tetanurae tetanurae komentáře u knih

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Duch domu Ashburnů je první ze série strašidelných domů a mladou Adrienne, stejně jako čtenáře, zavede do odlehlého městečka Ipson, kde mladá dívka po své pratetě Edith zdědila obrovský dům. Jakmile se hned z úvodu dostáváme ke klišoidními, avšak stoprocentně fungujícímu ,,ehm, jedeme správně? Projeli jsme městem a teď jsou všude samé lesy..." ,,No... Navigace ukazuje jet dál...", je jasné, že to bude skvělé. Dům je vskutku velký, honosný, leč staromódní (ovšem milovníka nostalgie chytne za srdce), a Adrienne si na něj jako na svůj nový domov jen těžce zvyká. Navíc je nepříliš solventní, pročež nemá ani mobil. Yes!!!
Kromě starobylostí dům skrývá i záhadné nápisy, a obrazy na stěnách působí trošku... divně. A taky občas vypadává elektřina. Jenomže kdopak by přece věřil pověrám o strašení v Ashburnovic sídle??
️️️

Mám-li být stručný, skvělé! V obsáhlejší verzi mohu říct, že Darcy velice umně pracuje s nostalgickým koloritem a zdařile buduje po celou dobu atmosféru. Jazyková stránka knihy je poměrně bohatá, ale současně stavěná tak, aby byla lehká na čtení a čtenáře nic nebrzdilo. Popisy vytvářejí kýžený obraz ve fantazii a stavba zápletky je solidní taktéž.
Vytýkám časté překlepy a sporadicky se vyskytující nelogičnosti, které redaktoři (možná již ti původní) přehlédli. Nelíbí se mi ani to, že překladatel si upravuje u většiny Darcyiných knih česká znění názvu podle sebe.
Nicméně celkově jde o dílo, které se mimořádně povedlo, a já věřím, že již potěšilo, a dozajista ještě potěší, mnoho hororových milovníků.
Celkové hodnocení 88% -hluback-

17.12.2022 4 z 5

Časonauti Časonauti Anton Stiffel

Časonauti jsou lidé jako my. Ani hodní, ani zlí. Jejich city jsou značně limitované jejich posláním, jelikož primární úkol těchto cestovatelů časem je (h)ladit odchylky v kauzalitě základního časového proudu. Jinými slovy, když se něco pose*e, tak se nenarodíte, a to fakt nechcete.
Žijí na základně mimo základní časový proud, čímž už z podstaty sice popírají z hlediska zákonů vesmíru svou existenci, ovšem zde jsme v odvětví sci-fi, takže hypoteticky je možné téměř vše (jestliže může na Cheopsově pyramidě přistát loď boha Ra, proč by nemohli existovat časonauti).
Kniha sestává z deseti povídek, přičemž některé zvítězily i v prestižní soutěži Cena Fantázie, a každá jedna nám nabízí alternativní pohled na různé kontroverzní události našich dějin.
Djatlovova expedice,
Atentát na Kennedyho,
Tunguzský meteorit atd.
A mohu směle prohlásit, že vysvětlení, jaká nám Tono nabídne, jsou vskutku pozoruhodná.
Co knize čistě subjektivně vytýkám, je nadměrná serióznost (možná suchost) vyjádřování vypravěče i postav (dočkáte se ich i er formy), ale jasně, nemůžete všecko srovnávat s Kulhánkem nebo Kotletou.
Naopak oceňuji, že povídky, ač se dají číst i samostatně, v součtu tvoří komplexní systém, jaký bychom mohli označit za román. Něco podobného lze najít v Bradburyho Marťanské kronice.
Třebaže občas jsem se lehce nudil, povídky mají pokaždé hloubku a vy si rádi budete dohledávat spojitosti s realitou, jako jsem to dělával já. Díky Tonkovi se teď patrně nějaký čas budu věnovat krom hororů také sci-fi. Díky za to A vy neváhejte a tuhle poutavou knihu si pořiďte do sbírky.
Celkové hodnocení 75% -hluback-

14.12.2022 4 z 5

Svet je plný démonov Svet je plný démonov Mark E. Pocha (p)

Magie, nekromancie, tajemno - tak by se dala opsat kniha Svet je plný démonov, již napsal autor, jehož si velmi vážím i jako kamaráda, Mark E. Pocha .

