Obchádza nás temnota

Temné, mrazivé, drsné, ponuré a ako nová žiletka ostré hororové a trilerové poviedky. Ivan Kučera, držiteľ Ceny Béla za kontroverzné Prasa, vás prevedie všetkými ročnými obdobiami... a hlavne smrteľnými nebezpečenstvami, ktoré s nimi vstupujú do našich životov. Znepokojene vniknite do atmosférického sveta starých rituálov, zničených policajtov pasúcich po šialených sériových vrahoch, do sveta vraždiacich zvierat i desivých klaunov. Poriadne sa oblečte a vstúpte do hlbokých slovenských lesov, do chladných miest postihnutých ľudskou nedôverou a do na prvý pohľad idylických dediniek, ktoré ukrývajú nejedno strašné tajomstvo. Hlavne však majte oči na stopkách. Zlo číha všade a vpáli vám do života práve vtedy, keď to najmenej čakáte....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/321994/obchadza-nas-temnota-oCU-321994.jpg 3.710
Horory, Povídky, Thrillery
Vydáno:, Hydra

Kniha Obchádza nás temnota

Lady.Lucrezia

Som veľmi rada, že túto knihu môžem mať vo svojej knižnici. Ivan píše skvele a ja si užívam pomaly prichádzajúce hrôzy. Veľmi obdivujem spôsob akým opisuje krajinu, pretože sa cítim skoro ako doma. Slovenská krajina je mi veľmi blízka, nielen preto že som vyrastala v Žilinskom kraji, ktorý má tiež veľký pomer hlbokých lesov. Hovorím si, že som mala šťastie a zatiaľ stretávala len medvede, líšky a jazveca, ale nie ošípané. Dúfam, že sa mi raz zadarí nechať si túto knihu podpísať.

endyamon

Autor ma veľmi príjemne prekvapil svojou vypísanosťou (dlhé roky som sa vyhýbal súčasným slovenským autorom s predsudkom, že sa to nebude dať čítať, potom som dal šancu Červenákovi a ... padla mi sánka, že kde vo vákuu som žil), štýl ako od dlhoročného harcovníka.
Aj dĺžka poviedok takmer ideálna, niekde by som ešte dlhšiu záverečnú agóniu obetí privítal. Forma poviedok teda solídna, čo sa týka obsahu, sadla mi väčšina poviedok až na Ovoniavača (nezahral mi na strunu) a Opatrovateľku (klišé). Inštinktívne som sa lepšie cítil so zimnými poviedkami (Obesenec, Mrznúci dážď, Padla hmla a Kamionista), ale užíval som si aj Bagrovisko s Prasaťom. Ivan s prehľadom mení taktiku, niekde desí atmosférou (Stádo, Obesenec, Padla hmla), inde dej ťaha uveriteľný a sympatický Enzechštejn.
Za mňa veľká spokojnosť, teším sa do budúcna, nevidíme sa poslednýkrát.

1972Sixo
29.10.2018

ÁNO! Takto nejako si prestavujem horor po slovensky. A nie, nie je to slovensky "Stephen King". Jasne v tak krátkych poviedkach sa nedá rozvinúť psychologizácia postáv, aj tie skoré ukončenia sa mohli viac prepracovať. Ale ináč sa to výborne číta. Výborná atmosféra a prostredie, ktoré mi je veľmi blízke. Pestrosť hororových nápadov v tak oklieštenom prostredí ako sú slovenský vidiek a okolité lesy je tiež na jedničku a sú vcelku originálne.

ivana1975
26.01.2018

Ked ja neviem ako by som toto dielo vlastne hodnotila. Nieje to zle citanie, ale...... Je tu to ALE.... Nehovorim ze to je zle, len niektore tie poviedky boli az moc nerealne preto davam len 2*

MM_Master
02.12.2017

Túto knihu mi jej autor Ivan Kučera vlastnoručne podpísal a pripojil i toto venovanie: "MM_Ramonemu, starému kamošovi z čsfd a znalcovi Stephena Kinga. Snáď sa ti tieto poviedky budú páčiť aspoň spolovice tak, ako od majstra. Maj sa dobre!" Páčili sa mi, som veľmi spokojný. Zbierku poviedok "Obchádza nás temnota" vrele odporúčam všetkým priaznivcom horrorovej tvorby.

smazenaryba
13.05.2017

Svieža, brutálna a znepokojivá hororová zbierka, ktorá mi z hlavy len tak nevyfučí. Kučera má jednoduchý, zdravý štýl, nezapĺňa stránky omáčkou a vie ako pracovať s čitateľovým očakávaním. Klasické motívy (dedinský podivíni, tajomné zlo z minulosti) zasadzuje do familiárneho slovenského prostredia a jeho špecialitou sú predovšetkým temné lesy. Mnohé poviedky sú voľne prepojené a dedina Ostrý Pichliač s náčelníkom Ezechšteinom pripomína sériu Kingových diel s mestečkom Castle Rock a jeho šerifom Alanom Pangbornom. A vôbec, zrovnanie s Kingom či Barkerom vôbec nieje odveci a inšpirácia hlavne prvým menovaným je nezakrývaná. Kučera je však dostačne svojský, aby inšpirácia velikánmi mohla byť braná ako klad. Za veľké plus považujem aj fakt, že v mojich očiach zbierka prakticky neobsahuje výrazne slabšiu poviedku. Dúfam, že sa dočkám v tlačenej podobe aj ďalších Kučerových diel a že pre nás chystá niečo nové.

zahadum
25.03.2017

Je mi veľmi ľúto ale táto zbierka hororov začínajúceho autora Ivana Kučeru nie je pre mňa. Za najlepšie napísanú poviedku v knihe určite považujem Bágrovisko, pripomína tak trochu poviedku Stephena Kinga - Prám.

eraserhead
28.02.2017

Není to tak dávno, co jsme se s Ivanem bavili o jeho tvorbě a já mu říkal, že bych hrozně rád měl ve své knihovně jeho sbírku povídek. A on, protože je kámoš, mi vyhověl. Ivan Kučera miluje bestie v jakékoliv podobě a atmosféru. A obojí dokáže dobře vtělit do prostředí. Po přečtení jeho povídek na Slovensku nebudete chtít jít do lesa, nebudete reagovat na domovní zvonek, nebudete chodit píchat šlapky do opuštěných zahrádkářských kolonií a nebudete se zastavovat na pumpách, natož tam pracovat. Kučera si skvěle radí jak s nadpřirozenými atmosférickými horrory, tak s horrorově laděnými napínavými thrillery. Staré báchorky, prasata, létající hlavy či řidiči jsou u něj stejně nebezpečné bestie. Kučera své příběhy vypráví přímočaře i trochu tajemně (zdánlivě bezpointová povídka Niekto tu je, která napíná natolik, že její závěr může působit neuspokojivě a zanechat po sobě silný pocit nenasycení, pokud tedy nepřistoupíte na hru té povídky). Chvályhodné je umístění dvou nejlepších povídek na začátek a konec (Ovoniavač a Kamionista jsou ty dvě nejlepší a mé nejoblíbenější věci, které Kučera dosud napsal), kniha tak hned chytne a čtenář od ní odchází se spokojeným pocitem. Jen ty povídky mezi bych možná seřadil trochu jinak. Každý ale ví, že na knihách je stejně nejlepší úvodní slovo.

slovenské horory

Ivan Kučera