ThrisaManx ThrisaManx komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Není to kniha, která se dá číst v kuse několik hodin a nedá se od ní odtrhnout. Ale zaryla se mi hluboko do srdce a navždy pro mě bude na jednom z prvních míst v mém osobním žebříčku. Dojemný a krásný příběh dává nahlédnout do života lidí uprostřed 2. světové války. Trochu mi vadilo, že děj byl často předem vyzrazen a také mi trvalo, než jsem si přivykla osobitému jazyku autora, který mě nakonec právě tímto velice okouzlil. Prostě 5 hvězd, nemůžu jinak.

14.02.2015 5 z 5

Název měl být spíše Už nikdy NA KOLE po Arménii a Gruzii. Ale budiž.
Kniha byla skvělá. Začetla jsem se do ní hned, protože jazyk je velice čtivý a odlehčený. Autorův humor mi byl velice blízký, a tak jsem se u knížky často řehtala nahlas, ať už jsem byla doma, ve škole či ve vlaku.
Vyprávění mělo švih, čtení šlo rychle a vzbudilo ve mně touhu po dobrodružství. Hned jsem si na léto jedno naplánovala, i když ne v tak velkém stylu :D Obdivuju autora, v jakých podmínkách je často schopen a ochoten existovat, já bych to nedala, jsem na to dost náročná.
Každopádně knihu doporučuju, byla fakt skvělá. Má první od @princladik a můžu říct, že ne poslední. Moc se těším na další kousky, tuhle musím vrátit rychle do knihovny, protože se na ni stojí řada.

22.01.2021 5 z 5

A A Pavel Čech

A je obrazové album Pavla Čecha, které vypráví příběh o životě v nesvobodě. A ačkoli v knize není jediné slovo, příběh, který vypráví je velice silný. Jeho čtení je náročné, protože si musíte všímat detailů a chápat vyprávění beze slov. Celým příběhem nás doprovází písmeno A, až se jednou hlavní hrdina setká i se zbytkem abecedy. Je to nádhera, důležitou roli zde hrají i (ne)barvy a doopravdy to stojí za to!

22.01.2021

Syn Syn Jo Nesbø

Toto bylo mé první setkání s autorem a musím říct, že zde přeskočila jiskra. Bylo to skvělé čtení! Velice zajímavé prostředí, takové potemnělé, jako celá atmosféra. Postavy byly sympatické i přesto, že ve skutečnosti vlastně moc sympatické být neměly. Příběh byl občas možná trochu složitější, zamotaný, ale bylo to vážně skvělé čtení, bavilo mě od začátku do konce a už se nemůžu dočkat, až si přečtu další knihu od Neba.

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Skvělá kniha. Jako první jsem viděla film, takže jsem dopředu věděla, do čeho jdu. Ale i tak jsem byla mile překvapena. Ačkoli se jedná o opravdu silný příběh o boji s "černým drakem", který je živen každým loknutím, autor si udržuje svůj břitký humor a kniha je jak silná a smutná, tak úsměvná. A hlavně na zamyšlení.

29.12.2018 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

A já se právě zamilovala. Naprosto a úplně. Úchvatná kniha, má první od Milana Kundery a po tomto zážitku doufám, že ne poslední. Vážně, jsem nadšena a ohromena. Tolik hlubokých a krásných myšlenek na jednom místě! Je pravda, že Tomáš mě vážně štval a s Terezou jsem soucítila, oni ale nejsou to, o čem kniha skutečně vypráví. Kniha je velice čtivá a napsána takovým lehkým jazykem, jako samo bytí.

20.01.2018 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Mně se kniha nelíbila. Vančuru mám ráda, Markétu Lazarovou ne. Absolutně jsem se nechytala, nevyznala jsem se ani v postavách ani v prostředí či ději a to jen proto, že jsem se nemohla soustředit. Po pár větách má mysl bloudila úplně jinde a příběh jsem nedokázala plně vnímat. Přitom tu plnou pozornost kniha přímo vyžaduje. Nebavilo mě to, ani nevím proč. Klasiku mám ráda, Vančuru též, ale toto vůbec nebyl můj šálek kávy.

29.12.2017 1 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nádherná upřímná kniha! Líbil se mi pohled dvou různých lidí z různého prostředí. Mám ráda příběhy z období války a přestože mi v něm možná více chyběly emoce a prožití příběhu, kniha mě zasáhla. Ačkoli má přes 500 stran, přečetla jsem ji velice rychle a k mému překvapení ani jednou nepřišel moment, kdy bych se u ní nudila nebo se musela ke čtení nutit.

