Čerň a stříbro

kniha od:

Čerň a stříbro https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256909/bmid_cern-a-stribro-JBX-256909.jpg 3.8 238

Paolo Giordano se vrací k obrazu rodiny, konstantnímu prvku své tvorby, tentokrát ji ovšem nepředstavuje jen jako semeniště traumat či bitevní pole, ale také jako hnízdo a útočiště. Ukazuje však, jak křehkou má takové hnízdo konstrukci, jak málo stačí, aby ji odfoukl vítr… V útlém románu sledujeme příběh jednoho mladého manželství. On je fyzik, univerzitní badatel se sklony k depresi. Má za to, že mu tělem protéká hustá a lepkavá černá míza melancholie, zatímco jeho žena Nora má v těle světlé stříbro, výborný elektrický vodič. Muž má zároveň roli vypravěče a zapisovatele jejich lásky. Věří, že se jeho smuteční čerň smíchá s Nořinou stříbrnou energií, ale zjišťuje, že skutečným pojivem, majákem i andělem strážným jejich vztahu byla paní A., přezdívaná Babette, kuchařka, hospodyně, chůva a adoptivní babička i matka v jedné osobě. Vyprávění vška začíná smrtí paní A. Vypravěč v „životě bez paní A.“ vzpomíná na život s ní a skládá tak velice živý obraz svérázné Babette, ženy plné síly a vitality, kterou ale zaskočí krutá diagnóza: rakovina plic. Milostné téma se tak začíná proplétat s tématem umírání a smrti. Giordano se opět soustředí jak na vědomí a podvědomí svých postav, tak na patologické projevy těl. Sleduje postup nemoci dostatečně zblízka, ale bez patosu, bez přehnaných emocí, ne však cynicky. Nechce přinést neznámé či překvapující informace o umírání a rakovině, jde mu spíše o to ukázat, co nemoc udělá s lidskou psychikou, s povahou člověka.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Il nero e l'argento , 2014


více info...

Komentáře (63)

Komentáře 63 Recenze 6

Aykiru
Aykiru
05.08.2023 3 z 5

S touto knihou mám jeden malý problém - vůbec netuším o čem vlastně je. Čtenář v knize nalezne spoustu náznaků a ukazatelů, které doslova křičí tudy, ale jakmile se po té cestě vydá, náhle mu zmizí pod nohama, jako by sám autor netušil, co chce vlastně sdělit. Spíš než plnohodnotný příběh mi to připomíná črtu, přípravu na další větší román, utřídění si myšlenek.
Jedná se o nejkratší a nejednoduší Giordanův příběh, ale také bohužel nejslabší.

hawěť
hawěť
06.04.2023 5 z 5

Šest hvězdiček za sloh, pět za obsah a minus šest protože jedenáct jich dát nejde


karol.cadex
karol.cadex
22.06.2022 3 z 5

Už jsem to psala u jiné jeho knihy, ale kde nechal tu italskou náturu? Kdyby všichni Italové byli takto ploší, z jejich kultury by nezbylo nic.
Hrdinové jsou nevýrazní, rozmazlení, ba až i nesympatičtí. Ano, ne na všechno je člověk připraven, životy nás všech provázejí také nezdary a pochybnosti, ale fyzik je pro život absolutně nepoužitelný a jeho paní slepice odmítající opustit svou komfortní zónu. Navíc při každé sebemenší krizi se stáhne do sebe a nepustí k sobě ani své nejbližší.
Babette je typ člověka, se kterým bych si naopak nedovedla vytvořit vztah já ani kdyby mi za to platili. Pomlouvačná rejpavá babka, jejíž názor je jediný ten svatý (rozhodně jí nepřeju nic zlého!). Z toho je zřejmé, jak byli fyzik s manželkou dětinští a nevyzrálí, potřebujíc na sebou “kontrolu” jiné osoby, ačkoli založili rodinu svou.
Tenké, za to poněkud útrpné.

