Obchádza nás temnota

Obchádza nás temnota

Temné, mrazivé, drsné, ponuré a ako nová žiletka ostré hororové a trilerové poviedky. Ivan Kučera, držiteľ Ceny Béla za kontroverzné Prasa, vás prevedie všetkými ročnými obdobiami... a hlavne smrteľnými nebezpečenstvami, ktoré s nimi vstupujú do našich životov. Znepokojene vniknite do atmosférického sveta starých rituálov, zničených policajtov pasúcich po šialených sériových vrahoch, do sveta vraždiacich zvierat i desivých klaunov. Poriadne sa oblečte a vstúpte do hlbokých slovenských lesov, do chladných miest postihnutých ľudskou nedôverou a do na prvý pohľad idylických dediniek, ktoré ukrývajú nejedno strašné tajomstvo. Hlavne však majte oči na stopkách. Zlo číha všade a vpáli vám do života práve vtedy, keď to najmenej čakáte....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/321994/obchadza-nas-temnota-oCU-321994.jpg 3.67
Horory, Povídky, Thrillery
Vydáno:, Hydra

ivana1975

Ked ja neviem ako by som toto dielo vlastne hodnotila. Nieje to zle citanie, ale...... Je tu to ALE.... Nehovorim ze to je zle, len niektore tie poviedky boli az moc nerealne preto davam len 2*

MM_Master
02.12.2017

Túto knihu mi jej autor Ivan Kučera vlastnoručne podpísal a pripojil i toto venovanie: "MM_Ramonemu, starému kamošovi z čsfd a znalcovi Stephena Kinga. Snáď sa ti tieto poviedky budú páčiť aspoň spolovice tak, ako od majstra. Maj sa dobre!" Páčili sa mi, som veľmi spokojný. Zbierku poviedok "Obchádza nás temnota" vrele odporúčam všetkým priaznivcom horrorovej tvorby.

smazenaryba
13.05.2017

Svieža, brutálna a znepokojivá hororová zbierka, ktorá mi z hlavy len tak nevyfučí. Kučera má jednoduchý, zdravý štýl, nezapĺňa stránky omáčkou a vie ako pracovať s čitateľovým očakávaním. Klasické motívy (dedinský podivíni, tajomné zlo z minulosti) zasadzuje do familiárneho slovenského prostredia a jeho špecialitou sú predovšetkým temné lesy. Mnohé poviedky sú voľne prepojené a dedina Ostrý Pichliač s náčelníkom Ezechšteinom pripomína sériu Kingových diel s mestečkom Castle Rock a jeho šerifom Alanom Pangbornom. A vôbec, zrovnanie s Kingom či Barkerom vôbec nieje odveci a inšpirácia hlavne prvým menovaným je nezakrývaná. Kučera je však dostačne svojský, aby inšpirácia velikánmi mohla byť braná ako klad. Za veľké plus považujem aj fakt, že v mojich očiach zbierka prakticky neobsahuje výrazne slabšiu poviedku. Dúfam, že sa dočkám v tlačenej podobe aj ďalších Kučerových diel a že pre nás chystá niečo nové.

zahadum
25.03.2017

Je mi veľmi ľúto ale táto zbierka hororov začínajúceho autora Ivana Kučeru nie je pre mňa. Za najlepšie napísanú poviedku v knihe určite považujem Bágrovisko, pripomína tak trochu poviedku Stephena Kinga - Prám.

eraserhead
28.02.2017

Není to tak dávno, co jsme se s Ivanem bavili o jeho tvorbě a já mu říkal, že bych hrozně rád měl ve své knihovně jeho sbírku povídek. A on, protože je kámoš, mi vyhověl. Ivan Kučera miluje bestie v jakékoliv podobě a atmosféru. A obojí dokáže dobře vtělit do prostředí. Po přečtení jeho povídek na Slovensku nebudete chtít jít do lesa, nebudete reagovat na domovní zvonek, nebudete chodit píchat šlapky do opuštěných zahrádkářských kolonií a nebudete se zastavovat na pumpách, natož tam pracovat. Kučera si skvěle radí jak s nadpřirozenými atmosférickými horrory, tak s horrorově laděnými napínavými thrillery. Staré báchorky, prasata, létající hlavy či řidiči jsou u něj stejně nebezpečné bestie. Kučera své příběhy vypráví přímočaře i trochu tajemně (zdánlivě bezpointová povídka Niekto tu je, která napíná natolik, že její závěr může působit neuspokojivě a zanechat po sobě silný pocit nenasycení, pokud tedy nepřistoupíte na hru té povídky). Chvályhodné je umístění dvou nejlepších povídek na začátek a konec (Ovoniavač a Kamionista jsou ty dvě nejlepší a mé nejoblíbenější věci, které Kučera dosud napsal), kniha tak hned chytne a čtenář od ní odchází se spokojeným pocitem. Jen ty povídky mezi bych možná seřadil trochu jinak. Každý ale ví, že na knihách je stejně nejlepší úvodní slovo.

slovenské horory

Ivan Kučera