todilka todilka komentáře u knih

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Konečně jsem dohnala trestuhodnou mezeru ve vzdělání :-) krásný příběh ještě "krásněji" napsaný :-)
Ježíšek nadělil Nedokončené příběhy a Silmarillion, takže ve Středozemi ještě chvilku pobudu a ráda :-)
*čtenářská výzva 2018: kniha poprvé vydaná před rokem 1950

31.12.2018 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Četla jsem před lety v rámci povinné četby, nyní znovu, protože jsem chtěla zjistit, zda mi kniha nedá něco víc, než dřív...něco tam bylo, spoustu toho, co jsem předtím nechápala nebo neprohlédla do hloubky, se nyní vyjevilo. Přesto hodnotím průměrně za mnohdy až zbytečně rozvláčné pasáže...
*čtenářská výzva 2018: kniha s válečnou tematikou

28.12.2018 3 z 5

Postel plná růží Postel plná růží Lenka Lanczová

Jedna z nejlepších od L. Lanczové :-) podle mého tedy hrdinka přemýšlí, jak kdyby jí bylo o deset let víc, i když v době, kdy bylo sladkých sedmnáct i autorce, se dospívalo mnohem dříve, než nyní...kontrast s dnešními sedmnáctiletými dívkami je až neskutečný...
Autorka ale nikdy nezklame, pokud chce číst jednoduchý, svižný a čtivý příběh o lásce a trápení a kráse, kterou přináší...

06.12.2018 4 z 5

Hořká chuť lásky Hořká chuť lásky Lenka Lanczová

Když jsem byla mladší, Lenku Lanczovou jsem hltala. Očividně mi to zůstalo :-) před lety jsem četla druhý díl, navazující na tuhle knížku a i když jsem měla v plánu původně něco jiného, musím se k němu vrátit...nepamatuji si už všechny detaily a nedá mi to :-) Romantice zdar!
*čtenářská výzva 2018: kniha, jejíž děj se odehrává v Brně

28.11.2018 3 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Dočetla jsem někam do poloviny, prostě mě to nechytlo. Záměrně nehodnotím hvězdičkami, protože to prostě není můj žánr a nemyslím si, že by kniha byla špatná nebo nezaujala jiné lidi, ale mně nedala nic...při čtení jsem možná jednou nebo dvakrát nad některými myšlenkami či příběhy povytáhla obočí, ale už si je ani nepamatuji...sáhla jsem po knize kvůli čtenářské výzvě a také kvůli názvu v kombinací s tím, že "autor" je knězem...ale čekala jsem asi něco jiného.
*čtenářská výzva 2018: kniha, která obdržela cenu Magnesia Litera

22.11.2018

1984 1984 George Orwell (p)

Chvilku mi trvalo, než jsem se do této "klasiky" začetla, ale chápu, že tak trochu výkladový úvod byl nutný. Potom mě naprosto chytla a hltala jsem každé slovíčko, i když konec mi přišel velmi rychlý, byť to byl nejspíš záměr. Přesto hodnotím vysoko, žánr je mi blízký i styl vyprávění mi sedl, a ta nadčasovost a v mnohém podoba s realitou je až děsivá! Važme si toho, že žijeme v takové zemi a režimu, v jakém žijeme, protože by mohlo být hůř....mnohem hůř! Ta bezútěšnost a zoufalost se z knihy občas přenesla i na mě, po zaklapnutí mi do smíchu nebývalo, ale vždycky nakonec převážila radost z toho, co oproti hlavnímu hrdinovi můžu a mám, a jak jsem za to vděčná.
*čtenářská výzva 2018: Poslední kniha (již nežijícího autora)

22.11.2018 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Klasický Hartl se vším všudy. O obyčejných životech obyčejných lidí a přesto tak neobyčejná kniha...o tom, jak život umí být krutý i krásný, veselý i smutný, plný i prázdný...tenhle žánr mě prostě baví a budu se těšit na další "hartlovinku" :-)
*čtenářská výzva 2018: Kniha poprvé vydaná v roce 2018 (nová kniha)