AdamMez
AdamMez
21.01.2022 4 z 5

Krátká esej o vlivu lidí na sebe navzájem. Brutálně přímočará i přes to, že rozpad hlavního páru je sledován v podstatě v náznacích jako vedlejší linka té "skutečné katastrofy", která ale popravdě není v knize tím nejdůležitějším.
Z pohledu celosvětové literatury je podle mého názoru univerzitní román, ať už klasicky humoristický nebo ten nad budoucností protagonistů čistě lamentující, lehce vyčpělou oblastí i tématem. Na druhou stranu na sto stránkách autor nestihl příliš klišé tohoto žánru využít, a tahle má poznámka je tedy spíše takovým šťouráním pro šťourání...

Mosula
Mosula
27.12.2021 5 z 5

Žít v rodině je velmi těžké, hlavně když vás to nikdy nikdo nenaučil... Nejspíš je to tím, že Paolo Giordano je taky fyzik, ale jeho styl psaní a myšlenkové pochody mi neuvěřitelně sedí. Po osamělosti prvočísel se mi dostala do ruky tahle krátká novela a byla naprosto skvělá.

MíšaS.
MíšaS.
07.10.2021 2 z 5

Podle mého se autor prostě jen chtěl vypsat ze ztráty někoho blízkého, a to asi kniha pro něj splnila. Bohužel ve mě nic speciálního nezanechala. Přečetla jsem ji, ale tím pro mě příběh skončil a víc na něj nemám potřebu myslet.
Možná by z toho mohl být další skvělý román, kdyby se autor více rozepsal...

JessieEx
JessieEx
30.09.2021 4 z 5

Moje první kniha od autora a jsem poměrně spokojená. Anotace mě dokonale zmátla, čekala jsem teda něco mnohem horšího :) - Co se týče hlavního hrdiny, který věří na různé druhy mízy, která koluje tělem - je to jen myšlenka, teorie, na kterou narazí v jedné knize a která ho zaujme. Není na tom vystavěn celý příběh a on rozhodně není žádný magor :)

Vypráví příběh paní A., chůvy a hospodyně, kterou jim vzala nesmlouvavá nemoc a která na jejich životech zanechala nesmazatelné stopy. Kniha není ale jen o osmi letech prožitých s paní A. a následně bez ní. Vypravěč v novelce dokumentuje i svůj rodinný život, manželství s Norou a vztah se synem.

Autorův jazykový projev je velmi formální, používá ale složité větné vazby a proto si vyžádá čtenářovu plnou pozornost. Na pouhých 100 stranách vypráví milý ale i dojemný příběh o relativně krátkém období života jedné rodiny a i když to nebylo žádné wow, mně se kniha líbila :)

P.S. Mám pocit, že autor anotace skutečně popustil uzdu své fantazii nebo viděl v tom příběhu něco, co já jsem tam neviděla. Co tam možná ani není. Milostné téma v knize nenajdete.

ZÓNA
ZÓNA
19.06.2021 3 z 5

Nudný příběh psaný těžkou rukou a utvářený tak, aby v poslední kapitole obživl a zanechal tak hořkou pachuť?
Cunninghamovsky pojaté rozumování, násilná mimodějová intervence, která dělá román pramálo čtivým. Snažil jsem se oblíbit si jednotlivé postavy, kterých je v knize pomálu, nicméně jsem neuspěl a těšil jsem se naopak na postavy vedlejší, které měly narozdíl od hlavních postav výrazné charisma.
Tématu knihy nelze nic vytknout. Zpracování ano. Rozmělněné a odtažité. Příliš technické.
Těžší čtení. Neodsuzuji, ale děj nevtáhne a krabatí se. Pointa Vás může rozplakat.
Nikdy nevíte, jaké má s Vámi život úmysly.