Bartolomej, Dália, Munch a Hektor. Základní čtveřice vyšetřovacího týmu paranormálních jevů, na které by na první pohled nikdo neregistroval nic pochybného.
Až na ten druhý pohled... Bart (přestože tohle oslovení nesnáší) zvládne myšlenkou zamknout zámek, Hektor je na světě podivně dlouho a Dália umí přimět k tanci myslivecké trofeje. A Munch... ten vám rozbije hubu konvenčně, zato pořádně.
Podaří se naší čtveřici polapit nedospělého čerta, krysodlaka či tajemného muže s červenou růží?
Velice oceňuju, že se do textu dostal jako hrdina také ostravský spisovatel přezdívaný Martin Moudrý alias Jafff. Role drsného člena české odnože týmu vyšetřovatelů mu sedla ohromně. Co mi vadilo, byla prvoplánovost a snadné rozkrytí následujících scén. Ale já se jakožto milovník magie a nekromancie náramně bavil a troufám si říct, že se tahle duchařina Markovi povedla ze všech knih nejvíce. Obsahovala takřka vše, co by obsahovat měla, pročež těch pár nedostatků je snadno odpustitelných.

Celkové hodnocení 78% -hluback-

06.12.2022 4 z 5

Ve stínu války Ve stínu války Jarmila Stráníková

V Čechách zuří třicetiletá válka, lid trpí a zmítá se v zoufalství. Švédové pod velením obávaného Johanna Banéra (skutečná postava) drtí naši zem. A my, prostí čtenáři, lůza venkovská, z tepla gauče sledujeme osudy několika rodin.
Jsou všichni Švédové stejní? Co dokáže alkohol, co láska k sirotkovi, jaké je přátelské pouto opravdických rytířů a co za legendy obestírají naši vlast?

Hned zkraje řeknu, že já nejsem na tenhle žánr stavěný. Bože, původně jsem nechtěl žádnou recenzi psát, protože jsem se příšerně nudil a rovnou přiznávám, že žádnou knihu jsem ještě nečetl tak dlouho a systematicky neodkládal. Je ale fakt, že vy, co máte v oblibě ,,rychlé šípy", neboli knihy, co jedou jak po másle, zde zalíbení vskutku nenajdete. Autorka se kolikrát zakykala vztekem, když jsem jí soukromě vypisoval každé dvě stránky, jak se to vleče jako snopel, a jak se postavy chovají naivně
Ale byla by chyba nevytrvat do konce. Jde o autorčin debut, takže k některým aspektům holt musíme být shovívaví. Důležité je, že ke konci knihy se Jarmila Stráníková s rozuzlením a nečekanými zvraty poprala víc než dobře a naservírovala přesně to, co od knihy zasazené do doby třicetileté války očekáváte. Intriky, boje, krev, lásku a statečnost protagonistů, bojujících za pravdu, svobodu a mír.
Určitě v této knize nehledejte učebnicové pojetí historie, je to odlehčené dílo, které vás vtáhne do patřičné atmosféry a vy si ho užijete na způsob romantického filmu. Třeba milovníci Angeliky by mohli směle zaplesat.
Celkové hodnocení 70%

07.11.2022 4 z 5

Ptákoviny pirátského papouška Ptákoviny pirátského papouška Lukáš Fišer

Rrrrudy! Rrudy, jméno mé!
Rudy je papoušek, jejž ukradou překupníci se zvířaty přímo z hnízda, aby ho následně prodali bohaté dámě. Rudy se má v zajetí fajn, dostává laskominy, ovšem svobodu nenahradí žádný pamlsek. Když se však dáma rozhodne pro cestu po moři, Rudy nemá nejmenšího zdání, že pravé dobrodružství teprve začíná.
Loď s jeho paní totiž přepadnou piráti a nebohého Rudyho tak de facto osvobodí ze zajetí. Na palubě lodi námořních násilníků čeká mladého papouška vysněná svoboda a zážitky, o jakých se mu ani nesnilo.

Lukáš Fišer pracuje s notoricky známým motivem pirátského prostředí a je třeba říct, že je pro dětskou duši uchopil famózně. Já sám litoval, že jsem tak starý cyp. Ale nebojte, užil jsem si čtení, jako by mi bylo o sto let méně. Jestli se se svými malými čtenáři chcete svézt na vlně nostalgické pohody pirátského světa, neváhejte a nasedněte. Loď vyplouvá, mordsechadry!!! Johohó!

Celkové hodnocení 80% -hluback-

16.10.2022 4 z 5

Z Buicku 8 Z Buicku 8 Stephen King

Statler je fiktivní město, do něhož S. King zasadil příběh knihy Z Buicku 8, který se odehrává částečně v roce 2002 a zbylé části spadají do osmdesátých let.

