Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Celý příběh je pořád vtipný a zábavný, i když začínají být jednotliví hrdinové už trošku stereotypní. Opakovaný vtip vždy ale přestává být vtipem, a proto je rozhodně třetí díl o něco slabší, než první. Na druhou stranu opět o něco pozdvihl laťku oproti dílu druhému :-) Mezi jednotlivými díly u mě vždy pomáhá pauza...

16.08.2019 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Autorova profese předpokládá velký rozhled, ve svém díle jej však využil naplno současně se znalostmi novodobé české historie, díky čemuž poskytuje čtenářům ucelený pohled na politiku od doby před Masarykem až po současné dění u nás i ve světě. Právě excelentní využití historických pramenů, smysl pro předkládání souvislostí a pečlivě odzdrojovaná argumentace, dělá z knihy adepta na „povinnou“ četbu.
Ať už tedy máte zájem o české dějiny, politiku nebo se třebas věnujete problematice populismu či kritického myšlení, rozhodně věnujte Opuštěné společnosti pár volných večerů, stojí to za to.
Posloucháno ve skvělém audioknižním podání Jiřího Dvořáka a Ivana Trojana - vřele doporučuji!

29.07.2019 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Náramně čtivý příběh, který má spád, akci, promyšlený děj a skvěle pracuje s myšlenkou jak postapokalyptické krajiny, tak hrdinů-veteránů. Typický kotletovský vtip, sarkasmus, popisy (zbraní, střelby, krajiny, zbraní, mrtvol, stříkanců krve...) tomu pak dodávají pořádnou šťávu.

13.03.2019 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Ačkoli je děj bezesporu zajímavý, kniha jako taková se mi nijak extra dobře nečetla. Velmi mě překvapil zejména kontrast mezi rozvláčnými a barvitými popisy prostředí a velmi jednoduchými dialogy, které se navíc neustále prakticky slovo od slova opakovaly. Čekala jsem něco více. Na Steinbecka jsem ale nezanevřela a chystám se na jeho další knihy.
3,5/5*

14.02.2019 4 z 5

První polovina knihy je opravdu zajímavá (zvláště pro někoho, kdo o této záhadě něco zjišťuje poprvé) a z osudu všech zúčastněných vám jde mráz po zádech. Ve druhé polovině už se ale autor začíná dost opakovat a čím dál více sklouzává do více či méně pochybných teorií. V konečném důsledku pak celá kniha ztrácí na důvěryhodnosti a rozhodně již ničím nepřipomíná seriózní zkoumání – nejsou uvedeny zdroje, odkazuje se na „moderní badatele“, aniž by čtenáři osvětlil kdo je tím myšlen, a prakticky zpochybňuje vše napsané. K textu navíc přidává neskutečně velké množství poznámek a vysvětlujících textů, které jsou občas zbytečné, nevztahují se tak úplně k ději nebo jsou neskutečně podrobné – což naprosto zbytečně prodlužuje knihu a znesnadňuje její čtení.
Celkový dojem z knihy hodnotím tedy spíše střízlivě. Za přečtení stojí, zejména pokud jste fanoušky záhad, konspiračních teorií a neobjasněných případů, nečekejte od ní ale nějaké zázraky.
2,5/5*

06.02.2019 3 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Příběh je to zajímavý, zvláštní, prostředí depresivní, ošklivé, styl vyprávění... řekněme osobitý. Je totiž plný dějových skoků, jisté povrchnosti a vulgarity, která (dle mého) nebyla až v takovém množství a detailech pro popis bezútěšného prostředí nutná. Konec navíc, v souladu s celou knihou, vyšumí jaksi do ztracena.
2,5*/5

06.11.2018 3 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Sněží, sněží… zaujme už svou nádhernou třpytivou obálkou. Jedna sněhová bouře těsně před Vánoci a tři obyčejně neobyčejné romantické příběhy. Oddychové čtení jako dělané pro zimní zachumlané dny s hrnkem čaje. Co na tom, že jsou to příběhy spíše pro puberťáky, každý si občas může zavzpomínat na své mladé lásky a uvěřit v romantické konce :-)

19.05.2018 4 z 5

Odložte předsudky "dětské" knihy, odložte obavy ze čtení... Hobit je skvělou knihou, jejíž hloubku si člověk uvědomí až zpětně. Navíc Vám poskytne krásný začátek legend a příběhů jednoho Prstenu, Středozemě a jejích obyvatel.

19.05.2018 4 z 5

Ryze ze subjektivního pohledu - celé je to strašlivě prvoplánové. A je to opravdu škoda, protože oba autoři umí psát velmi vtipně. Více jim ale evidentně sedí příběhy z každodenního života, než uměle vytvořený příběh, který je místy hodně natlačený tak, aby byla situace co nejvtipnější. Je potřeba brát s velmi velmi velkou nadsázkou, ale mě prostě nesedlo...