25.10.2017

Vrána Vrána James O’Barr

Velmi silný příběh. Autor do něj vložil všechny své emoce a pocity, které prožíval, a jde to vážně cítit. Ačkoli jsem během čtení nevysvětlitelně pociťovala někdy až úzkostné pocity, kniha se mi líbila. James se během psaní také učil kreslit, takže bylo nesmírně zajímavé sledovat, jak se v kresbě během příběhu zlepšuje a jak se jeho styl mění.

25.04.2017 5 z 5

Tak toto se nepovedlo. Příběh mě nezaujal, taková hodně slabá fanfikce. Jsem velká fanynka Harryho Pottera, zároveň jsem ale fanynka kvalitní literatury. A tento počin kvalitním čtením opravdu nebyl. Číst se to dalo, ale autoři měli evidentně mezery ve svých znalostech HP světa. To by se ale dalo překousnout, dobrá literatura to sice není, ale katastrofou bych to rozhodně nenazývala.
Katastrofou byl totiž scénář. Pokud se někdo z vás chystá napsat kvalitní scénář, pak byste si měli přečíst Prokleté dítě, abyste věděli, jak to rozhodně nemá vypadat! Zkušenosti se psaním jako takovým i se psaním scénářů mám četné, takže můžu říct, že to byl ten nejhůře napsaný text, s jakým jsem kdy měla tu čest. Musel to psát buď naprostý amatér, který s tím nemá zkušenosti nebo naopak někdo, kdo věděl, že psát absolutně neumí, tak se chopí slavného titulu, protože ví, že toho se lidé chytnou a on tak sklidí úspěch.

A to už nezmiňuji fakt, že napsat divadelní hru a nazvat to "osmým pokračováním" sedmidílného románu opravdu nebyl dobrý nápad. Takže se nejspíš zdržím hodnocení, jelikož z nostalgie a velké náklonnosti k paní Rowlingové a jejím příběhům o Harry Pottrovi nechci toto "dílo" hodnotit negativně. Věřím, že se to může někomu líbit a také nechci, aby mé hodnocení vyznělo až příliš zle. Čtení jsem si chvílemi opravdu užívala, bohužel pan autor to zkrátka neumí. Alespoň v tomto případě.

29.12.2016 2 z 5

Tak tímto s Hrabalem končím. Jako všechny jeho ostatní knihy mě to nebavilo. Jeho styl mi absolutně nevyhovuje, čte se mi špatně.
Jeho neustálé sexuální narážky mi přijdou víc než nevhodné a otravné. Nevadí mi, když autor používá sexuální prvky či vulgární slova, pokud to má v textu své místo a svůj důvod. U Hrabala mám pocit, že to píše jen proto, že je to úchyl.
A potřeba stále odbíhat od tématu a v jedné větě rozebrat tři různá témata - tohle zkrátka není pro mě.
Takže ačkoli kniha byla místy zábavná a rozhodně patří mezi českou klasiku, mě to nijak nevzalo.

25.03.2016 2 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Nečekala jsem, že to bude až tak dobré. Jelikož jsem četla novější překlad v moderním jazyce, četlo se mi to krásně a během putování jsem se opravdu bavila. Zároveň jsem si v průběhu popisování marnosti světského života uvědomovala, že to, co poutník viděl, je bohužel pravda a vztahuje se to na každého z nás.

17.02.2016 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Ta kniha je prostě úchvatná, Markus Zusak to opravdu umí. Přečteno jedním dechem. Během příběhu jsem se smála i plakala, a když jsem knihu dočetla, bylo mi z toho smutno. Určitě to nebylo naposled, co jsem knihu četla.

15.01.2016 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Nemohu souhlasit s tím, že je do knihy těžké se začíst, protože je složitá a komplikovaná a musíte k ní mít informace a googlit a být jakkoli více sečtělí, jak se objevovalo v komentářích. Také nesouhlasím se Zuziiik, i když toto už je pouze věc vkusu, ale když na konci komentáře dodala, jakou literaturu čte a jaké dá přednost (50 odstínů šedi), bylo mi to jasné.
No, mě se kniha líbila. Pro někoho může být složitější, ale rozhodně bych ji nebrala jako nějakou složitou literaturu pro sečtělé a dospělé lidi, nebýt těch pornografických prvků.
Kniha rozhodně jedna z nejlepších, jakou jsem si pro doplnění seznamu knih k maturitě mohla vybrat.