28.10.2018 5 z 5

Léto, kdy jsme se potkali Léto, kdy jsme se potkali Robin Constantine

Nenáročné a milé čtení :-) podle mě tam ale něco navíc bylo a to Bryanovo postižení. Myslím si, že se to v knížkách pro náctileté moc často nevyskytuje, že to autorka pojala moc pěkně a že díky tomu takhle kniha mezi ostatními ze své kategorie u mě nezapadne. I když už věkem nejsem cílovka, mám tyhle knížky ráda, člověk si nostalgicky posteskne nad tím, jak mu bylo pěkně, když jeho největším problémem bylo vybrat si příchuť ledové tříště (nejmladší protagonisté knížky) a že i potom, když těch starostí pár přibylo, pořád to ještě šlo :-)
*čtenářská výzva 2018: kniha s ročním obdobím v názvu

19.10.2018 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Je to tak malá, útlá a nenápadná knížečka...navzdory tomu ale plná a těžká. Sáhla jsem po ní i kvůli dobře hodnocenému filmu, který inspirovala, a na který se chystám...myslím, že pro lidi, kteří nebyli nikdy na něčem závislí, je těžké si mnoho situací z knihy představit, i když jsou popsány věrně, syrově a bez příkras...z knihy si odnáším tři poznatky:
1) Alkohol je droga chráněná českým státem, který z něj má obrovské peníze...je normální, aby byl alkoholický nápoj levnější, než ten bez něj?
2) Znovu jsem si připomněla, že by člověk neměl lidi soudit bez toho, aniž by znal jejich příběh, třeba i ty co žijí na ulici, postávají před nádražími a spí v parcích...
3) Spousta i úspěšných lidí (podle měřítek dnešní doby) je od pádu přes hranu propasti jen kousek...chybí jen ten spouštěč. A zapíjet se dá téměř všechno...
*čtenářská výzva 2018: kniha autora, který žil ve vašem kraji

12.10.2018 3 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Tušila jsem po přečtení Než jsem tě poznala (i po shlédnutí filmu vyšperkovaného skvělým soundtrackem, padnoucím obsazením a omamným britským přízvukem), že Jojo Moyes a její příběhy se mi budou vždycky líbit. Stříbrná zátoka, moje druhá kniha od ní, nezklamala a ještě mi pásla do čtenářské výzvy :-) Krásný příběh o velrybách, delfínech a moři...nebo je to vlastně ve skutečnosti o něčem úplně jiném? ;-)
*čtenářská výzva 2018: Kniha s tematikou moře

10.10.2018 5 z 5

Půlnoční deník Půlnoční deník Maxim E. Matkin

Po knížce jsem sáhla kvůli čtenářské výzvě a kvůli tomu, že jsem se doslechla, že není známé pohlaví autora (teď už ho znám, ale záměrně jsem po tom nepátrala). Celou dobu jsem tudíž hádala, zda příběh napsal muž či žena a musím říct, že jsem si dlouho jistá nebyla, ale nakonec jsem hádala správně. Jinak jsem ale čekala zřejmě něco víc. Zhruba od poloviny mě to začalo celkem i bavit, ale jinak nic extra.
Jedna hvězdička je za vynikající sarkastický styl a humor, druhá za krásu a sex-appeal slovenského jazyka a třetí za umění...jak to jen říci...krájet příběh na těch správných místech.
*čtenářská výzva 2018: kniha od slovenského autora

01.10.2018 3 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Mnoho inspirativních myšlenek a nápadů přináší tahle malá, nenápadná knížečka, která změnila život k lepšímu mnoha lidem. Snad to bude i ten můj, jen se musím odhodlat nasadit náramek...bude to dřina, ale věřím, že výsledek za námahu stojí. Plnému, veselému a radostnému životu zdar :-)
*čtenářská výzva 2018: kniha žánru, který běžně nečtete.