Hema
Hema
02.01.2021 5 z 5

Skvěle napsané dílo, skvělé prostředí a vykreslení postav.

magnolia
magnolia
22.08.2020 4 z 5

Protože chci mít Paola G. kompletně přečteného, sáhla jsem i po téhle tenké knížce, které jsem se dříve obávala a vyhýbala. Autorovu způsobu psaní a vyprávění jsem, zdá se, zcela propadla.

maruska283
maruska283
25.02.2020 2 z 5

Po Osamělosti prvočísel jsem čekala něco citlivějšího, hlubšího, tohle je jen jakýsi výplňový materiál. Molitan, sádrokarton.

ibs
ibs
05.09.2019 4 z 5

Na tento pribeh treba mat “naladu”, je to vyborna novela, len ak ate najskor citali prvocisla, ktore zrejme uz netromfne nic, bude asi sklamanim.

Amazonka72
Amazonka72
05.07.2019 4 z 5

Moje druhá kniha od Paola Giordaniho. Na Osamělost prvočísel nemá, ale... lze vůbec tyto dvě knihy srovnávat? Ano, protože Paolo G. opět napsal dílo, ve kterém jde "až na dřeň", do myslí jednotlivých postav, jejich myšlenek. Navíc i zde je cítit, že se původně věnoval teoretické fyzice. Přirovnávání našeho myšlení a jednání k fyzikálním zákonům je prostě dokonalé.
Novela Čerň a stříbro mě hluboce zasáhla. Přečetla jsem ji během dvou dnů, a bylo to čtení, při kterém jsem nezažívala zrovna příjemné pocity. Jakobych to všechno znala, žila, přemýšlela o tom. Ano, stejně tak, jako v osamělosti prvočísel, i v manželství či partnertství jsme velmi často osamoceni. Člověka "vedle sebe" vnímáme jaksi z povzdálí. Snažíme se zůstat sami sebou a přitom se přizpůsobit tomu druhému. Máme v sobě jakýsi smutek, velmi obtížně definovatelný. Spojují nás děti, a někdy i osoby, které naše manželství sledují "zpovzdálí". To byl případ i paní A., která oba manžele spojovala tím, že jim dávala jistotu, pravidelný řád a rituály.
Spousta myšlenek mi utkvěla v paměti, některé jsem si i založila.
"Manželství fungující mimo předem stanovené role jí bylo cizí, a možná právě tohle přispívalo k pocitu jistoty, který nám svou přítomností poskytovala, jelikož jsme skrze ni zakoušeli trochu zbabělý stesk po překonaném, zjednodušené modelu rodinu, modelu, v němž každý nemusí být vše najednou - muž i žena, racionální i sentimentální, poddajný i přísný, romantický i přízemní -, modelu odlišném od toho, co na nás v dnešní době nakládá tak širokou a nerozlišenou zodpovědnost, že pak tak či onak pokaždé selháváme." (str. 87)
Není toto důvodem neustále omílající krizí vztahů v této uspěchané době?

antonin0999
antonin0999
08.06.2019 3 z 5

Čerň a stříbro mi dávají dohromady takovou tmavou šeď. Útlá novela se klouže po povrchu a pocitově intimních chvílích jednoho páru a jejich blízké osoby, hospodyně, paní A. Čtenář nemá čas postavy poznat, ale má pocit, že charaktery samotné to mezi sebou nemají o nic jednodušší. Není to odpočinková knížka, na to je její téma příliš dusivé, na druhou stranu nejde ani na dřeň lidského bytí, a tak zůstává někde na pomezí. Někde mezi černí a stříbrem.

Zorka
Zorka
28.04.2019 3 z 5

Ke knize bylo v podstatě vše napsáno již v anotaci. Trochu melancholický pohled na život, problémy manželství a umírání blízkého člověka, jehož smrtelnost jsme sice čekali, ale jehož fyzickou přítomnost jsme ke svému spokojenému životu potřebovali.