Když na benzínové pumpě zaparkuje starý Buick roadmaster, obsluha natankuje a zeptá se podivně vyhlížejícího šoféra, jestli nechce vyměnit i olej. ,,Oleje mám dost!" odpoví řidič, a tím je vyřčena stěžejní věta celé knihy. Majitel se během doplňování paliva vytratí a statlerští policisté si tak dovážejí na stanici osiřelý vůz, k němuž se nikdo nehlásí. Tento vůz však po podrobnější prohlídce nevypadá jako obvyklé auto. Spíš jako něco, co má jako auto vypadat, aby zamaskovalo svou pravou podstatu. A občas ukáže i věci, které do této dimenze rozhodně nepatří.
____________________________
Stephen King už od začátku rozjíždí zdlouhavou štreku vyprávění, vzpomínek a lidských osudů, které po dvaceti letech vypráví seržant Dearborn synovi zemřelého policisty. Čtenář tedy postupně dostává po malých doušcích podrobné informace o buicku, o zapálení pro něj, o vražedné touze zjistit zákonitosti, které se zjistit nedají, o snaze přijít na kloub vzorcům z jiného světa. Ale taky o lásce a dokonalé sounáležitosti mezi kolegy jednotky D., která vám za 355 stran přiroste k srdci víc, než byste čekali.
Samoty King uvádí, že nemáme čekat pointu, a ta tam opravdu schází. Vlastně toho knize schází víc. Dynamičnost, strhující závěr, na jaký jsme u Kinga zvyklí... A jakoby toho nebylo málo, děj se dal se vším všudy zkrátit na necelých sto stran. Netroufám si tvrdit, že jde o nejhorší Stephenovu knihu, spíš si myslím, že jde o dílo, které občas každý autor napíše, aby ,,zaplácl" díru mezi tituly, když chystá něco velkolepého. Vyprávění členů jednotky D vás ovšem tak či tak vtáhne a při dlouhých večerech se příjemně zabavíte storkou, která je tak ověřitelná, že se vskutku mohla udát.

Celkové hodnocení 60% - hluback - ️

29.08.2022 3 z 5

Obchádza nás temnota Obchádza nás temnota Ivan Kučera

Povím vám, jsem hrozně rád, že jsem se k téhle knížce konečně dostal. Ivan je nejen fajnový chlapík ze stejné spisovatelské stáje (rozumějte vydavatelství), ale také poměrně známý povídkář a zasloužený vítěz ceny Béla.

Obchádza nás temnota je sbírka jedenácti povídek, v nichž si každý najde svoje. S Ivanem máme společnou například lásku k temným lesům a nevysvětlitelným jevům v přírodě. Z toho důvodu mi velice přirostly k srdci povídky Obesenec, Niekto tu je nebo Zahradkárska osada. Avšak ani Ovoniavač nijak kvalitativně nezaostává.

Celá sbírka cílí zejména na budování atmosféry a klade důraz na zlovolné úkazy okolo nás. Rozhodně bych velice rád vyzdvihl napětí, které téměř každá povídka úspěšně drží. Oproti tomu budou zklamáni příznivci propracovaných point. Čímž jsem byl lehce zklamaný i já.

Výsledek je i tak ale velice slušný. Ivan Kučera je stále autorem, který na Slovensku umí nejlépe využít potenciálu lesních sil. Jestli tíhnete k poctivým brakům za pár korun (nebo euro), a to doslova, protože tuto knížku zakoupíte za úžasná 3€, neváhejte ani chviličku. Svůj účel splní.
Celkové hodnocení 68% -hluback-

05.07.2022 3 z 5

Hřbitov trpaslíků Hřbitov trpaslíků Petr Boček

Další knížečka, kterou si představíme, je Hřbitov trpaslíků od známého českého hororisty Petr Boček .

O čem že to je? To je... složitá, vpravdě složitá otázka, která si vyžaduje obsáhlou odpověď.

Odon je trpaslík, vlastně Gnóm!

Richard Kustoš je chlapík, který se mstí za mrtvou dceru.

Helga je trpaslice, jež se stala během noci nezvěstnou.

Ruda je Ghúl.

Eduard Květ je profesor zabývající se zádušním světem.

