Tessia Tessia komentáře u knih

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Zprvu se bránila,
zprvu se bála,
nakonec se ale přece odevzdala.

Consent Jiřímu Wolkerovi asi nic neříkal.
I přesto, že se mě některé básně hluboce dotkly, nedokážu jednoduše přimhouřit oči nad pasážemi, se kterými morálně nesouhlasím.

02.03.2023 2 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Neskutečně laskavá kniha, která pohladí po duši. Získala si mě úplně stejně jako Chlapec, krtek, liška a kůň. Texty a myšlenky jsou ve své podstatě velmi jednoduché, ale člověk mnohdy právě v těch nejjednodušších věcech najde tu největší moudrost (a taky si je potřebuje připomínat úplně nejčastěji). A ty ilustrace? Prostě krása. Další poklad v mojí knihovně.

01.07.2022 5 z 5

Poslední stanice Poslední stanice Casey McQuiston

Milý, ale průměrný. Pro mě v hodnocení asi ta nejhorší možná kombinace, protože nikdy nevím, jak takové knížky hodnotit větším počtem slov. Začnu tím, že Casey McQuiston čtenářům opět dokazuje, že umí psát. Kniha je originální (Romance se sci-fi zápletkou? Jakože haló?), má spoustu popkulturních narážek a řeší řadu důležitých témat. Nicméně to, co se mi tolik líbilo v knize Červená, bílá a královsky modrá, jsem v Poslední stanici postrádala. A to hlavně tu svižnost příběhu, postavy, které by mi přirostly k srdci a hlášky, u kterých bych se zasmála nahlas. Příběh mě úplně nepohltil a tím pádem jsem ho i jako čtenář vnímala tak nějak vzdáleně. Bylo to prostě milé, ale nic, co by mi v paměti zůstalo nějak dlouho.

07.05.2022 3 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

4.5/5
Přečteno prakticky na jeden zátah. Už dlouho mě žádná knížka nepohltila tak, jako právě Hra o dědictví. Bylo to skvěle napsané, nepředvídatelné, extrémně návykové a nemělo to žádná hluchá místa. Krátké kapitoly v kombinaci s tím, že prostě potřebujete vědět, jak to všechno dopadne, vás nutí otáčet stránku za stránkou. Po delší době knížka, která z YA něčím vyčnívá (a to nejen tou krásnou obálkou). Těším se na další díl!

09.04.2022 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Kniha řeší řadu aktuálních témat. Sharenting. Vystavování dětí na sociálních sítích a jejich zneužívání za účelem zviditelnění a peněžního zisku. Dětské influencerství a jeho možný dopad na psychické zdraví dítěte (případně jeho trvalý následek v dospělosti). Ač je to kniha spíše pomalejšího tempa, donutí vás přemýšlet. O této problematice, ale i o sdílení a sociálních sítích obecně. Zpracování je výborné. Autorka se vám svými slovy dostane pod kůži. A zanechá stopu. Velké doporučení.

24.02.2022 5 z 5

Zlatá značí osud Zlatá značí osud Sára Vůchová

Dočteno s velkým sebezapřením. S touhle knížkou jsem sváděla boj celý měsíc a upadla díky ní do hrozné čtecí krize. Koncept zní přitom skvěle. Originálně. A fakt, že knížka vyšla české autorce, ještě umocnil mou zvědavost. Už od prvních stran jsem ale věděla, že tohle nebude nic pro mě. Kniha vyšla původně na Wattpadu. A většinový problém Wattpad knih je takový, že se autoři často zaměřují na jednotlivé kapitoly, ale už jako by nevnímali příběh jako celek. Zlatá značí osud není výjimkou. V textu díky tomu narazíte na spoustu nelogičností, stále opakujících se frází („instinktivně ucouvla“) a zápletek, které možná hrají roli v daných dvou kapitolách, v dlouhodobém měřítku ale buďto nedávají smysl, nebo zůstávají nedořešené. Postavy nemají žádnou hloubku a vztahy jsou na tom obdobně. Autorka nedala moc prostoru pro jejich postupný (přirozený) vývoj pomocí dialogů a společných interakcí, proto působí kostrbatě a nevěrohodně (nepomohlo ani to, že se kniha odehrává během pěti dnů). A vážně si hlavní hrdinka v úvodní scéně vyložila vloupání do bytu jako pokus o flirt? Prostě bizár.

