tracey9 tracey9 komentáře u knih

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Pláž v Chorvatsku od Julie Caplin to je kniha, ve které se znovu potkáme s postavami, které jsme poznali už v Cukrárně z Paříže. Jednak s Maddie, studentkou umění, která byla v Paříži na studiích a také s Nickem, jedním z bratrů Niny, hlavní hrdinky cukrárny. Nick právě začal randit se známou modelkou Tarou a díky ní se vydává na jachtu s partou bohatých přátel a snaží se zapadnout do kolektivu a navíc ještě více oslnit Taru, která se v jejich vztahu chová velice nepředvídatelně. A Maddie? Ta právě ukončila svá studia, trochu ještě hledá své místo v uměleckém světě a tak přijme místo kuchařky na jachtě. A samozřejmě na té stejné, na které se plaví Nick s přáteli své přítelkyně. Počáteční nesympatie Nicka i Maddie se pomalu mění, ale jak jejich příběh skutečně dopadne? :)

Pláž v Chorvatsku mám už nějaký čas doma, ale nějak se mi nedařilo se k ní dostat. Ve chvíli učení se na zkoušky, ale byla přesně tím, co jsem potřebovala a proto jsem po ní sáhla :) jedná se o velice příjemnou odpočinkovou knihu - tak jak jsme u Julie Caplin zvyklí :) kniha je navíc plná sluníčka, léta a moře a to bylo přesně to, co mi teď jednak schází a jednak jsem to neuvěřitelně potřebovala, alespoň na stránkách knihy. V Chorvatsku jsem nikdy nebyla, ale je mi jasné, že má své krásy a v téhle knize jsem si je všechny užila :) bylo tu možná trochu méně jídla, než jsme u knih této autorky zvyklí, ale to mi kupodivu nevadilo, cestování mi tuhle absenci zcela vynahradilo :) romantika je v této knize pozvolná, nenásilná asi taková, jaká v životě často bývá :) bavila mě, ale ještě víc mě bavilo pošťuchování Maddie a Nicka, které ze začátku bylo jen steskem po sourozeneckém pošťuchování :) ano, také mám dva bratry knihu jsem si užila, byla přesně tím, co jsem v tomhle období potřebovala číst :)

Pláž v Chorvatsku hodnotím 4,5 z 5 a moc se těším, že mě velice brzy čeká další kniha této skvělé autorky :)

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

(SPOILER) Helimadoe od Jaroslava Havlíčka je příběh mladíka Emila, který se s rodiči přestěhuje na malé město. Hned záhy ho stíhá zápal plic, který mu změní život nejen po fyzické stránce, ale hlavně po té stránce dospívání :) v doktorově domácnosti se totiž potkává s jeho dcerami Helenou, Ludmilou, Marií, Dorou a Emou. Zažívá nejen první přátelské svazky, ale především své první lásky :) a my tak můžeme sledovat jeho pocity i rozpory, které mnohé z těchto situací přináší :)

Helimadoe jsem četla v rámci čtenářského klubu s @ann.ctenarskyklub @bary_cteni @zazie_v_metru a mnoha dalšími :) a jsem moc ráda, že jsem se k této klasice dostala :) Helimadoe je moc krásný, příjemný a vtipný příběh, který navíc velice citlivě odhaluje zákoutí chlapeckého dospívání a chlapecké duše. Emil mi částečně připomínal Péťu Bajzu z Bylo nás pět, hlavně ta pohoda klukovských let byla velice podobná :) co mi vyhovovalo trochu méně je stará čeština, která se mi hlavně zpočátku louskala skutečně těžko. Časem jsem si ale zvykla a do příběhu tak zaplula úplně snadno :)

Pokud máte chuť na klasiku, určitě moc doporučuji! Já osobně hodnotím 4 z 5 :)

03.11.2023 4 z 5

Údolí snů Údolí snů Anna Jacobs

Údolí snů od Anny Jacobsové nám představí Bellu Porterovou, mladou ženu, která žije u svého despotického bratrance. To však jen do té doby, než jí vzdálený strýček odkáže dům v Backshaw Moss. Bella se rozhodne do tohoto městečka přestěhovat a situace není jednoduchá, protože se píše rok 1935. Bella potkává mnoho milých lidí, kteří se jí snaží pomoci a také sympatického Ryana, vdovce se třemi dětmi. Vzdá se však bratranec Thomas tak lehce nebo půjde Belle po krku?

