Čerň a stříbro

Paolo Giordano se vrací k obrazu rodiny, konstantnímu prvku své tvorby, tentokrát ji ovšem nepředstavuje jen jako semeniště traumat či bitevní pole, ale také jako hnízdo a útočiště. Ukazuje však, jak křehkou má takové hnízdo konstrukci, jak málo stačí, aby ji odfoukl vítr… V útlém románu sledujeme příběh jednoho mladého manželství. On je fyzik, univerzitní badatel se sklony k depresi. Má za to, že mu tělem protéká hustá a lepkavá černá míza melancholie, zatímco jeho žena Nora má v těle světlé stříbro, výborný elektrický vodič. Muž má zároveň roli vypravěče a zapisovatele jejich lásky. Věří, že se jeho smuteční čerň smíchá s Nořinou stříbrnou energií, ale zjišťuje, že skutečným pojivem, majákem i andělem strážným jejich vztahu byla paní A., přezdívaná Babette, kuchařka, hospodyně, chůva a adoptivní babička i matka v jedné osobě. Vyprávění vška začíná smrtí paní A. Vypravěč v „životě bez paní A.“ vzpomíná na život s ní a skládá tak velice živý obraz svérázné Babette, ženy plné síly a vitality, kterou ale zaskočí krutá diagnóza: rakovina plic. Milostné téma se tak začíná proplétat s tématem umírání a smrti. Giordano se opět soustředí jak na vědomí a podvědomí svých postav, tak na patologické projevy těl. Sleduje postup nemoci dostatečně zblízka, ale bez patosu, bez přehnaných emocí, ne však cynicky. Nechce přinést neznámé či překvapující informace o umírání a rakovině, jde mu spíše o to ukázat, co nemoc udělá s lidskou psychikou, s povahou člověka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256909/big_cern-a-stribro-JBX-256909.jpg 3.8214

Vydáno: , Odeon

Il nero e l'argento, 2014

Kniha Čerň a stříbro

Mosula
27.12.2021

Žít v rodině je velmi těžké, hlavně když vás to nikdy nikdo nenaučil... Nejspíš je to tím, že Paolo Giordano je taky fyzik, ale jeho styl psaní a myšlenkové pochody mi neuvěřitelně sedí. Po osamělosti prvočísel se mi dostala do ruky tahle krátká novela a byla naprosto skvělá.

MíšaS.
07.10.2021

Podle mého se autor prostě jen chtěl vypsat ze ztráty někoho blízkého, a to asi kniha pro něj splnila. Bohužel ve mě nic speciálního nezanechala. Přečetla jsem ji, ale tím pro mě příběh skončil a víc na něj nemám potřebu myslet.
Možná by z toho mohl být další skvělý román, kdyby se autor více rozepsal...

JessieEx
30.09.2021

Moje první kniha od autora a jsem poměrně spokojená. Anotace mě dokonale zmátla, čekala jsem teda něco mnohem horšího :) - Co se týče hlavního hrdiny, který věří na různé druhy mízy, která koluje tělem - je to jen myšlenka, teorie, na kterou narazí v jedné knize a která ho zaujme. Není na tom vystavěn celý příběh a on rozhodně není žádný magor :)

Vypráví příběh paní A., chůvy a hospodyně, kterou jim vzala nesmlouvavá nemoc a která na jejich životech zanechala nesmazatelné stopy. Kniha není ale jen o osmi letech prožitých s paní A. a následně bez ní. Vypravěč v novelce dokumentuje i svůj rodinný život, manželství s Norou a vztah se synem.

Autorův jazykový projev je velmi formální, používá ale složité větné vazby a proto si vyžádá čtenářovu plnou pozornost. Na pouhých 100 stranách vypráví milý ale i dojemný příběh o relativně krátkém období života jedné rodiny a i když to nebylo žádné wow, mně se kniha líbila :)

P.S. Mám pocit, že autor anotace skutečně popustil uzdu své fantazii nebo viděl v tom příběhu něco, co já jsem tam neviděla. Co tam možná ani není. Milostné téma v knize nenajdete.

ZÓNA
19.06.2021

Nudný příběh psaný těžkou rukou a utvářený tak, aby v poslední kapitole obživl a zanechal tak hořkou pachuť?
Cunninghamovsky pojaté rozumování, násilná mimodějová intervence, která dělá román pramálo čtivým. Snažil jsem se oblíbit si jednotlivé postavy, kterých je v knize pomálu, nicméně jsem neuspěl a těšil jsem se naopak na postavy vedlejší, které měly narozdíl od hlavních postav výrazné charisma.
Tématu knihy nelze nic vytknout. Zpracování ano. Rozmělněné a odtažité. Příliš technické.
Těžší čtení. Neodsuzuji, ale děj nevtáhne a krabatí se. Pointa Vás může rozplakat.
Nikdy nevíte, jaké má s Vámi život úmysly.

Hema
02.01.2021

Skvěle napsané dílo, skvělé prostředí a vykreslení postav.

magnolia
22.08.2020

Protože chci mít Paola G. kompletně přečteného, sáhla jsem i po téhle tenké knížce, které jsem se dříve obávala a vyhýbala. Autorovu způsobu psaní a vyprávění jsem, zdá se, zcela propadla.

maruska283
25.02.2020

Po Osamělosti prvočísel jsem čekala něco citlivějšího, hlubšího, tohle je jen jakýsi výplňový materiál. Molitan, sádrokarton.

ibs
05.09.2019

Na tento pribeh treba mat “naladu”, je to vyborna novela, len ak ate najskor citali prvocisla, ktore zrejme uz netromfne nic, bude asi sklamanim.