Obchádza nás temnota

Temné, mrazivé, drsné, ponuré a ako nová žiletka ostré hororové a trilerové poviedky. Ivan Kučera, držiteľ Ceny Béla za kontroverzné Prasa, vás prevedie všetkými ročnými obdobiami... a hlavne smrteľnými nebezpečenstvami, ktoré s nimi vstupujú do našich životov. Znepokojene vniknite do atmosférického sveta starých rituálov, zničených policajtov pasúcich po šialených sériových vrahoch, do sveta vraždiacich zvierat i desivých klaunov. Poriadne sa oblečte a vstúpte do hlbokých slovenských lesov, do chladných miest postihnutých ľudskou nedôverou a do na prvý pohľad idylických dediniek, ktoré ukrývajú nejedno strašné tajomstvo. Hlavne však majte oči na stopkách. Zlo číha všade a vpáli vám do života práve vtedy, keď to najmenej čakáte....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321994/obchadza-nas-temnota-oCU-321994.jpg 3.621
Horory, Povídky, Thrillery
Vydáno, Hydra

Kniha Obchádza nás temnota

DarthSoren

Veľmi podarená zbierka poviedok. Pán Kučera mi ukázal, že na Slovensku sú aj autori, ktorým nerobí problém napísať kvalitné hororové/thrillerové poviedky. Čo musím v tejto zbierke vyzdvihnúť, je atmosféra. Autor s ňou dokáže pracovať veľmi pekne a nerobí mu problém navodiť ťaživú a priam až klaustrofobickú atmosféru plnú strachu. Aj keď postava policajta Enzechštejna priamo vystupuje asi len v dvoch poviedkach (a v tretej k nej bolo referované ak ma pamäť neklame) je to persona, ktorá má výnimočný šmrnc. Snáď budem mať niekedy možnosť čítať aj iné knihy, v ktorých sa údajne nachádza. Veľmi sympatický protagonista. Samozrejme sa v zbierke nachádzajú aj slabšie poviedky - až tak sa mi nepozdávalo Prasa, či Ovoniavač, zato Niekto tu je, Padla Hmla a Kamionista považujem za najlepšie z tejto zbierky. Ostatné poviedky považujem za príjemný, stále kvalitný materiál. Ivan Kučera prekvapil. V dobrom. 4*

NemmamSlov
05.12.2019

Celkom milé prekvapenie. Neviem prečo, ale väčšinou mám zlé skúsenosti so zbierkami poviedok (obvzlášť slovenských), ale táto je jedna z mála vydarená . Samozrejme aj tu sa nachádzajú horšie a lepšie poviedky, ale tomu sa človek nevyhne. Určite by som vyzdvyhol poviedky Prasa, Kamionista a Niekto tu je. Tie to boli výborné, pri ktorých mi behal mráz po chrbte. Jedna ma veľmi sklamala a to poviedka Opatrovateľka. Chcelo to dlhší príbeh. Ostatné by som hodnotil ako zlatý stred. Avšak, stoja za pozornosť. Je tu aj menšie prepojenie poviedok a to policajtom Enzechštejnom. Najprv som si nad jeho menom lámal hlavu, ale svojim prístupom si získal hneď moju priazeň. Dúfam, že sa s pánom Kučerom stretnem aj pri dlhšom príbehu ako je poviedka, lebo priazeň čitateľov určite má.

Lady.Lucrezia
16.02.2019

Som veľmi rada, že túto knihu môžem mať vo svojej knižnici. Ivan píše skvele a ja si užívam pomaly prichádzajúce hrôzy. Veľmi obdivujem spôsob akým opisuje krajinu, pretože sa cítim skoro ako doma. Slovenská krajina je mi veľmi blízka, nielen preto že som vyrastala v Žilinskom kraji, ktorý má tiež veľký pomer hlbokých lesov. Hovorím si, že som mala šťastie a zatiaľ stretávala len medvede, líšky a jazveca, ale nie ošípané. Dúfam, že sa mi raz zadarí nechať si túto knihu podpísať.

endyamon
25.01.2019

Autor ma veľmi príjemne prekvapil svojou vypísanosťou (dlhé roky som sa vyhýbal súčasným slovenským autorom s predsudkom, že sa to nebude dať čítať, potom som dal šancu Červenákovi a ... padla mi sánka, že kde vo vákuu som žil), štýl ako od dlhoročného harcovníka.
Aj dĺžka poviedok takmer ideálna, niekde by som ešte dlhšiu záverečnú agóniu obetí privítal. Forma poviedok teda solídna, čo sa týka obsahu, sadla mi väčšina poviedok až na Ovoniavača (nezahral mi na strunu) a Opatrovateľku (klišé). Inštinktívne som sa lepšie cítil so zimnými poviedkami (Obesenec, Mrznúci dážď, Padla hmla a Kamionista), ale užíval som si aj Bagrovisko s Prasaťom. Ivan s prehľadom mení taktiku, niekde desí atmosférou (Stádo, Obesenec, Padla hmla), inde dej ťaha uveriteľný a sympatický Enzechštejn.
Za mňa veľká spokojnosť, teším sa do budúcna, nevidíme sa poslednýkrát.

1972Sixo
29.10.2018

ÁNO! Takto nejako si prestavujem horor po slovensky. A nie, nie je to slovensky "Stephen King". Jasne v tak krátkych poviedkach sa nedá rozvinúť psychologizácia postáv, aj tie skoré ukončenia sa mohli viac prepracovať. Ale ináč sa to výborne číta. Výborná atmosféra a prostredie, ktoré mi je veľmi blízke. Pestrosť hororových nápadov v tak oklieštenom prostredí ako sú slovenský vidiek a okolité lesy je tiež na jedničku a sú vcelku originálne.

ivana1975
26.01.2018

Ked ja neviem ako by som toto dielo vlastne hodnotila. Nieje to zle citanie, ale...... Je tu to ALE.... Nehovorim ze to je zle, len niektore tie poviedky boli az moc nerealne preto davam len 2*

MM_Master
02.12.2017

Túto knihu mi jej autor Ivan Kučera vlastnoručne podpísal a pripojil i toto venovanie: "MM_Ramonemu, starému kamošovi z čsfd a znalcovi Stephena Kinga. Snáď sa ti tieto poviedky budú páčiť aspoň spolovice tak, ako od majstra. Maj sa dobre!".

smazenaryba
13.05.2017

Svieža, brutálna a znepokojivá hororová zbierka, ktorá mi z hlavy len tak nevyfučí. Kučera má jednoduchý, zdravý štýl, nezapĺňa stránky omáčkou a vie ako pracovať s čitateľovým očakávaním. Klasické motívy (dedinský podivíni, tajomné zlo z minulosti) zasadzuje do familiárneho slovenského prostredia a jeho špecialitou sú predovšetkým temné lesy. Mnohé poviedky sú voľne prepojené a dedina Ostrý Pichliač s náčelníkom Ezechšteinom pripomína sériu Kingových diel s mestečkom Castle Rock a jeho šerifom Alanom Pangbornom. A vôbec, zrovnanie s Kingom či Barkerom vôbec nieje odveci a inšpirácia hlavne prvým menovaným je nezakrývaná. Kučera je však dostačne svojský, aby inšpirácia velikánmi mohla byť braná ako klad. Za veľké plus považujem aj fakt, že v mojich očiach zbierka prakticky neobsahuje výrazne slabšiu poviedku. Dúfam, že sa dočkám v tlačenej podobe aj ďalších Kučerových diel a že pre nás chystá niečo nové.