TerkaM TerkaM komentáře u knih

Faja Faja Petra Stehlíková

Jo, tak tohle byla jízda. A pecka v jednom. Rozhodně to nebyl jeden z těch druhých dílů, které jsou o ničem, na rozdíl od jiných mě totiž druhý díl bavil snad ještě víc než první. Rozjezd nebyl tak pomalý jako u prvního dílu, koneckonců už jsem hlavní hrdiny znala, už jsem se nějakým způsobem seznámila s tím světem, který pro nás autorka vytvořila, takže logicky už ani nemohl.

Zkrátka a dobře mi čtení této knihy vážně ubíhalo a já ke konci nemohla uvěřit, že už mi skutečně zbývá jen posledních pár stránek a hrozně jsem se bála knihu dočíst. Protože ten konec... kde mám, sakra, třetí díl? Já ho totiž velice nutně potřebuji! Prosím, moc prosím o další díl! Chápu, že vydání nějakou dobu potrvá, ale co třeba ještě tyhle Vánoce, abych si ho mohla nadělit pod stromeček? :D

Podle mě zasloužených pět hvězdiček, a kdybych mohla, dám klidně i víc.

A pořád oroduji za to, aby kniha vyšla i v zahraničí, zcela určitě by byla mezinárodním bestsellerem v žánru fantasy, protože tohle... tenhle svět. Prostě páni! Klobouk dolů! :)

P. S. Je tu někdo, koho taky autorka v pár scénách rozplakala nebo jsem jenom hodně divná a přehnaně citlivá? :D (A rozplakala v dobrém slova smyslu, ne že si to někdo přebere nějak jinak.)

10.03.2018 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tohle byl hodně drsný příběh, zvláště pak ten konec. Pořád nedokážu uvěřit, že to opravdu takhle skončilo. Nicméně za sebe musím říct, že jsem si z postav v knize vlastně pořádně nikoho neoblíbila.

Ani samotnou Báru, která to sice měla v životě těžké, ale určité její chování se mi také nezamlouvalo. Její sestra byla maminky mazánek a taky trochu fracek. Její otec byl člověk, který byl podpantoflák se sklony k možnému zneužívání dětí. Nebo mi to tak alespoň připadalo. A její matka byla člověk, který měl asi nejvíc problémů sám se sebou ze všech hrdinů v knize. Myslím si, že měla víc problémů než Bára a vlastně to na ni jen přenášela.

Kvalitní příběh, který přečtete během jednoho dne a jen tak na něho nezapomenete - to jsou Vrány.

11.09.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tak tohle bylo jedno velké wow! Colleen Hoover má obdivuhodný talent na psaní a vůbec by mi nevadilo si od ní přečíst byť jen nákupní seznam. :D Dokázala to! Znechutila mě (v dobrém myšleno) a tak dokonale mě zmátla, že vlastně ani na konci nevím, kde je pravda a kde je lež. Doporučuji. :) Čtení si užijete. A i když budete zrovna v pasážích, kde se vám bude chtít zvracet, stejně si to užijete - za to vám ručím. :)

13.06.2020 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Tohle byla hrozně silná kniha o období v historii Španělska, o kterém se zase tolik neví - nebo minimálně já jsem o něm nic nevěděla. A hrozně ráda jsem se o něm něco dozvěděla. Trochu románku, ale veskrze kniha o dosti vážném tématu krádeží dětí po porodu a následně jejich přeprodávání a převychování... tvarování k tomu, aby byly poslušnými figurkami v diktátorském Španělsku.

