tonysojka tonysojka komentáře u knih

Gerpla Gerpla Halldór Kiljan Laxness

Nemusím dočíst všechno co rozečtu,že.Tohle "třeštění" pobratimů,i když vyprávěno nádherným jazykem mi časem začalo lézt na nervy.

18.10.2023

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

O lidech a horách, těch hromad kamení,kde jen roste tráva a teče voda,a význam jim dávají lidé, jak se někde píše v knize.
Příběh napsán prostě,bez zbytečných kudrlinek a jiných spisovatelských "triků", které slouží k tomu,aby se to dobře prodalo.
Při čtení jsem měl pocit, něco jako "slunce v duši", možná proto, že mám "šmatlání"po horách rád.
Moc hezké to bylo.

12.10.2023 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

V doslovu se píše...."nelze než souhlasit s patrně nejznámější současnou ruskou spisovatelkou Ljudmilou Ulickou, která se o románu vyjádřila slovy: „Zůstane pro mě záhadou, jak se mladé autorce podařilo napsat tak silné dílo oslavující lásku a něhu v pekle“
Ano.Je to tak.Strhující kniha se silným příběhem.

09.10.2023 5 z 5

Srdce tajgy Srdce tajgy Alexej Viktorovič Ivanov

Monumentální, epický, historický a čtivý román o ruském dobývání pohanských zemí a jejich národů na východ od Moskvy;mečem, ohněm a křížem.
Až neuvěřitelně podrobný v popisu pohanských praktik a prostředí.A mučednických smrtí misionářů, jejich zápasů o vymýcení pověr a bájí, které se tvrdošíjně nechtějí vzdát svých území;v těchto pasážích autor využívá fantasy prvky, které doplňují příběh.
Nechybí poetické pasáže,popisy přírody, hrdinství i zrady postav.
Pravdou je že některé pojmy jsem si musel najít na internetu, čtení vyžaduje čas a pozornost, obojího jsem měl v lázních dost i doma potom, odměnou mi byl čtenářský zážitek, který stál za to.

06.10.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Kniha mi pomohla příjemně strávit čas mezi procedurami v lázních.
Tématicky klišé, napsáno čtivě a ti mladí mi nepřipadali jako blbci,jen jako "děti své doby".....:)

26.09.2023 3 z 5

Moje já,tedy vlastně nějaký algoritmus vzniklý evolucí, nemající duši, protože ji vědci neprokázali; mající ale vědomí, které je podle vědců z hlediska evoluce zbytečná věc, názory v téhle knize nepobralo.....

"..Vědy o životě to popírají, podle nich je svobodný jedinec pouhá fikce z biochemických algoritmů...."

Snad jen na posledních stránkách knihy varování před mocí sociálních sítí a umělé inteligence,lehkomyslnému odevzdávání osobních dat za výměnu zábavy a potěšení ve virtuálním světě je zajímavé až alarmující.

25.09.2023 1 z 5

Rubáš pro arcibiskupa Rubáš pro arcibiskupa Peter Tremayne (p)

Na rozdíl od prvního dílu mne to zcela uchvátilo,překvapilo,historické souvislosti vůbec nerušily ale naopak obohatily, a to že Eadulf(nejen on) dělal Fidelmě křoví,beru jako daň za čtivost a prodejnost pro čtenářky.To se některým mohlo velmi líbit.
:-)

21.09.2023 4 z 5

Pravda o zkáze Sodomy Pravda o zkáze Sodomy Ivan Kříž

Podrobný a umělecky ztvárněný popis zrodu diktátu tyranie a selhání demokracie z důvodu osobní zbabělosti a pohodlnosti, zasazený do starozákonní Sodomy.Přesný popis deformace lidského myšlení a chování pod útlakem a pak po překonání určitého bodu výtrysk nekontrovatelného násilí měnící se do bouře ničící všechno i své tvůrce.
Monumentální, výpravné, vedoucí k přemýšlení o podstatě zla,manipulaci,svobodě a zodpovědnosti jedince.

...Ten tvůj lid lze svést a zneužít snadněji než hloupou sentimentální ženštinu.....

.... Nevěřím zázraku,pokud v něm sám nemám prsty.A stejně tak pomáhám náhodě....

....Ale ty sám víš, jaká síla se skrývá v lidském hněvu.Ani radost nedokáže uvolnit tolik nádherné energie.My potřebujeme silný lid a musíme dodávat,jak jistě chápeš,jeho hněvu neustále novou potravu...

