OnlineTessia

Minutové nesmyslyMinutové nesmyslyAnthony de Mello

Filozofické myšlenky jsou ve většině případů zaobalené do metafor nebo krátkých provokativních příběhů. Krásná kniha, která člověka podnítí k zamyšlení.

Najděte si svého MarťanaNajděte si svého MarťanaMarek Herman

Kniha nebyla špatná, ale v rámci žánru jsem četla lepší. Autor čtenáři přibližuje některé pohledy z oblasti psychologie a seberozvoje, které jsou sice podány velmi lidsky, na můj vkus ale příliš obecně, povrchově. Myšlenky a informace se v knize často opakovaly a ve výsledku nepřinesly, alespoň tedy mně, nic nového.
Doporučuji spíše lidem, kteří se o tuto oblast běžně nezajímají.

Půlnoční sluncePůlnoční slunceJo Nesbø

Nikdy jsem si nemyslela, že budu romantiku číst zrovna od Nesbø. Dobře. Lehce pokroucenou a zvrácenou romantiku, ale i tak.
Četlo se to úplně samo, taková jednohubka na jedno odpoledne. První díl se mi líbil o něco víc.

Světlo a stínySvětlo a stínyLeigh Bardugo

Přečteno během jednoho dne.
Tohle mě fakt bavilo! Hlavní hrdinka se sice moc neliší od těch, které běžně vídáme v Young Adult a romantickou linku bych taky oželela, ale celkové pojetí světa mi to vynahradilo. Kniha je skvěle napsaná, postavy pěkně vykreslené. Těším se na další díly.

S láskou tvůj SantaS láskou tvůj SantaS.A. Domingo

Na tohle jsem už asi moc stará.
Kniha má jenom 200 stran, ale i tak mi dala zabrat. Bylo to nudné, naivní a hlavní hrdinka mi byla svým myšlením i jednáním nesympatická. Plusové body za skvělý nápad s adventním kalendářem a krásnou obálku.

Ve vlastním stínuVe vlastním stínuEliza Maxwell

Kniha je sice prezentována jako thriller, osobně bych ale použila příhodnější označení mysteriózní román. Autorka se v tomto příběhu zaměřila spíše na psychologickou stránku postav a postupné odhalování temné minulosti, nežli na akci a spád. Celá kniha má tak velmi pomalé tempo, které se přeruší doopravdy až na samotném konci, kdy dochází ke konečnému rozuzlení. Táhlejší děj ale vybalancovaly krátké kapitoly, díky kterým jsem udržela pozornost i na delší čas.

Líbilo se mi, že je jedna z postav knižní bloggerka i to, jak si autorka pohrávala s tématem manipulace. A sice, že jsem od knihy očekávala něco trochu jiného, jsem nakonec i mile překvapená.

Holky odnikudHolky odnikudAmy Reed

Já vám nevím. Na Holky odnikud jsem se hrozně těšila, po dočtení jsem z nich ale lehce rozpačitá. Autorka v knize velmi otevřeně rozebírá téma sexismu a znásilnění. Oceňuji, že se i takto důležitá témata stále častěji dostávají i do literatury Young Adult. A hlavně, že podobné knihy vychází i u nás v Česku.

Ale.

Všechny postavy v této knize jsou přímo definovány svými stereotypy. Což je obrovská škoda, protože v knize figurují postavy různých kultur, sexualit i náboženského vyznání. Autorka jim ale nepřipsala žádný hlas individuality. Taky se nemůžu zbavit pocitu, že autorka v tomto příběhu hází všechny muže do stejného pytle a sexuální násilí na ženách vysvětluje myšlenkou: „Je to muž. Má to v sobě.”. To jsou velmi silná obviňující slova, se kterými se já neztotožňuji. V knize tuto myšlenku vyvrací tak dva odstavečky, což je velmi málo na knihu, která má 350 stran. Z knihy jsem ani tak necítila girl power, jako spíš kolektivní touhu po pomstě. V tom já osobně vidím velký rozdíl.

Temná hmotaTemná hmotaBlake Crouch

Do knihy jsem šla naprosto bez očekávání. Nehledala jsem si žádné bližší informace o ději, nečetla jsem žádné recenze a upřímně to tak doporučuji udělat každému, kdo by se chtěl do knihy pustit. Protože tohle bylo teda něco! Kniha je šokující. Mrazivá. Nepředvídatelná (neuhodla jsem ani jednu zápletku). Celý příběh mě naprosto pohltil a řadí se bezesporu mezi ty nejlepší, které jsem letos četla.