Anna Jacobsová. Přiznám se, že tady mě zaujalo hlavně jméno autorky, které je tak podobné jménu autorky Panského domu :) navíc i tato anglická Jacobsová píše historické romány! Ano, jedná se o dvě osoby Anne je Němka, Anna je Angličanka do knihy jsem se pustila s chutí, bavilo mě Bellino osamostatnění, nalezení sama sebe i takové maličkosti jako nákup baretu, zkracování sukní... takovéhle holčičí záležitosti první půlka knihy se mi moc líbila! Ale ta druhá... romantická linka, která se do té doby vyvíjela pozvolna a přirozeně se najednou zlomila a nabrala nepřirozené obrátky. Najednou to z minuty na minutu byla láska jak trám. Trochu mi přišlo, jak kdyby autorka s romantickou zápletkou někam spěchala. Také mi neuvěřitelná přišla celá ta věc s bratrancem Thomasem a dalšími zloduchy - přiznávám se, že to mě prostě nebavilo :/

Knížka určitě není špatná a určitě spoustu lidí bude bavit, mně bohužel sedla jen tak napůl a proto ji hodnotím 3 z 5.

Za knihu na recenzi v rámci #spoluprace moc děkuji @grada_cz @cosmopolis_cz a @bunburistka

03.11.2023 3 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Útěk na venkov od Julie Caplin je kniha, která sice vybízí svým názvem, abychom ji zařadili mezi romantické útěky, ale do této série nepatří.

Seznámíme se tu s Ellou, ženou, která odjíždí na venkov hlídat své kmotře Magdě domek a od začátku je nám jasné, že Ella odchází z Londýna především, aby si odpočinula, oddechla, získala odstup. Možná se v některých chvílích chová nafoukaně, dětinsky, hrozně... ale časem jsem ji pochopila. Společnost jí dělá labradoří fenka Tess a ta jí přinese spousta radosti do jejích smutků i Elle přidělá pár vrásek na čele :)

Veterinář Devon a jeho zdravotní sestřička Bets se s Ellou spřátelí a to i přes původní antypatie. Bets je veselou a milou přítelkyní, Devon klidným, oddaným a jemným mužem, jehož kouzlu Ella pomalu propadá. Ale v Londýně ji možná stále čeká Patrick...

Neskutečně se mi líbilo, že tahle kniha není jen pohodová romantika, ale že zpracovává vážné a silné téma. Sice mi zlomilo srdce, ale i tak se mi to moc líbilo. Příběh dostal jiný rozměr, vysvětlilo se Ellino chování a o to víc mi přirostla k srdci. Podobně Devonův příběh mě nenechal chladnou, i když jsem se do něj neuměla tolik vžít. Zamilovala jsem si samozřejmě Tess, její kousky mi nejednou vyčarovaly úsměv na tváři :) zamilovala jsem si taky Bets a vůbec bych se nezlobila číst i její příběh, určitě by mě moc bavil! A kdoví, třeba se ho dočkáme :)

Je to trochu jiná Julie Caplin než jakou ji známe, ale je skvělá :) líbilo se mi být spolu s Ellou na anglickém venkově, byl opět krásně vykreslen a líbilo se mi sledovat i její vývoj a uvědomění si sama sebe :)

Knihu hodnotím 4,5 z 5 :)

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Dům na samotě Michaely Klevisové je detektivním příběhem, který nás zavede do středočeské vesničky Smrčiny, kde se jednoho večera stane vražda, která vypadá jako další oběť vraha, který řádí v Praze. V první chvíli vše ukazuje na Nelina bývalého přítele Martina, který se zrovna ten večer stěhuje zpět do Prahy ke svému otci. Jak ale poznáváme obyvatele Smrčiny, nacházíme mezi nimi dost zajímavých charakterů, z nichž každý vlastně mohl vraždit...