A včil si to přeberte... Složité? Pak nezbývá, než si knihu přečíst.
Petr Boček je zkušený, vypsaný a řemeslně velice umný autor. Má za sebou řadu knih, a to jak populárně naučných, tak beletrie (horor). Zde nám naservíroval komplexní sumárum zábavy, v níž nechybí prvky humoru, poctivého hororu, fantasy a bizarro fiction. Prostě od každého trošku a ve výsledku všechno. Nahlédnete pod pokličku nauk o mýtických bytostech, jež jsou úspěšně implementovány do našeho, lidského světa, a nepřijdete ani o příměs klasické kriminálky. Zkrátka všehochuť na hororovém podkladu. Tak to chceme, tak je to fajn a tak to máme rádi.

Knihu vydalo nakladatelství Golden Dog Martin Štefko a poslouží jako jasný důkaz, že tuzemská literatura s přehledem zvládá konkurovat zahraničnímu trhu.

Celkové hodnocení 85% -hluback-

02.07.2022 4 z 5

A bude hůř! A bude hůř! Martin Moudrý

Zde by měli zpozornět zejména příznivci Kulhánka, Kotlety a béčkových krváků Ameriky 80's.

A bude hůř je sbírka splatterových povídek, které si vzali na starost dva autoři. Mark E. Pocha !!! Z Hurbanova!!! A Martin Moudrý!!! Z Ostravy!!!

No, a vo co že tu kráčí. Vo to, že sepsali dokupy sedm nářezovejch povídek, v kterejch teče krev, lítaj sprostý hlášky, zuby, hlavy a texty jedou jak lubrikantem vopatlaná horská dráha. Fakt že jo!

Šest kratkejch textů spíchl Mark a jeden dlouhej pak Martin. Pro Marka to byla tehdá doba, kdy začínal, takže někdo ho v textu úplně nepozná, bo ten styl se za ty roky krapet změnil, ale paradoxně jsem se jako čtenář cítil lépe než u jeho novějších románů. Martin si pak zahrál na ostravskýho Kulhánka,a taky dobrý.

Vám řikam, čtení na hajzl, jako podpora při blbe náladě, jako alternative version pro případ, že se vám nechce na večer š**at, ale máte tak plný koule, že to chcete rozjet na plný koule. Oujééé!
Už dlouho mě žádná kniha takhle nezaujala.
Celkový hodnocení 85%. -hluback-

30.06.2022 4 z 5

V rozkvětu V rozkvětu Kristina Haidingerová

Kde začít a kde skončit... Podobně jako příběh, také já otáčel stránky a neměl tušení, co přijde. U těchto bizarro textů jednoduše nevíte, kdo a co na vás vyskočí.
***
Soňa je mladá dívka, řeší soustu problémů, vztahy... Však to známe. Jednoho dne v jednom pochybném klubu však vyhraje v tombole. A výhra v tombole potěší. Nebo snad ne?

Kristina Haidingerová je ostřílený autor, zkušený vypravěč, a na textu to poměrně lehce poznáte. Svým spisovatelským uměním vás zavede do říše pohádek, ujetostí, násilí a sexu, kde nebudete trpět nouzí o pořádná překvapení.
Jasným kladem je na knížce poměr délka a kvalita příběhu. Mám rád krátké knihy, proto ocením, když i na menším počtu stran najdu plnohodnotný příběh, jenž má o to větší spád. Kristina má plnou hlavu nápadů a žádný z nich se nebojí použít.
Mrzí mě, že ani pře veškerou snahu mě text nedokázal plně pohltit, někdy až dokonce nudil, a dialogy bych si představil lépe propracované. V součtu jde ale o povedené dílko, které sfouknete při cestě vlakem, při obědové pauze nebo klidně na WC :-D. Rozhodně doporučuju. Celkové hodnocení 75% -hluback-