Jizi
Jizi
16.03.2019 4 z 5

Nenápadná novela, která v mnohém připomíná malström - je poutavá a okouzlující a zároveň tak nebezpečná - v jejích melancholických vodách se můžete utopit, ani nemrknete.
"Začínající rodina je občas i tohle: zhuštěná mlhovina egocentrismu, které hrozí imploze." (s. 42)
V Giordanově podání působí ich-forma nesmírně autenticky - do té míry, až ve mně vyvolávala nelibé pocity voayera, který vidí příliš hluboko do nitra jiné osoby a nachází v ní příliš mnoho sebe (a taky tebe).
Bolest ze ztráty a bolest ze ztrácení - nejen lidí jako takových, ale i intimity, lásky, domova. Prožíváme ji do jisté míry všichni nebo se tohoto prožitku alespoň (prozatím?) děsíme. V určité životní fázi je totiž přítomen v životě snad každého, ať už si to uvědomujeme nebo ne.
"Rychle odbydeme loučení a jdeme pěšky domů, jen my tři: dva rodiče a jeden malý smutný strašák, který nepustí naše ruce, dokud nedojdeme ke dveřím, jako by říkal, že to pochopil, pochopil, že lidi se vzdalují, lidi odcházejí a hotovo, navždycky, ale my ne, nám to nedovolí, alespoň dokud nás takhle udrží pohromadě." (s. 100)
Jestli je kritériem kvality knihy autentičnost, ryzost a síla emocí, jež v nás dokáže vyvolat, pak je Čerň a stříbro skutečně dobrá kniha.

petrarka72
petrarka72
29.01.2019 4 z 5

Láska a rakovina. Opravdu mohou existovat vedle sebe? Kdyby byl svět ideální, jedna vylučuje druhou... Nesmělé vzpomínání na osobu z dobrých časů, útěk před předčasnou pitvou manželství bez fandícího svědka. A hlavně - Emanuele a Anna.

Eremites
Eremites
25.01.2019 3 z 5

Tahle krátká novela mě bohužel nenadchla tolik, jako Osamělost prvočísel. I když Giordano píše podobně (a pro mne srozumitelně a čtivě), nedokázala jsem se do příběhu tolik ponořit. Částečně bych asi viděla problém ve vyprávění v ich-formě. Všechny postavy (kromě vypravěče) tudíž vidíme pouze jeho optikou, což ale vůbec nemusí představavovat skutečný obraz těchto lidí. Měla jsem pocit, jakoby byli za nějakou mlhou, kterou nedokážu prohlédnout... Tudíž jsem následkem toho nedokázala pochopit jejich jednání či důvody, které je k tomu či onomu vedly a mohla jsem se jen domýšlet.

Opět je to o velké osamělosti všech hrdinů, ale bohužel se obávám, že po pár týdnech si už ani nevzpomenu na přibližný děj.

Chesterton
Chesterton
13.10.2018 3 z 5

Tahle příjemně útlá novela už mě tolik nebavila jako Prvočísla, ale daleko víc jsem po celou dobu přemýšlela nad hlavním tématem příběhu. Trochu matoucí byl pro mě motiv stříbra jako charakteru Nory. Nepřišla mi nijak životodárná ani energická. Až když jsem si na samém závěru dokázala propojit onemocnění rakovinou s určitou nekomunikací či komunikací povrchní, teprve všechno do sebe zapadlo.
Také mi nepřišlo, že by paní A. byla tmelem vztahu. Naopak. Tak výrazná a vyhraněná žena musela trochu bránit onomu splynutí manželů, po kterém vypravěč příběhu tolik touží. Drží jejich vztah pohromadě pouze na povrchu. Vlastně jim slovy autora brání "sdílet dlouho ukrývané vaky osobních křivd". Oba tak mají asi stále více "nepříjemný zvyk izolovat se ve chvílích bolesti".
Velice pěkným způsobem je v příběhu zmíněn komplikovaný vztah k víře v "katolické" Itálii a neméně pěkně přirozené dětské vnímání. Emanuele mnohé chápe snadněji a přirozeněji než dospělí.
Poté co jsem celkem pracně odhalila nekomunikaci jako moto příběhu, musím uznat nesporný talent autora ve vnímání současné společnosti :o)

