Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Metoda 15/33 Metoda 15/33 Shannon Kirk

Na základě anotace jsem očekávala více, knížkou jsem se doslova musela prokousat, protože až na ojedinělé chvilky mne vlastně nebavila a připadala mi nereálná / předimenzovaná. Nijak tím nesnižuji velmi dobrý nápad i pointu, jež by si ale zasloužily lepší zpracování.

19.05.2018 2 z 5

Houževnatost Houževnatost Angela Duckworth

Kniha obsahuje mnohé velmi zajímavé informace, ale je dobré si říci, že (byť je psána pro laickou veřejnost) je psána odborným stylem a místy tedy až tak čtivá není. Navíc autorka často opakuje na různých příkladech to samé (aby podtrhla výsledek svého výzkumu) a zejména k závěru knihy už začíná trošku nudit. Navíc má i své "ale", které vás donutí přemýšlet nad tím, jak moc by vše, co píše, mohlo být reálné. To ale neznamená, že si z ní člověk nemůže vzít to podstatné a zakomponovat to do reality (svého) světa. Každopádně vás jistě přivede na další nové myšlenky ohledně vlastní, nejen profesní, cesty.

19.05.2018 4 z 5

Nejchladnější dívka ve městě Chladu vás prostě chytne a nepustí až do poslední stránky. Jako velmi zdařilé se mi zdá propojení upírského příběhu a moderní doby. Nemohu soudit, nakolik je knížka typickým zástupcem YA literatury, jelikož nejsem jejím typickým čtenářem, ale pro mě, jakožto fanouška fantasy, je velmi povedeným zástupcem minimálně tohoto žánru. Není totiž ani příliš brutální (upíři jsou samozřejmě krvelační, ale popisy jsou mírné), není ani příliš přeslazená (a tím nenarážím na žádné třpytivě diamantové upíry, Twilight se mi docela líbil taky :)), ani plná sexu (jako třeba True Blood)... Prostě vyvážený mix s dobrým příběhem.

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Pokud se oprostíte od toho, že by se to celé s největší pravděpodobností rozhodně nestalo, jedná se o milé a oddychové čtení, které pobaví, neurazí a třeba vás i donutí se zamyslet nad těmi každodenními malými okamžiky štěstí :)

Tygře, tygře Tygře, tygře Margaux Fragoso

Velmi zajímavá sonda do duše malé holky v područí pedofila. Silné, kontroverzní, ale vracet se k tomu rozhodně nebudu...
Jakkoli je totiž téma zajímavé a najdeme v něm mnoho pasáží k zamyšlení, kniha jako taková bohužel příliš čtivá není. Je plná popisů obyčejných dnů a množství nedůležitých informací. Jistě by jí prospělo více redaktorských úprav a také nějaký objektivní názor - když už ne od autorky samotné (z jejího vyprávění je stále patrné velké ovlivnění a zaslepení), tak alespoň od nějakého odborníka.

19.05.2018 2 z 5

Kolibřík Kolibřík Kati Hiekkapelto

Mnohovrstevný román ukazující Finsko v syrovějším duchu, než jsme u severské literatury zvyklí. Děj se odehrává v betonové městské džungli plné předsudků, přistěhovalců, alkoholiků a nevěrníků. Dotýká se tedy mnoha palčivých společenských otázek současného světa - a to vše na pozadí slušné detektivní zápletky. Těším se na další díly série!

Balkon k nakousnutí Balkon k nakousnutí Alex Mitchell

Skvělá kniha jak pro začínající balkonové zahrádkáře, tak i jako inspirace pro ty zkušenější. Ať už pěstujete na balkoně, terase nebo truhlíku za oknem, najdete zde spoustu nápadů a vylepšení. Nechybí praktické informace a pokocháte se i ukázkami balkonových zahrádek z celého světa. Za mě palec nahoru :)

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Jednotlivé povídky v sobě skrývají opravdu mnohé - donutí Vás zamyslet se, podívat se na svět jinýma očima, umí Vám vykouzlit úsměv na tváři. Autor se však nezdráhá použít ani peprnější mluvu a situace, někdy to není úplně pro útlocitné povahy, k příběhu to ale v tu chvíli vlastně sedí. A hlavně - je to život takový, jaký je.
Stolek s citróny není, i přes svou krátkou povídkovou formu, až tak jednoduchým čtením - právě kvůli jisté závažnosti tématu, jemuž ale může každý z nás přikládat různou váhu, která se navíc s věkem může výrazně měnit. I přesto ale rozhodně stojí za přečtení.

V pasti V pasti Lilja Sigurðardóttir

312 stránková kniha je rozdělena do 125 krátkých kapitol, čte se tedy neuvěřitelně rychle - najednou se ocitnete v polovině příběhu, ani nevíte jak :) I když je příběh popsaný jako krimithriller, až tolik napětí v něm nenajdete, je spíše tušené a v pozadí. Čte se lehce, zápletka je zajímavá, nemyslím si, že až tolik odhalitelná, ale současně není příliš překombinovaná, což je nešvarem mnohých jiných příběhů. Jsem zvědavá, kam nás autorka zavede v dalších dílech plánované trilogie...

