uzivatel6305 uzivatel6305 komentáře u knih

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Další skvělá severská detektivka a ještě ke všemu první díl a ještě ke všemu audioknihu čte dokonalý Martin Stránský. Prostě jízda hned od začátku. Je to pořádně propletený příběh, ale to Švédsko z toho přímo čiší, zvláštní jak ten jejich styl je tak typický. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo velké množství lidí, člověk se musí opravdu soustředit, ale stojí to za to. Konec překvapivý, ale takový holt lidský. Doporučuji.

22.02.2023 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Kniha mě nenadchla tak moc, jako ty předešlé od této autorky, asi proto, že jsem nedávno četla Jane utíká, která mi připadala velmi podobná, jen mi děsně lezla na nervy. Tady to takové nebylo, ale skoro od začátku jsem tušila, jak to celé dopadne. Styl psaní B.A.Paris mě velmi baví, ale tento příběh je spíš oddechovka. Přesto doporučuji.

22.02.2023 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Geniální dílo. Četla jsem asi třikrát, viděla ten starý film a tentokrát poslechla audioknihu a opět jsem to prožívala, smála se, byla naštvaná a brečela jako želva. Je dobře, že se jedná o povinnou četbu, tohle by měl vědět každý. Tisíce a miliony zasažených, trpících, postižených a zabitých lidí jsou jen čísla, ale tento osobní příběh vede k opravdovému vcítění a zamyšlení. Prostě Eriček! Moooooooc doporučuji všem.

22.02.2023 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Doposlechnuto! To je nutné předem napsat. Příběh samotný není špatný, ale také to není žádná hitparáda. Bylo to originální, plné překvapení a výborný konec, jen mi to přišlo trochu plytké. Kdyby šlo o knihu samotnou, dala bych 3 hvězdy, ale protože interpretem audioknihy byl pan Miroslav Moravec a jeho nádherný hlas a nenapodobitelný přednes, kniha se stala opravdu zábavnou a čtivou. Doporučuji tedy pouze jako audioknihu.

05.02.2023 4 z 5

Frida Frida Bárbara Mujica

Skvělé! Kniha, která vás naprosto vtáhne, až máte pocit, že jste to všechno s Fridou prožili, nebo byli dokonce členy její rodiny. Poopravila jsem si o Fridě mínění, ve filmu mi až tak nevadila, ale podle knížky to byla naprosto rozmazlená, nevychovaná, sobecká, náladová, sebestředná, nevděčná a nevyspitatelná ženská. Chápu její neskutečné zdravotní komplikace, ale trocha pokory by nevadila. Ale o to víc člověka tento příběh baví. Je zde spousta informací z historie, o Mexiku, o Diegu Riverovi, komunistech, ale hlavně celý příběh dokazuje, že lidé jsou stále stejní a žádné horší generace neexistují, takové to “To za nás nebylo!” Bylo! A všechno. Moc doporučuji.

05.02.2023 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nádhera, pohlazení, smích, slzy, neustálá nutnost číst/ poslouchat. Bravo! Trochu jsem si myslela, že knížka nemůže být lepší než ten úžasný film s Tomem Hanksem, ale je to jako obvykle, knížka vyhrává. Nejenže jde o překrásný příběh plný akce, různorodých charakterů, humoru a originálního jazyka, ale také je to příběh plný citu a smyslu pro spravedlnost. Všechno má své místo, nic není navíc a kruh se úžasně uzavírá. Geniální dílo. Děkuji také panu Vladislavu Benešovi za skvělé načtení audioknihy. Velmi doporučuji.

05.02.2023 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

To je taková nuda! Vzdávám to. Od první stránky se nedokážu soustředit. Opravdu jsem se snažila, ale není to můj šálek kávy. Končím na straně 74 a hledám do výzvy něco lepšího.