A ano, doslov je velice detailní a stojí za samostatnou hvězdičku!
Ovšem příběh sám je hodně těžkopádný. Škoda.
3/2

Rihatama
Rihatama
11.09.2018 4 z 5

Žádné velké téma, žádná velká dramata. Zdánlivě. Jenom život sám, jak se pozvolna den za dnem odvíjí a spěje ke konci. Ke smrti. Život jedné bytosti dává život a smysl života druhým. Se smrtí této bytosti se smysl života těch druhých vytrácí, stejně jako naděje na splynutí. Duší. Ženy a muže. Stříbra a černé žluči. Životadárné energie a otupující melancholie. A přitom nejde o nic jiného, než o rodinu, soužití muže a ženy, o jejich role ve společném soužití s ne příliš nadaným synem. Vše funguje, pokud v životě této mladé rodiny figuruje Babette, ne toliko skvělá kuchařka. Smrt, tady smrt Babette, se stala katarzí a ve finále i katalyzátorem. Rodina nakonec přece jenom přetrvá. Podle všeho. Některá postulovaná životní moudra, stejně jako odosobněný styl vyprávění mi až tak nevyhovují, byť v zásadních otázkách života a smrti brání tento přístup patosu. Současně však také, až na některé výjimky, brání mému výraznějšímu emocionálnímu prožitku. V každém případě zajímavý literární počin.

hermína14
hermína14
10.09.2018 4 z 5

Stačilo by 3 a půl hvězdičky, protože Prvočísla mě oslovila víc, ale musím vzdát hold doslovu paní překladatelky Alice Flemrové. Tak pěkně (si) to celé podtrhla:).

martina2704
martina2704
12.08.2018 2 z 5

No, nevím, jestli je to tím, že jsem od knížky měla přílišná očekávání (protože Tělo se mi fakt líbilo), ale tahle knížka mi přišla dost o ničem.
Myslela jsem, že to bude příběh, který mě uvede do deprese. Že se tam budou prolínat rozdílné charaktery obou partnerů. Že pocítím bezmoc v jejich vztahu. Ale nic takového se nestalo. Nečetlo se to špatně, ale myslím, že pokud by knížka měla víc jak sto dvacet stran, měla bych problém ji dočíst, protože na můj vkus se tam nic moc nedělo...

pajaroh
pajaroh
27.07.2018 3 z 5

Tohle opravdu není román (ty se lépe prodávají, tak proč to tak neoznačit), spíše krátký příběh, novela, jejíž děj je sice pěkně popsán, ale nestačí se rozvinout.
Čerň a stříbro se příjemně čte, nicméně zítra nebudu navzdory vážnému tématu vědět, o čem je.

Pitbullka
Pitbullka
23.07.2018 3 z 5

Melancholické, depresivní, ale hezký příběh.

intelektuálka
intelektuálka
13.07.2018 4 z 5

Pro mne velmi pěkné čtení...

Po 6 letech od prvotiny "Osamělost prvočísel" autor lidsky vyzrál.

Manželský pár - on má pocit, že mu tělem protéká černá míza melancholie, zatímco jeho žena má ve svém těle světlé stříbro...

Mělo by dojít ke smíšení těchto prvků..Zde už se hlavní hrdina nebojí emocí - poznal lásku, partnerství a otcovství.
Tmelem jejich vztahu je paní A. - chůva a hospodyně a adoptivní babička jejich syna.

