásný a čtivý příběh, který vás chytne za srdce a na jehož konci možná u citlivějších čtenářů ukápne slza. Láska, přátelství a starostlivost o své blízké se prolíná celou knihou.

Je to milý příběh s nádechem smutku, odvahy a naděje v lepší zítřky.

Knihu určitě mohu doporučit. Je to… prostě krásný příběh.

03.11.2021 4 z 5

Na život a na smrt Na život a na smrt Laura Griffin

Čtivost této knize se rozhodně nedá upřít. Něco tak pohodového a příjemného jsem v rukou už dlouho neměla. Kniha, ačkoliv co se romantické zápletky týče byla celkem hezky předvídatelná, mne bavila už od první kapitoly. Laura Griffinová, autorka knihy Na život a na smrt, nám předala v písmenkách příjemnou zápletku takovým krásným způsobem, že oči budou jen plynout po písmenkách a vy budete celý příběh krásně nasávat. Zkrátka jej dokážete přečíst za jedno odpoledne – tak jako to bylo v mém případě.

Musím rovněž také pochválit samotnou promyšlenost děje. Budete spolu s Kirou a Jeremym stejně jako s policií pátrat po vrahovi a pozvolna budete odkrývat zápletku. Občas budete překvapení, jindy vám souvislost dojde… ale ať už se při knihách sami za sebe snažíte odkrýt zápletku a vypátrat vraha nebo jen čekáte, jak si s celým případem poradí hlavní hrdinové – v obou případech si čtení této knihy užijete.

Na knize můžu rovněž také ocenit absenci hluchých míst. Nové informace se nám pozvolna odkrývají a vše na sebe krásně navazuje. Jedna informace doplňuje druhou a tím se vše postupně odkrývá. Hluchá místa v knize nečekejte…. jen kdyby ten Jeremy tak neotálel a prostě si tu Kiru konečně “podmanil”, když už to tak jiskří! Jakožto romantická ženská jsem se nemohla dočkat, až…… však víte co :-)

Ať přemýšlím jak přemýšlím, nemohu přijít na žádné zápory, které by mi znepříjemnily čtení tohoto příběhu. Domnívám se, že se Lauře Griffinové podařil další pěkný příběh, který vás sice nijak zvlášť nepřekvapí, ale i tak je to takové milé počtení, které vás potěší.

Knihu mohu rozhodně doporučit každému čtenáři. Nečekejte žádné velké WOW, ale i tak si to, alespoň myslím, hezky užijete a budete se při čtení bavit.

23.09.2021 4 z 5

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

Letní sázka od Emily Henryové je takové jemné pohlazení po duši. Je to velice milý a nenáročný příběh protkaný příjemným humorem, který vám vykouzlí při čtení úsměv na rtech.

January je velmi milá mladá žena, která i přes všechny své starosti a bolístky nepřichází o smysl pro humor. Dialogy mezi ní a Gusem jsou velmi pohotové, rychlé a bystré. To, jak se oba vzájemně popichují je tak laskavé, až je to zkrátka hřejivé a vy při čtení cítíte příjemný pocit. Díky tomu je Letní sázka takové příjemné oddechové a odlehčené čtení, ryze odpočinkové. Guse i přes jeho nedořešenou minulost January velmi přitahuje.

Emily Henryová oběma hlavním hrdinům vdechla krásné charaktery, které si zamilujete. A stejně tak si zamilujete jejich smysl pro humor. Myslím, že je to právě ten smysl pro humor, který je čtenářům tak přibližuje a který z nich dělá uvěřitelné postavy.

Celý příběh je takový…. jednodušší, ale hezký. Nečekejte žádné promyšlené zapeklitosti a silné zvraty – to opravdu v knize nenajdete. Ale i ten jednoduchý děj byl hezky promyšlený. Řekla bych, že vše bylo krásně dotaženo do zdárného konce a žádné otazníky po dočtení vás nebudou trápit. Velké plus je, že v knize jsem nenašla žádná hluchá místa. I to svědčí o skvělé promyšlenosti.

