Náš velký útěk

od:


KoupitKoupit eknihu

Andrea má čtyři děti a ona i její muž jsou stále méně spokojeni se způsobem života, který jim nabízí civilizovaná společnost s přesně stanovenými pravidly. Připadá jim, že jejich existence se skládá jen z vydělávání peněz, za něž pořizují množství věcí, které vlastně tak úplně nepotřebují a které mnohdy vznikají za nepřijatelných podmínek. Jejich rodina je v zajetí nových médií a děti komunikují mnohem více se svými tablety než spolu nebo s rodiči. Ti se proto rozhodnou k radikálnímu kroku: opustit civilizaci, nastěhovat se na rok do opuštěného domku hluboko ve švédských lesích a zkusit tam žít autentickým životem, pomocí vlastních sil a v těsném kontaktu s přírodou. Kniha podle skutečných událostí je založena na autorčině deníku z tohoto období a strhujícím způsobem popisuje, jak rodina znovu objevuje svou vnitřní sílu a soudržnost, ale i konflikty, které civilizace potlačuje, ale mimo ni vyvstanou v plné síle....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/387840/nas-velky-utek-rIg-387840.jpg 4.27
Orig. název:

Og Den Store Flugt (2013)

Žánr:
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Portál
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
pajaroh
11. ledna

Nejprve jsem napsala dlouhý, rozhořčený komenář o autorčině neschopnosti, hysterii, o tom, jak si protiřečí a není nikde spokojená. Pak jsem uznala, že mi nepřísluší z tepla domova soudit někoho, kdo měl odvahu to aspoň ZKUSIT. Ano, štvaly mě komentáře typu: "vypařit se a začít od nuly může kdejaký bezdětný pitomec" nebo "les vás chytne za koule", ale došlo mi jedno: už dlouho jsem nad knihou tak nepřemýšlela, s něčím souhlasila, s mnohým nesouhlasila, neměla tolik otázek bez odpovědí a nesnažila se tolik vcítit do situace.
A přestože kniha nemá ucelenou strukturu (stejně jako autorčiny myšlenky - to jsem si neodpustila), má přinejmenším vývoj, posun.
Doporučuji těm, které téma života v divočině zajímá, a za podnětné čtení dávám 4*

Tyrkysová
09. ledna

Nejlepší na celé knize je, že vás donutí přemýšlet. Můžete totiž s autorkou a jejím rozhodnutím souhlasit. Můžete s ní v mnoha případech nesouhlasit, považovat je za blázny, klepat si na čelo. Můžete s ní souznít a toužit po životě v lesích, ale současně se neztotožňovat s tím, jak to provedli. Přesně takové pocity ve vás totiž dokáže vyvolat - budete o ní dumat, v myšlenkách (a případně i rozhovorech) se k problémům, které nastínila, vracet. Přemýšlet, jak byste se zachovali vy a jestli byste to zvládli nebo ne. Otázky, samé otázky... A to je dobře :-)

JanaDor
05. ledna

Musím přiznat, že mě rodina svým přístupem celkem zklamala. Do přírody šli úplně nepřipraveni a dle mého jim scházel i obyčejný selský rozum. Uvědomuji si, že je to obrovská změna a je to náročné. Klobouk dolů před rozhodnutím opustit civilizaci a jít do lesa. Ale žít s přírodou znamená být k ní ohleduplný. Což často nedělali.
Spousta postřehů je zajímavých, ale také neuvěřitelných v tom smyslu, že to nevěděli.
Četlo se to celkem dobře, jen někdy to bylo zdlouhavě popsáno. Je to o zkušenostech žití v lese na jeden rok pro rodinu a jejich prožitky.

Anita8
13.12.2018

Autorka má trochu kostrbatý štýl rozprávania, ale snažila sa všetky pocity, starosti emócie zachytiť tak, ako postupne prichádzali. Žili zo 4000 svédskych korun - prídavky na deti, t.j cca 386 eur, cca 10000 CZK )" plus dary od sympatizujúcich ľudí, sem tam zaplatená prednáška o bývaní v lese a blogovanie. Nakupovali v supermarketoch. Nevedeli čo s odpadkami. Rúbali les hlava nehlava. Co môže byť úsmevné pre každého nášho chalupára , záhradkára. Je obdivuhodné, že išli do toho celá rodina aj s celkom malým dieťaťom, úplne bez akýchkoľvek minimálnych skúseností. Vlastne na naše pomery chalupárčili, bez studne a bez elektriny a vydržali celý rok. Napriek tomu, pekný a otvorený príbeh, a hlavne záver, kde sami prišli na to, že život v lese má a mal odjakživa svoje pravidlá, že súdržnosť a vzájomná pomoc je nadovšetko. Aby tam bolo dobre. Aby mohli ostať.