...Stal se obětí toho zla, jež pomáhal přivést na svět....

02.09.2023 5 z 5

Koniáš & Bakly - Mrtví muži Koniáš & Bakly - Mrtví muži Miroslav Žamboch

Za mě krásný nostalgický návrat k prvním Žambochovým textům o Koniáši a Baklym,bez všech těch odboček k upírům a veteránům a sérii JFK, kterou jsem jako jedinou věc od něj nečetl.
Koniáš a Bakly jsou postavy které ví za které hodnoty se má bojovat,i když se přitom musí ušpinit krví a přijmout výčitky svědomí.

28.08.2023 5 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Pro mne asi jeden z nejděsivějších psychologických thrillerů, jaké jsem zatím četl.Zpracování dokonalé,rozbor mysli psychopata i oběti a popis jejího utrpení maximálně věrohodné.Z příběhu zůstane zneklidňující pocit ze zvrácených myslí psychopatů.

...."Není to člověk. Je to prázdný prostor v lidské podobě....."

21.08.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Ano, opět King ve své podrobnosti a upovídanosti.Dobrou polovinu knihu jsem hodně nudil,pak se to rozjelo docela dobrým tempem,ale nic nového v žánru nepřineslo.Třeba takový Oceán na konci uličky je za mne magičtější, horrovější a hlavně kratší.

19.08.2023 3 z 5

Eseje Eseje Michel Houellebecq

Eseje tzv."kazatele nihilismu", jsem spíše prolistoval než přečetl,bylo v nich mnoho postřehů z filozofie a umění jimž jsem nerozuměl;byly nad mé chápání.
Těm několika, které jsem jakžtakž pochopil , například Oslava, Němec, jsem se pochechtával a myslel jsem při tom na to, jak tyto texty časem upadnou v zapomnění, doufám; esejí "Pedofilní otázka" stejně jako novelou "Lanzarotte" jsem byl spíše znechucen.
Houllebeq v esejích soudí,ironizuje, vysmívá se, ponižuje cokoliv v zájmu jakési své opravdovosti, zároveň se zmiňuje o hodnotách jako dobro a láska a v momentě,kdy jsou mu nablízku, odmítá je;popírá jejich reálnou existenci.V některých ovšem je,jak již zde bylo napsáno,k západní společnosti právem kritický.
Vyplývá mi z toho, že být na západě "kazatelem nihilismu" byla jednou dobou moderní póza, možná se dalo na ní dobře vydělávat, ale žít se důsledně nedá.
Přetrvává ovšem dodnes, umělci jako Houllebeq pilně pracují na jejím přežití.

10.08.2023 3 z 5

Tichý dům Tichý dům Orhan Pamuk

Mně tam chybělo vyprávění z pohledu Nùlgin..Myslím, že o to by mohlo být dílo ještě zajímavější.Možná by to trochu vyrovnalo můj dojem, že všichni ostatní nejsou tak trochu normální.V tichém domě se odehrává několik tichých osobních dramat.
Zajímavé bylo vyprávění o zábavách turecké mládeže bohatých rodičů, stejně prázdných jako na "Západě".
Pasáž popisující tzv."turecký večer"je přesná,podobné dojmy jsem měl z nedávného zážitku na dovolené, ač můj zážitek a Pamukův popis dělí asi třicet let.
Dějiny Turecka jsou pro mne neznámé.
V poznámkách na konci knihy jsem se dozvěděl, že v roce 1923 došlo k vyhlášení Turecka za republiku,tedy k přechodu od osmanství k demokracii západního typu, takže docela velká změna, jejíž důsledky mohly být pro národ i jednotlivce, řekněme, všelijaké a Pamuk svůj román věnuje tomuto.
Došlo tam i ke změně letopočtu a nucení přijmout příjmení, což u lidí typů Fatmy nemuselo projít, zatímco u jejího manžela,zcela nekriticky přijímacího vše západní, včetně popírání existence Boha a propagace ateismu bylo hodno obdivu.
Tedy změny zásadní pro tuto kulturu a lidi.
A o sžívání se s tím je tento příběh.
Zajímavý a čtivý, ovšem místy unavující, opakováním situací a myšlenek.

07.08.2023 4 z 5

Krysta Krysta Petr Sagitarius

Když major Saran "zatřese stromem"; stojí to za to.
Tento díl stál taky za to,podle mne nejlepší.
Hlavně kvůli závěru.

