tralaláček tralaláček komentáře u knih

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Jsem naprosto pohlcena každou větou, každou radostí i bolestí! Po emoční stránce to byl zásah přímo do černého, nevzpomínám si, že bych u nějaké knížky tak neskutečně prožívala emoce všech hrdinů. Tolik různých charakterů, kde se od každého můžeme tolik naučit. Z fleku bych tuhle knihu zařadila do povinný četby!

02.09.2019 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Zvrat sem, zvrat tam. Čtenář se nenudí ani chviličku a už vůbec nemůže předpokládat, jak to dopadne, protože hádejte co? Přijde další zvrat. Tyhle klasiky se nikdy neomrzí. Paní spisovatelka mě potěšila, až překvapila, podrobným popisem (velice čtivým) pocitů, vnitřních pohnutek hlavní hrdinky, v čemž se já vyžívám, a řekla bych, že v tomhle směru si vedla docela dost možná o trochu lépe než Austenka.

11.08.2021 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Po zhlédnutí filmu, jsem si hned musela pořídit knihu. Další lidský příběh o hledání sebe sama. O poznávání svých fyzických i psychických dovedností a to ne na nějakém kurzu sebepoznání, ale v divočině. Cheryl musela spoléhat na sebe a to i v případech (často v zoufalých situacích), kdy neměla páru, co dělá, a přesto jí to vyšlo. Poklona.

15.05.2019 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Po dočtení knihy jsem rozpačitá. Příběh se četl hezky, ale asi jsem od toho čekala něco víc na základě ocenění, které knížka nese. Docela úplně nechápu, proč je tahle kniha v seznamu maturitní četby. Co přesně si má čtenář z knížky odnést? Často uváděnou symboliku (vytrvalost, splynutí člověka s přírodou) této knihy sám pan spisovatel popřel slovy: "There is not any symbolism. All the symbolism that people say is shit."

21.06.2021 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Můj první počin s tímto spisovatelem a rozhodně ne poslední. Kniha mě bavila od začátku do konce. Sebevraždy proložené sexem se zdají být odvážnou kombinací, ale funguje to bezvadně! Líbila se mi různorodost charakterů jednotlivých postav, kde od každé postavy světlo světa spatřilo mnoho skvělých myšlenek.

17.08.2019 5 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Upřímně jsem tuhle knížku přečetla až napodruhé. Poprvé jsem ji rozečetla před třemi lety a musela jsem ji po chvíli odložit, protože jsem nechápala, o co jde. Asi jsem na to nebyla mentálně připravená. Když jsem dala knížce druhý pokus, nechápala jsem, jak se mi mohl tenhle poklad v knihovničce jen tak povalovat. Jedna skvělá myšlenka za druhou, je pravda, že mě dlouhé popisy toho, co žije v rybníce atd. občas lehce nudily, ale jako celek si mě knížka a autor získali.

20.06.2021 4 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

Téma holokaust v knihách sama od sebe čas od času vyhledám, abych si připomněla, jakou historii má náš svět za sebou. U této knihy mě oslovilo originální zpracování tématu. Knížku jsem přečetla jedním dechem, babička si ji dávkovala po jednotlivých částech, protože to na ní bylo moc silný. Každý to prožíváme jinak a každý ví své.

19.01.2020 5 z 5

Stoprocentní riziko Stoprocentní riziko Jean-Michel Guenassia

Jestli jste už od Guenassia něco četli, tak vám v půlce knížky dojde, že se něco podělá. Otázkou zůstává, co a jak moc se to podělá. Moje hluboko zakořeněná víra z pohádek a sluníčkového vidění reality "a žili spolu šťastně až do smrti" mě držela do posledního okamžiku v naději, že se to povede, ale tak to v životě nechodí, či? Risk je zisk. Ne vždycky. Každopádně tenhle spisovatel za risk stojí.

31.08.2021 5 z 5

Vtípek sem, vtípek tam a ono to funguje! Politice se vyhýbám, ale v příběhu Alana bylo toto téma podáno jakýmsi pro mě nedefinovatelným způsobem, že mi to vůbec nevadilo, ba dokonce jsem si to užívala.

16.05.2019 5 z 5

Čerň a stříbro Čerň a stříbro Paolo Giordano

"Žijeme v předstihu, v neustálém očekávání něčeho, co nás zbaví naléhavých povinností přítomnosti."

02.01.2024 3 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

"Co uděláte, když vám někdo v mžiku zničí celou osobnost? Jak se s tím vypořádáte, když se ukáže, že celý váš život je omyl?"

02.01.2024 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Ze začátku jsem byla ztracená, neorientovala jsem se kdo, kdy, kde, proč, jak. Měla jsem dojem, že autorka chtěla poutat pozornost (oddalovat odhalení, "napínat") vkládáním až mnoha nepředvídatelných, zbytečných zápletek. Konečné rozuzlení bylo ovšem překvapující a to se mi líbilo.

28.07.2019 4 z 5

Čekala jsem od toho asi trochu víc, ale kniha nezklamala. Autorovy myšlenky mi občas přišly chaotické, ale takové myšlenky už bývají. Líbil se mi styl psaní, který na mě působil jako by autor seděl vedle mě a povídali jsme si. Hlavní myšlenkou knihy je rozbít představu o perfektním životě, protože život není tak dokonalý jako na sociálních sítích, život s sebou taky nese selhání, pocity od těch dobrých až po ty nejhorší a učí nás, že hlavním parametrem života jsou správně stanovené hodnoty, které nás dokáží udělat šťastnými.

16.05.2019 3 z 5

Zápisky o životě, smrti a útěku na Měsíc Zápisky o životě, smrti a útěku na Měsíc William Saroyan

"Procházení je skvělé. Je to skutečný projev svobody. Když se procházíte, víte, že existujete."

02.01.2024 3 z 5

Kolibřík Kolibřík Sandro Veronesi

"Faktem je, že je snadné pochopit, že za pohybem je vždycky nějaký důvod, zato pochopit, že se nějaký důvod skrývá i za nehybností, je těžší."

01.01.2024 3 z 5

Roviny života Roviny života Julian Barnes

"Při každém vzlétnutí však hrozí zřícení a k hladkým přistáním zase tak často nedochází."

01.01.2024 2 z 5

Acid House Acid House Irvine Welsh

Za mě prožitek jako na horské dráze. V jednu chvíli to bylo "uááá" a v druhou něco mezi vopruzem a "co to má sakra bejt?". Naštěstí převažovaly zábavnější chvilky. Závěrečná novela nebyla tak vopruzácká jak její název předpovídal.

21.10.2023 4 z 5

Nezmar Nezmar Jean-Michel Guenassia

Téma Indie mám v knížkách ráda, takže velice oceňuju, že jsem se mohla do této země zase vydat. Jako celek hodnotím knížku velice kladně, ale konec se za mě úplně nepovedl, ne že by mě zklamal, jen tam z mého pohledu bylo najednou několik vyústění, která mi úplně neseděla, ale nevím, jak to zakončit lépe, takže asi dobrý.

15.10.2021 4 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

"V životě člověka je nevyhnutelné, že se v určitém okamžiku, někdy z nějakého důvodu, ale často prostě bezdůvodně, vrátí k jednomu z těch malých zlomových bodů ve své existenci. A že si říká, jak by to s ním dopadlo, kdyby v onu chvíli balancoval trošku jinak."

01.01.2024 5 z 5

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

"I když jsme se hnali jako diví, nakonec jsme se ocitli jen vprostřed pustiny vprostřed noci."

01.01.2024 5 z 5