19.05.2018 2 z 5

Mrtví v Badger’s Drift Mrtví v Badger’s Drift Caroline Graham

Pokud znáte seriálové zpracování Vražd v Midsomeru, možná budete trošku překvapeni - ne nutně ve zlém - styl vyprávění autorky je maličko jiný, než jsme z televizních obrazovek zvyklí. Rozhodně ale za přečtení stojí!
Poslouchala jsem jako audioknihu a musím vyzdvihnout skvělý výkon Vladislava Beneše. Velmi příjemně se poslouchá a do příběhu opravdu vdechl život.
4,5/5*

08.11.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Andrew Mayne rozhodně umí psát velmi čtivě. Díky krátkým kapitolám zhltnete celý román za chvíli a rozhodně se nebudete nudit. Příběh je napínavý a indicie vedoucí k vyřešení případu jsou podávány opravdu zajímavou formou z pohledu vědce, navíc ze zcela nekriminalistického oboru jakým je bioinformatika, a tudíž i nezkušeného z pohledu klasických vyšetřovacích metod.
Velké finále celého Theova pátrání je v knize bohužel trošku "urychleno" - pro větší spád děje, ale na úkor přidání více detailů a také motivací, které by celý příběh učinily reálnějším. Škoda. Věřím ale, že i tuto drobnost autor časem vychytá ;-)

30.05.2019 4 z 5

Náš velký útěk Náš velký útěk Andrea Hejlskov

Nejlepší na celé knize je, že vás donutí přemýšlet. Můžete totiž s autorkou a jejím rozhodnutím souhlasit. Můžete s ní v mnoha případech nesouhlasit, považovat je za blázny, klepat si na čelo. Můžete s ní souznít a toužit po životě v lesích, ale současně se neztotožňovat s tím, jak to provedli. Přesně takové pocity ve vás totiž dokáže vyvolat - budete o ní dumat, v myšlenkách (a případně i rozhovorech) se k problémům, které nastínila, vracet. Přemýšlet, jak byste se zachovali vy a jestli byste to zvládli nebo ne. Otázky, samé otázky... A to je dobře :-)

09.01.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Dystopická vize možná ne tak moc daleké budoucnosti. Kastovní společnost, v níž byl zájem celku povýšen nad práva jednotlivců. Nadčasový román Margaret Atwood má své mušky (zejména v hloubce vyprávění, které situaci často jen naznačí), ale vzhledem k poselství, které nese, rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji i seriál, jenž vám částečně odpoví na otázky, které po přečtení budete mít :)
4,5/5*

13.12.2018 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Za přečtení stojí, pobaví, ale nečekejte nic moc nového - najdete v ní pár humorných situací, které vám vyloudí úsměv, ale současně už jsou pro vás jaksi matně známé a očekávané. Nemohu se proto zbavit dojmu, že Aristokratka ve varu měla být součástí Poslední aristokratky, u níž by dávala větší smysl, ale nakonec byla "odsouzena" k samostatnosti, což jí bohužel spíše uškodilo. Jsem zvědavá, co autor vymyslel v dalších dílech.

28.11.2018 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Bohužel mě příběh "nedostal" tak, jak jsem očekávala. Ano, jak naznačuje název, je smutný. Ano, oceňuji i celou filozofickou rovinu a těžké téma, které je vlastně velmi dobře zpracované. Plusem je i humorná linka, která se příběhem line hezky nenásilně a opravdu vás místy rozesměje. Ano, oceňuji i velkou čtivost, kterou je autor proslulý. Ale... nějak mi tam chybí více hloubky a možná i uvěřitelnosti (mnoho náhod?). Závěr je navíc takový... divný (zkusím bez spoileru - nemyslím to "hlavní", co se stane, ale spíš celý děj potom). Takže mám celkově dobrý pocit, ale "wow" efekt se nedostavil.

Stíny jezera Stíny jezera Rachael Blok

Celková atmosféra knihy je opravdu nádherně mrazivá – zasněžené město, zamrzlé jezero, obláčky vydechované páry, promrzlé prsty, adventní čas…a samozřejmě vražda a záhadné zmizení. Přesto mají Stín jezera své menší mouchy, zejména pak ve finálním rozuzlení. Pachatele totiž pravděpodobně odhalíte záhy, i když si autorka nechává na konec přece jen jedno malé překvapení. Trošku nevyužitý je i onen mysteriózní prvek podivných snů a vizí Jenny. I přesto ale rozhodně stojí za přečtení.

11.08.2020 4 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Strašidelná atmosféra celého domu je v příběhu vykreslena dokonale a místy opravdu pořádně zamrazí. Ze začátku jsem přemýšlela, jestli se jedná opravdu o duchařský horor nebo nějakou thrillerovou detektivku, v níž hrdinové pátrají po tajemném vrahovi, ale po pomalejším rozjezdu se ale hororové atmosféry dočkáte. Finální tečka příběhu je bohužel trochu přitažená za vlasy a na horor až příliš happyendová, ale aspoň se po dočtení nebudete bát v noci na záchod :-D Malé mínus za českou obálku knihy – chajda na obrázku mi k bývalému hotelovému sídlu vůbec nesedí a je to škoda.

29.06.2020 4 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Celkově mám ze čtení opravdu dobrý dojem – zavzpomínala jsem na doby, kdy jsme začínali „pařit“ první počítačové strategie a RPGčka, bavila mne část v rámci herního prostředí (i když by se dala využít ještě více) a zajímavé bylo i samotné vyvrcholení příběhu.

10.06.2020 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Lenky Vlasákové a rozhodně musím doporučit. Jak samozřejmě dějem, tak zpracováním, je nádherná. Smutná, ale nádherná.

16.11.2019 5 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Neobvyklý detektivní případ s originální zápletkou hodný klasiků. Budete muset napínat své paměťové buňky i pozornost, ale rozhodně to za to stojí! S každým "novým" dnem se dozvídáte další a další podrobnosti, detaily, střípky, které dohromady dávají dílky skládačky, jenž s posledním dnem zapadnou na své místo. Určitě se nebudete nudit.

06.11.2019 5 z 5