Z celého příběhu jsem měla lehce táhlý pocit. Ale nebylo to na škodu, spíše z toho příběhu a z toho pomalejšího tempa sálala pohoda a klid. A tohle táhlejší tempo bylo příjemně doplněné o velmi rychlé a trefné dialogy. Ty příběh skutečně příjemně oživovaly.

Kniha je to velmi příjemná, veselá, lehká, milá – prostě akorát na léto. Nebo jen tak, když si chcete přečíst něco, u čeho si opravdu odpočinete a nebudete chtít nic moc řešit.

Určitě mohu knihu doporučit všem. Bylo to takové…. hřejivé.

02.09.2021 3 z 5

Musíme být statečné Musíme být statečné Frances Liardet

Příběh nabízí mnoho a mnoho emotivních momentů ze života Ellen. Bohužel, nemám pocit, že čtenářům bylo dopřáno tyto emotivní momenty s Ellen prožít.

Celý příběh na mne působil velmi chladně a věcně. Zkrátka a dobře – Ellen potkala Pamelu, pak spolu chvíli žily, pak Pamela odešla a hotovo. Přestože kniha má 429 stran, tak mi přišlo, že autorka Frances Liardet nedovedla uchopit toto citlivé téma za pačesy a přenést to na papír tak, že bychom knihu proplakali.

Každé souvětí, které v knize bylo, mi přišlo chladné. Místa, která si zasloužila opravdu velmi citlivý popis, byla podaná krátce a věcně. Avšak místa, která nebyla pro děj příběhu nikterak podstatná, byla zase často hluchá a zbytečně roztažená.

Při čtení jsem často pociťovala neúplnost. Neúplnost z toho, že mi přišly odstavce ustřiženy. V knize se nahodilo nějaké téma, ale další odstavec jako by na předchozí vůbec nereflektoval a byl o něčem jiném. Mnohdy se mi stávalo, že jsem při přímé řeči nevěděla, kdo ji vlastně vyslovuje. A kolikrát mi ani nedocházely myšlenkové pochody hlavních hrdinů. Jako by to byli typičtí Angličané, kteří se neumí bavit o citech. Myslím, že tenhle příběh si zasloužil mnohem, mnohem více citlivější zpracování. Takové, kdy skutečně budete plakat. Kdy budete děj hltat. Já jsem v knize neneašla ani jedno citlivé místo, kdy bych měla slzu v oku.

Bohužel, musím zkritizovat i popis osob v knize. Ellen jsem sice jakž takž poznala, ale rozhodně jsem s ní nesympatizovala a rozhodně jsem neprožívala její osud. Pamela? Pamela si mé srdce taky nijak nezískala. Ellenin manžel Selwyn – ten mi přišel v příběhu snad i zbytečný, protože jeho role tam byla, dle mého, spíše okrajová, než podstatná. Vedlejších hrdinů měla kniha docela dost, řekla bych. Ale nebyli nijak důležití a vlastně jsem si ani jejich jména moc nepamatovala.

Vzhledem ke stylu, jakým byla kniha napsána, jsem se přistihla, že jsem často přeskakovala odstavce, které mi přišly prostě hluché, zbytečné a dlouhé.

Jediné, co se mne možná trošičku dotklo… snad jen na krátkou vteřinku, byly dopisy, které Ellen psala. Ale i ty mi přišly spíše chladné. Já osobně si představuji dopis plný citů jinak.

Přestože se o knize nevyjadřuji příliš pozitivně, vím, že jsou lidé, kteří tvrdí, že druhou polovinu knihy proplakali. Já se k této skupině nepřidávám. Pro mně byla tato kniha zklamáním.

Slibovala tak krásný příběh… a dala mi tak málo! Je mi to nesmírně líto, protože mám pocit, že to mohla být naprosto nezapomenutelná kniha.

A jestli vám knihu doporučím? Určitě ano! Už jen proto, že chci znát váš názor. Je totiž dost dobře možné, že pro vás to bude ta správná kniha a chytne vás za srdce. Však to znáte – sto lidí, sto chutí…

20.11.2020 3 z 5

Zaslíbená Zaslíbená Kiera Cass

Četlo se to velmi dobře, to rozhodně ano, ale přesto jsem čekala více zvratů.