12.10.2021 1 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Silný čtenářský zážitek. Paolo Giordano dokázal v kratičkém románu výborně podchytit komplexnost lidských povah i osudů. Celou knihu zahalují hustá mračna velmi tíživé a depresivní atmosféry. Objevuje se zde nelehké téma šikany, anorexie, neschopnosti komunikace nebo třeba sebepoškozování. Hlavní hrdinové jsou stejní, ale přesto tak odlišní. Autor píše explicitně, nic nepřikrášluje. Zároveň se v textu objevuje plno úvah a zajímavých myšlenek. Nejedná se o titul, který bych každému na potkání doporučovala. Musíte vědět, do čeho jdete. Osamělost prvočísel s vámi totiž zůstane ještě dlouhou dobu po dočtení.

06.09.2021 4 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Miluju tu obálku a miluju ten český název. Se špetkou skořice je milé a odpočinkové čtení. Na léto úplně ideální. Hlavní hrdinka Emoni byla skvělá. Mladá maminka, která svůj čas dělí mezi školu, práci, výchovu dcerky, zároveň chce ale rozvíjet svůj talent a vášeň pro vaření na kulinářské škole. Díky krátkým kapitolám se kniha četla sama, dialogů bych ale osobně ocenila víc. Líbily se mi popisy vaření i jídla všeho druhu, odhodlanost a hrdost Emoni byla inspirativní. Kniha nabízí kromě milého příběhu ale i plno hezkých myšlenek. Mimo jiné i tu, že sny se mají plnit.

01.09.2021 4 z 5

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

2.5/5* Všechno to bylo takové... ploché. To je to slovo. Postavy mi byly úplně jedno (neměly žádnou hloubku), knížka mě většinu času nudila (nic se tam nedělo) a posledních 20 stran to sice vylepšilo, ale minimálně. Styl psaní je hrozně zvláštní. K příběhu sedí, to jo, ale upřímně si vůbec nedokážu představit, že bych tuhle knížku četla v překladu. Za mě overhyped. Ale pokud chcete zabít čas jeden letní večer a trochu si popřemýšlet o sociálních privilegiích, tak asi dobrý.

17.08.2021 2 z 5

Všechny skryté dary Všechny skryté dary Caroline O'Donoghue

Oddechové čtení plné tarotu, podivné magie a tématu LGBTQ. To poslední si podtrhněte, protože autorka se v knize zabývá, ze všech tří věcí, právě tímto tématem úplně nejvíc. Což je na jednu stranu super, protože je zde zpracováno velmi dobře. Já osobně jsem se do knihy ale pouštěla s představou, že budu číst více o paranormálních věcech a méně o romantické lince a první zamilovanosti, proto jsem byla ve finále poměrně zklamaná. Líbila se mi atmosféra irského města a postavy byly dobře vykreslené. Hlavní hrdinka byla dokonale nedokonalá. Prostě holka, která chybuje. A ze svých chyb se učí. I přesto, že byla knížka v částech nedotažená, jsem si u ní skvěle odpočinula. V rámci Young Adult literatury to bylo zase něco trochu jiného.

