Kontakt: Záhuba prichádza z nebies

Autor škandalózneho trileru Krajina kanibalov prináša čitateľom nový napínavý príbeh z lona slovenských hôr. Mladá univerzitná absolventka Mary, ešte len hľadajúca svoje miesto v živote, prichádza s päticou priateľov na horskú chatu v Strážovských vrchoch na Hornej Nitre. Chcú sa poriadne odviazať, zabudnúť na každodenný stres a užiť si augustový víkend. Náladu im nemôže pokaziť ani podozrivo nevrlé správanie obyvateľov dedinky na úpätí kopca, ani nečakané zhoršenie počasia. Potom však natrafia na havarované mimozemské plavidlo, ktorého osadenstvo je stále nažive... A rozhodne nemá priateľské úmysly....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341120/kontakt-YT0-341120.jpg 3.218
Horory, Literatura slovenská, Sci-fi
Vydáno:, Hydra

ivana1975

Toto je tretia kniha tohoto autora a zase som sa dobre bavila pri jej citani. Mam rada taketo knihy, je tam asi vsetko co ma mat takato odpocinkova knizka. Uz teraz sa tesim co Mark zase napise.

NemmamSlov

Dalsia Pochovka, ktora vo mne nezbudila citatelske nadsenie, sice pre mna lepsie ako Krajina kanibalov, ale aj tak stale hodnotim ako slabsie dielo. Na tak kratky pribeh strasne dlhy rozbeh a ked sa zacne konecne nieco diat tak BUM a je koniec.

Phoenix16.cz

Je to krátké, přesto to má tři části. U první jsem si připadala jako že v tom vlaku sedím s nimi, zapomněla jsem si sluchátka do uší a bohužel musela poslouchat rozhovor, který jsem fakt slyšet nechtěla. V druhé části se nic zajímavého/zásadního nedělo. A konečně přišla ta poslední část, kde jsem očekávala, že se konečně začne něco dít. Ono začalo, ale tolik klišé, prasáren a úchyláren na tak malém prostoru se jen tak nevidí.
A pak přišla scéna se střevy, na který se houpal mimozemšťan. V tu chvíli jsem od knihy přestala už cokoliv očekávat. Nesmyslů tu bylo taky dostatek. Např. scéna, kdy dívce emzák ukousl lýtko a ona krvácela a krvácela, ale pořád byla při vědomí (asi měla tak třikrát tolik krve než normální člověk).
Co bylo ale na celé knize nejpozoruhodnější? Styl vyprávění. Autor psát umí! Četlo se to velmi dobře, protože to bylo skvěle napsané. Škoda, že to byla taková slátanina naprosto všeho, co kdy kdo o mimozemšťanech vymyslel.

1972Sixo
29.06.2017

Moja prvá Pochovka. Krajina kanibalov ešte len čaká. Ale... na môj vkus veľmi klišoidné a to mi dosť vadilo. Postavy vcelku sympatické a aj popkultúrne odkazy hojné a dobré. Ale ten preliv z celkom obyčajného príbehu do "hardcore brutal sci-fi" sa akosi nekonal. Dokonca ani náznak niečoho strašidelného na mňa nedoľahol. A to som to bral, že to má byť brutálny horor! No, pár zhovadilostí sa tam objaví, ale pôsobia strašne samoúčelne a niektoré dosť komicky - áno, aj povinná rektálna akcia. Slabá atmosféra a rýchle ukončenie niektorých dejových možností nepotešilo. No to je asi tým , že je to brak.

Raziel_cz
02.06.2017

Bomba. Celou dobu jsem se potutelně usmíval a užíval si odkazy a humor a hlášky... a pak přešla strana 100 – na kterou jsem se mimochodem dostal, zrovna když začala bouřka – a to byl teprve náser. Takže opět řadím na polici vedle Ketchuma a doufám, že brzo bude další!

