Rubáš pro arcibiskupa

Rubáš pro arcibiskupa patří k raným detektivním příběhům Petera Tremayna, jejichž hrdinkou se stala sestra Fidelma, tehdy ještě řadová příslušnice opatství Kildare v keltské Anglii sedmého století. Za zhruba dvacet let, co dvojice středověkých detektivů, Fidelma se svým, původně pouze detektivním partnerem, saským mnichem Eadulfem, okouzluje čtenáře na celém světě, prodělali oba dva pozoruhodný vývoj. V tomto příběhu se však vracíme takřka na začátek, kdy je náhoda svede u papežského stolce, a čtenář si jejich očima prohlíží středověký Řím s paláci i nebezpečnou chudinskou čtvrtí, především však rozlehlé katakomby, kde lze mezi hroby zemřelých křesťanů bloudit a třeba i zemřít. V Římě oba pátrají po vrahovi klerika, který měl být v nejbližších dnech vysvěcen na arcibiskupa v saském Canterbury. A protože z vraždy je podezřelý irský mnich, papežský dvůr děsí hrozba možné války mezi Irskem a saskými královstvími. Z původně předpokládané politické vraždy, po níž dochází k několika dalším nepochopitelným úmrtím, se díky Fidelmě a Eadulfovi vyklube příběh lidského selhání, chamtivosti a ctižádostivosti, jehož odhalení je ovšem mnohem náročnější a pracnější. Autor čtenáře na posledních stránkách napíná – sejdou se ti dva ještě někdy? I když díky mnoha dalším Tremaynovým příběhům odpověď dnes už známe, rádi se dáme napínat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136914/sestra-fidelma-rubas-pro-arcibiskup-Mca-136914.jpg 4.463

Sestra Fidelma 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány
Vydáno, Vyšehrad

Shroud for the Archbishop, 1995

Kniha Rubáš pro arcibiskupa

konicekbily
09.11.2019

Moc hezká knížka! Autor nás pobavil velice pěknou komninovanou zápletkou s podrobným závěrečným shrnutím ve stylu Agathy Christie. V příběhu nám navíc podává spoustu informací o starověkém Římě, počátcích křesťanství a islámu a vytváří poutavý obraz tehdejšího způsobu života.

kvetuse3368
11.08.2019

Můj problém je se uvést do problematiky na úvodu díla, ale jak se příběh rozjede, nemohu se utrhnout až do konce.
Přesně tak i tato kniha. Krásně vykreslený příběh , lidé.....
Již se těším na další knihu se sestrou Fidelmou.

moudivlacek
06.01.2019

Byla jsem zvědavá na sestru Fidelmu po prvním díle, jestli úroveň nespadne. Vůbec ne. Bylo to skvělé.
Na Fidelmě se mi líbí nejvíc to, že není vševědoucí, ráda se přiučí novým věcem, je velmi zvídavá, ale také tvrdá ve svých zásadách, hodně dá na svůj instinkt. Spolu s bratrem Eadulfem tvoří skvělou dvojici. Doufám, že Eadulf nezmizí nadobro a ještě v nějakém díle se setká s Fidelmou. Fidelma umí sbírat střípky a umí je skládat a vyřešit záhady.
Moc se těším na další díly.

petgona
03.09.2018

Na konci ma to celkom pohltilo, ale ach, prva polovica bola trapenie. Uplne sa stoznujem s jednym komentarom od Neo1tex-a, ktory tam pise, ze to bolo ako vykladovy slovnik. Velmi by ma zaujimalo, ci to tak bolo v originali alebo ci sa laskavy prekladatel rozhodol, ze bude lepsie ak nam popreklada - uplne zbytocne, podotykam - latinske vyrazy ako svrcky ci pradelna. Okrem toho, co sa tyka historickych faktov, trosku pochybujem o rozvinutom turizme v Rime v 7 storoci, ci vseobecne o akomkolvek turizme v 7 storoci.

Chesterton
27.12.2017

Při zpětném zamyšlení Eadulf občas vskutku dělá Fidelmě trochu "křoví", aby vynikla její bystrost, ale daleko víc mě občas ruší až přebytečné seznamování s historickými souvislostmi. Přesto po každé nové ráda sáhnu.

elizabeth_ba
05.12.2017

Itálii mám moc ráda a mému srdci je velmi blízká. No a věčný Řím je zkrátka věčný (ab urbe condita). Sice škoda, že Fidelma mé okouzlení městem na Tibeře nesdílí, ale zase se kniha v mnoha aspektech odlišovala od ostatních ze série a spousta se toho udála poprvé a naposledy. Tak například Fidelma navštívila bordel (a nijak zvlášť ji to nepohoršilo). Potkáváme Araby (i islamisty) a arabské písmo. Nebo zde autor vytvořil Eadulfovi soka, i když asi ne příliš uvěřitelného, jelikož bylo nad slunce jasné, že kluk z patricijské rodiny, jejíž kořeny sahají ještě dost hluboko před triumvira Marca Licinia Crassa, asi nebude chtít odejít do Irska; no a o Fidelmině vztahu k Římu jsem již psala výše (souvisí to s její láskou k domovu, bratrovi, přírodě, jež byla několikrát v románech o ní zmiňována). Fidelma však od mladého strážce paláce na cestu domů dostala nádherný dárek a získala si rovněž přátelství nomenclatora jeho Svatosti Gelasia, které se potom Eadulfovi i Fidelmě velice hodilo na koncilu v Autumu roku 670… A rovněž se dozvíme, že skutečná urozenost se projevuje moudrostí a šlechetností, nikoli arogancí a přezíravostí.

A co se týče názoru kolegyněk a kolegy v komentáři níže pode mnou (zahrnuji v to i lajkující) ohledně Eadulfovy „tuposti“, tak tam jim odpovídá sama Fidelma na s. 214: "Fidelma si povzdechla. Eadulfovi to skvěle myslelo, ale jeho chybou byly sklony sledovat v dané chvíli pouze jedinou cestu a zapomínat na to, že je třeba prověřit i všechny vedlejší cestičky." Myslím, že k tomu netřeba něco dodávat. Ve dvou následujících příbězích (Jezdec věstí smrt a Nechte maličkých) potom podobné chyby udělá i Fidelma a stojí to mnoho lidských životů. Naštěstí se v obou případech vzpamatuje včas a dokáže zabránit ztrátám na životech ještě mnohem větším.

Albina
10.10.2017

Přečetla jsem už několik knih s Fidelmou a Eadulfem, ale navzdory tomu, že autor označuje Eadulfa jako člověka s bystrou myslí a schopností odhadnout lidi, se on často chová jako úplný hlupák.
V tomto případě se napřed okamžitě ztotožní se závěrem, že opata zavraždil a okradl irský mnich, a neústupně ten postoj hájí. No a potom ještě několikrát zbrkle a zcela nesprávně vyhodnotí skutečnosti s případem spojené. To není projevem ani bystré mysli, ani schopnosti odhadnout lidi, ale spíš dokladem tuposti
Kostrbatý překlad knize taky hvězdičky nepřidává.

Selinute
05.09.2017

Ani letošní dovolenou jsem si nedovedla představit bez Tremayneho sestry Fidelmy. Opět musím obdivovat autorovy promyšlené zápletky, které nám i v tomto dílu nabízí. Gradující děj slibuje zajímavé rozuzlení a přesto, že jsem pachatele tak trochu tušila, tak jsem malinko šlápla vedle. Pro ty, kdo si Tremayneho oblíbili a mají rádi dobré detektivky, vřele doporučuji.