Včelí královna Včelí královna Laura Ruby

Laura Ruby má svůj osobitý styl, oprávněně oceňovaný kritiky i čtenáři (a za zmínku stojí i velmi dobrý překlad Kryštofa Herolda!). Kniha je nabitá emocemi, plná nečekaných zvratů, někdy děsivá a jindy zase romantická, přitom ale velmi čtivá. Dotýká se žánru young adult, fantasy, thrilleru i hororu, ani jedním z nich ale není.
Ze začátku se možná budete v ději lehce ztrácet - do chvíle, než Vám dojde, že se jedná o příběh s prvky nadpřirozena, a než se zorientujete v jednotlivých postavách. Pak už se ale nebudete moci odtrhnout a budete neustále přemýšlet, jakým směrem se příběh stočí.

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Příběh je i přes svou sílu a myšlenku místy hodně pohádkový. Mému naturelu více vyhovují více obnažené příběhy bez příkras a zaobalování. To jistě také v mnohém ovlivňuje fakt, že mi obdobné příběhy nevadí číst a tudíž jsem četla i mnohé, které válečné hrůzy popisují více detailněji. Což také znamená, že je kniha jistě vhodná pro ty, co tato problematika zajímá, ale současně ji potřebují dávkovat ve "snesitelných" dávkách.
Spíše, než přesný popis historických událostí v příběhu nacházíme i pohled rozdílných generací, potřebu uchovávat a znát své dějiny a dokázat se k nim postavit, ale také množství filozofických otázek, jež nás nutí zamyslet se nad tím, co je ještě dobré a co už ne, a nakolik může člověk své činy odčinit, či si zasloužit odpuštění.

Nebe je všude Nebe je všude Jandy Nelson

Autorka dokáže velmi barvitě vystihnout pocity bezmoci, kterými Lennie prochází, současně však i poblouznění první lásky, stejně jako zmatenost plynoucí z rozpolcení citů hned ke dvěma "mužům jejího života". I přesto, že je kniha charakterizována jako Young Adult, najdou v ní jistě zalíbení i starší čtenáři (pravda, spíše čtenářky). Odmyslíme-li si řeč, sex a naivitu "náctiletých", která z některých pasáží čiší, najdeme i velkou hloubku a dojemný příběh o životě.

Strašná nádhera Strašná nádhera Halina Pawlowská

Spíše, než nějakým hluboce propracovaným dílem, je knížka úsměvným čtením, které si s sebou vezmete k bazénu na dovolenou, když nad ničím nebudete chtít moc přemýšlet :)
Nechybí typický odlehčený humor i množství úsměvných situací. Tematicky se všechny povídky dotýkají mezilidských vztahů i jiskření mezi oběma pohlavími, nemalou měrou najdeme také cestovatelské zážitky a tipy (např. Jíst, meditovat, milovat! V Toskánsku!). Celkově hodnotím dílko spíše zdrženlivě, osobně mi nevyhovoval sloupkový ráz povídek. Neznamená to ale, že by právě Vám Strašná nádhera neudělala radost :)

19.05.2018 3 z 5

Jde sem lesem - Bylinková pohádka Jde sem lesem - Bylinková pohádka Daniela Krolupperová

Bylinková pohádka o úctě i odpuštění... Jde sem lesem potěší nejen nádhernými ilustracemi :) Až na několik málo škobrtnutí, které mi k příběhu neseděly, nemohu než vřele doporučit!

Muž na dně Muž na dně Iva Procházková

Rozjezd je pomalejší, ale ke konci děj vtáhne a závěr rozhodně nečekáte :) Až na pár drobností, které mě při čtení rušily, mohu s klidem doporučit nejen milovníkům seriálu :)

18.05.2018 4 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Přečteno máte prakticky za pár minut. Pocit, že jste zase o kousek více porozuměli této problematice, trvá a je k nezaplacení. Vřele doporučuji!

Generátor prchavých okamžiků Generátor prchavých okamžiků Marek Nawrath

Generátor prchavých okamžiků je přesně tou knihou, kterou sice přečtete během pár okamžiků, ale budete se k ní vracet vždy, když Vám bude ouvej, nebo si prostě budete chtít projasnit den. Je skvělá!

Vždyť je to hračka Vždyť je to hračka Agatha Christie

Opět zajímavé čtení z této volně propojené série. Vyprávět autorka umí, ale tady je přece jen detektiv-amatér trochu ztracen a občas přehlíží nepřehlédnutelné. Jako oddechovka ideální, má krásnou venkovskou atmosféru :)

26.01.2023 3 z 5

Listopadoví motýli Listopadoví motýli Auður Ava Ólafsdóttir

Zvláštní příběh o putování Islandem, ve kterém se ale o jeho krásách až tak moc nedočtete. Milé a specificky humorné vyprávění, které ale občas klouže po povrchu a nese v sobě jistou dávku nelogičnosti. Kvůli absenci nějakého akčnějšího děje se v některých pasážích dost táhne.
2,5*/5*

29.11.2022 3 z 5

Jednoduše a dokonale - Zelenina a luštěniny Jednoduše a dokonale - Zelenina a luštěniny Roman Vaněk

Přehledně sestavená kuchařka čistě zeleninových a luštěninových jídel - od polévek přes saláty, až po pomazánky. Opravdu jednoduše napsaná a hlavně s fotkou ke každému jídlu (oproti některým jiným kuchařkám, kde je fotka jen třeba k jednomu na stránce).

29.11.2022 4 z 5