Terka1975 Terka1975 komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Mně se moc líbí styl vyprávění paní Mornštajnové, protože to umí tak, že si názor na postavy musí čtenář udělat sám. A v této knize obzvlášť. Každá postava má své rysy, vyvolává emoce ve víru událostí, které jí ovlivňují, ale posouzení je na nás. I když působí postava nesympaticky, tak samotný příběh zůstává “ neposkvrněný “. A to už považuji za mistrovský styl psaní.

07.05.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Upřímně řečeno, já jsem moc ráda, že paní Mornštajnová napsala tento román, příběh matky, která přijde o vše díky režimu, a příběh dívky, která je vychovávaná režimem. Mně to vůbec nepřijde jen jako fikce, věřím tomu, že za jiných okolností by to takto klidně mohlo být, a díky Bohu to tak není. Příběh z dětské ozdravovny mě tak hluboce zasáhnul, protože tak to opravdu před rokem 1989 fungovalo, sama jsem jako velké dítě na jaře 1989 byla několik měsíců v dětské léčebně, všechno se mi to vrátilo a jako dítě, to člověk přijímal tak jak to bylo, i když bez té ideologie, nebrala jsem to jako traumatický zážitek, ale až dnes když jsem si přečetla tuto knihu a bylo mi z těch částí i psychicky špatně, došlo mi, že to traumatické bylo. Doporučila bych ji čtenářům, aby nezapomněli na to, co třeba v mládí zažili a neuvědomovali si plný rozsah toho, v čem žijí. A také našim mladým, kteří tu dobu vůbec nezažili, aby věděli, jak to fungovalo.

23.07.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Cácora a její pochmurný život od začátku. Moc jí přejete, aby byla šťastná, ale ona zažívá jedno trauma za druhým. Je smutné, že takových dětí určitě není málo. Je to krásně napsané, tak jak to paní Mornštajnová umí, dokáže jen tak mimochodem vás provést těmi nejhlubším emocemi, že si sáhnete až na dno. Ano, to čtení bolí, ale je velmi působivé.

27.05.2023 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Příběh dvou sester ve válečné Francii, slavík zazpíval symfonii tklivých tónů, ale nesmírně polidštěných do odvahy, lásky a naděje. Jedna z nejlepších válečných knih, co jsem četla, vše je tak hmatatelné, že se vše odehrává tak jakoby ani nezuřila válka, která si vybírá krutou daň. Kniha, která se musí vstřebat a na kterou se jen tak nezapomíná. Silný příběh, takový “válečný Titanik”.

05.06.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Skutečně působivé a poplatné době. A konečně už vím, odkud pochází hláška mého šéfa “ a znovu lépe a radostněji” kterou tak rád používá.

13.02.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

To bylo psycho, jak já byla nedočkavá, jak si s tím vším Kim poradí. A poradila, akčně, nápaditě. Jak jinak taky na sociopata. Setkání se sociopatem bylo pro mě zajímavým poučením, jak takový člověk může být nebezpečný. Chápu, proč jsou případy Kim Stoneové tak návykové.

08.09.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Nejde hodnotit námět této knihy, ten je volající za vše, je zpracován velmi poeticky a melancholie je zcela na místě. Těžké téma 50. let, kdy se lidé chovali jak krysy. Lidský život - žádný život a pečlivě to mělo zůstat skryto pozůstalým rodinám a veřejnosti. Autorka se námětu chopila s neobyčejnou lehkostí a dokonce u postavy doktora Brože mě potěšil humor, který osvěžil pochmurné prostředí domova pro seniory. Knihu můžu jen doporučit, i když se nečte lehce.

18.03.2024 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Těžko hodnotit vysoce hodnocenou sérii s Kim, začala jsem s prvním případem a postupně se pročtu až do konce, protože Kim je skvělá. Ano, tato kniha se čte sama a je dostatečně napínavá a čtivá, že se přidávám k fandům Kim Stoneové.

03.09.2023 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Čtení bylo velmi napínavé, plné strachu o dvě unesené holčičky, Kim Stoneová je zástupkyní všech nesmrtelných a fyzicky napadených supervyšetřovatelek, které se ze všeho rychle oklepou s buldočí horlivostí. Ale právě to na ní mi víc a víc přirůstá k srdci.

23.09.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Nechala jsem se od vás navnadit a mile mě překvapilo, jak tato nesourodá kriminalistická dvojice má skvělou dynamiku, která mě bavila od A do Z. Příběh byl uvěřitelný a reálný, pořád mě udržoval v napětí. Kniha se velmi dobře čte, jediné, což se mi nestává, jsem brzy vytušila, kdo je vrah. Ale nebyla jsem rozhodně zklamaná, protože to bylo dramatické až do samého konce.