Dům na samotě je další knihou, kterou jsem četla v rámci #hromadnastafeta a tuto konkrétní vyslala @na_knizni_vlne :) a já za to moc děkuji, protože bych se k autorce asi jinak nedostala. Vy víte, že na detektivní a thrillerové příběhy jsem poměrně náročná - jinými slovy, chci být klamána od začátku do konce a chci, aby mi při odhalení vraha spadla brada :D ta mi sice nespadla, i když jsem vraha neuhodla v průběhu pátrání. Nespadla mi, protože do sebe najednou začalo všechno krásně zapadat. A to se mi moc líbilo, že to zapadlo na místo. Kniha není žádným krvákem, spíše se soustředí na psychologii postav, kterých sice není zrovna málo, ale orientace mezi nimi mi problém nedělala. Líbilo se mi i koňské prostředí, které mi připomínalo pubertu a čtení detektivek Dicka Francise :)

Knihu jsem si užila, i když mi pár věcí přišlo trochu nedotažených. Byla pro mě však velice milým překvapením a i proto hodnotím 4 z 5 :)

03.11.2023 4 z 5

Friluftsliv Friluftsliv Linda Åkeson McGurk

Friluftsliv od Lindy Åkesonové McGurkové nám přibližuje další ze severských trendů. Po hygge a lagomu je tady Friluftsliv! Slovo friluftsliv by se dalo přeložit jako život na čerstvém vzduchu a proto se tato nová publikace věnuje především tipům, jak do svého života dostat více aktivit mimo domov, různým receptům na ohýnek, tipům na oblečení a nejrůznější vybavení.

Konečně je tu trend friluftsliv! Tenhle koncept jsem zaznamenala už před pár lety, protože narozdíl od hygge a lagomu se hojně provozuje v mém milovaném Norsku ovšem jak nám autorka přibližuje, jedná se i o velký švédský fenomén. Zpracování knihy se mi moc líbilo a líbilo se mi podívat se i na historii friluftsliv. Myslím, že je to koncept, který se dá využít v každé zemi, ta naše má však výhodu, že podobně jako seveřané, máme zálibu v chataření a chalupaření. Navíc nepotřebujete žádné příliš drahé a speciální vybavení, abyste prostě vyrazili na ranní procházku a to ostatní se pak možná prostě přidá

Knihu hodnotím 5 z 5 a moc doporučuji! :)

Noc tisíce hvězd Noc tisíce hvězd Andrea Yaryura Clark

Noc tisíce hvězd Andrey Yaryury Clark je příběhem Palomy, dívky, která vyrůstá v argentinské rodině, jež žije v New Yorku. Její poklidný život americké teenagerky naruší žena, která jednoho dne dorazí na otcův večírek a zmíní jeho argentinskou hrdinnou minulost. Když se Paloma dostane do Buenos Aires, zvědavost jí nedá a začne pomalu odkrývat historii své rodiny i historii Argentiny samotné.

Asi nejsem jediná, kdo má v historii jihoamerických zemí obrovské mezery. O to víc mě lákala kniha, která právě takovou historii odkrývá. Jména jako Perón a Che Guevara nám asi příliš neznámá nejsou, pro mě to ale u těch jmen končilo. Proto jsem se zatajeným dechem četla kapitoly, které vypráví Santiago, Palomin otec, a ve kterých se dozvídáme, jaké hrůzy má Argentina za sebou. Knihy, které mě něco naučí a něco nového mi odkryjou, čtu nesmírně ráda a to byl případ této knihy. Spoustu informací jsem si vyhledala a jsem zase o něco chytřejší :) silný příběh byl lemován krásnou jihoamerickou atmosférou s popíjením maté a jedením spousty zajímavých jídel.

Knihu jsem si moc užila a troufám si říct, že se na konci roku objeví v mých nejlepších přečtených knihách. Určitě moc doporučuji úplně všem! :)

Knihu samozřejmě hodnotím 5 z 5 :)

Jak ulovit boháče Jak ulovit boháče Evie Dunmore

Rebelky z Oxfordu už jsou takovou klasikou, něco, co si rozhodně nenechám utéct a vy byste také neměli!