Nic si o knize nezjišťujte. Prostě si to přečtěte!

13.12.2020

Jak si správně přátJak si správně přátPierre Franckh

Souhlasím s tím že člověk v sobě může mít zakořenění sebedestruktivní vnitřní programy. Souhlasím s tím, že tyto programy ovlivňují vnímání našeho okolí i nás samotných. To jsou nicméně myšlenky vycházející z psychologie. Tato kniha vám už ale neřekne, jak tyto programy rozpoznat a jak je nahradit jinými. Místo toho se opírá o vesmírnou továrnu přání, komunikaci s Universem a energii myšlení... a to není nic pro mě.

11.11.2020

Dům soli a smutkuDům soli a smutkuErin A. Craig

Dům soli a smutku je temnější převyprávění pohádky Roztrhané střevíce od bratří Grimmů. Originální pohádku mám ráda a hned ze začátku chci říct, že autorka rozhodně svým titulem do literatury Young Adult přispěla zase něčím novým. Originálním. Nic podobného jsem totiž ještě nikdy nečetla. V příběhu poznáváme solný lid, jejich zvyky a božstvo. A ta atmosféra, která knihu obklopuje? Nádherná.

Střed knihy se mi líbil asi úplně nejvíce. To bylo, když se pomalé tempo pohádky žánrově napůl prolínalo s thrillerem. Kdyby autorka v podobném duchu napsala i posledních sto stran, bylo by to super. Jenomže mělo dojít rozuzlení a tady se to začalo lámat. Kniha, která balancuje na hranici všemožných žánrů, se najednou stala jejich zamotanou směsicí. Bylo toho moc. Myslím si, že tomu také nenapomohl fakt, že bohové zde nejsou jenom součástí náboženství. Jsou skuteční. Aktivně do příběhu zasahují a vnáší do něj díky tomu zbytečný chaos.

01.11.2020

Ten, kdo stojí v koutěTen, kdo stojí v koutěStephen Chbosky

2.5* hvězdiček
Před lety, kdy jsem ještě věkem spadala do cílové skupiny čtenářů, jsem knihu nedočetla. Autorovo jméno se ale díky jeho hororové novince Imaginární přítel opět objevuje na každém rohu. Chtěla jsem dát knize druhou šanci. I napodruhé to byl ale boj.

Tuhle útlou knížečku jsem četla 2 měsíce a za tu dobu ji chtěla (opět) několikrát odložit. Vůbec mi to nesedlo. Styl psaní je hrozně plytký, ale tak nějak mi to nevadilo. Na začátku knihy jsem si totiž myslela tohle: Stephen Chbosky je génius, který napsal autentický deník chlapce s poruchou autistického spektra. A na konci knihy? Moment. Takže Charlie nemá Aspergerův syndrom? Byla jsem z toho lehce zmatená. Doteď jsem, upřímně. V knize jedinkrát nezazněla Charlieho diagnóza, i když potom vyplývá, že se potýká s PTSD. Autor rozebírá v příběhu mnoho vážných témat, která jsou na můj vkus brána příliš povrchově. O jedné problematice se rozepíše na dvou stranách, o další na jedné straně... a po zbytek knihy se k nim už nevrátí. Nezletilí zde řídí auto v podnapilém stavu až moc často a Bill je z pozice učitele přátelský tak moc, že je to v konečném výsledku lehce diskutabilní. Některé myšlenky se mi líbily. Ale. Takových knih (s poselstvím nebo pěknými myšlenkami) jsem přečetla hodně. Tahle mezi nimi bohužel nějak nevyniká.

18.10.2020

HrdinkyHrdinkyRenáta Fučíková

Hrdinky - Příběhy významných českých žen (těch známých, i méně známých) je kniha, ve které si neustále listuji i po jejím dočtení. Nemůžu si pomoct, po grafické stránce je doopravdy naprosto jedinečná. Medailonky jsou psány poutavou formou. Seznamují, ale čtenáře zároveň informacemi nezahlcují. Věřím, že i díky tomu si kniha najde své čtenáře v různých věkových kategoriích. Sama jsem si několik významných jmen připomenula, některá pro mě byla úplně nová, a o to víc mě čtení bavilo.
K Hrdinkám se v budoucnu rozhodně ještě mnohokrát vrátím.