05.02.2023 1 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Tak tento díl byl snad ještě lepší než ty před tím. Paní Castillo prostě umí vtáhnout čtenáře do děje od první stránky, žádné postupné seznamování, ne, hned na věc. A to je prostě vončo! Příběh opět napínavý, proti lidskosti, propletenec, pořád se něco děje, minulost, přítomnost, vztahy, přátelství, láska, zklamání…. Jednoduše všechno. A do toho Amišové a vy tomu všemu věříte… Za mě pecka a velké doporučení.

30.01.2023 5 z 5

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Překrásný příběh čínských žen v 19.století. Příběh o přátelství, zradě, hlubokých citech, krutostech spojených s čínskými tradicemi, kdy ženy neznamenaly téměř nic, jediné co mohly, bylo poddat se osudu a poslouchat jak své manžely, tak i všechny včetně rodičů a nakonec i dětí. Velmi jsem si to nádherné a smutné vyprávění užila, ale byla jsem neustále rozhořčená. Taková nespravedlnost! Určitě budu číst další a vy byste měli taky.

29.01.2023 5 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Prostě Eriček! Kdysi jsem ho přečetla celého, něco i víckrát, tak jsem se k němu teď ráda s Výzvou vrátila v podobě audioknihy. Knížka nepatřila mezi mé nejoblíbenější, ale jako vždy v Eričkových románech najde čtenář spoustu hlubokých citů, myšlenek a pravd, nespravedlnosti, hlouposti, krutosti a naopak lidskosti, ale také nějakou komplikovanou nebo nemocnou ženskou, která je štíhlá, ale vždycky ráda jí. Hlavní je, že mu člověk prostě všechno věří, protože tolik zážitků z emigrace, všechny podvůdky, všichni ti zvláštní a osudem poznamenaní lidé, ironie, drzost a černý humor mohl člověk pouze potkat a zažít a to v té možná nejtvrdší době. Přednes byl skvělý, doporučuji! I když už se těším na ty největší Eričkovy pecky.

25.01.2023 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Ruta Sepetys by se neměla poslouchat jako audiokniha, už to neudělám, ale nebylo to interpretací. Kniha byla zvláštně napsaná, spousta charakterů s jejich otřesnými osudy, trochu zmatené vyprávění, i když na konec vše dává smysl. Celé to je velmi ponuré, v podstatě utrpení od začátku do konce, bezvýchodná situace i doba a ke všemu všichni znají konec! Postavy byly velmi různorodé a reálné a taky mi pěkně lezly na nervy, obzvlášť básník. V knize je spousta obohacujících faktů, jako i v ostatních autorčiných knihách. Doporučuji, ale ne jako audioknihu a až ve chvíli, kdy budete v tom pravém rozpoložení.

18.01.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Bravo, Haničko! Tleskám! Já jsem nadšená. Skvěle napsáno, jak jsme u paní Körnerové zvyklí, a navíc opravdu napínavá zápletka, přestože každý tuší, jak to dopadne. Pořád se něco děje a ta spousta historických informací! Covid 16.století se všemi protiopatřeními, ale navíc ještě selský rozum! Popis bojů a šarvátek je dokonalý. Člověk si hned opět začne vážit v čem žije dnes. Vše je velmi barvitě popsáno, takový ten film, který se vám v hlavě odehrává a to i se slow motion! Těžko odložitelná knížka. No, ale a teď co? Co mám číst dál, aby to bylo stejně dobré? Babo, raď! Mooooc doporučuji!

16.01.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

A zase budu za kverulanta! Moc mě to nenadchlo. Knížky o boji za práva mám moc ráda, ale tady mi to přišlo trochu divné. Mám pocit, že to je tím překladem, bylo to leckdy kostrbaté a nesrozumitelné, a tím nemyslím to chemické názvosloví. Postavy byly velmi pěkně popsané, zápletka také dobrá, ale nečetlo se mi to prostě moc dobře, při čtení jsem se nesoustředila. Přišla mi i zvláštní kombinace toho zlehčujícího, humorného stylu a na druhou stranu ta ponurost a smůla. Asi jsem čekala víc.