14.08.2021 3 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Po všech těch negativních recenzích jsem byla připravená na nejhorší. Nebo minimálně na to, že to bude další knížka, kterou nedočtu. A světe, div se, Navždycky jsem přečetla během pár hodin.
Chápu, co na tom lidi kritizují. Ale zároveň chci poukázat na to, že většina té kritiky pochází od dospělých čtenářů. Proto na internetu najdete tak rozporuplné reakce - krátké nadšené komentáře a oproti tomu podrobné recenze, které analyzují každou druhou stranu. Tahle knížka míří na určitou cílovku. Tečka. Myslím si, že cestu ke správným čtenářům si určitě najde.

07.08.2021

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Výborná romantická komedie, na kterou jsem se nechala zlákat hlavně díky zahraničním recenzím. A vůbec nelituju! Čtení mě hrozně bavilo, knihu jsem přečetla během dvou dnů. Od srdce jsem se zasmála. Bylo to vtipné, sladké a skvěle jsem si u toho odpočinula. Pokud máte rádi nenáročné romantické příběhy (a trope hate to love), budete spokojení.

06.08.2021 4 z 5

Druhá tvář Druhá tvář Ashley Audrain

Znepokojivé. Temné. Podmanivé. Druhou tvář bylo prakticky nemožné odložit – krátké kapitoly a méně častá du-forma. Autorka píše skvěle a měla mou plnou pozornost už od prvních stran. Ústředním tématem knihy je mateřství, je ale uchopeno z velmi temného konce. Pokud čekáte akční thriller, budete nejspíš zklamaní. Tohle je tempem spíše pomalejší příběh, který nemá příliš překvapivé zvraty. O to silnější ale je. Autorka výborně vykresluje psychologii postav, dostane se vám pod kůži, bude vám nepříjemně. Je to jeden z těch titulů, který nesedne úplně všem. Já osobně ho budu mít ale v paměti ještě nějakou dobu. A lepší konec jsem už dlouho nečetla!

03.08.2021 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

„Love can't cure a mental illness.“

Neskutečně důležitá kniha. Alice Oseman píše o vážných tématech doopravdy citlivým a krásným způsobem. V návaznosti na předchozí díl se zde otevírá např. téma poruchy příjmu potravy, jak mluvit o psychickém zdraví se svou rodinou, nebo co (ne)dělat, pokud má někdo z vašich blízkých psychické onemocnění. Zatím můj nejoblíbenější díl.

26.07.2021 5 z 5

Měla by sis s někým promluvit Měla by sis s někým promluvit Lori Gottlieb

Považují lidé chodící na terapii to, co vyprávějí, za jedinou verzi příběhu - tu „správnou“ verzi příběhu? Nebo vědí, že ten jejich způsob je jen jeden z možných způsobů vyprávění?

Jedna z mých nejočekávanějších knih za tento rok a taky jedna z nejlepších, které jsem letos přečetla. Autorka se v jednotlivých kapitolách věnuje široké škále témat. Popisuje svou profesní cestu coby terapeutky, věnuje se konkrétním příkladům (a odlišným životním scénářům) ze své terapeutické praxe a v neposlední řadě se čtenáři sdílí i část svého života, kdy se sama ocitá v terapeutické místnosti v pozici klienta. Kniha je psána citlivě, autenticky. Lidsky. I přesto, že se jedná o non-fikci, se četla skvěle. Je v ní tolik mouder a pravdy! Každý si z ní může něco odnést. Pro mě, jakožto člověka, který je psychologií naprosto fascinován, to byl silný čtenářský zážitek. Rozhodně se k ní ještě mnohokrát vrátím!

Kniha o ztrátě, bolesti, lásce a naději. Kniha o životě.

06.07.2021 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Tohle se už po prvním přečtení zařadilo mezi mé nejoblíbenější knížky. Laskavé a kouzelné čtení, které se mě neskutečně dotklo. Zpracování je nádherné. Kniha vypráví příběh pomocí krátkých textů a ilustrací, které na čtenáře dokáží přenést naprosto nefalšované emoce. Myšlenky jsou ve své podstatě velmi jednoduché, přesto tak klíčové a pravdivé. A možná právě ty si ve svých životech potřebujeme připomínat úplně nejvíc. Poklad mojí knihovny.

