Čerň a stříbro

Čerň a stříbro https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256909/bmid_cern-a-stribro-JBX-256909.jpg 4 245 65

Paolo Giordano se vrací k obrazu rodiny, konstantnímu prvku své tvorby, tentokrát ji ovšem nepředstavuje jen jako semeniště traumat či bitevní pole, ale také jako hnízdo a útočiště. Ukazuje však, jak křehkou má takové hnízdo konstrukci, jak málo stačí, aby ji odfoukl vítr… V útlém románu sledujeme příběh jednoho mladého manželství. On je fyzik, univerzitní badatel se sklony k depresi. Má za to, že mu tělem protéká hustá a lepkavá černá míza melancholie, zatímco jeho žena Nora má v těle světlé stříbro, výborný elektrický vodič. Muž má zároveň roli vypravěče a zapisovatele jejich lásky. Věří, že se jeho smuteční čerň smíchá s Nořinou stříbrnou energií, ale zjišťuje, že skutečným pojivem, majákem i andělem strážným jejich vztahu byla paní A., přezdívaná Babette, kuchařka, hospodyně, chůva a adoptivní babička i matka v jedné osobě. Vyprávění vška začíná smrtí paní A. Vypravěč v „životě bez paní A.“ vzpomíná na život s ní a skládá tak velice živý obraz svérázné Babette, ženy plné síly a vitality, kterou ale zaskočí krutá diagnóza: rakovina plic. Milostné téma se tak začíná proplétat s tématem umírání a smrti. Giordano se opět soustředí jak na vědomí a podvědomí svých postav, tak na patologické projevy těl. Sleduje postup nemoci dostatečně zblízka, ale bez patosu, bez přehnaných emocí, ne však cynicky. Nechce přinést neznámé či překvapující informace o umírání a rakovině, jde mu spíše o to ukázat, co nemoc udělá s lidskou psychikou, s povahou člověka.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Il nero e l'argento , 2014

evasamankova
29.12.2015 5 z 5

Co někteří autoři nedokáží vyjádřit ani na běžných 300 stranách, tady podává Giordano výživným způsobem na pouhých 114. Mladé manželství viděno skrze postavu umírající hospodyně. Nemoc, smrt, rodina a pomíjivost života - témata, která nutí se zamýšlet, přehodnocovat... Útlá, ale výborná kniha!

Basti06
27.11.2015 2 z 5

Pro mě byl tento titul, na který jsem se velice tešil, zklamáním roku. Ve světle kritik uveřejněných dámami níže mě až napadá, jestli ve slovenštině nezvnikl daleko kvalitnější překlad, ale tím to asi nebude. Po geniálním románu Osamělost prvočísel a po Tělu (kde bylo tolik skvělých a nostných myšlenek, že by vydaly na nejmíň tři romány) napsal Giordano podle mě naprosto plochou knihu, která o lidských vztazích sice pojednává, ale vůbec je nedokresluje. Čekal jsem nějaká zásadní vnitřní dramata mezi "Jejím stříbrem a jeho černí", ale až na posledních pár stránek se nedostavila. Navíc jako muž moc nechápu, co hlavní postava na své "kouzelné" manželce vidí, v čem mu přijde tak dokonalá. Vykreslená je spíš jako neempatická, rozmazlená a trochu protivná ženská. Celá kniha se zaobírá tím, jak se jedna rodina vypořádala s rakovinou a smrtí své pomocnice v domácnosti. Určitě dobrý úvod, ale Giordano se od této myšlenky bohužel nevzdálí. Téměř úsměvně pak působí věta psychoanalytika, jehož hlavní postava navštěvuje, asi 20 stran před koncem knihy: "Přestaňte mluvit o rakovině své chůvy a začnětě mluvit o své ženě." Kéž by se té rady Giordano držel a napsal knihu podle ní.

cessy
14.10.2015 5 z 5

Silné, presvedčivé, AKTUÁLNE. Osamelosť ako leitmotív Giordanovej tvorby, opäť v novom, tentoraz minimalistickom šate. Giordano sa stáva skutočným „psychológom“, znalcom ľudských pováh a medziľudských vzťahov. Zlepšuje sa od knihy ku knihe. V tomto prípade mu pomohla aj vhodne zvolená forma rozprávania, ktorá to celé podčiarkla a punc filozofického prístupu. Pripomína mi to niektorý z tých staticko-dynamických obrazov súčasného moderného umenia, na ktorých pri letmom pohľade nezbadáte nič zvláštne a až keď sa zadívate, zaregistrujete pohyb, preskupovanie, gradujúce napätie. A taký je aj tento text. Statický pokiaľ ide o dejovú líniu, no pod povrchom, vo vnútre postáv, tam je dynamika nesporná. Tam to vrie, metamorfuje, postavy odchádzajú „z boja“ poznačené poznaním. Navonok sa možno nič nezmenilo, no oni už nikdy nebudú také, aké boli kedysi. Pre mňa zatiaľ to naj od Giordana.

Radka_p
11.10.2015 5 z 5

Giordana milujem za jeho Osamelosť prvočísel a kebyže napíše nákupný zoznam do potravín, neobjektívne mu aj za ten dám 5 hviezdičiek. Čierna a strieborná mohli mať pokojne o 100 strán viacej ale tomuto autorovi stačí aj pár strán na popísanie dostatočného množstva emócií, ľudkých životov a vzťahov aby z toho bol pri čítaní zážitok!!!

Viaby
27.08.2015 5 z 5

Giordano je majster v hľadaní súvislostí. Hľadať a chcieť vidieť... k tomu privedie vnímavého čitateľa a prostredníctvom príbehu nenápadne učí láske. Píše sugestívnym spôsobom, ktorý čitateľa pohltí a nepustí, kým knihu nedočíta. Paolo, bolo mi cťou čítať tento príbeh.

partnerské vztahy nemoci rakovina, nádory italská literatura rodina umírání

Paolo Giordano
italská, 1982
2009  85%Osamělost prvočísel
2020  84%Dobývání nebe
2013  85%Tělo
2015  75%Čerň a stříbro
2023  63%Tasmánia

Kniha Čerň a stříbro je v