Tentokrát se příběh zaměřuje na Hattie Greenfieldovou, další z nám již dobře známých oxfordských sufražetek. Hattie touží po manželství a zároveň miluje malování. Možná jí až tak nedochází za co celé hnutí bojuje, dokud se neseznámí s obávaným boháčem panem Blackstonem. Blackstone ji čímsi přitahuje a díky jeho intrikám skončí jako jeho manželka. Dokáže být šťastná ve svazku, do kterého byla vlákána?

Osobně nesmírně obdivuji, jak je každý příběh Rebelek úplně jiný. Popisuje nám další možnost vyvíjení se lásky v devatenáctém století, které pro ženy nebylo až tak jednoduché. Nebylo jednoduché ani pro dělníky v dolech a my spolu s Hattie odhalíme některé jejich osudy a problémy. Mimo doly a vyvíjecí se lásku mezi Blackstonem a Hattie se dozvíme spoustu informací o umění a především o fotografii a jejích začátcích :)

já jsem si příběh jako obvykle nesmírně užila a jeho čtení mě velice bavilo :) je fajn, že byl zase trochu jiný než předchozí díly a mohla jsem se zase dozvědět něco nového :) už teď jsem zvědavá a těším se na Catrionin příběh :)

Za knihu na recenzi v rámci spolupráce moc děkuji nakladatelství Grada a nakladatelství Cosmopolis

Knihu hodnotím 5 z 5 :)

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Netrpělivost srdce Stefana Zweiga je další klasikou, kterou jsem si přečetla díky čtenářskému klubu s @ann.ctenarskyklub @zazie_v_metru @bary_cteni a několika dalšími :) kniha je mou druhou od tohoto autora, před mnoha lety jsem četla Opojení z proměny. Zajímavé pro mě bylo, že obě knihy mají velice podobnou atmosféru, která se prolíná i jeho životem.

S touto knihou zavítáme do Rakouska-Uherska mezi vojáky. Seznámíme se s Antonem, dobrým vojákem, který ale trpí absencí rodiny a rodinné lásky. Tu mu začne vynahrazovat rodina Kekesfalvů, místní smetánky. Bohatý otec, dcera Edita, která nemůže chodit a její sestřenice Ilona. Krásná dívka, která jí dělá společnost. Edita se do mladého vojáka zamiluje a ve svém mladém srdci doufá v lásku jako trám. Mohl by jí to někdo vyčítat? Samozřejmě, že ne! Ani já jsem to tak nevnímala. I přesto ale pro mě byla Edita z Kekesfalvy postavou nesmírně protivnou, citově vydírající všechny okolo sebe a nedokázala jsem s ní soucítit, i když bych měla samozřejmě jsem jí její osud nepřála, nicméně svou povahou mě rozčilovala. A to i přesto, že si uvědomuji, že v pubertálním věku a v jejím stavu, je to vlastně pochopitelné. Fandila jsem Antonovi, i přesto, že udělal chyb více než dost. Byl mi mnohem bližší a přála jsem mu, aby se z Editina a Kekesfalvova vlivu vymanil a dokázal jít vlastní cestou. Celkově musím říct, že se mi kniha ani nečetla dobře, byla rozvleklá a táhlá.

Knihu hodnotím 3 z 5, ale nadšená jsem příliš nebyla.

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Knihomolové Emily Henry, letní oddechovka, po které jsem prostě musela sáhnout. Proč? Protože Alex, léto a já mi loni padlo do noty, prodloužilo prázdniny na Mallorce a protože Knihomolové jsou navíc z knižního prostředí! Co jsem za ten rok trošku zapomněla, bylo, jak se mi do Alex, léto a já hůře začítalo. S Knihomoly jsem to neměla jinak, začátek pro mě byl krušný...