12.10.2020

Červená, bílá a královsky modráČervená, bílá a královsky modráCasey McQuiston

New Adult kniha Červená, bílá a královsky modrá si hned po svém vydání získala srdce obrovského množství čtenářů. Konečně chápu proč.
Příběh se odehrává v alternativním moderním světě, kde v roce 2016 vyhrála americké prezidentské volby žena. Ukazuje, jak by politická situace v USA mohla vypadat. Zasévá semínko naděje. Je to provokativní, úderný, vtipný a většinu času jsem se u toho culila jako naprostej blázen. Líbilo se mi, že se nejedná o příběh zaměřený ryze na romantickou linku. Kniha dává důraz i na rodinné a přátelské vztahy, kulturu, politiku a diverzitu. Je tam ale taky mnoho popkulturních referencí, ve kterých jsem upřímně místy tápala. Skvělý začátek ke středu ztrácí na dynamice, ale konec to zase vylepšuje. A jako jo. Je to naivní. Je to sladké. Ale není tohle prostě přesně to, co v životě někdy potřebuje každý z nás?

21.08.2020

Pravda, nebo ležPravda, nebo ležColleen Hoover

Pravda, nebo lež byla jedna z mých nejočekávanějších knih v tomto roce. Po jejím vydání přišly všechny ty pozitivní recenze a já byla v ten moment skálopevně přesvědčená, že se mi to bude líbit. No. Nelíbilo.
Tohle nebyl thriller. Tohle byla klasická kniha od Colleen Hoover zahalená do temnějšího kabátku. Scénář ale zůstává stejný. Vztahy. Drama. Sex. A zase sex.
Začalo to slibně, ale šlo to jenom z kopce. Hlavní zápletku jsem prokoukla během prvních padesáti stran. Celý děj se točí prakticky jenom okolo toho, jak hlavní hrdinka čte Verityinu biografii, touží po ženatém muži a je vystrašená z nesvéprávné Verity, protože má sama psychické problémy. Chtěla jsem víc! Víc emocí, víc popisů, větší hloubku postav. Téma a prostředí měly tolik potenciálu pro skvělý příběh. Zpracování je ale strašně prvoplánové. Příběh je obalen do nelogičností a skulinek (rodiče a širší rodina postav, ošetřovatelky, lékařská péče atd.). A ten konec? Celé rozuzlení příběhu je prakticky postavené na nedostatku komunikace mezi dospělými lidmi. To prostě nedokážu přijmout.

08.08.2020

Síla vzdoruSíla vzdoruSuzanne Collins

Síla vzdoru je za mě tím nejslabším dílem z celé série.
Prvních 200 stran se prakticky nic neděje. Děj je velmi táhlý, bez akce. A potom boom. Autorka zabíjí jednu postavu za druhou.
Katniss je v této knize pouhým pěšákem. Loutkou, kterou ovládají všichni ostatní, jen ne ona sama. Ta postava nemá žádný hlubší vývoj a to je obrovská škoda. Spousta důležitých scén se odehrává úplně mimo ní. Čtenář díky tomu neprožívá důležité momenty spolu s hlavními postavami, ale dostává pouze jakési shrnutí v podobě vyprávění událostí. To bylo frustrující.
Konec se mi nelíbil. Přišlo mi to lehce uspěchané a vlastně to ani nemělo pořádné zakončení, po kterém byste neměli milion otázek (což samozřejmě není nutně špatně pro každého).

První dvě knihy byly skvělý. Tohle bylo fajn, ale mělo to svoje mouchy. Pořád si ale stojím za tím, že Hunger Games patří rozhodně mezi to nejlepší, co Young Adult literatura nabízí.

05.08.2020

Pravda o zázracíchPravda o zázracích. Atticus (pseudonym)

Sbírky básní od Atticuse mám ráda. Respektive z těch prvních dvou jsem byla nadšená. Tato třetí už u mě trochu pokulhávala. Sama jsem si spoustu básní založila, narazila jsem ale i na takové, které se mi vyloženě nelíbily. Autor sice ve svých básních otevírá i nová témata, prokládá je ale pořád tím samým. Jak miluje víno. Ženy. Cestování. Nespoutanost. Už je to jednoduše lehce monotónní.

Kniha je opět doplněná nádhernými fotografiemi.

02.08.2020

Slunce je také hvězdaSlunce je také hvězdaNicola Yoon

Nicola Yoon má obrovský spisovatelský talent. Každá z jejích postav je úplně jiná, svá. Líbilo se mi propojení osudů dvou lidí z odlišných kultur, Jamajky a Jižní Koreji.

Kniha má krátké kapitoly, díky tomu je prakticky nemožné ji odložit. Vypravěči tohoto příběhu jsou primárně hlavní hrdinové. V knize jsou ale i kapitolky z rodinné historie, pohledy vedlejších postav a třeba i postav, které se objeví jenom na jedné straně. Čtenářům se zprvu mohou zdát nepodstatné, v příběhu Natashy a Daniela mnohdy hrají ale velkou roli. Díky tomu získává kniha úplně jiný rozměr.