12.01.2023 3 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Tři hvězdičky dávám za to, že jsem to vůbec dočetla a že to bylo napínavé. Jinak to byla pěkná blbost, za vlasy přitažená a moc nechápu to vysoké hodnocení. Byla jsem neustále šokována Janinou hloupostí, bezmocností, důvěřivostí v tak naprosto jasné situaci. Na jednu stranu pomalu Xena a na druhou spící Růženka. Leccos bylo dobře popsané, ale také zdlouhavé. Ani moc nedoporučuji.

12.01.2023 3 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Nějak nechápu to nízké hodnocení. Samozřejmě, že Stařík a Analfabetka jsou top, ale tohle mě pobavilo a rozesmálo moc. Jonassonova ironie a popis blbců jsou naprosto originální a nenapodobitelné. Zápletka je podobná jako před tím, ale osobnosti jsou jiné a politika zas to samé, samá absurdita a nelogičnost, možná ani ne tak daleko od pravdy. Miluju Jonassona, ale audioknihy čtené panem Martinem Stránským jsou povýšené ještě o level nebo dva. Ten jeho přednes a měnění hlasů nemá konkurenci. Jonasson + Stránský = geniální dvojka. Takže u Jonassona zkuste audio a zážitek bude nesrovnatelný. Věřte mi!

09.01.2023 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Nevím, proč jsem se tomu tak bránila. Poslouchala jsem audio, které čte pan Rímský, který má neodolatelný hlas a přednes. I tak si ale myslím, že je lepší knížku přečíst, protože člověk musí vyšetřování opravdu pozorně sledovat. Všechny scény a rozhovory na mě působily velice reálně a otevřeně a upřímně nechápu, jak Erikovu práci může někdo dělat. Detektiv Lina je velký pohodář a sympaťák a postavy jsou skvěle popsané. Děj vás skutečně vtáhne. Je to temné, studené, ohromující a děsivé. Těším se na další a doporučuji, budete se baaaaaaat.

03.01.2023 4 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Tak tenhle díl mě opravdu nadchl! Je to snad čím dál strašidelnější a Amišové zdaleka nejsou jen andílci. Vyšetřování bylo pekelně napínavé, ale našlo se pár věcí, které mi připadaly nelogické, ale budiž. Některé scény a konec byly naprostá pecka, úplně vidím ty odporné záběry z filmu a skoro hororové zakončení! Liso a Kate, jen tak dál! Byla to paráda.

03.01.2023 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Překrásné vyprávění, spousta informací o australské přírodě, ale i o dějinách 20.století. Příběh je opravdové pohlazení po duši. Dlouho jsem se na knížku chystala, před lety jsem shlédla seriál, ale knížka je knížka. Paní McCulloughová prostě umí. Charaktery i atmosféra jsou perfektně vykreslené, člověkem hýbají emoce již od začátku a nepřestane to až do samotného konce. Moc doporučuju, tahle knížka je za odměnu.

30.12.2022 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

A opět je tu povinná literatura! Ale pozor, tato kniha se nečte, nýbrž hltá! Nebyla jsem dojatá, vzpomínala jsem na ten podzim 1989, na tu atmosféru, na poslech Svobodné Evropy a nadšení z nových zpráv, a byla jsem šťastná, že jsem žila v Československu, doba byla také hrozná, ale s Rumunskem se to nedá srovnat, snad možná Severní Korea je na tom podobně. Vzpomněla jsem si na chrastění klíči a všudypřítomné donašeče, kteří ve skrytu pozorovali, kdyby se náhodou převrat nekonal. Zrůdy Ceausescovi jsou na samostatný román. Děkuji paní Sepetys za skvěle odvedenou práci! A vy se nerozmýšlejte a do toho!

27.12.2022 5 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Opět napínavé čtení. Hrůzostrašný případ v jedné amišské rodině. Problémy při vyšetřování se trochu opakuji, ale je to zábavné, velmi civilní, Kate je mi čím dál sympatičtější. Jen mi připadá, že v Ohiu existuje jen jedno roční období. Ale o to je příběh ponurejší. Před koncem velký zvrat a překvápko! Výborné! Těším se na další díl.

27.12.2022 4 z 5