Když jsem se ale začetla, autorka mě opět potěšila svým vtipem, který s lehkým nadhledem provází celý příběh Nory a Charlieho. Dvou lidí, kteří mají snad nejméně šancí prožít spolu jakýkoliv románek. A přesto mezi nimi vznikl :) Nora, žena, která žije jen svou prací literární agentky a je známá svou tvrdostí, má také jednu velkou slabost. Svou mladší sestru. Pro tu by udělala cokoliv na světě. Charlie je tvrdý redaktor, který ale když si dílo vybere, je jasné, že z něj bude bestseller. Nedokáže odmítnout pomoc rodině a tak se na nějaký čas stává knihkupcem. Oba naše hrdiny svede dohromady práce na knize jedné Nořiny klientky a to pro mě bylo skvělé, měla jsem pocit, že alespoň maličko nahlížím pod pokličku toho procesu mezi redaktorem, literárním agentem a autorem. Je mi samozřejmě jasné, že realita a román se od sebe liší :) skvělá byla i atmosféra rodinného knihkupectví s vonící kávou. Líbilo se mi i jakým procesem prošel vztah Nory a její sestry Libby. Byl částečně bolestivý, ale nakonec z něj mohl vzejít ještě krásnější vztah

Kniha se mi líbila, byla to příjemná oddechovka, navíc z knižního prostředí. Pro mě osobně je škoda jen toho pomalejšího začátku, nevím, jestli to tak s autorkou prostě mám či čím to je

Já knihu hodnotím 4 z 5 a za knihu na recenzi v rámci spolupráce moc děkuji nakladatelství Grada a nakladatelství Metafora

30.10.2023 4 z 5

Co nás čeká v porodnici a co doma? Co nás čeká v porodnici a co doma? Martin Gregora

Co nás čeká v porodnici a co doma? Kniha od Mileny Dokoupilové a Martina Gregory je průvodcem v prvních dnech a týdnech po narození miminka. Kniha komplexně provází od prvních okamžiků a vše popisuje do detailu. Neopomíjí žádnou oblast, ať už jde o vývoj, hygienu nebo stravu miminka.

Ocenila jsem například i rozpis jednotlivých procedur a očkování, která nás s miminkem čekají. Výhodou celé publikace je určitě to, že autoři jsou lékaři, jedná se tedy o zaručené informace, kterým se dá věřit :) já osobně jsem nesouzněla úplně se vším, ale to asi nejde nikdy :)

Já osobně knihu hodnotím 4 z 5 :)

Mimino: návod k obsluze Mimino: návod k obsluze Joe Borgenicht

Mimino - návod k obsluze, další z knih, kterou jsem četla v rámci přípravy na život s mrňouskem. I tahle provází prvními dny i týdny a pokračuje dál :) jeden z autorů je také lékař, takže se člověk nemusí bát informací v knize :)

Na téhle se mi moc líbil způsob, jakým je psána, tedy skutečně jako návod k obsluze. Připomíná to celé návod k obsluze strojů a to přináší do celé publikace vtip a humor. I když se jedná o útlou malou knížečku, je plná informací. O stravě a péči o miminko, ale také přináší nějaké návrhy na hry a třeba také rady, jak miminko zabalit, aby neplakalo

Knihu hodnotím 4,5 z 5 a určitě doporučuji!

Nádherně pošetilá snaha Nádherně pošetilá snaha Hank Green

Nádherně pošetilá snaha nás vrátí na místo, kde skončila Naprosto pozoruhodná věc. Do světa po odchodu Carlů, Snu a zmizení April, hlavní hrdinky prvního dílu. Jak si lidé poradí?

V knize sledujeme postupně všechny Apriliny přátele a jejich další osudy. Mně osobně nejvíce bavil příběh Mirrandy, která se vydává po stopách Petera Petrawickeho, úhlavního nepřítele April a zároveň zástupce virtuální reality, která se šíří světem a na které mnozí začínají být závislí. Jak svět po odchodu Carlů dopadne? Má lidstvo šanci přežít?

Nádherně pošetilou snahu jsem si chtěla přečíst od chvíle, kdy jsem dočetla první díl. To bylo v začátcích mého bookstagramu :) několik let jsem čekala na překlad a pak nějaký čas, než jsem se ke čtení dostala. A musím říct, že je to znát. Jednak mi chvíli trvalo zorientovat se v ději, jednak, a to je zásadní, se změnil můj čtenářský vkus. Proto i když jsem z prvního dílu byla nadšená a druhého jsem se nemohla dočkat, se další nadšení nekonalo. Kniha nebyla špatná, ale vlastně ani nijak zvlášť dobrá.