29.06.2022 4 z 5

Zlověsti Zlověsti Pavel Skořepa

Spojení poesie a prózy je nepříliš časté, ale o to zajímavější, pokud umíte skloubit obě formy do jednoho díla, respektive pokud obě formy ovládáte. Jak je to v případě autora Pavla Skořepy, se pokusím rozebrat v následujících řádcích.
Pavlovy básně najdete na jeho facebookové stránce a zde, do této knihy, jich vysypal pořádný uzlíček. Jde o poesii prezentovanou nejčastěji volným veršem, což velice ubírá na atraktivitě, každý verš se (s nadsázkou) plazí na tři řádky, a než dojdete na konec, sotva si vybavíte, co chtěl autor říct na začátku. Ač jsou tedy myšlenky hluboké, nevyhnete se zklamání, že autor chtěl exponovat svou slovní zásobu a předvést, co všechno ještě do jednoho verše vtlačí, takže pro samou komplikovanost si tyto básně neužijete, jak by bylo žádoucí.
V povídkách se Pavel zaměřuje na jakousi kombinaci dark fantasy, urban fantasy, hororu a gotiky. Z textů jde cítit již mírná zkušenost s tvorbou, avšak rozhodně by neuškodila úprava stylistiky do čtivější podoby. Souvětí jsou dlouhá, leckdy neohrabaná, a není pochyb, že mnoho nadbytečných slov by se dalo vypustit nebo aspoň nahradit vhodnějšími.
Největší mínusy vidím v samotných postavách, které jako by vypadly z předobrazu homeless či Homera Simpsona (grkají, plivou, hulí, chlastají, potí se jak vrata od chlíva, chovají se jak v osmé cenové), a pak pointy, na které málokdy přijdete, ovšem autor vše ospravedlní tím, že nechápavý je čtenář.
Suma sumárum jsou Zlověsti debutem, který vás nijak nenadchne, ale současně třeba říci, že existují i horší knihy. Věřím, že se autor může zlepšit a časem vydat i obsáhlejší slohový útvar. Celkové hodnocení 48%

14.05.2022 2 z 5

Virus omega Virus omega Mark E. Pocha (p)

Roman, Aďa, Franta, Matúš a Kvítka (či Kvítek - autor se nemohl rozhodnout).

Tahle pětice přátel se žene ve své dodávce nákazou zničeným Slovenskem poté, co celý svět zachvátil virus OMVID s takřka vyhlazovací úmrtností, aby se následně ukryli v jisté horské chatě, kde budou alespoň částečně izolováni od hrozící infekce. Zdá se však, že navzájem se znají pramálo a příběh potvrzuje, že životní zkoušky přicházejí v nejvypjatějších situacích.

_____________________________

Třeba říct, že tyhle katastrofické texty jsou poměrně vyčerpanou studnicí a je nadmíru obtížné z nich vytěžit neokoukané ložisko. I tak se však povedlo kulisu zanikajícího světa slušně využít.

Velice pozitivně hodnotím dialogy a spád děje - tohle jsou kritéria, v nichž Mark nikdy nezklame. Linka příběhu je plynulá, drží napětí i pozornost a nudí jen výjimečně. Dále bych pak rozhodně vyzdvihl úroveň emocionalitu podchycujících, tíživých momentů.

Horší jsou postavy samotné. Klasika, a on si ten Mark furt nedá říct Je hezké, že autorovo alter ego Roman je předložen coby skoro dokonalý muž (což se v textu dozvíte nesčetněkrát), nicméně ani tak mu to na sympatiích nepřidá, spíš naopak. A další postavy trpí ještě více. Nevýrazný Frantík, pak alkoholik, bývalá alkoholička (z toho většina lehkých mravů)... Výčet za všecky prachy . Jediným sympatickým protagonistou tak zůstává věrný a oddaný pes Elliot, jemuž fandíte, i kdybyste nechtěli, a bojíte se o jeho existenci.

Knihu bych doporučil těm, co mají rádi svižné braky, které v sobě neukrývají přemíru brutality, anebo začínajícím fanouškům sci-fi a postapo. Je to krátký paperback, čte se dobře, a pokud přistoupíte na autorova pravidla, pobavíte se. Já na ně přistoupil a bavil jsem se. Je však potřeba říci, že ne každému sedne...

Celkové hodnocení 60% -hluback- ⭐⭐⭐

24.03.2022 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Carrie je dívka, studentka střední školy, žijící se svou matkou Margaret v domě ,,boží čistoty" ve městečku Chamberlain. Matka je náboženský fanatik, Carrie týrá, omezuje a vychovává hůře než ve středověku. Vidí v ní cosi... zlého.