26.09.2018 5 z 5

Něco skutečného Něco skutečného Erin Watt

Jedna z těch lepších z tohoto žánru, zařadila bych do milé dovolenkové literatury :-)

24.07.2018 4 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Moc milý příběh s vánoční atmosférou...sice předvídatelný, ale i tak pěkný. Dashovi kapitoly mě bavily o trošku více, mám ráda ten hloubavý Davidův styl, ale ani Rachelina Lily nezaostávala...osud si vážně každý z nás řídí sám, tak na nic nečekejme, žijme přítomností a chopme se každé příležitosti, co nám život nabídne ;-)
*čtenářská výzva 2018: kniha s vánoční tématikou

15.07.2018 4 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Lehký, vtipný příběh, idealní oddychovka na dovolenou, kdy člověk nemusí přemýslet vůbec nad ničím :-)
*čtenářská výzva 2018: kniha od více autorů

13.07.2018 3 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Já nevím...ačkoli bych podle mě měla být jasná pratchettovská cílovka, nejsem schopna knihu dočíst. Ne, že by se mi nelíbila, ale prostě mě nechytne. Jsem už nějaký pátek v polovině a nezajímá mě co bude dál...humor je fajn, celý ten propracovaný svět mě svým způsobem fascinuje...možná jsem měla až příliš velká očekávání....chtěla bych, aby mě to bavilo, ale nejde to...a neumím přesně pojmenovat proč...(zkoušela jsem i Barvu kouzel, výsledek byl stejný - nedočetla jsem...)
*čtenářská výzva 2018: kniha poprvé vydaná v roce vašeho narození

23.05.2018

Opiju tě rohlíkem Opiju tě rohlíkem Simona Monyová (p)

Moje první Monyová a jestli je to od ní jedna z nejlepších knih, nevím nevím, jestli po ní ještě někdy sáhnu...její životní příběh je o tolik zajímavější, než příběh z téhle knížečky. Jedna hvězdička za sem tam vtipný moment, ale jinak? Nic moc...hlavní hrdinka čest našemu jménu tedy nedělá, povaha a chování hrůza a děs, a v hlavě mi uvízlo především to, že dny plynuly a plynuly a nic z toho...
*čtenářská výzva 2018: kniha, ve které se jedna z postav jmenuje jako vy

04.04.2018 1 z 5

Past Past Andrew Fukuda

Závěrečný díl jak má být. Napínavý, plný očekávaných, ale i neočekávaných zvratů, pěkně napsaný a čtivý. Úplný závěr mě ale trochu zklamal, byl až příliš idealistický. Zároveň mě zamrzelo, že některé příběhy zůstaly nevyřešeny. Celkově ale jak jsem neočekávala nic zázračného, nadchlo mě to, až jsem byla překvapená :-)

26.03.2018 4 z 5

Kořist Kořist Andrew Fukuda

Oproti prvnímu dílu šla kvalita vzhůru. Napínavé, zajímavé a plné akce i zvratů. O lidech a lidské společnosti vypovídající mnohé. Do postele ke chřipce ideální :-) otevírám třetí díl :-)

18.03.2018 4 z 5

Hubněte hlavou Hubněte hlavou Frieda van der Loos-Boudesteijn

Pracovní sešit, který vede k přemýšlení nad svým životem. Vede k pozitivitě, k uvědomění si, o co tady vlastně jde i ke vnímaní sebe sama. Každý by se měl občas zastavit, uklidnit, ocenit, pochválit a vyrazit dál. Z cvičení, která mě nejvíce zaujala: když jsem nechala mě blízké lidi zmínit vlastnosti, kterých si na mě nejvíc cení nebo když jsem sledovala kolikrát denně vezmu do ruky telefon. Zbytečné mi naopak přišlo přirovnávat se ke květině nebo vybarvovat kroužky nálady. Ačkoliv, všechno vlastně mělo svůj význam. Je třeba ocenit ten nápad a rozhodně to nebyla ztráta času...člověk se zamyslí i nad tím co jí a vůbec co tělu dává.
*čtenářská výzva 2018: kniha o jídle

12.03.2018 4 z 5