24.05.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Tady už bylo vše napsáno, takže nevím, co dodat. Ano je to vtipný, pro čtenáře je svět růžový a aristokratka v tom lítá, jen stále neví a neví, koho si vybrat. Ono to také není jednoduché. Některé scény jsou opravdu unikátní a některé už vám přijdou známé. Průpovídky paní Tiché me baví v každém díle. Dobre uzavřená série.

12.02.2023 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Osudy karvinské rodiny, četla jsem oba díly za sebou, což doporučuji, nemohu říct, který je lepší, každý vypovídá o své době a to tak, že prožíváte příběhy rodiny s jejími hrdiny naplno. Je to vážné a čtení k zamyšlení, v paralele s dnešní dobou je to poučné. V náročných dobách se projevuje lidský charakter lidí, nakonec se stejně zjistí, že chyby se mezigeneračně opakují a lidé se nepoučili.

12.03.2021 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Kniha o lodi, která snad ani nemohla doplout, zoufalství lidi z války, kteří se v zoufalém boji o život stávají obětmi moře. Cesta plná naděje trvá jen velmi krátce než životy většiny z nich uhasnou v moři. Smutné je, že mnoho obětí byly bezbranné děti, které se jen narodily na špatném místě a ve špatnou dobu.

06.03.2024 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Velmi kvalitně dokončená série. Vyšetřování vražd se rozjíždí ve velkém, že jsem měla v půlce pocit, že už byly probrány všechny možnosti a co se bude dít dál. Některá rodinná tajemstvi mají zůstat neobjevena Ale ani s Laurou a Adamem se život nemazlí. Konec série píše sám život. Moc se těším na další knihu této autorky.

25.06.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Kniha o třech ztracených chlapcích a Laura s Adamem mají zase co řešit. Jejich osobní příběh je také velmi zajímavý. Příběh byl promyšlený a i když jsem pachatele zase odhalila, je to mnohem uvěřitelnější příběh z našich luhů a hájů než překombinovaný thriller z dalekého severu.

31.05.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Jaroslav ve své zahradě, obyčejný člověk s pohnutými vzpomínkami a temným tajemstvím, což je jeho trnovou korunou - mučedník světa kolem něj. Nechci prozradit víc, je to psychologický příběh muže, který je tak smutný, že je vám ho chvíli líto, chvíli ne. A snažíte se pro něj mít pochopení.

13.04.2023 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Ten kdo zná nebo má vztah k vesnici, tak mu to bude blízké, postavy znázorňují lidské vlastnosti, ke kterým se nikdo hrdě nehlásí. Nic není černobílé, každý to vidí ze svého pohledu jinak, je to průřez chování lidí v celé společnosti, ale na vsi je to ještě víc viditelné. Mně se to líbilo, i když je to rozhodně k zamyšlení nad chováním lidí. Skvěle napsané

06.05.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tak nenápadný název, a tak zajímavá kniha. Příběh, který byl nedávno zfilmován a je o Litevcích, kteří se během války na udání dostali do sibiřských pracovních táborů. Příběh je vyprávěn z pohledu mladé dívky Liny a jejího bratra. Je to neuvěřitelně nelidské zacházení a člověk se musí zamyslet nad tím, kde se tolik krutosti za války bralo. Ne to by nechtěl zažít nikdo.

18.04.2024 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Dlouho odkládaná kniha, na tu prostě musí být nálada. Když ne hezké čtení, tak rozhodně k zamyšlení, principy Strany mě nebavily, ne že by asi nebyly reálné, ale degradace člověka jako takového v nejvyšším měřítku je proti mým zásadám a mému přesvědčení o člověku jako jedinci myslícím a se svobodnou vůlí. Hodnotím s obdivem k roku napsání této knihy. Jinak k takovým knihám už sahat nebudu.

12.04.2024 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Poklidný román ze života, příběh lékaře alkoholika a jeho hledání štěstí, kniha mi připomněla knihu Chirurg, ale tento příběh je mnohem lépe propracovaný, nejdřív se mi zdálo, že to bude moc červená knihovna, ale s alkoholikem to je boj. Líbili se mi neustálé střety Petra a Mirka, střídání časových linek bylo zajímavé a nerušivé, jediné, co se mi zdálo divné, bylo prozření alkoholika vlastní vůlí. Bez odvykacího zařízení? Bez dohledu? To bylo až příliš nereálné.

05.09.2023 4 z 5