Tady prostě nejde hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami. Ruta Sepetys umí dokonale vystihnout tu atmosféru, která tam panovala a skvěle nás do toho přenést. Moc se těším na její nejnovější knihu Musím tě zradit. :-)

18.09.2022 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Abych pravdu řekla, původně jsem po takovém konci měla chuť dát o jednu hvězdičku méně a potrestat tak autorku, že budu muset na další díl čekat jak dlouho (a třeba jí tu jednu hvězdičku po vydání dát), ale když jsem dočetla, necítila jsem vůči tomu závěru žádnou zášť a víceméně jsem s ním byla spokojená. Přestože nebyl tak úplně uzavřený! Páni, to se mi vážně dlouho nestalo. Většinou nadávám, když kniha skončí takhle, ale dneska ne. Fakt jsem se toho zakončení hrozně bála, jelikož jsem věděla, že od toho se bude odvíjet celé mé hodnocení.

A jak můžete vidět už jen podle počtu hvězdiček, které jsem knize dala, opravdu se mi líbila. Četla se jedním dechem. Navzdory tomu, že má bezmála čtyři sta stran jsem ji přečetla za necelé tři dny - a to se řadím spíš k pomalejším (i když ne tak úplně) čtenářům. Epická fantasy. Přesně takhle bych knihu ohodnotila, kdybych k ní měla říct jen dvě slova.

Na zadní straně obálky je přirovnání k Hunger Games, Harry Potterovi a svou brutalitou ke Hře o trůny. Já s takovým názorem souhlasím - opravdu mi v určitých chvílích právě Hunger Games připomínala, a přestože jsem celého Harryho ještě nepřečetla, jsem si jistá, že stejné kouzlo ho s Jiskrou v popelu pojí. Hra o trůny je brutálnější, předpokládám, ale určité její prvky tam byly.

Příběh sirotka Laii a vojáka Eliase byl v rámci možností předvídatelný, vlastně mi ani nepřipadal nijak náročný, ale líbilo se mi, jak to všechno bylo propojené a dávalo to smysl. Jak si autorka pohrála s příběhem vyprávěným hned ze dvou pohledů, dvou pohlaví... Sabaa Tahir definitivně umí psát a já jsem ráda, že jsem se ke knize v knihovně tak brzo dostala a rozhodně si ji plánuji i zakoupit. Tenhle skvost v mé knihovně rozhodně nesmí chybět.

Pokud máte rádi Hunger Games, knihu vám doporučuji. Zaručeně si její čtení užijete. Sice mě mírně iritoval milostný trojúhelník, ale pokud jste ho překousli v HG, zvládnete to i tady, tím jsem si jistá. Hlavní hrdinka nepůsobí jako naivní slepice, ale je rozhodnutá zachránit svého bratra a to je pro ni nejdůležitější. Všechno ostatní už je jakýsi bonus. Tím spíš je jí jedno, jak toho docílí. Hlavně že bude se svým bratrem.

Celé to prostředí, v němž se kniha odehrávala, bylo fascinující podobiznou Římské říše a já jsem si jistá, že si o ní autorka musela leccos nastudovat - přesto působí originálně. Nemám pocit, že by cokoli v příběhu bylo uměle vytvořené a dokonale jsem autorce všechno věřila. Bylo to tak autentické. Tak moc mě to vtáhlo do děje a já si jsem jistá, že si knihu přečtu znovu - minimálně v době, kdy v Česku vyjde druhý díl. Nechci si zkazit požitek ze čtení mou špatnou angličtinou.

Na závěr si snad jen dovolím dodat krátký citát z textu: "Kde je život, tam je naděje."

08.03.2016 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tohle bylo skvělé! Pro mě možná ještě víc procítěnější než Hana. Bylo to super čtivé a kdyby byla kniha delší a neskončila tam, kde skončila, vůbec by mi to nevadilo, protože když jsem dočetla, zaklapla jsem knihu a měla nutkání zírat do blba a přemýšlet nad tím závěrem. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem tento rok četla. Alena Mornštajnová prostě umí.

30.06.2019 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jakože za mě má Alena Mornštajnová daleko lepší knihy, kupříkladu Tiché roky nebo Hanu. Mně tady trochu vadilo to, že popisuje, co by mohlo být, než co bylo... tohle mám u jejích knih mnohem radši. Taková její slabší kniha.