Musím uznat, že přestože mne příběh trošku zklamal a očekávala jsem více, tak konec přinesl zvrat, který ve mne vzbudil zvědavost po druhém dílu této série. Vím (po přečtení Selekce), že Kiera Cass umí napsat zajímavý příběh, možná proto chci dát šanci druhému dílu. Zajímá mne, jak nakonec dopadne život Hollis a co se s ní bude dít.

Ano, příběh nebyl příliš pestrý, zvratů tam bylo málo, hlavní hrdinka byla až neuvěřitelně dokonalá a král Jameson byl tak šlechetný! Charaktery hlavních postav mi přišly trošku neuvěřitelné, ale proč ne?! Vždyť je to pohádka! Má to být trošku neuvěřitelné.

Budu-li hodnotit promyšlenost děje samotného, tak tam jsem opravdu očekávala více. Bylo to více méně omýlání stále toho stejného dokolečka dokola. Myslím, že až na konec, kde se skutečně něco stalo, děj byl velmi poklidný a možná i trošku nezajímavý.

I tempo celého příběhu mi přišlo spíše línější. Chybělo mi tam postupné gradování děje. Mám dojem, že pak přišel najednou zvrat a konec.

Kniha byla rozdělena do 36 krátkých kapitol.

Zastavím se ještě na chviličku u popisu osob a prostředí samotného. Zatímco Hollis jsme všichni poznali docela dobře, přišlo mi, že popis Silase a možná i Jamesona, včetně Hollisiných rodičů mohl být ještě o chlup více propracovaný. I králoství mi přišlo popsáno spíše “letem světem”. Ale přestože to teď mírně kritizuji, osobně mi to zase tak moc nevadilo.

Myslím, že příběh, který Kiera zamýšlela napsat má moc milý potenciál a kdyby trošku lépe propracovala děj knihy, mohl se zrodit naprosto krásný příběh. Ale domnívám se, že druhý díl může být lepší a trošku zvednout skóre tomuto prvnímu dílu.

Já dám knižní sérii ještě jednu šanci. Pokud bude i druhý díl plynout tak, jako plynul tento díl, rozmyslím se, zda se pustím do případných dalších dílů.

Knihu doporučuji všem, kdo mají rádi pohádkové příběhy pro dospívající dívky. Je to milá a romantická četba. Nečekejte nic velkého. V žádném případě nesrovnávejte knihu se Selekcí, protože pak byste byli nejspíše zklamaní. Selekci se už Kieře nejspíše nepodaří překonat. Ale přesto si myslím, že tato knižní série nás může ještě překvapit.

24.09.2020 3 z 5

Přeju si... tebe! Přeju si... tebe! Tracy Brogan

Evelyn a vlastně i její přátelé byly velice milé postavy, celá kniha na vás působila přesně takovým milým dojmem. Proto jste si knihu užili, protože v ní nebylo prakticky nic negativního. Hlavní hrdinku budete mít rádi stejně jako Tylera. Jejich charaktery jsou vykresleny naprosto dokonale.

Budu-li se na knihu dívat z pohledu promyšlenosti děje, tak ano, byla to jednodušší kniha, od které prakticky nemůžete čekat žádnou hloubku. Ale to by nevadilo – proč číst pořád nějaké vraždy nebo komplikované zápletky? Samozřejmě, že dej by mohl být komplikovanější a mohlo by tam být i více zvratů, ale i přesto jsem si tuhle knihu užila. Nic jsem od toho nečekala a dostala jsem krásnou pohodičku.

V knize se tu a tam vyskytla hluchá místa, ale to mi při čtení vůbec nevadilo. Spíše některá hluchá místa podtrhla charaktery postav, takže svůj význam měla, ačkoliv tam některé pasáže opravdu být nemusely.

Velice se mi líbily charaktery mužů ze seznamky. Takové “lopatky” člověk jen tak nevidí a při mé bujné fantazii jsem ty situace viděla zase naprosto živě a musela jsem se tu a tam i usmívat.