Carrie je však úplně normální holka, kterou díky povahovým rysům, způsobeným pokřivenou výchovou, ve škole ustrkují, ponižují a šikanují (někteří z nás tohle ve škole zažili, pročež se s pohnutkami Carrie velice rychle sžijí). Vše se začne komplikovat ve chvíli, kdy Carrieta, jež nedostala žádnou osvětu o fungování ženského těla ani o sexualitě, zažije ve sprchách svou první menstruaci. Vše ukazuje, že dívka má vrozenou schopnost telekineze.
____________________________________________

Rozumějte, tahle kniha byla Kingovým debutem; není možno očekávat, že půjde o jeho nejlepší dílo. Pravé know-how zde pochopitelně citelně chybí. Příběh není tak svižný, jak by měl být, děj je hodně předvídatelný a plynulost čtení hodně ztěžují častá intermezza, díky nimž už dopředu víme, co se chystá v závěru. Mnohé pasáže jsou navíc uměle natahovány, takže kniha, která mohla být na pomezí úderné povídky, popř. novely, rázem spadla do kategorie delší novely až románu. Přesto však jde cítit tíživé poselství, s nímž do duše čtenáře vstupuje jistá dávka neklidu a pochyb, jelikož jsou v textu zakomponovány úvahy o Bohu, Satanovi, osudu, a telekineze je prezentována jako potvrzená schopnost, která ovšem není na nikom vidět, dokud se něco... nestane.
Závěrem bych chtěl říci, že celkové zpracování je kvalitnější (a úplně jiné) než pojetí filmová, kde jsme nedostali patřičný rozbor psychologie postav, a tím příběh postrádal kýženou hloubku.
Celkové hodnocení 70% -hluback- ️

23.02.2022 3 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Marťanská kronika
Co dokáže technika, co lidská touha po ovládnutí světa, a ne jen jednoho, nýbrž i všech ostatních? Kdo jsou Marťané, jak probíhá kolonizace cizí planety, jak konfrontace s jejími obyvateli a jaké nástrahy takové počínání v sobě ukrývá?

Marťanská kronika je sice souborem na sebe navazujících povídek různé délky, ovšem ve výsledné podobě se prezentuje jako komplexní román, sestávající z jednotlivých částí. Ray Bradbury je největším myšlenkovým průkopníkem a vizionářem v oblasti literatury; sotva jej někdo překoná. Ve svých tezích uplatňuje podobnost s conquistadory ve staré Americe, klade důraz na obrazy budoucnosti a varovné signály přítomnosti. To vše se spojuje v nadčasové dílo, které za dalších sto let bude právě tak aktuální, jako v době prvního uveřejnění.

Víc říkat netřeba. Toto dílo je právem jedno z největších a zcela po zásluze strhává na sebe pozornost již několika generací.
Celkové hodnocení 90% -hluback-

07.01.2022 5 z 5

Kontakt: Záhuba prichádza z nebies Kontakt: Záhuba prichádza z nebies Mark E. Pocha (p)

Mark E. Pocha je na trhu poměrně úspěšně zavedený coby autor explicitních Gore, splatterpunkových a slasherových děl, a ani v tomto případě nebudou fanoušci tohohle odvětví zklamáni.

Vendo, Džony, Dominik... Tři chlapi na cestě do přírody. Co by se asi tak mohlo potento, že jo, zvlášť, když potkají tři baby - Teu, Niku a Mary.

Šestici rozjařených turistů nemůže odradit ani pochybné chování místních obyvatel, ani nepříznivé počasí. Narušit jim poklidný pobyt může jen havárie mimozemského plavidla, jehož posádka nemá ani trochu dobré úmysly. O této havárie však naši hrdinové nemají nejmenšího ponětí.

Mark E. Pocha příjemně spojil sci-fi s klasickými motivy béčkového krváku, a je to opravdu výživná jízda. Tohle není Hvězdná brána, tohle je Texaský masakr ve Hvězdných válkách. Škoda je, že nikdo z protagonistů nepřilne nijak zvlášť k srdci, protože děj, třebaže není nijak převratný, je skutečně propracovaný a jednotlivé detaily se sbíhají ve fungující souhře. Je to holt působivá ,,kniha plná emzákov s pôlmetrovými penismi po kolená, čo znásilnujú chlapcov do análov." (citace autora) Já osobně bych ještě vytkl chování turistů (jsou to vysokoškoláci, ale vyjadřující se hůře než ochlastové páté cenové... Asi jsem z jiné univerzity ).

Jako oddechové čtivo - super. Tenhle chlapík píše zručně, a pokud vám nevadí, že je text slovensky, každého jednoho nadšence ET nadchne pod stromečkem, jelikož příběh má i přidanou hodnotu v podobě záhadologické složky.

Celkové hodnocení 60% -hluback-

13.12.2021 3 z 5

Tramvaj č. 1852 Tramvaj č. 1852 Edward Lee

Už jste někdy slyšeli o Edwardu Lee? Ne? Tak to je chyba. Tento zajímavý, osobitým založením vyznačující se chlapík působí na hororové scéně již drahnou řádku let. Ačkoli... Zde, v ČR, není doposud příliš známý. Milan Žáček a Nakladatelství Carcosa však jeho uvedení zvládli na jedničku a já se už nemůžu dočkat na chystaný překlad jednoho z dalších Edwardových příběhů - Succubi.