03.08.2023 5 z 5

Šepot v bouři Šepot v bouři Aleš Novotný

Překvapivě silný příběh o smrti, přátelství, lásce, křivdách a usmíření, vyprávěný vyzrálým vypravěčským stylem;poetika střídá popis syrové reality.
Jen toho ukřivděného bolestinství hrdiny, podporovaného alkoholem bylo trochu příliš.
Autor snad chtěl tím zdůraznit že chlastánim se ztráta milovaného vyřešit nedá a určitě ho nevrátí zpět mezi živé.

28.07.2023 4 z 5

Slované ve středověku. Mezi ideou a skutečností Slované ve středověku. Mezi ideou a skutečností Eduard Mühle

Na mne příliš odborné a podrobné, dokonale jsem se v knize ztrácel a nakonec jsem zjistil, že pro můj zájem probuzený titulem knihy by úplně stačilo číst si články na Wikipedii.
Jsem docela v rozpacích jak hodnotit tuto obrovskou hromadu argumentů proti myšlence, že všichni tady na východ od germánských, pardon, německých hranic, pocházíme z jednoho velkého dávného slovanského národa,s jedním jazykem, historií a sebeuvědoměním.
Na hodnocení mám málo vědomostí,ale kniha na mně působila celkem věrohodným dojmem.

27.07.2023 4 z 5

Města Města Michal Ajvaz

Na mne působila kniha magickým dojmem,vyzařoval z textu tak, že jsem po stošedesáté stránce měl nutkání ji roztrhat na cucky.Ale ovládl jsem se a v souladu s jednotou vesmírného dění ji pošlu do KNIHOBOTU, aby taktéž iniciovala ostatní.

09.07.2023 1 z 5

Bastard Bastard Jaroslav Mostecký

Po Štěňatech vlků jsem se na Bastarda hodně těšil.A když jsem držel v ruce pevnou knihu s krásnými ilustracemi,tak ještě víc.A dostal jsem to na co jsem se těšil.Tak nějak jsem tušil, že Mosteckého poslední kniha bude hodně dobrá, ale že až tak, že bude vynikající,to ne.
Příběh je opravdu strhující, řítí se vpřed rychlostí Franské galéry útočící na vikingský drakkar.Bastard je stále na útěku nebo bojuje o holý život.Inriky,zrada, Frankové, Sasové, Vikingové a Bretaňci se mezi sebou perou o moc, střet křesťanství s pohanstvím , vše odvyprávěno s velikou věrohodností.A nakonec jako třešnička na dortu špetka fantasy.
Kniha je vlastně zakončením série "Vlčí věk", protože se v ní objevují potomci postav z knihy "Lars, šťavnatá lebka".
Škoda, že autor podlehl covidu.
Možná, že v síních Vallhaly pojídá kančí kýtu a popíjí víno s postavami svých příběhů,ke kterým byl stejně krutý a nemilosrdný,jako život na severu počátkem devátého století.

05.07.2023 5 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Vzal jsem si do Turecka na dovolenou k moři a četlo se to dobře, vždy když to začalo být únavné opakovaným popisem muslimského náboženského myšlení a malířských a iluminátorských technik,tak zrak se mohl odklonit a spočinout na kráse moře a jiných věcí kolem.Nebo se jít okoupat.Vyprávění o pronikání západního malířského stylu do muslimského světa a o pátrání po pachateli vražd je sice místy zdlouhavé s pasážemi, které se opakují z různých úhlů pohledů, přesto velmi zajímavé a knihu lze tématem konfrontace náboženského fanatismu s literárním a malířským uměním přirovnat ke knize Jméno růže.Za mě krapet lepší kvůli exotickému, mně neznámému prostředí.

27.06.2023 5 z 5

Železné srdce Železné srdce Martin Sládek

Směs fantasy, politického thrilleru a historické detektivky připomínající sérii Červenáka o kapitánu Steinovi,ale odehrávající se v jiném období; a musím za sebe dodat že na stejné vysoké úrovni.
Tentokrát autor nezakopává, děj je plynulý, uvěřitelný v historických postavách i jejich jednání, myšlení a intrikaření.
I ta troška patosu pro dámy a citlivější povahy se tam ve snesitelné míře objeví.
No a popis závěrečného souboje.....lahůdka.Jako by ho režíroval Ridley Scott.

16.06.2023 5 z 5