Zápory jsem v knize snad ani žádné nenašla. Bylo to prostě takové osvěžující počteníčko, které si tu a tam člověk moc rád dopřeje. Takže knihu mohu jen a jen doporučit. Především ženám. Je tam náznak romantiky, ale není to vyloženě přeslazené. Je tam náznak erotiky, ale není to vyloženě erotické. Je tam malý trestný čin, ale detektivka to není.

Je to prostě….. moc fajn.

27.08.2020 4 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Pokud vám v prvním díle nevyhovoval vysoký počet vědeckých informací, pak vás musím upozornit, že i v tomto díle jich bylo poměrně hodně. Mě osobně to nijak při čtení nepřekáželo – právě naopak. Mám ráda vědu, takže mi to přišlo zábavné a současně také poučné.

Co bych chtěla však vyzdvihnout bylo to, že oproti Šelmy byl Hračkách už mnohem více reálný. I konec knihy byl celkem uvěřitelný, což se u prvního dílu říci nedalo.

K postavám jsem si ani v této knize nevytvořila žádný vztah. Přestože vidíte docela dobře do hlavy Thea, je pro mne těžko čitelný a nemůžu říct, že by to byl vyloženě sympaťák, kterého si zamilujete. Vlastně mi tou svou racionalitou přijde tak trošku… necitlivý. Uzavřený. Theo je prostě jiný. Má svůj svět.

Kniha má dobré tempo. A při čtení se nebudete nudit. Zpočátku se vám to může zdát maličko línější, ale nenechte se zmást – jakmile se to rozjede, udrží si své tempo až do samotného konce.

Chtěla bych upozornit, že v knize Hračkář se zmiňují velmi důležité detaily z Šelmy (1. dílu). Zvažte tedy, jestli nechcete začít nejdříve číst první díl :)

09.05.2020 4 z 5

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Elizino tajemství je příběh o životě a smrti. O snaze přežít a udělat vše pro přežití. O přátelství a o starostlivosti. Příběh o vlastní síle a o vůli přežít.

Rozhodnete-li se číst tuto knihu, očekávejte čtivý příběh plný všeho, co může život v Osvětimi nabídnout. Občas je krutost popsána velmi detailně. Budete to vy, kdo leží na dřevěných přičnách, kdo bude vysíleně ležet v blátě, kdo bude čekat na kulku do hlavy nebo mrskat nohama ve vzduchu s oprátkou kolem krku.

Charakter hlavní postavy poznáte díky kvalitnímu popisu autora velmi dobře. Já osobně jsem si však k Elize žádný blízký vztah nevybudovala.

Musím uznat, že několik posledních kapitol se mi četlo již těžce. Občas jsem se v textu ztrácela musela jsem některé pasáže číst vícekrát. To mi trošičku pokazilo dojem z knihy. Možná to byla má nepozornost, možná to bylo stylem. A jen kvůli tomuto nedávám knize nejvyšší možné hodnocení.

Přesto však Elizino tajemství hodnotím velmi pozitivně a myslím, že lidé, kteří mají rádi knihy s tímto námětem, se do knihy můžou s chutí pustit. Kniha odkrývá na rozdíl od jiných knih právě osvětimské nevěstince. To je téma, o které zatím žádná kniha nikdy nepojednávala.

A ještě musím zmínit, že kniha byla napsána na základě skutečných událostí. Už proto knihu doporučuji. To jsou příběhy, které nikdy nesmí být zapomenuty.

31.03.2020 4 z 5

Hodnotím audioknihu:
Krásné příběhy z tanečního prostředí. V Seattlu se nachází tančírna Century, kde se vyučuje tanec a současně se také pořádají taneční večery. Neumíte tančit?! To vůbec nevadí! Přijďte a my vás to naučíme! A tak se tam pravidelně schází účastníci tanečních kurzů a nebo lidé, kteří milují tanec. A tango obzvlášť.
Příběhy této audioknihy tvoří obyčejní lidé, kteří žijí tancem.
A právě o těchto účastnících jsou příběhy této audioknihy. Některé jsou velmi úsměvné, že se opravdu začnete smát na celé kolo. Jiné jsou zase tak něžné, že se vám tají dech a vy posloucháte a ani nedutáte.
Za to všechno může skvělý vypravěč- Miroslav Hanuš, který vás svou barvou hlasu prostě okouzlí. Vtáhne vás tak, že pro vás přestane svět existovat. A když jeho vyprávění ještě k tomu doplní zvuk argentinského tanga ... prostě dokonalost je na světě.
Tahle audiokniha je z mého pohledu unikát. Nevím čím si mě tak získala. Možná svými hrdiny – kteří byli prostě dokonalí ve své nedokonalosti. Možná za to můžou jejich příběhy, které s nimi prožíváte. Možná je to tím, že Robert Fulghum ví, o čem přesně tango je a umí vám to dokonale podat.
Tango – to je život. Tak prostě žijte!