Tenhle příběh jsem si zamilovala. Opisuje sice některé z klasických námětů Young Adult literatury, svým zpracováním je ale naprosto jedinečný!

27.07.2020

Pět kroků od sebePět kroků od sebeRachael Lippincott

Dva umírající teenageři, kteří se do sebe zamilují během pár dnů, i když předem vědí, že jejich láska nemůže skončit dobře. Že neměla v první řadě ani začít. Tohle bylo prostě depresivní.

Hlavním záměrem celého příběhu je zvyšovat povědomí o cystické fibróze, což na knize oceňuji asi úplně nejvíce. Postavy jsou sympatické, hezky vykreslené a věřím, že se v nich spousta mladých čtenářů najde.
Co ale nemůžu nevidět je romantizování nemocničního prostředí a jeho personálu. Na jednu stranu chápu, že s podobnými náměty nemůžete v Young Adult literatuře pracovat, aniž byste je do jisté míry neidealizovali. Je ale důležité si uvědomovat, že jakkoliv reálně se příběh tváří, pořád je to fikce. A že reálný život si takto přibarvit (bohužel) nemůžete.

05.07.2020

Víš, že tě potřebuju?Víš, že tě potřebuju?Estelle Maskame

Začněme z té světlejší stránky. Kniha je napsaná hezky. Jednoduše, ale hezky. Příběh původně vznikl na Wattpadu a autorce bylo při psaní příběhu pouhých šestnáct let.
Většina knih, které jsou v dnešní době z Wattpadu publikované oficiální formou, nesahá stylem psaní triilogii DIMILY ani po kotníky. Klobouk dolů.

Všechno ostatní je ale jeden velký průšvih. Hlavní hrdinka mě svým sebestředným způsobem chování nehorázně vytáčela. Kniha prezentuje toxický vztah založený na skutečnosti, že Eden podvádí svého přítele s jeho nejlepším kamarádem. (Což vážně není v pořádku. A už vůbec není v pořádku, když si to Eden s Tylerem plně uvědomují, ale jednají pořád stejně.) Ke konci jsem to už nevydržela a stránky přeskakovala. Do dalších dílů se pouštět určitě nebudu.

05.07.2020

NeradostNeradostKarel Novotný

Neradost je tak intimní a důvěrnou zpovědí samotného autora, že si nedovolím knihu jakkoliv hodnotit. Prostě nemůžu.
Je to jako přímé nahlédnutí do hlavy člověka s depresí. Strašidelný. Reálný. Neradostný.

Bezesporu jedna z knih, ke které se v budoucnu ještě mnohokrát vrátím. (O nádherné vizuální stránce ani nemluvím.)
Díky za ni.

27.06.2020

ZaslíbenáZaslíbenáKiera Cass

Zaslíbená sklízí zatím jednu negativní recenzi za druhou. Všichni jako by očekávali druhou Selekci. A možná v tom je ten problém.
Myslím si, že kdyby nakladatelství uchopilo celkovou propagaci knihy z trochu jiného konce a mířilo tímto příběhem na věkově mladší publikum, setká se kniha s daleko pozitivnějšími ohlasy. Příběh je pro děti lehce stravitelný, ne moc složitý a má všechno, co bych jako desetiletá úplně milovala. Královský dvůr, lásku a krále.
Místo dobře prodávané nálepky Young Adult, měla být kniha s opodstatněním zařazená do věkové kategorie Middle Grade. Svou cestu ke správným čtenářům by si tak jistě našla lépe.

01.06.2020

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Jedna z mých oblíbených klasik.
Kniha o bolesti na duši, beznaději a nešťastné lásce. Určitě ale není pro každého. Člověk v sobě musí mít aspoň kapku melancholie, aby příběh dokázal ocenit.

30.05.2020

Hygge - Prostě šťastný způsob životaHygge - Prostě šťastný způsob životaMeik Wiking

Milé čtení, které pohladí po duši.
Kniha je po vizuální stránce nádherně graficky zpracovaná, psaná velmi srozumitelně a s lehkou dávkou vtipu. V průběhu čtení máte hned chuť zachumlat se do teplé deky, udělat si horký čaj, zapálit svíčky a naplno si vychutnat přítomnost okamžiku.