27.09.2022 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Tohle bylo opravdu něco. Jakože fakt. Ani jsem po pravdě nečekala, že mě to tak chytne, ale bylo to skvělé a čtivé. Zároveň byl příběh hodně originální a bavilo mě, že se hlavní hrdinové nejdříve ani nepotkali a psali si jen vzkazy na lístečky. Ten jejich právě vznikající vztah mě hodně bavil a já vám to můžu z celého srdce doporučit.

06.11.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak jo, už i já musím říct, že Hana byla vážně skvělá knížka. Bravurně napsaná a s tématem, které bylo hodně dobře zpracované. Ten závěr mě vlastně docela překvapil, nečekala jsem to a o to víc mohu říct, že mě Hana bavila a doporučuji ji.

Sic mě mrzí, že jsem u ní nebrečela, ale s tím už bohužel nic nenadělám - minimálně mohu říct, že jsem ke konci knížky měla na krajíčku a kdyby kniha ještě chvilku pokračovala v podobném duchu, tak tu knížku celou zaplním mými slzami. Je to hodně silná knížka a ač je knih s tématikou druhé světové války už hodně, nikdy jich nebude dost na to, abychom ty hrůzy, co se v tom období děly, nějakým způsobem pochopili.

01.07.2018 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Když jsem dočetla autorovu knihu Bez šance, okamžitě jsem se tak vrhla i na Smrtku, která čekala, kdy ji začnu číst a kdy nastane její čas. A jelikož jsem se na ni převelice těšila - jak jinak, když jsem četla toliko skvělých recenzí, které knihu neskutečně opěvovaly?

Nicméně po dočtení knihy musím konstatovat, že mě daleko víc bavila kniha Bez šance. Možná i díky tomu, že mi anotace neprozradila prvních sto stránek knihy. Nebo si to alespoň teď zpětně neuvědomuji. Vlastně mě ten konec u Smrtky nepřekvapil, čekala jsem, že se něco takového stane. Svým způsobem to byla jediná logická věc, jak zachránit oba naše hlavní hrdiny.

Ale bavilo mě to. Hodně. Stejně jako Bez šance to bylo super čtivé a já se od toho skoro ani nedokázala odtrhnout, když jsem zjistila, že je moje babička po smrti - i proto jsem ji na nějakou dobu dala stranou a dokud to bylo čerstvé, prostě jsem nečetla.

V každém případě, jestli si tuhle knihu chcete přečíst, nečtěte anotaci, ta vám akorát zkazí požitek ze čtení a to nechcete, věřte mi.

17.06.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Velmi krásná knížka. Nevím, proč jsem její čtení tak dlouho odkládala, ale jsem si jistá, že si Malého prince někdy přečtu zase. To se neomrzí. Navíc je to taková jednohubka, takže bych ji s trochou nadsázky mohla číst každý měsíc... :)

27.08.2016 5 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Pecka! Moc doporučuji. Líbí se mi, jak se kniha vůbec neodklonila od původní osy a tak krásně navazoval konec na ten začátek. Miluji knihy T. J. Reid, hádám bych od ní přečetla i nákupní seznam. To, jak své knihy umí podat, je skvělé. To, že svým příběhům dokáže vdechnout reálný život, na to se nedá říct nic jiného než... wow.

27.04.2022 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Jakože není to špatná kniha, ale ani to není tak, že bych si z ní sedla na zadek. Začátek mě nudil, přišel mi takový moc ucouraný než se v knize konečně něco začalo dít. Zhruba od toho prostředku to bylo lepší, tak mě to trochu začalo bavit. Nicméně mi trvalo fakt dlouho se tím prokousat, proto nemůžu hodnotit plným počtem - ale jinak je příběh zajímavý, když se k němu konečně dostanete.