Co se mi na knize líbilo, bylo upozornění na rizika umělé inteligence a virtuální reality. A to, co si budeme povídat, je asi předobraz budoucích dnů. A takové upozornění se určitě počítá :)

Já osobně knihu hodnotím 3,5 z 5 :)

30.10.2023 3 z 5

Hájovna Karly Kubíkové je knihou, kterou jsem si přečetla v rámci projektu #hromadnastafeta a tuto konkrétní vyslala na cestu @ann.ctenarskyklub :)

Hájovna po celou dobu sklízela nadšené ohlasy a tak jsem se na ni nesmírně těšila. Silné téma mateřství a zároveň uvěznění Lindy za dob minulého režimu slibovalo opravdu silný příběh, nicméně pro mě byla kniha spíše zklamáním. Možná to bylo vysokým očekáváním, které jsem od knihy měla. Rozhodně mi nesedl úsporný styl psaní autorky, který pro mě tím pádem nešel do takové hloubky citů postav, které bych si přála. Všechno tak nějak sklouzlo strašně rychle pryč. Vztah hlavních postav Lindy a Vojtěcha mi od začátku vadil, obzvlášť Vojtěch mi hrozně lezl na nervy svým divným, až ledovým chováním. Linda si s ním ale moc nezadala, když v jednu chvíli se jí dotkl na velmi citlivém místě a o pár řádků dál se baví téměř nejvíc za celý život.

Knihu jsem si přála přečíst před porodem a to se mi bohužel nepovedlo jediná postava, která mi tudíž přirostla k srdci, byla malá Anička, která se už jako malé miminko ocitla bez maminky, která byla zavřená ve vězení. Později se o ni kromě tatínka a babiček starala i Lindina kamarádka Hanka a Anička tak později musela mít v ženách kolem sebe veliký zmatek. Hanku jako postavu nedokážu ani komentovat, protože její chování bylo snad nejvíc nelogické ze všech :D

Takže jako poslední čtenář této knihy předtím, než se vrátí k Annettce, nedávám žádné vysoké hodnocení. Kniha sice má silné téma, nicméně pro mě tam chybí více hloubky v citech a prožívání děje. Celou dobu se mi zdálo, jako kdyby Linda vyprávěla cizí příběh, který se jí ani nedotkl, ne svou vlastní bolavou zkušenost.

Hodnotím tedy 3,5 z 5 a to hlavně kvůli závěru, který jediný mi přišel citově plný.

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

Grandhotel Jaroslava Rudiše je první audioknihou, kterou jsem poslouchala u nočního kojení na @ceskyrozhlas . Pojednává o životě Fleischmana, mladého muže, který nikdy neopustil své rodné město Liberec. Jeho osud je předurčen už ve velice nízkém věku, kdy utrpí obrovskou ztrátu. Možná proto je Fleischman tak trochu jiný.

Jeho dospělý život se odehrává především na Ještědu, kde pracuje a bydlí v hotelu svého strýce. Také se seznamuje s jedním bývalým občanem Liberce, který byl po válce odsunut do Německa a s ním zažívá nejrůznější absurdní dobrodružství.

Grandhotel byl částečně zajímavou sondou do duše Fleischmana, částečně jsem si neustále kladla otázku, jaký smysl vlastně kniha má? Upřímně nevím. Nad některými scénami jsem se pousmála, ale upřímně řečeno mi kniha nepředala vlastně vůbec nic a ani se mě nijak zvlášť nedotkla. Vyzdvihnout však musím interpretaci Petra Stacha. Jeho hlas byl do ucha nesmírně příjemný a bavil mě i způsob jeho přednesu.