16.05.2020

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Jedním slovem: DOKONALOST

07.05.2020

Temný experimentTemný experimentGwenda Bond

Seriál Stranger Things patří k jednomu z mých nejoblíbenějších. Od knižního prequelu jsem však mnoho neočekávala. Nejsem naivní. Knihy podobného typu nevznikají v obavě, že se nebudou prodávat. Naopak. Autoři a nakladatelé spoléhají na hezkou reklamu a velkou základnu věrných fanoušků, kteří si knihu koupí hned po jejím vydání. Co vám budu povídat, ani já nebyla výjimkou. Už po přečtení prvních pár kapitol mi ale bylo jasné, že jsem šlápla vedle. Seriál není svým námětem a zpracováním rozhodně prvoplánově mířen na děti. Kniha je ale psaná tak jednoduchým a krkolomným jazykem, že jsem o tom v průběhu čtení začala dokonce i pochybovat. Celá kniha se čte spíše jako popis událostí, nežli vyprávění příběhu (autorka viditelně bojuje s dialogy). Bohužel se nekoná ani žádná překvapující zápletka. Postavy jsou plytké (budované vztahy jsou na tom obdobně), jejich chování po většinu času velmi naivní a nelogické.
Knižní prequel s sebou určitý potenciál na dobrý příběh bezesporu nesl.
Škoda.

30.04.2020

Všechny malé zázrakyVšechny malé zázrakyJennifer Niven

Srdcervoucí contemporary žánr v rámci Young Adult literatury moc nečtu, tady je proč. Pokud se autor rozhodne zpracovat téma sebevraždy či psychického zdraví, je strašně důležité udělat to správně. Tím spíše, jestli svým obsahem míří na mládež a dospívající. Pokud jsou tato témata zpracována nevhodnou formou a dávají ve výsledku špatný pohled a příklad, na místě je potom otázka: Co si z takové knihy má mladý člověk odnést?
V knize není bohužel ani jedna dospělá autorita, která by fungovala správně. Autorka často romantizuje depresi, zlehčuje vážné situace a neautenticky popisuje průběh psychického onemocnění.

30.03.2020

Posmrtný život Holly ChaseovéPosmrtný život Holly ChaseovéCynthia Hand

Hrozně dlouhou dobu se mi nedostala do rukou kniha, která by mi samovolně vykouzlila úsměv na tváři tak, jako tato. Bylo to laskavé a milé čtení, které ale nepostrádalo svou hloubku a pointu. Takové přesné vyvážení zábavy a důležitých poselství. Originální příběh Vánoční koledy patří k jednomu z mých nejoblíbenějších vůbec. Je to jedna z těch knih, ke které se vracím o vánočních svátcích snad každý rok. Novodobé převyprávění od Cynthia Hand se k ní ale letos určitě přidá!

27.02.2020

Nesnáším těNesnáším těVi Keeland

Romantický příběh plný humoru i důležitých témat staví na sérii náhod a čtivém stylu psaní. A světe, div se. Funguje to naprosto skvěle. Často čtu knihy podobného žánru, když prostě potřebuji vypnout a přečíst si zase jednou něco nenáročného a jen tak pro zábavu.

03.01.2020

Malý princ v násMalý princ v násMathias Jung

Velká moudra v malé knížce.
Doporučuji každému, komu Malý princ ukradl srdce, ale i těm, kteří v samotném díle Saint-Exupéryho nenalezli nic jiného, než prapodivný příběh s hroznýši v klobouku.

„ Jen si vzpomeňme na chorobný konzum naší společnosti. Což nemá nic společného s marnivostí? Což nás téměř všechny dávno nepopadla? Milá čtenářko, milí čtenáři, jen si upřímně vzpomeň: Kolik párů bot, kalhot, košil, sak nebo sukní plní tvé skříně? Nezdokonalujeme se snad den co den ve svých hereckých rolích vůči ostatním lidem? Skutečně ještě dáváme najevo svou nahotu, nedokonalost a zranitelnost? “

06.08.2019

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Dívka ve vlaku je autorčina prvotina, která prorazila světem a pouhý rok od jejího vydání se dočkala i filmového zpracování. Myslím si, že je v tomto žánru vydáno spousty lepších a nedoceňovaných knih, které by si zasloužily větší pozornost a placku bestselleru mnohem více, než právě titul Dívka ve vlaku. Kniha sama o sobě není špatná, určitě bych ji neměla problém doporučit lidem, kteří hledají nějakou napínavou, ne příliš náročnou, četbu a nemají zrovna náladu na krvelačnou severskou krimi. Ale že bych ji označila knižním fenoménem? Knihou roku 2015? Tak to určitě ne.

18.07.2017