Nyní ale recenze na knihu Tramvaj č. 1852.

Nám všem důvěrně známý H. P. Lovecraft nikdy neoplýval penězi, podobně jako to zažívá majoritní část spisovatelské obce, pročež, když jej vyzve magazín Erotesque k sepsání povídky, jejímž ústředním tématem bude sex, autor cítí, že by dobře honorovanou nabídku neměl odmítnout. Jenže považme... Lovecraft je přeci konzervativní, puritánský muž, jemuž choulostivé opojení zůstávalo zatajeno až do vyzrálého mužského věku. Dokáže se s úkolem vypořádat? Podle všeho nemá příliš na výběr, proto usedá za psací stroj a ujímá se psaní povídky s názvem Tramvaj č. 1852. Příběhu, v němž Howardovo alter ego pátrá po osudu své sestry, již neuzřel mnoho let, a pátrací důslednost jej zavede i do jistého vykřičeného domu. Jenže tento dům je v něčem jiný.

Edward Lee zde ukázal, že i z dnes již lehce okoukané a zdánlivě vytěžené weird fiction se dá stále získat víc než dost. Příběh, líčený imaginárními slovy slavného spisovatele, nás zavádí do fantaskního světa, po jakém prahneme v příbězích otce Cthulhu, avšak šťavnatou (rozumějte doopravdy šťavnatou) formou, která schvátí a ponechá ve stavu úžasu až do samého konce. Co bych knize vytkl, ačkoli bez tohoto aspektu by dílo ztratilo význam, že si Lee půjčil (či spíše zneužil) Lovevraftovu osobu k roli a úkonům, s nimiž by skutečný Lovecraft za svého života stěží souhlasil.
Celkové hodnocení 80% -hluback-

29.11.2021 4 z 5

Utrpení těla Utrpení těla Monica J. O’Rourke

Utrpení těla je publikací, již začlenil Martin Štefko do série překladových románů svého žánrového vydavatelství Golden Dog.

Zoey má nadváhu, a ač si to nepřipouští, tahle skutečnost ji netěší. Když jednoho dne narazí na ženu, která ji slíbí účinnou redukci hmotnosti, nemá naše hrdinka nejmenšího ponětí, v čem tato úžasná služba spočívá.

Zoey je unesena do neznámého komplexu, kde se, podle slov jejích věznitelů, odehrávají komerční pokusy, za než by zajatkyně měly být rády. Realita je však taková, že trýzněné ženy společně se Zoey zakoušejí nejhorší noční můru svého života, aby zvrhlí mučitelé ukojili svůj perverzní chtíč.

Znásilňování, bití, zoofilní sex, nepřiměřené BDSM, spousta dalších úchylných praktik a občas... i smrt - ta přichází zejména za sebemenší neposlušnost.

Zoey přežívá v tomhle příšerném světě několik týdnů, až se její mozkové buňky zmobilizují k neuvěřitelné myšlence - utéct. Může ovšem vzdorovat zástupům strážných, kteří znají zdejší zařízení jako své boty?

Monica J. O'Rourke je autorkou, na které je znát, že má již něco za sebou a zkušenosti jsou v tomto případě očividné. Děj plyne velice svižně, ve stylu hororových paperbacků ze starých dobrých USA. Ani na chvíli přímá linka příběhu neklopýtne a vy se zaťatými pěstmi hrdinkám přejete svobodu a zlosynům smrt. Škoda je, že se autorka nenamáhala vykreslit vyprávění z více úhlů, čímž od potenciálně slibného románu sklouzla k novele, nicméně ani tahle slepá přímočarost dílu nijak neškodí.
V knize se sice najde i pár nedomyšlených souvislostí (jako například pointa epilogu), ovšem toto je subžánr gore, ve kterém jde především o vyvolání pocitů, což se Monice povedlo poměrně dobře.
Celkové hodnocení 65% -hluback-

P.S. k novele Utrpení těla kniha obsahuje také povídky Jasmín a česnek a Experiment s podstatou lidství, což je nepochybně skvělý benefit.