04.08.2022 4 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Moc se mi to líbilo. Byla to velmi příjemná oddechovka. Ač jsou si v příběhy z této série v lecčems podobné, stejně mě tahle autorka nepřestane bavit, protože... já nikdy neodmítnu romantiku. Příběh Sawyer a Isaaca byl pro mě top ze všech čtyř dílů, které u nás doposud vyšly, nicméně i tenhle měl něco do sebe. Ač jsem měla chuť Nolana něčím praštit. A Everly taky, aby se vzpamatovala. Jen tak, preventivně. Každopádně za mě pět hvězdiček, mé očekávání to splnilo. :)

22.08.2020 5 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Knihy od Mariany Zapaty nejde nemilovat. Jsou úžasně čtivé a člověk si u nich báječně odpočine. A nejinak je tomu i v případech Malychina, který byl možná malinko horší než Kulti, ale pořád skvěle napsaný. :) Jakože myslím si, že pokud jste z nějakého důvodu zatím nečetli Kultiho, třeba skrz to, že vás děsí ta tloušťka, klidně běžte prvně do Malychina, myslím, že z něho budete mít pak lepší pocit, než kdybyste prvně četli Kultiho a až pak Malychina. :)

13.06.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tohle bylo skvělé! Pokud jste knihomolka, která miluje Pýchu a předsudek a pana Darcyho, Kroniky prachu rozhodně nemůžete minout. Pan Reed je dokonalý prototyp pana Darcyho a navíc je to knihovník. Jakože uznávám, že kdyby kniha skončila trochu jinak, asi bych jí dala pouhé čtyři hvězdičky, jelikož mi přišla utahaná až moc, ale vzhledem k tomu konci, který to všechno tak dokonale zachránil, mi to ani nevadilo, protože mi zároveň s tím koncem došlo, že všechno, co naši hrdinové prožívali, mělo svůj smysl. :) Ono pokud milujete pomalé romance, tohle budete milovat - pokud chcete, aby si hrdinové vyznali lásku hned na třetí straně knihy, pravděpodobně byste měli od této knihy dát ruce pryč. :)

04.04.2020 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Je to hezké čtení, ale první díl byl pro mě nejlepší, dalšími díly to autorka už celkem natahuje, takže bohužel knihu nemohu ohodnotit plným počtem. Nicméně Louisa je na jednu stranu skvělá hlavní hrdinka, takže v tomhle směru nemůžu autorce nic vytknout.

04.04.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Neskutečně krásná kniha. :) Snad každá by chtěla poznat toho svého pana Darcyho - a teď se k nim konečně řadím i já, jelikož on byl prostě skvělý a dokonale se k sobě hodili. Když jsem knihu zrovna nečetla, doopravdy jsem přemýšlela, co se stane dál a celkově mě hrozně chytla a já se už nemůžu dočkat, až se vrhnu na Rozum a cit. :) Styl psaní Jane Austenové je obdivuhodný, a i když jsem se ze začátku ztrácela, musím říct, že to bylo spíš neschopností zvyknout si na poněkud zastaralejší styl psaní.

31.03.2016 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Vlastně vůbec nevím, proč se tahle kniha stala hitem internetu... vyjmenovala bych plno jiných romantických knih, které byly daleko lepší a ten hype kolem nich takový nebyl - a přitom by si ho zasloužili daleko víc. Naprosto průměrná kniha.

26.05.2023 3 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Colleen Hoover je prostě dokonalá. To, jak dokázala celý příběh propojit, jak dokázala provázat všechny souvislosti... perfektní. I slza (a nejen jedna) mi u čtení ukápla. Celý ten zvrat jsem nečekala, absolutně mě nenapadlo, že by CoHo mohla příběh ubrat nějakým takovým směrem a to od ní mám načtené téměř všechno. Takže doporučuji, věřím, že vás nezklame.

17.02.2022 5 z 5