21.06.2021 5 z 5

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

První polovina knihy byla vážně skvělá. Zvláštní, krásně napsaná, originální.
Druhá polovina byla... prostě jenom zvláštní. Detektivní zápletku jsem nečekala (ani to, jak morbidní byla) a upřímně mi do příběhu vůbec neseděla.
Poselství, které se autorka touto knihou snaží sdělit, se mi moc líbilo. Jako celek to ve mně ale příliš mnoho pocitů nezanechalo.

12.05.2021 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Tohle bylo utrpení. Bezesporu jedna z nejproblematičtějších knih, které jsem kdy četla.
O Chirurgovi jsem slyšela všechny mluvit jenom v superlativech. Petra Dvořáková je na české literární scéně uznávanou autorkou, její knihy se navíc u čtenářů těší velké oblibě. Prostě jsem podlehla davu. Za sebe musím ale říct, že Chirurg pro mě byl jeden velký omyl. V recenzích je tento titul často označován za skvělé odpočinkové čtení. Já osobně na něm nevidím odpočinkového vůbec nic. Mě tato kniha stihla možná tak akorát vytočit. A to se autorce podařilo během prvních několika stran. Hynek, hlavní hrdina, opisuje klasický stereotyp chirurga. Jinými slovy, je to vulgární sexistický prase (a cholerik k tomu). Život se mu sype pod rukama a svou frustraci si vybíjí na svém okolí. Chová se hrozně ke svým kolegům. Ke své rodině. Ke své manželce a ke svým dětem. Problémy řeší alkoholem. A hádejte co? Neplánuje s tím absolutně nic dělat. Autorka běžné situace zbytečně vyhrocuje. Postavy na mě díky tomu působily hrozně nedospěle, jako bych četla příběh puberťáků. Druhá polovina knihy řeší hlavně Hynkovu nevěru (a to, že s tím opět neplánuje nic dělat). O tom ve svém volném čase vážně číst nechci. Ani nepotřebuju. Posledních 150 stran jsem přeskákala, jinak bych tu knihu ani nedočetla.

09.05.2021 1 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Lepší než první díl, ale pořád se tato série neřadí mezi mé oblíbence.

Stejně jako Krutý princ, četlo se to prakticky samo. Jude je pořád stejně nesnesitelná, ale do popředí se (oproti prvnímu dílu) dostávají postavy, které jsou zajímavé, které mě bavily. Změna prostředí druhému dílu taky prospěla. Autorka ubrala na scénách mezi Jude a Cardanem a dějovou linku zaměřila hlavně na politikaření a souboje o moc. Což není nutně špatně, ale je to možná i důvod, proč jsem jim ten vztah prostě nevěřila.
Autorka má tendenci odhalovat všechny zvraty až v úplně poslední třetině knihy, takže se připravte, že prvních 250 stran se prakticky nic neděje.
Jsem zvědavá, co přinese závěrečný díl.

07.05.2021 3 z 5

Spolu a každý zvlášť Spolu a každý zvlášť * antologie

3.5/5*

Kniha Spolu a každý zvlášť přinesla devět Young Adult příběhů z období lockdownu. Společně s hlavními hrdiny se potýkáme se všemi ošemetnými i obtížnými situacemi, které s sebou pandemie přinesla, zároveň je ale každá povídka zakončena s nadějí na lepší zítřky. Četlo se to úplně samo. Jak už to u podobných sbírek bývá, některé povídky se mi líbily více, některé méně. Celkově hodnotím knihu ale pozitivně. Bylo to milé a laskavé čtení, které mi zlepšilo náladu a vykouzlilo úsměv na tváři. Každý si v knize přijde na své. Za sebe bych rozhodně vypíchla povídku Jednou, Doručeno s láskou a Zahradnická sázka.

07.05.2021 3 z 5