14.02.2020 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Příběh byl celkem zajímavý. První polovina knihy se mi krapet táhla. Četlo se to dobře, to ano, ale děj mi přišel takový táhlý. Druhá polovina už byla o něco lepší, ale doopravdy jsem se začetla až ke konci knihy, kde mne děj skutečně vtáhnul.

Hlavní hrdinové v knize Sucho byli velmi dobře popsáni, takže si k nim poměrně rychle vytvoříte vztah – ať už pozitivní nebo negativní. Děj byl poměrně dobrý, ale jak jsem už řekla – spíše až ve druhé polovině.

Kniha se sama o sobě četla dobře. Je rozdělená do šesti částí. Každá část má několik kapitol a děj vždy vypráví jeden z hlavních hrdinů. Je to příjemné zpestření, protože se tak dokážete hezky vcítit do všech postav.

Pokud budete mít chuť na něco, co vybočuje ze standardního seznamu četby, klidně sáhněte po Sucho.

11.02.2020 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Nicholas Sparks

Nicholas Sparks je pověstný svými dojemnými příběhy. Jak by taky ne, když velká část jich taky byla zfilmována. Co si budeme povídat, téměř vše, co pan Sparks napsal, chytne čtenáře za srdce. Vzkaz v láhvi není výjimkou.
Zatímco film jsem viděla před léty, ke knize jsem se dostala až teď. Nejsem zastánce toho, že bych tvrdila, že každá kniha je lepší než film. Ale v tomto případě bych řekla, že kniha je opravdu dojemnější. Film je taky moc hezký, ale kniha – ta vás prostě dostane.
Tento milostný příběh je o tom, jak v životě jít dál, když ztratíte to nejdůležitější. Je to příběh o lásce. O víře. O kompromisech.
Nemůžu vám více prozradit detaily o příběhu, ale můžu vám říci, že na konci tohoto příběhu opět stékaly po mých tvářích slzy dojetí.
Knížku zvládnete přečíst jedním dechem za jedno odpoledne, když se na to vrhnete. Všechny hrdiny z knihy si zamilujete. V knize není žádné hluché místo a ani jsem nepocítila žádné třecí plochy. Nebylo tam vůbec nic, co by mi na knížce vadilo.
Hlavní postavy jsou skvěle propracované a díky Nicholasově umu chápete zcela naprosto přesně, čím si hrdinové prochází. Děj vás naprosto vtáhne a vy zapomenete na čas. Takové je kouzlo této knihy. Zapomenete na čas, na své starosti, odložíte povinnosti a ani vám to nevadí. Jen aby ten příběh nikdy neskončil…. a když už skončí, zanechá ve vás stopu. Pocit, který si budete přát nějakou dobu ještě uchovat.

07.02.2020 5 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Tak nějak ani nevím, co mám napsat....velice zvláštní kniha. Na jednu stranu má ta kniha ohromnou moudrost a téměř každý si v ní najde tu správnou myšlenku pro sebe, avšak na druhé straně se mi první polovina knihy četla docela těžce a bylo to nepřesvědčivé a nereálné a neuvěřitelné. Druhá polovina mi přišla lepší a tu jsem si docela i užila. Kniha byla zfilmovaná a je pravdou, že film jsem viděla již před několika lety několikrát, tak jsem věděla do čeho jdu. Kniha byla poněkud obsáhlejší než film. Přesto musím napsat, že film se mi asi v tomto případě líbil o něco více. Nicméně jsem ráda, že pan Millman dosáhl osvícení.

22.12.2019 4 z 5