21.11.2021 3 z 5

Paní pijavic Paní pijavic Jana Pacáková

Dnes již lehce sběratelská záležitost pro nadšence lovecraftovského hororu. Škoda, že gotický styl převládá i v povídkách, kde není zrovna žádoucí, čímž lehce kazí autenticitu a přirozenost. V jiných je naopak použit správně a utváří potřebnou a příslušnými fanoušky vyhledávanou atmosféru. Autorka má očividně své nesporné kvality, což dotvrzují i zdejší vyloženě ,,hejtovací" komentáře. Nejvíce bych knize vytkl poměrně velké množství gramatických nedostatků. Je to však rané dílo, tak buďme ohleduplní. Jana je opravdu nezbytnou součástí českého hororu.
Celkové hodnocení 65% -hluback-

16.11.2021 3 z 5

Cizinci Cizinci Mort Castle

(SPOILER) Na tuhle knihu jsem se opravdu dlouho těšil.
Cizinci. Tak nevinně to zní.
Michael Louden miluje svou ženu. Michael Louden nenávidí svou ženu. Michael je milý chlapík ze sousedství. Michael vás zabije! A Vás taky. Jak jen je to možné? Je cizinec!

Popravdě, jsem v rozpacích, jak k této knize přistupovat. Nakladatelství Golden Dog si tímto počinem zapsalo na své konto první zahraniční dílo, a Mort Castle byl rozhodně dobrou volbou. Avšak jako každá kniha, ani tato není výjimkou a nedostatky se jí nevyhnuly. Nejsem si úplně jistý, jestli odhalení pravé tváře zla mělo ten kýžený efekt, jaký mělo mít. Myšlenka Věku Cizinců je pojata velice obšírně a nevystihuje nic konkrétního. Podobné téma by si nepochybně zasluhovalo obsáhlejší zasvěcení a možná postupnější odhalování. Po celou dobu děje vlastně jen sledujeme chování Michaela, které nás, vzhledem ke znalosti jeho pravé podstaty, nemůže udivit a pomalými (mnohdy lehce nudnými) krůčky postupujeme k neodvratnému finále, a když k němu dojdeme, není zdaleka tak oslnivé, jak by mělo být.

Nedá se ovšem popřít, že kniha obsahuje množství skutečně povedených momentů a drží si poměrně vysoký řemeslný standard, díky kterému si vychutnáváme nezaměnitelnou atmosféru Ameriky 80's.
Velice pozitivně hodnotím zpracování obálky a celkový vzhled tohoto sympatického paperbacku. Bohužel korekturu by chtělo příště lepší.

A souhrnně? Knihu rozhodně doporučuji, jelikož českému čtenáři ukazuje, že americký horror není jen Stephen King, R. L. Stine nebo Howard Lovecraft. Mám sice lehký problém přijmout Cizince jako horror (spíše psychologický thriller s nádechem slasheru), nicméně v mé knihovně bude mít toto dílo místo mezi horory a budu jej s láskou opečovávat
Celkové hodnocení 70% -hluback

04.09.2021 3 z 5

Země kanibalů Země kanibalů Mark E. Pocha (p)

Jasný jako facka.
Marko, Jojo, Nina, Renáta, Viktor. Pětice študáků si to mašíruje ze Slovenska rovnou do Peru. Nevynechají Limu, Cuzco a dále, jelikož potkají místního mladíka Solomona, pokračují do nedotčené džungle, aby se podívali na úchvatný vodopád a ostatní dechberoucí scenérie.

V těchhle podělaných (rozumějte prokletých) lesích však přežívá jistý primitivní kmen, který nemá ani v nejmenším náladu na kanastu u táborového ohýnku.

Co říct a co raději ne.
Mark touto knihou vstoupil, ještě nepolíben, do světa románů (ačkoli tohle je spíše novela) a udělal v něm parádní bordel. Prostě, chápejte, že na Slovensku nebylo do té doby zvykem psát slashery na papír. A to byla chyba, kterou Mark úspěšně napravil.

Netroufám si hodnotit propracovanost díla, jelikož bych jen stěží nějakou hledal, stejně jako pointu toho všeho, ale o to tu přeci nejde.
Hloubat můžete u Aristotela nebo Augusta Comta. Tohle je nářez, plný sexu, násilí a zvrácenosti (kterou v té době Mark ještě piloval, takže není stoprocentní). Jestliže vám nevadí bezduchý krvák, budete nadšeni.

A celkově? Místo v knihovně by tenhle podařený debut určitě měl mít, třebaže má nulovou přidanou hodnotu.

Celkové hodnocení 70% -hluback-

25.08.2021 3 z 5