Obchádza nás temnota

Temné, mrazivé, drsné, ponuré a ako nová žiletka ostré hororové a trilerové poviedky. Ivan Kučera, držiteľ Ceny Béla za kontroverzné Prasa, vás prevedie všetkými ročnými obdobiami... a hlavne smrteľnými nebezpečenstvami, ktoré s nimi vstupujú do našich životov. Znepokojene vniknite do atmosférického sveta starých rituálov, zničených policajtov pasúcich po šialených sériových vrahoch, do sveta vraždiacich zvierat i desivých klaunov. Poriadne sa oblečte a vstúpte do hlbokých slovenských lesov, do chladných miest postihnutých ľudskou nedôverou a do na prvý pohľad idylických dediniek, ktoré ukrývajú nejedno strašné tajomstvo. Hlavne však majte oči na stopkách. Zlo číha všade a vpáli vám do života práve vtedy, keď to najmenej čakáte....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321994/big_obchadza-nas-temnota-oCU-321994.jpg 3.529

Kniha Obchádza nás temnota

tetanurae
předevčírem

Povím vám, jsem hrozně rád, že jsem se k téhle knížce konečně dostal. Ivan je nejen fajnový chlapík ze stejné spisovatelské stáje (rozumějte vydavatelství), ale také poměrně známý povídkář a zasloužený vítěz ceny Béla.

Obchádza nás temnota je sbírka jedenácti povídek, v nichž si každý najde svoje. S Ivanem máme společnou například lásku k temným lesům a nevysvětlitelným jevům v přírodě. Z toho důvodu mi velice přirostly k srdci povídky Obesenec, Niekto tu je nebo Zahradkárska osada. Avšak ani Ovoniavač nijak kvalitativně nezaostává.

Celá sbírka cílí zejména na budování atmosféry a klade důraz na zlovolné úkazy okolo nás. Rozhodně bych velice rád vyzdvihl napětí, které téměř každá povídka úspěšně drží. Oproti tomu budou zklamáni příznivci propracovaných point. Čímž jsem byl lehce zklamaný i já.

Výsledek je i tak ale velice slušný. Ivan Kučera je stále autorem, který na Slovensku umí nejlépe využít potenciálu lesních sil. Jestli tíhnete k poctivým brakům za pár korun (nebo euro), a to doslova, protože tuto knížku zakoupíte za úžasná 3€, neváhejte ani chviličku. Svůj účel splní.
Celkové hodnocení 68% -hluback-

MM_Master
20. dubnaodpad!

Zbierka naivných, úbohých, kratučkých poviedok "Obchádza nás temnota" je ukážkou trapneho pózerstva, literárnej impotencie a absolútneho nedostatku spisovateľského talentu.

Michal_SK

Vydavateľstvo Hydra založil niekto, kto chcel písať a vydávať, ale nevedel sa presadiť a rovnakí autori v ňom väčšinou až na výnimky aj skončia. Píšu zadarmo, ilustrátori kreslia za poďakovanie ... ale výsledok pritom nemusí byť zlý. Príkladom je Obchádza nás temnota. Niekoľko krátkych hororových príbehov, ktoré sú veľmi pekne namiešané do funkčného celku. Niektoré sú samozrejme slabšie ako iné, ale to je pravdepodobne vec vkusu. Slovenského hororu je málo, tomuto treba dať šancu ak bude mať človek možnosť.

DarthSoren
18.01.2020

Veľmi podarená zbierka poviedok. Pán Kučera mi ukázal, že na Slovensku sú aj autori, ktorým nerobí problém napísať kvalitné hororové/thrillerové poviedky. Čo musím v tejto zbierke vyzdvihnúť, je atmosféra. Autor s ňou dokáže pracovať veľmi pekne a nerobí mu problém navodiť ťaživú a priam až klaustrofobickú atmosféru plnú strachu. Aj keď postava policajta Enzechštejna priamo vystupuje asi len v dvoch poviedkach (a v tretej k nej bolo referované ak ma pamäť neklame) je to persona, ktorá má výnimočný šmrnc. Snáď budem mať niekedy možnosť čítať aj iné knihy, v ktorých sa údajne nachádza. Veľmi sympatický protagonista. Samozrejme sa v zbierke nachádzajú aj slabšie poviedky - až tak sa mi nepozdávalo Prasa, či Ovoniavač, zato Niekto tu je, Padla Hmla a Kamionista považujem za najlepšie z tejto zbierky. Ostatné poviedky považujem za príjemný, stále kvalitný materiál. Ivan Kučera prekvapil. V dobrom. 4*