Interpretace vytáhla hodnocení této knihy na 3 z 5 :)

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Rybí krev Jiřího Hájíčka je další audioknihou, kterou jsem si poslechla u nočního kojení v aplikaci @ceskyrozhlas . Přiznám se, že po setkání s Hájíčkem v hromadné štafetě jsem další jeho knihu neplánovala. Ale @knihomolkalenka i @ann.ctenarskyklub Rybí krev doporučovaly a pak v té aplikaci prostě byla a já do toho šla.

A musím říct, že jsem byla velice mile překvapena! Možná to bylo tématem, kdy hlavní hrdinka Hana přijíždí zpět do Česka a vzpomíná na mládí dnes již z části neexistující vesnice a také na boj, který proti politikům s několika spoluobčany vedla. Vesnice, které byly zbořené v rámci záboru kvůli jaderné elektrárně Temelín, nejsou jen zbořenými domy, ale též zničenou rodinnou historií a zpřetrhanými vazbami s blízkými. A také ztrátou kořenů. To vše autor velice pěkně popsal, Hanu jsem mu zkrátka věřila. Temelín je od mého rodného Písku kousíček, v Českých Budějovicích jsem studovala a tak mi ta geografická blízkost byla velice příjemná :)

Divila jsem se tomu, ale na tohle audio jsem se vždycky nesmírně těšila. Čte fenomenální Dana Černá :)

Já hodnotím 4 z 5 :)

V hlavní roli Adele Astairová V hlavní roli Adele Astairová Eliza Knight

V hlavní roli Adele Astairová je další béžovka, která vyšla u nakladatelství Metafora. A tahle mě bavila moc! Věděli jste, že slavný tanečník minulého století měl starší sestru Adele? Já ne!

V této knize se s Adele seznámíme poměrně podrobně. Nejprve sledujeme, jak poprvé přijíždí s bratrem do Londýna, aby vystoupili se svou show poprvé v Londýně. Adele byla, stejně jako Fred, tanečnicí a podle mnohých dokonce talentovanější než její bratr. Jak to, že o ní tedy nic moc nevíme?

Adele totiž toužila po lásce, manželovi, rodině... a tak se jednoho dne vzdala své kariéry, aby se provdala za anglického aristokrata a stala se lady Charles Cavendishovou.

Dál nebudu Adelin příběh prozrazovat, protože stojí za to si ho přečíst :) autorka Eliza Knight dokáže vtáhnout do děje, s humorem a nadhledem psát o vystoupeních, večírcích i flirtech mladé Adele. Zároveň citlivě popisuje smutné události, které přichází. Mě osobně bavila i druhá linka fiktivní tanečnice Violet, která pochází z chudinských poměrů, ale má neuvěřitelný talent. Spřátelí se sice s Adele, o své místo mezi tanečníky, ale musí nejednou pořádně zabojovat...

Kniha mě moc bavila a dostává ode mě 4,5 z 5 :)

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s nakladatelstvím Grada a nakladatelstvím Metafora moc děkuji!

30.10.2023 5 z 5

Holky z Detroitu Holky z Detroitu Tori Whitaker

Holky z Detroitu od Tori Whitaker jsou příběhem dvou žen. Violet, která se ve 20.letech minulého století stěhuje z Kentucky do Detroitu, aby se stala moderní ženou a Melanie, její prapraneteře, která zdědí Violetin automobil.

Zatímco Violet si v Detroitu plní sny, žije nespoutaným životem a touží po větší samostatnosti, Melanie tvrdě pracuje na svém povýšení ve společnosti vyrábějící bourbon a snaží se popasovat s rozchodem se snoubencem. Obě dvě stojí před důležitou životní volbou, odevzdat své srdce muži a přestat tak být nezávislou?

Přiznám se, že jsem s Violet ani Melanií nesouzněla, protože pro mě je rodina a rodinný život přesně to pravé před jejich volbou jsem tedy nestála. Je ale pravdou, že Violet měla volbu těžší, postavení ženy bylo absolutně jiné než dnes. I tak mě ale bavil svět prvních automobilů, americké prohibice a bourbonu. Příběh jsem si moc užila a ke čtení ho doporučuji všem milovníkům historických románů :)

Knihu hodnotím 4 z 5 :)

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s nakladatelstvím Grada a nakladatelstvím Metafora a moc za to děkuji