eraserhead
13.05.2017

Tak po kanibalech se největší slovenský úchyl vrhl na mimozemšťany. No, pořád lepší než zombie nebo upíři. E. Pochovým kladem jsou bezesporu postavy, s nimiž si hraje a dokáže jimi čtenáře vtáhnout, udělat z nich staré známé. Zdejší šestka sice občas trochu vypadá jako sourozenci obětí z Krajiny kanibalů, ale nelze to vnímat negativně. Hraje si s nimi natolik dobře, že mi ani nevadilo, že se něco pořádného začalo dít v podstatě až někdy ve třetí třetině knihy. A když došlo na lámání chleba, nedluží E. Pocha jak čtenářům tak i svým postavám vůbec nic. Dává jim (oběma) do těla řádně. Kniha má spád, jede, ukolébává, že je všechno v pohodě - žúrka, chlast, sex a pohodička, přesto nezakrývá cosi temného s menpříjemně očekávatelného v pozadí. Pokud se máme dostat k negativům, jsem trochu na rozpacích. Myslím, že pokud se s E. Pochou někdo setká poprvé tímto, asi bude spokojený, překvapěný, snad i šokovaný. Já možná proto, že jeho tvorbu znám, že znám dokonce jeho osobně (a proto vím, jaký je to magor), shledávám na románu několik negativ. Jedním z nich je přemíra různých odkazů a popkulturních zmínek, na sotva 160 stránkovou knihu formátu zápisníčku jich je opravdu možná až moc, natolik, že se může zdát, že právě na nich (a ne na příběhu hlavních hrdinů), celý ten román stojí, že právě tyto odkazy a zmínky byly/jsou jeho hlavním důvodem existence. Druhou věcí, co mi na knize vadí, ale to už je takový kolorit E. Pochových knih u Hydry, je vyloženě lživá PR část obálky. Stejně jako mi nic neříkají easter egg, tak mi nic neříká, ba přímo mě prudí, tento způsob prezentace a propagace. U E. Pochy o to více, že si myslím, že to kvalita jeho psaní a tvorby vůbec nepotřebuje. Ale to jsou jen takové okrajové věci. Kontakt je čtivá záležitost, strhující, nechutná, krvavá, brutální a úchylná. Přesně jak E. Pocha a jeho čtenáři chtějí. Protože ať už mám ke Kontaktu výhrady jakékoliv (a Krajina Kanibalů byla lepší, a jeho povídky jsou ještě lepší), E. Pocha pořád zůstává největším slovenským psychopatem, jakého znám. A to je bod k dobru.

Ivan Kučera
04.05.2017

Dve mužské a dve ženské postavy mi splývali dokopy a pri viacerých klišé neviete, či si z vás Mark E. Pocha robí srandu alebo čo (použil zrejme najznámejší „sivý“ vzhľad mimozemských návštevníkov, na Zem lietajú kvôli pokusom a svetové vlády to taja), ale všetko dostatočne kompenzujú realistické dialógy (ktoré sú „čítavé“ aj bez vulgarizmov, ale tie im dodávajú ešte vierohodnejší fíling), Mark vie vymyslieť zábavné a chytľavé hlášky, ktoré sa dajú používať v bežnom živote („ananás“) a, samozrejme, je prítomný tiež jeho trademark - otvorene zobrazovaná sexualita a násilie. Avšak, pravdupovediac, bol som jemne sklamaný, že v sexe nešiel na doraz resp. ZA doraz a nenapísal regulárne pornopasáže. Pri takom obrovskom množstve násilia a nadávok si myslím, že už nemusel brať ohľad (na nič). V sexe síce občas zachádza (doslova) do detailov, ale je troška škoda, pretože ak je nejaký slovenský autor schopný napísať dobré porno, tak Mark. Čo sa týka násilia, tak tu je to nadpriemerná pochovská klasika, no na druhej strane si myslím, že čitatelia Krajiny kanibalov šokovaní nebudú, pretože Markova druhá knižka je o čosi miernejšia, než drastický a naturalistický výlet do povodia Amazónie. Kontakt však nie je len o erotike a krvi. Postavy síce splývajú do jednej, chýbajú výraznejšie charaktery/osobnosti, ale sú sympatické, „živé“ a Mark E. Pocha kladie dôraz na osobnú rovinu (napr. obecne vo filmoch a knižkách stále prehliadaný fenomén „starnúcich tridsiatnikov“). Takže keď sú tieto postavy mučené a trpia, spravidla trpíte spolu s nimi. Kontakt hodnotím jemne horšie, ako Krajinu kanibalov, ale musím dodať, že Mark je zrejme jediný slovenský autor, na ktorého nové knihy sa teším.