NemmamSlov
05.12.2019

Celkom milé prekvapenie. Neviem prečo, ale väčšinou mám zlé skúsenosti so zbierkami poviedok (obvzlášť slovenských), ale táto je jedna z mála vydarená . Samozrejme aj tu sa nachádzajú horšie a lepšie poviedky, ale tomu sa človek nevyhne. Určite by som vyzdvyhol poviedky Prasa, Kamionista a Niekto tu je. Tie to boli výborné, pri ktorých mi behal mráz po chrbte. Jedna ma veľmi sklamala a to poviedka Opatrovateľka. Chcelo to dlhší príbeh. Ostatné by som hodnotil ako zlatý stred. Avšak, stoja za pozornosť. Je tu aj menšie prepojenie poviedok a to policajtom Enzechštejnom. Najprv som si nad jeho menom lámal hlavu, ale svojim prístupom si získal hneď moju priazeň. Dúfam, že sa s pánom Kučerom stretnem aj pri dlhšom príbehu ako je poviedka, lebo priazeň čitateľov určite má.

Lady.Lucrezia
16.02.2019

Som veľmi rada, že túto knihu môžem mať vo svojej knižnici. Ivan píše skvele a ja si užívam pomaly prichádzajúce hrôzy. Veľmi obdivujem spôsob akým opisuje krajinu, pretože sa cítim skoro ako doma. Slovenská krajina je mi veľmi blízka, nielen preto že som vyrastala v Žilinskom kraji, ktorý má tiež veľký pomer hlbokých lesov. Hovorím si, že som mala šťastie a zatiaľ stretávala len medvede, líšky a jazveca, ale nie ošípané. Dúfam, že sa mi raz zadarí nechať si túto knihu podpísať.

endyamon
25.01.2019

Autor ma veľmi príjemne prekvapil svojou vypísanosťou (dlhé roky som sa vyhýbal súčasným slovenským autorom s predsudkom, že sa to nebude dať čítať, potom som dal šancu Červenákovi a ... padla mi sánka, že kde vo vákuu som žil), štýl ako od dlhoročného harcovníka.
Aj dĺžka poviedok takmer ideálna, niekde by som ešte dlhšiu záverečnú agóniu obetí privítal. Forma poviedok teda solídna, čo sa týka obsahu, sadla mi väčšina poviedok až na Ovoniavača (nezahral mi na strunu) a Opatrovateľku (klišé). Inštinktívne som sa lepšie cítil so zimnými poviedkami (Obesenec, Mrznúci dážď, Padla hmla a Kamionista), ale užíval som si aj Bagrovisko s Prasaťom. Ivan s prehľadom mení taktiku, niekde desí atmosférou (Stádo, Obesenec, Padla hmla), inde dej ťaha uveriteľný a sympatický Enzechštejn.
Za mňa veľká spokojnosť, teším sa do budúcna, nevidíme sa poslednýkrát.

1972Sixo
29.10.2018

ÁNO! Takto nejako si prestavujem horor po slovensky. A nie, nie je to slovensky "Stephen King". Jasne v tak krátkych poviedkach sa nedá rozvinúť psychologizácia postáv, aj tie skoré ukončenia sa mohli viac prepracovať. Ale ináč sa to výborne číta. Výborná atmosféra a prostredie, ktoré mi je veľmi blízke. Pestrosť hororových nápadov v tak oklieštenom prostredí ako sú slovenský vidiek a okolité lesy je tiež na jedničku a sú vcelku originálne.