03.01.2016 5 z 5

Kniha, která v první řadě upoutá svým názvem, ačkoli je silně zavádějící. Nejde tam totiž o to, mít u pr**le VŠECHNO, ale jen to, co by tam být mělo. Srovnat si priority. Neřešit prkotiny. Myšlenka jednoduchá, přesto je důležité si ji připomenout. Kniha byla fajn. Ne se vším jsem souhlasila, ne vše mi sedlo, občas jsem měla pocit, že si autor trochu protiřečí a někdy zas nechápala, co se tím vlastně snaží říct. Ale spoustu věcí jsem si také mohla uvědomit. Autor hlavně vede čtenáře ke zodpovědnosti za vlastní život i pocity. Některé myšlenky byly velice zajímavé. Styl psaní poutavý a čtivý. Nic extra světoborného, ale v podstatě jednoduché myšlenky, které si ale v životě málokdo vlastně uvědomuje. Za mě to bylo super a určitě nelituji, že jsem si knihu přečetla, rozhodně má co předat. Jen škoda, že to kazí ty zbytečné chyby, kdy překladatel nezná rozdíl mezi díky/kvůli, nebo můj/svůj.

22.01.2021 4 z 5

Kam odešly laně Kam odešly laně Jan Skácel

Ilustrace Josefa Čapka vás učarují, to je jasné. Mají v sobě takové speciální kouzlo, a i když se asi ne každému mohou líbit, určitě vás minimálně zaujmou. Ale k tomu ty básně? To je teprve nádhera! Taková ta snová lyričnost, pravidelný rým, který zní uším tak líbezně. Ono je to vlastně pro čtení pro děti, ale nejsem si jistá, nakolik to ony dokážou ocenit. Ale bylo by skvělé, kdyby se kniha dostala do rukou každému dítěti.

31.12.2020 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Krysař je jednou z nejznámějších klasik, a ačkoli jsem příběh znala tak, jako asi každý, nikdy jsem knihu nečetla. Dlouho jsem si ji přečíst chtěla, ale nějak jsem se k tomu stále nemohla dostat. A tak když se mi do rukou dostala audiokniha, konečně jsem se mohla s Krysařem osobně seznámit. A příběh to byl krásný. Namluveno to bylo opravdu hezky, není to nijak dlouhé, celá atmosféra příběhu byla popsána skvěle, a i když je to smutný příběh, stojí za přečtení.

Dům bez pána Dům bez pána Egon Hostovský

Tohle se mi líbilo. Na svou dobu je to skutečně čtivé dílo plné skvěle vykreslených charakterů. Hlavní hrdina byl sympatický, byly zde také úžasně popsané sourozenecké vztahy a vztahy v celé rodině. Celý příběh je přikryt takovou zvláštní atmosférou a je to dokonce i trochu napínavé, kdy jsem se nemohla dočkat, až se konečně dozvím, jak se ony věci ve skutečnosti vlastně mají. Dílo je plné vnitřních monologů hlavního hrdiny.

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Ke knize jsem přistupovala spíše skepticky. Přece jen napsat dobrý příběh, kde jeden z hlavních hrdinů trpí poruchou autistického spektra, to není jednoduché a často to nedopadne dobře. Ne však v tomto případě. V tomto případě to dopadlo skvěle. Protože mám nějaké zkušenosti s dětmi s PAS, kniha se mi opravdu líbila a přemýšlela jsem, jestli autorka sama má nějaké takové dítě, nebo jestli s nimi pracovala. A zjistila jsem, že ona žádnou zkušenost nemá. O to více je to o divuhodné.

Hvězdu srážím za dialogy a celkově scény s dětmi ve škole, ty mi přišly hodně divné. Jakoby se autorka až násilím snažila mluvou a situacemi přiblížit mladým pubertálním dětem, ale moc dobře to nevyšlo. Jinak knihu určitě doporučuji.

23.11.2019 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Na knihu Volání netvora jsem se chystala hodně dlouho a vzhledem k rozporuplným recenzím jsem neměla žádná očekávání. A i když se u mě nekonalo žádné extrémní nadšení, líbilo se mi to hodně. Příběh je i přes svou vážnost opravdu krásný. Smutný, ale na zamyšlení. Možná poučný, nabízí nám na svět kolem trochu jiný pohled. Přečtené to máte za chvíli, takže doporučuji.

18.10.2019 4 z 5