A s její nemocí a smrtí se manželé musí smířit a vyrovnat - spojit se ve smutku, nezůstat každý v osamění... Rodinu tady autor prezentuje jako místo, kam se má člověk uchýlit se svými smutky...

los
los
12.07.2018 2 z 5

po Giordanově prvotině mě tato novela zklamala, ale přesto dobré čtení

Vecerkova
Vecerkova
11.07.2018 5 z 5

Giordanovo vypravěčské umění dokáže i na omezeném prostoru této krátké novely čtenáře uchvátit. S melancholií, se kterou vypráví prostřednictvím otce o osudech jeho křehké rodiny, se zamýšlí nad otázkami manželského svazku a jeho předností před akademickými úspěchy, rodičovství a nevyhnutelností smrti.
Vypravěč, v novele nejmenovaný, je doktorandem na matematicko-fyzikální fakultě. Stejně jako autor vystudoval fyziku a snad právě proto mi jeho čistá forma projevu a metafory, které používal, byly tolik blízké. Na samém začátku knihy umírá paní A., která v rodině vypravěče pracovala dlouhá léta jako domácí, později, po narození syna Emanuela, jako chůva. Vypravěč se následně ve vzpomínkách vrací k seznámení s jeho ženou Norou a všemu, co se událo od té doby. Obzvláště autentický popis toho, jak se mladí fyzikové tajně vydávali na ostatní fakulty, kde hledali ,,dívky, které se neoblékají se stejnou umrtvující střídmostí a které se nevyznačují zanedbanou netečností vůči tělům obecně", zjevně vyplývající z vlastní zkušenosti, mě mile pobavil.
To hlavní, čemu se ovšem autor věnuje, je zachycení průběhu nemoci paní A., které je diagnostikována rakovina, její dopad na už tak poněkud labilní rodinné zázemí manželů, kteří se navzájem pomalu odcizují. Nora, která pracuje jako designérka, odmítá i přes vizi jistějšího zaměstnání pro jejího manžela opustit město, ve kterém žijí. Její muž překonává zklamání z vlastního syna, který je poněkud podprůměrný a rozhodně není matematickým géniem, kterého si vysnil. Tento problém Giordano představuje na ironické situaci, kdy se otec- se svým vzděláním z vyšší matematiky- snaží Emanuelovi bezúspěšně vysvětlit, že cokoliv násobené nulou je nula. Přitom se zdravotní stav paní A. zhoršuje a manželům dochází, že její přítomnost a svérázné názory byly tím, co jejich rodinu drželo pohromadě.
Autorův styl je střídmý a exaktní a schopnost popsat tento příběh s nevyhnutelným koncem s takovou elegancí nemohu hodnotit jinak než kladně.

džej
džej
06.07.2018 4 z 5

Přestože je v knize nemoc hospodyně přítomná téměř na každé stránce, nezastře, že se v textu jedná o pocity odcizení obou mladých manželů, kteří jako by stále hledali čím naplnit svůj život. Stylisticky vytříbené! Zachycené tápání dvou dospělých ve mně ale také vzbudilo pocit, že se v současné době - nejen ve společnosti, ale i ve vztazích - řeší více pseudoproblémů.

Knišíl
Knišíl
14.04.2018 5 z 5

Tak útlá knížka, která autorovi klade omezený prostor na rozvíjení myšlenek, a přece vybízí k zamyšlení na tolik témat např. smrt, láska, partnerské soužití, role rodiče, osamělost. Giordano si mě svým stylem získal a do budoucna se chystám na další jeho knihy. Pro mě patří ke špičce evropských mladých autorů, zvlášť když nejsem fanoušek krimi/thriller žánrů.

Dani25
Dani25
10.02.2018 4 z 5

Citlivo napisané aké ťažké je stracat blizkeho cloveka kvoli chorobe.

Štítky knihy

partnerské vztahy nemoci rakovina, nádory italská literatura rodina umírání

Autorovy další knížky

Paolo Giordano
italská, 1982
2009  85%Osamělost prvočísel
2020  84%Dobývání nebe
2013  85%Tělo
2015  75%Čerň a stříbro
2023  60%Tasmánia

Kniha Čerň a stříbro je v

Právě čtených3x
Přečtených287x
Čtenářské výzvě41x
Doporučených13x
Knihotéce142x
Chystám se číst96x
Chci si koupit23x